Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Рішення
Харків
"16" лютого 2021 р. № 520/4714/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Спірідонов М.О.
за участю секретаря судового засідання Ліпчанська Я.В.
представника позивача - Хачатрян Н.А.,
представник відповідача - Білоус В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
Головного управління Держпраці у Харківській області (61002, м. Харків, вул. Алчевських, буд. 40)
до Приватного підприємства "Компанія кольорової поліграфії Україна - Юнь Чень" (61099, м. Харків, вул. Свистуна, буд. 4)
про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду ,
Головне управління Держпраці у Харківській області звернулось до Харківського окружного адміністративного суду із позовом, в якому, з урахуванням уточнень позовних вимог просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія кольорової поліграфії Україна - Юнь Чень" код ЄДРПОУ 31632557, 61099, м. Харків, вул. Свистуна, буд. 4, до усунення порушень, шляхом зупинення виробництва (виготовлення), виконання робіт, експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:
- зупинити експлуатацію силових та освітлювальних мереж адміністративних та виробничих приміщень будівлі, інв. № 1, розташованої за адресою м. Харків, вул. Свистуна, буд. 4 (С25-1од., С16-1 од. - 2 поверх, коридор; С32- 1од., С16-З од., С10-1 од. - 2 поверх, відділ дизайну; ВА63-1од., С40-2од., С10- 1од., С100-1 од. - 1 поверх, склад; С50-3од., С16-2од., С63-Зод. - компресорна; С10-1од., С16-6од., С32-1од., С25-2од., С20-1од., С16-3од, С10-4од.- гальванична дільниця; С32-1од., С25-1од., С16-2од. - дільниця точної обробки; ВА51 35М2-340010-1од, АЕ 2046-40Т - 1од., АЕ 2046-100-1 од., АЕ 2046-10Р - 1од., АЕ 2056-6МП-100 - 1од., АЕ 2043-100 - 1од., АЕ 2046-100 - 1од., АЕ 2046-100 - 1од. - дільниця гравіювання; С25-2од., С32-2од., С40-1од. - дільниця точно-шліфувальної обробки; С16-1од., С32-2од. - екструдер; ВА- 2004/250-1од., С63-4од., С16-1од., С50-1од., С40-2од. - токарна дільниця; С16- 2од. - дільниця балансування; С400-1од., АЕ 2043-400-1од., АЕ 2043-100-1од., АЕ 2043-10-1од., АЕ 2056 6МП-100-2од. - шліфувальна дільниця);
- заборонити суб'єкту господарювання виконання робіт в на висоті в електроустановках працівниками підприємства;
- зупинити експлуатацію ТМ 320 кВА, ТМ 630 кВА, які відповідно додатку № 8 від 16.05.2008 до договору про постачання електричної енергії № 1-394К від 13.08.2004 перебувають на балансі споживача;
- зупинити експлуатацію газорозподільної системи підприємства та газовикористовуючого обладнання, а саме: наземного газопроводу середнього тиску (О 89 мм. L=88,0 м.); ГРУ з регулятором тиску газу РТБК1Н/В/50, зав. № 879; водогрійного котла КСВа-1,0 Гс "ВК-22", зав. №23, 2002 р; водогрійного котла КСВа-1,0 Гс "ВК-22", зав. №22, 2002 р; водогрійного котла КСВа-1,0 Гс "ВК-22", зав. №21, 2002 р; парового котла Е-1,0-0,9Г-ЗУХЛ4, зав. № 17850, 2000 р.; парового котла Е-1,0-0,9Г-ЗУХЛ4, зав. № 17852, 2000 р.;
- заборонити суб'єкту господарювання виконання із підвищеної небезпеки, а саме: - зварювальні та газополум'яні роботи;
- зберігання та експлуатацію балонів із стисненими і горючими газами;
- заборонити суб'єкту господарювання виконання робіт із залученням машиністів екструдера: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ;
- заборонити експлуатацію вентиляційних установок на дільниці екструдера.
