П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
24 лютого 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/9644/20
Головуючий в 1 інстанції: Андрухів В.В.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Вербицької Н.В.,
суддів - Джабурії О.В.,
Кравченка К.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2020 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
28 вересня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ГУ ПФУ в Одеській області, в якому просив:
1. визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Одеській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.04.2019 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в розмірах, та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії від 02.09.2020 №ЮО 105246, виданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, та виплати з пенсії із зменшенням її розміру;
2. зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області:
- провести з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в розмірах та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії від 02.09.2020 №ЮО 105246, виданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки;
- провести обчислення та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 по 31.12.2019 в розмірі 100% нарахованої пенсії;
- провести доплату ОСОБА_1 різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 01.04.2019 по день проведення перерахунку.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, що порушує право позивача на належний соціальних захист та справедливий і гарантований державою рівень пенсійного забезпечення, оскільки отримавши нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, управління ПФУ у здійснені перерахунку пенсії позивачу відмовлено без наведення будь-яких на те законних приводів та підстав. Також позивач зазначив, що у ГУ ПФУ в Одеській області з 05.03.2019 по 31.12.2019 відсутні підстави для застосування зменшення розміру виплачуваної пенсії, що були передбачені пунктом 2 постанови №103 (щодо виплати перерахованої пенсії в розмірах, зокрема, з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків), оскільки вказаний пункт 2 постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18 від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнаний протиправним та нечинним.
ГУ ПФУ в Одеській області заперечувало проти позову, зазначаючи, що вищенаведені позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають. До відповідача від Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.05.2020 року по справі №420/2743/20 надійшла оновлена довідка від 02.09.2020 № ЮО105246 про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 згідно із статтею 63 Закону №2262 та постанови №704, станом на 05.03.2019, проте її подано з порушенням Порядку №45, а тому відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії за повторно наданою довідкою про розмір грошового забезпечення позивача. Рішенням Окружного адміністративно суду міста Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103, проте Кабміном України рішення про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку не приймалося, а тому вимог положень Порядку №45 не дотримано. Мінсоцполітики України листом від 21.08.2019 №15308/0/2-19/54 підтримало позицію Пенсійного фонду України щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсій відповідно до постанови №103 згідно з повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення. Як результат, перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, і на даний час виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, а тому підстав для визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Одеській області відсутні. Стосовно виплати пенсії у розмірі 100% підвищення, відповідач звернув увагу суду на постанову Кабміну України від 14.08.2019 №804 “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” (яка набрала законної сили 04.09.2019), якою у зв'язку зі скасуванням пунктів 1, 2 постанови №103 з метою урегулювання даного питання, прийнято рішення, що виплата пенсій перерахованих з 1 січня 2018 р. відповідно до постанови Кабміну України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2020 року позовну заяву ОСОБА_1 задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права, неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати рішення та прийняти нове, яким у задоволені позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі. Зокрема, апелянт зазначає, що відповідно до п.2 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється після прийняття Кабміном України відповідного рішення. На виконання постанови №103 відповідачем у березні 2018 року проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі відповідної довідки з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Судом не враховано, що після скасування п.1,2 постанови Кабміну України №103 новий порядок здійснення перерахунку пенсії з метою виконання положень Закону України №2262-ХІІ та постанови №704, як і рішення про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку не приймалися, а тому пенсія позивачу виплачується в розмірах передбачених постановою №103. Крім того, прийняття постанови №804 та набрання нею законної сили 04.09.2019 спростовує можливість задоволення вимог позивача щодо виплати 100% підвищення його пенсії.
Позивач надав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначив, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін в зв'язку із необґрунтованістю доводів апелянта.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України, справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Згідно з перерахунком пенсії від 01.07.2012, пенсія позивача обрахована в основному розмірі 50% грошового забезпечення, яке складалось із таких сум: посадовий оклад - 1111 грн.; оклад за військове звання - 125 грн.; процентна надбавка за вислугу років 35% - 432,60 грн.; середньомісячні суми додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі: надбавки за кваліфікацію 4% - 44,44 грн.; робота з таємними виробами, носіями, документами 15% - 166,65 грн.; надбавки за особливо важливі завдання 50% - 834,30 грн.; премії 10% - 111,10 грн. (а.с. 15).