В обґрунтування позову зазначено, що порушення відповідачем нормативно-правових актів з охорони праці є протиправними, а отже до відповідача слід застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення виробництва (виготовлення), виконання робіт, експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання з'явився, щодо задоволення позовних вимог заперечував зазначив.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що що на підставі наказу № 23 від 10.01.2020 року, направлення на перевірку № 03.04-03/59 від 10.01.2020 року посадовими особами ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРАЦІ У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ проведено планову перевірку відповідача - ТОВ «КОМПАНІЯ КОЛЬОРОВОЇ ПОЛІГРАФІЇ УКРАЇНА-ЮНЬ ЧЕНЬ» код ЄДРПОУ 31632557, 61099, м. Харків, вул. Свистуна, буд.4 з питань дотримання вимог законодавства про охорону праці, промислову безпеку та гірничий нагляд, за результатами якої складено Акт перевірки суб'єкта господарювання (акт перевірки виробничого об'єкта) від 23.01.2020 року № 19-03-04-1303/0031 відповідно до якого під час проведення планової перевірки відповідача працівниками позивача було виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці (охорони надр), з яких 21, а саме пункти акту № 2, 6, 38, 39, 46, 48, 54, 60, 67, 68, 71, 72, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86 створюють загрозу життю та здоров'ю людей:
- п.2 - не проведена перевірка працездатності розчіплювачів автоматичних вимикачів та перевірка спрацьовування пристроїв захисного автоматичного вимикання живлення в розподільчих шафах та щитах освітлення адміністративних та виробничих приміщень будівлі, інв. № 1, розташованої за адресою м. Харків, вул. Свистуна, буд. 4 (С25-1од., С16-1од. - 2 поверх, коридор; С32-1од., С16-3од.,С10-1од. - 2 поверх, відділ дизайну; ВА63-1од., С40-2од.,С10-1од., С100-1од. - 1 поверх, склад; С50-3од.,С16-2од.,С63-3од. - компресорна; С10-1од., С16-6од., С32-1од., С25-2од., С20-1од., С16-3од., С10-4од. - гальванична ділянка; С32-1од.,С25-1од.,С16-2од. - дільниця точної обробки; ВА51 35М2-340010-1од., АЕ2046-4ОТ-1од., АЕ2046-100-1од., АЕ2046-10Р-1од., АЕ2056-6МП-100-1од., АЕ2043-100-1од., АЕ2046-100-1од., АЕ2046-100-1од. - дільниця гравіювання; С25-2од., С32-2од., С40-1од. - дільниця точно-шліфувальної обробки; С16-1од., С32-2од., - екструдер; ВА-2004/250-1од., С63-4од., С16-1од., С50-1од., С40-2од. - токарна дільниця; С16-2од. - дільниця балансування; С400-1од., АЕ2043-400-1од., АЕ2043-100-1од., АЕ2043-10-1од., АЕ2056 6МП-100-2од.- шліфувальна дільниця), чим порушено ст. 13 ЗУ №2694 «Про охорону праці», п.1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» п.5, п.6 таблиця 27, додаток 1 «Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів»;
- п.6 - не проведена перевірка працездатності розчіплювачів автоматичних вимикачів та перевірка спрацьовування пристроїв захисного автоматичного вимикання живлення (С16-1од. - РУ-0,4 кВ), чим порушено ст. 13 ЗУ №2694 «Про охорону праці», п.1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» п.5, п. 6 таблиця 27, додаток 1 «Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів»;
- п.38 - не забезпечені безпечні умови експлуатації та виключення можливості пошкодження газорозподільної системи підприємства. Порушено охоронну зону надземного газопроводу середнього тиску (D 89 мм. L=88,0 м.), а саме: вздовж всієї траси газопроводу ростуть дерева, допущено чисельні навантаження на газопровід рослинністю та сторонніми предметами, що може привести до виникнення аварійної ситуації, чим порушено ст. 13 ЗУ №2694 «Про охорону праці», розділу V п.1.12., п.3.22. НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;
- п.39 - систематично не контролюється стан газового господарства на підприємстві, а саме не проводиться технічний огляд надземних газопроводів: зовнішню поверхню надземного газопроводу середнього тиску (D 89 мм. L=88,0 м.) та опори уражено корозією, відсутні між опорами та газопроводом діелектричні прокладки, опори деформовано, чим порушено ст. 13 ЗУ №2694 «Про охорону праці», розділ ІV п.4.15. та розділу V п.1.5., п.3.12. НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;
- п.46 - систематично не забезпечуються безпечні умови експлуатації та виключення можливості пошкодження газорозподільної системи підприємства. Не проводиться регулювання, обладнання ГРУ і перевірка параметрів спрацювання ЗЗК, ЗСК один раз на шість місяців, не проводиться технічне обслуговування і поточний ремонт ГРУ, який повинен здійснюватися не рідше ніж один раз на 12 місяців, чим порушено ст. 13 ЗУ №2694 «Про охорону праці», розділ V п.2.11. НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;
- п.48 - відсутні відомості про справний стан та придатність до подальшої експлуатації контрольно-вимірювальних приладів (манометрів), чим порушено ст. 13 ЗУ №2694 «Про охорону праці», розділ III п.3.2., п.3.3. та розділу V п.3.23. НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;
- п.54 - систематично не контролюється стан газового господарства на підприємстві, а саме: - зовнішню поверхню скидних газопроводів уражено корозією; - допущено навантаження на скидні газопроводи сторонніми предметами (електричні дроти), що призвело до деформації по всій довжині вище зазначених газопроводів та створює загрозу виникнення аварійної ситуації, чим порушено ст. 13 ЗУ №2694 «Про охорону праці», розділ III п.3.2., п.3.3. та розділу V п.3.22. НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;
- п.60 - не забезпечені безпечні умови експлуатації та виключення можливості пошкодження обладнання, що використовує газ, а саме не проводиться технічне обслуговування і ремонт парових і водогрійних котлів, чим порушено ст. 13 ЗУ №2694 «Про охорону праці», розділ ІІІ п.3.2., п.3.3. та розділу V п.3.9. НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;
- п.67 - не проводяться гідравлічні випробування на міцність тиском, що становить 1,25 робочого тиску, рукавів для різання металу кожні 3 місяці, чим порушено ст. 13 ЗУ №2694 «Про охорону праці», розділ V п..2.47. НПАОП 0.00-1.71-13 «Правила охорони праці під час роботи з інструментами та пристроями»;
- п.68 - не проводиться огляд газозварювальної та газорізальної апаратури, чим порушено ст. 13 ЗУ №2694 «Про охорону праці», розділ V п.2.61. НПАОП 0.00-1.71-13 «Правила охорони праці під час роботи з інструментами та пристроями»;
- п.71 - відсутня відповідальна особа за виконання робіт на висоті понад 1,3м, яка пройшла відповідне навчання з «Правила охорони праці під час виконання робіт на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07, чим порушено ст. 18 Закон України «Про охорону праці» №2694, п.4.1 розділу 4 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» НПАОП 0.00-4.12-05, п.1.3 «Правила охорони праці під час виконання робіт на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 4 червня 2007 р. за N 573/13840 (далі НПАОП 0.00-1.15-07);
- п.72 - порушується термін контролю за присутністю шкідливих речовин в повітрі робочої зони на робочих місцях машиністів екструдера для попередження можливості перевищення граничнодопустимих концентрацій шкідливих речовин, чим порушено ст. 13 Закон України «Про охорону праці» №2694, п. 1.1. НПАОП 25.0-1.01-12 «Правила охорони праці на об'єктах з переробки пластичних мас»;
- п.78 - на підприємстві не організований планово-попереджувальний і капітальний ремонти витяжних вентиляційних установок підприємства, чим порушено ст. 13 Закон України «Про охорону праці» №2694, розділ ІV п. 4.1.23. НПАОП 0.00-1.27-09 «Правила з безпечної експлуатації систем вентиляції в хімічних виробництвах»;
- п.79 - на підприємстві не розроблений графік технічного обслуговування пристроїв і устаткування систем вентиляції, чим порушено ст. 13 Закон України «Про охорону праці» №2694, розділ ІV п. 4.3.1. НПАОП 0.00-1.27-09 «Правила з безпечної експлуатації систем вентиляції в хімічних виробництвах»;