Відповідно до постанови Кабміну України від 21.02.2018 №103 та на підставі постанови Кабміну України від 30.08.2017 №704 позивачу 01.04.2018 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року. (а.с. 15)
Після перерахунку відповідно до постанови Кабміну України від 21.02.2018 №103 пенсія позивачу виплачувалася з 01 січня 2018 року по 31.12.2018 року у розмірі 3 306,48 грн (з урахуванням 50% від підвищення, яке складало 1449,53 грн), з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 4031,24 грн (з урахуванням 75% від підвищення, яке складало 2174,29грн) (а.с. 15).
09.09.2020 позивачем отримано довідку Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 09.09.2020 про розмір грошового забезпечення позивача для обчислення пенсії (а.с. 11-12).
У довідці від 09.09.2020 №ЮО 105246 вказані наступні складові для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача: посадовий оклад - 5780 грн.; оклад за військовим званням - 1340 грн.; надбавка за вислугу років 45% - 3204 грн.; надбавка за особливості проходження служби 65% - 6710,60 грн.; надбавка за таємність 15% - 867 грн.; надбавка за кваліфікацію 5% - 289 грн.; премія 35% - 2023 грн. Всього 20213,60 грн. (а.с. 12).
Листом від 24.09.2020 №1500-0225-8/70662 ГУ ПФУ в Одеській області відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з огляду на те, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 постанови №103 на підставі судових рішень у справі № 826/3858/18 інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося (а.с. 13).
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ. Доводи відповідача про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 судом не взято до уваги, оскільки такі підстави виникли з 05.03.2019. Перерахунок пенсії провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. З 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії. Вищезазначена правова позиція відповідає висновкам Верховного Суду у рішенні по зразковій справі №160/3586/19 від 06.08.2019, залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020. Дана адміністративна справа №420/9644/19 в частині зменшення позивачу розміру пенсії за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75% суми підвищення, визначеного станом на 01 березня 2018 року є типовою, оскільки відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи №160/3586/19
Судова колегія частково не погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на таке.
Згідно приписів статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
За частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону України №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінет Міністрів України 30 серпня 2017 року прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 ця постанова набирає чинності з 01 березня 2018 року.
Отже, з набранням чинності постановою Кабміну України від 30 серпня 2017 року № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини другої, третьої статті 51 згаданого Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
21.02.2018 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова №103).
Пунктом 1 постанови № 103 встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01 березня 2018 року, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі по тексту - Порядок №45, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 у редакції постанови № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Аналогічних висновків дійшов суд першої інстанції при розгляді даної справи.
Матеріали справи підтверджують, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.05.2020 по справі №420/2743/20 Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки виготовлено та направлено до відповідача довідку про розмір грошового забезпечення позивача (з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення).
Фактичні обставини справи та факт скасування пунктів 1,2 постанови №103 свідчать про безумовну зміну складових грошового забезпечення позивача, з яких здійснюється обрахунок його пенсії, а тому вірними є висновки суду першої інстанції, що з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
З цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Враховуючи вищенаведене, вірними є висновки суду першої інстанції щодо допущеної відповідачем протиправної бездіяльності щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.04.2019 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в розмірах, та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії від 02.09.2020 №ЮО 105246, виданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.
Доводи апелянта, що довідка № ЮО 5246 надана ГУ ПФУ в Одеській області з порушенням Порядку №45, судова колегія вважає помилковими, оскільки її надано на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.05.2020 по справі №420/2743/20.
Доводи апелянта, що після визнання протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 Кабміном України не приймалось рішення про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку, не спростовують наявність підстав для проведення такого перерахунку з 01.04.2019, оскільки набрання законної сили рішення суду по справі №826/3858/18 мало наслідком врахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення при здійсненні перерахунку пенсії позивачу.
Посилання відповідача на лист Мінсоцполітики від 21.08.2019 №15308/0/2-19/54 висновки суду не спростовують, оскільки він не є правовстановлюючими актом.
Разом з тим, рішення суду першої інстанції в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області провести обчислення та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 по 31.12.2019 в розмірі 100% нарахованої пенсії підлягає скасуванню із частковим задоволенням позовних вимог в цій частині з огляду на таке.
Наявний в матеріалах справи перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2020 підтверджує її виплату в період з 01.01.2019 по 31.12.2019 в розмірі 75% від підвищення (а.с. 56).
Обґрунтовуючи наявність підстав для отримання у вказаний період виплати в розмірі 100% нарахованої пенсії позивач посилався на висновки Верховного Суду по зразковій справі №160/3586/19.