- п.80 - на підприємстві не розроблений річний графік очищення повітропроводів і вентиляційного обладнання, чим порушено ст. 13 Закон України «Про охорону праці» №2694, розділ VІІІ п. 8.4. НПАОП 0.00-1.27-09 «Правила з безпечної експлуатації систем вентиляції в хімічних виробництвах»;
- п.81 - на кожну вентиляційну установку не складений графік періодичного очищення на підставі даних експлуатації та залежно від фізико-хімічних властивостей осідаючих речовин і параметрів пило повітряної суміші, чим порушено ст. 13 Закон України «Про охорону праці» №2694, розділ VІІІ п. 8.5. НПАОП 0.00-1.27-09 «Правила по безпечній експлуатації систем вентиляції в хімічних виробництвах»;
- п.82 - не ведеться журнал по експлуатації систем вентиляції підприємства, в якому обов'язково фіксуються несправності вентиляційних установок, виявлені під час перевірок; усі випадки припинення роботи установок у робочий час у зв'язку з ремонтом, а також унаслідок аварій, відсутності електроенергії; усунення виявлених несправностей і поновлення роботи установок, чим порушено ст. 13 Закон України «Про охорону праці» №2694, розділ IV п. 4.2.9. НПАОП 0.00-1.27-09 «Правила по безпечній експлуатації систем вентиляції в хімічних виробництвах»;
- п.83 - відсутні паспорти на місцеві витяжні вентиляційні системи, чим порушено ст. 13 Закон України «Про охорону праці» №2694, розділ VI п. 6.3. НПАОП 0.00-1.27-09 «Правила по безпечній експлуатації систем вентиляції в хімічних виробництвах»;
- п.84 - не проведені періодичні випробування на ефективність місцевих витяжних вентиляційних систем, чим порушено ст. 13 Закон України «Про охорону праці» №2694, розділ ІV п. 4.2.1., розділ VI п. 6.2. НПАОП 0.00-1.27-09 «Правила з безпечної експлуатації систем вентиляції в хімічних виробництвах»;
- п.85 - не передбачена сигналізація щодо справної роботи вентиляційних систем підприємства, чим порушено ст. 13 Закон України «Про охорону праці» №2694, п. 2.13., підрозділ 2., розділ ІІ НПАОП 25.0-1.01-12 «Правила охорони праці на об'єктах з переробки пластичних мас»;
- п.86 - не нанесені незмивною яскравою фарбою скорочені позначення і порядкові номери систем вентиляції на корпусах вентиляторів, пускових пристроях, повітропроводах і опусках у межах обслуговуючих приміщень, чим порушено ст. 13 Закон України «Про охорону праці» №2694, розділ VІІІ п. 4.2.44. НПАОП 0.00-1.27-09 «Правила по безпечній експлуатації систем вентиляції в хімічних виробництвах».
На підставі висновків акту перевірки ГУ Держпраці у Харківські області складено приписи з вимогами усунення виявлених під час перевірки порушень.
Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року N 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.
Держпраці України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до пункту 7 цього Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 № 84 затверджено Положення про Головне управління Держпраці у Харківській області згідно з пунктом 1 якого, Управління Держпраці є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон № 877) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з підпунктом 16 пункту 4 Положення про Управління Держпраці відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого:
- здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
- монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, меxанізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Статтею 4 Закону України "Про охорону праці" визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Згідно з частиною 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу державного нагляду (контролю), в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Отже, у разі виявлення під час здійснення заходу державного нагляду (контролю) порушень вимог законодавства, які є підставою для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг (тобто створюють загрозу життю та здоров'ю людей), орган державного нагляду (контролю) має звертатися до суду з позовом, а не визначати строк на усунення виявлених порушень.