Погоджуючись з доводами позивача, суд першої інстанції вірно зазначав, що позовні вимоги в частині зменшення позивачу розміру пенсії за рахунок виплати з 05 березня 2019 року - 75% суми підвищення, визначеного станом на 01 березня 2018 року, є типовими, оскільки відповідають ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи №160/3586/19, а саме:
1) позивачами є особи, звільнені з військової служби, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб";
2) відповідачами є суб'єкти владних повноважень (територіальні органи Пенсійного фонду України), на пенсійному обліку яких перебувають позивачі;
3) спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку з неперерахунком та невиплатою (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії позивачеві з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року);
4) позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року).
У зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабміну України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано, а тому з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Відповідно до ч.2 ст. 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи доводи позивача та висновки зразкової справи №160/3586/19 суд першої інстанції не був обмежений у можливості виходу за межі позовних вимог та задоволення позовних вимог шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 саме з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, а не з 01.04.2019, як просив позивач.
На думку судової колегії, задоволення позовних вимог в цій частині саме з 05.03.2019 забезпечує належне відновлення порушеного права позивача з чітким визначенням підвищення пенсії, від якого слід здійснити її перерахунок та виплату.
Разом з тим, кінцевою датою періоду, за який відповідачу слід провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії є 04.09.2019 з огляду на таке.
14.08.2019 Кабміном України прийнято постанову «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 804, яка набрала чинності 04.09.2019 року, відповідно до положень якої, виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Судовою колегією встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2020 у справі №640/19133/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2020, визнано постанову Кабміну України від 14.08.2019 року №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" протиправною та нечинною повністю.
Враховуючи вищенаведене постанова Кабміну України «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 14.08.2019 року № 804 з 04.09.2019 до 31.03.2020 року була діючою.
Слід звернути увагу, що відповідач, як територіальний орган центрального органу виконавчої влади, у своїй діяльності повинен керуватись, зокрема, обов'язковими до виконання постановами Кабміну України, який за своїм конституційним статусом є вищим органом у системі органів виконавчої влади, при цьому ГУ ПФУ в Одеській області не наділене правом діяти на власний розсуд всупереч вимог підзаконних нормативно - правових актів, відступати від положень останніх, якщо такі є чинними, їх дія не зупинена, в порядку, передбаченому Конституцією і законами України, або вони не визнані неконституційними, протиправними, нечинними чи не скасовані у судовому порядку.
Аналогічний правовий висновок міститься в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду 16 жовтня 2019 року по справі №2040/6740/18.
За таких умов ГУ ПФУ в Одеській області не допущено протиправних дій по відношенню до позивача в період з 04.09.2019 по 31.12.2019, оскільки воно керувалося чинною на той момент постановою №804.
Доводи позивача, що постанова №804 фактично дублювала скасовані положення постанови №103, не спростовують належність дій відповідача по даній справі в період з 04.09.2019 по 31.12.2019.
Зазначені висновки не суперечать висновкам зразкової справи №160/3586/19, оскільки не впливають на визначення дати, з якої слід здійснювати 100% виплату пенсії (05.03.2019).
Крім того, вони сформовані на підставі іншого правового регулювання спірних правовідносин, що почалося з 04.09.2019 внаслідок прийняття постанови №804, яка в рамках розгляду справи №160/3586/19 оцінці не підлягала.
Суд на вказані обставини увагу не звернув, передчасно пославшись на невідповідність та суперечність положень постанови № 804 вимогам ч.4 ст.63 Закону № 2262-ХІІ, без визнання у судовому порядку вказаної постанови протиправною та нечинною.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
З урахуванням зазначеного рішення суду першої інстанції в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області провести обчислення та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 по 31.12.2019 в розмірі 100% нарахованої пенсії підлягає скасуванню, з прийняттям постанови про часткове задоволення позовних вимог позивача в цій частині, а саме зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року по 04 вересня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
В іншій частині суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Судова колегія зазначає, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, що підтверджується ухвалою суду про відкриття провадження від 05 жовтня 2020 року. Тому постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена лише з підстав, передбачених пп. "а"- "г" п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, судова колегія,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області - задовольнити частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2020 року - скасувати в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області провести обчислення та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2019 по 31.12.2019 в розмірі 100% нарахованої пенсії.
Прийняти в цій частині постанову, якою частково задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року по 04 вересня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2020 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення з підстав, передбачених статтею 328 КАС України.
Головуючий: Н.В.Вербицька
Суддя: О.В.Джабурія
Суддя: К.В.Кравченко