При цьому, підставою для застосування судом заходів реагування за позовом органу державного нагляду (контролю) є виявлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Так, в ході судового розгляду справи судом встановлено, що відповідачем самостійно було усунуто зазначені вище порушення, а саме:
- п.п. 2, 6 - не проведена перевірка працездатності розчіплювачів автоматичних вимикачів та перевірка спрацьовування пристроїв захисного автоматичного вимикання живлення в розподільчих шафах та щитах освітлення адміністративних та виробничих приміщень будівлі, інв. № 1, розташованої за адресою м. Харків, вул. Свистуна, буд. 4 (С25-1од., С16-1од. - 2 поверх, коридор; С32-1од., С16-3од.,С10-1од. - 2 поверх, відділ дизайну; ВА63-1од., С40-2од.,С10-1од., С100-1од. - 1 поверх, склад; С50-3од.,С16-2од.,С63-3од. - компресорна; С10-1од., С16-6од., С32-1од., С25-2од., С20-1од., С16-3од., С10-4од. - гальванична ділянка; С32-1од.,С25-1од.,С16-2од. - дільниця точної обробки; ВА51 35М2-340010-1од., АЕ2046-4ОТ-1од., АЕ2046-100-1од., АЕ2046-10Р-1од., АЕ2056-6МП-100-1од., АЕ2043-100-1од., АЕ2046-100-1од., АЕ2046-100-1од. - дільниця гравіювання; С25-2од., С32-2од., С40-1од. - дільниця точно-шліфувальної обробки; С16-1од., С32-2од., - екструдер; ВА-2004/250-1од., С63-4од., С16-1од., С50-1од., С40-2од. - токарна дільниця; С16-2од. - дільниця балансування; С400-1од., АЕ2043-400-1од., АЕ2043-100-1од., АЕ2043-10-1од., АЕ2056 6МП-100-2од.- шліфувальна дільниця), а також не проведена перевірка працездатності розчіплювачів автоматичних вимикачів та перевірка спрацьовування пристроїв захисного автоматичного вимикання живлення (С16-1од. - РУ-0,4 кВ) - дані порушення усунуті, оскільки з огляду на вимоги статті 13 Закону України «Про охорону праці», п.п.1.3.1 п. 1.3 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів», п.5, п.6 таблиці 27 додатку 1 до Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів в частині, що стосується проведена перевірки працездатності розчіплювачів автоматичних вимикачів та ПЗВ, Відповідачем вжиті наступні заходи: - організовано проведення лабораторних досліджень та здійснено оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування (розчіплювачів автоматичних вимикачів та ПЗВ) в порядку і строки, що визначаються законодавством, а саме НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» та до Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів (ПТЕ), чим виконано вимоги статті 13 Закону України «Про охорону праці»; - забезпечене проведення випробувань та вимірювань розчіплювачів автоматичних вимикачів та ПЗВ згідно з правилами і нормами, встановленими Правилами технічної експлуатації електроустановок споживачів (ПТЕ), чим виконано вимоги п.п.1.3.1 п. 1.3 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»; - випробування та вимірювання проведені відповідно до вимог п. 5 таблиці 27 додатку 1 до Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів із залученням ТОВ «ЕКСПЕРТНО-ТЕХНІЧНИЙ ЦЕНТР «ІКАР», яка має відповідний дозвіл на виконання робіт № 1009.13.30, виданий 30.09.2013 року Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України, строком дії до 29.09.2023р.. Відповідно до вимог таблиці 27 додатку 1 до Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів вид випробувань - М (графа 2 таблиці), із значенням виміряного параметра (сила струму, значення напруги, час), які знаходяться в границях, заданих підприємством-виробником (графа 3 таблиці), що в повній мірі відображено в Технічному звіті № 1 про проведення випробувань автоматичних вимикачів напругою до 1000В, Технічному звіті № 2 про проведення випробувань автоматичних вимикачів напругою до 1000В, копія яких міститься в матеріалах справи, із зазначенням висновку щодо їх справності та працездатності. Пристрої захисного автоматичного вимикання живлення (ПЗВ) у Відповідача відсутні;
- п.п. 38, 39, 46, 48, 54, 60 - не забезпечені безпечні умови експлуатації та виключення можливості пошкодження газорозподільної системи, а також не забезпечені безпечні умови експлуатації обладнання, що використовує газ - дане порушення усунуто, оскільки Відповідачем зупинена експлуатація об'єкта газопостачання, газопроводу, обладнання котельні, в тому числі водогрійних та парових котлів. Згідно з актом № Пр-К/20-06-05-02 від 06.05.2020р. АТ «Харківміськгаз» підприємство Відповідача відключене від споживання газу (газопровід заглушений на вході). Газопровід, водогрійні та парові котли виведені з експлуатації в зв'язку з реконструкцією, що підтверджується актами виведення з експлуатації. Обладнання, що використовує газ (водогрійні та парові котли) утилізовано, що підтверджується актами приймання металів чорних (вторинних). Копії документів містяться в матеріалах справи. Відповідач об'єкт газопостачання, в тому числі газопровід, газорозподільну систему (ГРУ), обладнання, що використовує газ (водогрійні котли, парові котли) не експлуатує;
- п.67 - не проводяться гідравлічні випробування на міцність тиском, що становить 1,25 робочого тиску, рукавів для різання металу кожні 3 місяці, чим порушено ст. 13 ЗУ №2694 «Про охорону праці» - дане порушення усунуто, оскільки Відповідачем на виконання вимог п. 2.47 розділу V НПАОП 0.00-1.71-13 кожні 3 місяці проводяться пневматичні випробування рукавів, про що робиться відмітка в Журналі проведення випробувань рукавів, копія якого міститься в матеріалах справи. Будь-яких спеціальних вимог щодо фіксації результатів випробувань НПАОП 0.00-1.71-13 не містить. В журналі проведення випробувань рукавів при проведенні випробувань фіксується інформація, передбачена п. 2.47 розділу V НПАОП 0.00-1.71-13. Ведення журналу є належним доказом виконання робіт з гідравлічного випробування рукавів;
- п.68 - не проводиться огляд газозварювальної та газорізальної апаратури, чим порушено ст. 13 ЗУ №2694 «Про охорону праці» - дане порушення усунуто, оскільки Відповідачем щодня перед початком роботи з обладнанням відповідно до Карти щоденного огляду газозварювальної та газорізальної апаратури, затвердженої Наказом № 20 від 25.05.2020р., копії яких містяться в матеріалах справи, проводиться огляд газозварювальної та газорізальної апаратури відповідно до вимог п.2.61 розділу V НПАОП 0.00-1.71-13 «Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями». Будь-яких спеціальних вимог щодо щоденної фіксації результатів перевірки НПАОП 0.00-1.71-13 не містить. Роботи з використанням газоелектрозварювального обладнання виконуються правомочними особами - газоелектрозварниками, яки пройшли спеціальне навчання і перевірку знань на виконання робіт з підвищеної небезпеки (зварювальні роботи) згідно з НПАОП 28.52-1.31-13 «Правила охорони праці під час зварювання металів», про що видані відповідні посвідчення №103-06/20, №103-05/20, №103-07/20, копії яких містяться в матеріалах справи;
- п.71 - відсутня відповідальна особа за виконання робіт на висоті понад 1,3м, яка пройшла відповідне навчання з «Правила охорони праці під час виконання робіт на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07 - дане порушення усунуто, оскільки Відповідачем призначено відповідальну особу за виконання робіт на висоті понад 1,3м, яка пройшла відповідне навчання з «Правила охорони праці під час виконання робіт на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07, що підтверджується наказом № 19 від 25.05.2020р., посвідченням № 114-33/20 від 26.05.2020р., протоколом засідання комісії з перевірки знань з питань охорони праці № 114-20 від 26.05.2020р., копія яких міститься в матеріалах справи;
- п.72 - порушується термін контролю за присутністю шкідливих речовин в повітрі робочої зони на робочих місцях машиністів екструдера для попередження можливості перевищення граничнодопустимих концентрацій шкідливих речовин - дане порушення є необгрунтованим, оскільки контроль за присутністю шкідливих речовин в повітрі робочої зони на робочих місцях машиністів екструдера здійснюється Відповідачем своєчасно та з дотриманням періодичності, визначеної винним законодавством України, що підтверджується Протоколом досліджень повітря робочої зони № 168 від 21.12.2019р., Протоколом дослідження метрологічних факторів № 296 від 21.12.2019р., копія яких міститься в матеріалах справи;
- п.78 - на підприємстві не організований планово-попереджувальний і капітальний ремонти витяжних вентиляційних установок підприємства - дане порушення усунуто, оскільки Відповідачем організований планово-попереджувальний і капітальний ремонти витяжних вентиляційних установок, призначено особу, відповідальну за експлуатацію та обслуговування системи вентиляції В14 цеху «Екструдер», а також визначено строки технічного обслуговування та очищення системи вентиляції В14, що підтверджується Наказом № 24 від 11.09.2020р., копія якого міститься в матеріалах справи;
- п.79 - на підприємстві не розроблений графік технічного обслуговування пристроїв і устаткування систем вентиляції - дане порушення усунуто, оскільки Відповідачем розроблений та затверджений 11.09.2020р. Графік технічного обслуговування пристроїв і устаткування системи вентиляції цеху «Екструдер» вересень-грудень 2020 року та на 2021 рік, копія якого міститься в матеріалах справи;
- п.80 - на підприємстві не розроблений річний графік очищення повітропроводів і вентиляційного обладнання - дане порушення усунуто, оскільки Відповідачем розроблений та затверджений 11.09.2020р. Графік очищення повітроводу системи вентиляції цеху «Екструдер» на вересень-грудень 2020 року та на 2021 рік, копія якого міститься в матеріалах справи;
- п.81 - на кожну вентиляційну установку не складений графік періодичного очищення на підставі даних експлуатації та залежно від фізико-хімічних властивостей осідаючих речовин і параметрів пило повітряної суміші - дане порушення усунуто, оскільки Відповідачем розроблений та затверджений 11.09.2020р. Графік очищення повітроводу системи вентиляції цеху «Екструдер» на вересень-грудень 2020 року та на 2021 рік, копія якого міститься в матеріалах справи;
- п.82 - не ведеться журнал по експлуатації систем вентиляції підприємства, в якому обов'язково фіксуються несправності вентиляційних установок, виявлені під час перевірок; усі випадки припинення роботи установок у робочий час у зв'язку з ремонтом, а також унаслідок аварій, відсутності електроенергії; усунення виявлених несправностей і поновлення роботи установок - дане порушення усунуто, оскільки Відповідачем заведений та ведеться відповідно до вимог НПАОП 0.00-1.27-09 «Правила по безпечній експлуатації систем вентиляції в хімічних виробництвах» Журнал експлуатації системи вентиляції В14, копія якого міститься в матеріалах справи;
- п.83 - відсутні паспорти на місцеві витяжні вентиляційні системи - дане порушення усунуто, оскільки Відповідачем оформлений Паспорт системи вентиляції В14, копія якого міститься в матеріалах справи;
- п.84 - не проведені періодичні випробування на ефективність місцевих витяжних вентиляційних систем - дане порушення усунуто, оскільки Відповідачем забезпечено проведення випробування на ефективність системи вентиляції, а саме згідно з договором № 12-20 від 25.08.2020р. спеціалізованою організацією ПП «НАУКОВО-ВИРОБНИЧА ФІРМА САНТЕК», яка має ліцензію, видану Державною архітектурно-будівельною інспекцією України 30.01.2017р., номер прийняття рішення про видачу ліцензії 5-Л, строком дії по 30.01.2022р., з правом виконання робіт щодо систем вентиляції і кондиціювання повітря, виконано роботи щодо іспиту системи вентиляції В14, що підтверджується актом здачі-приймання виконаних робіт № 1/2-20 від 11.09.2020р., на виконання вимог п. 6.3 розділу VІ НПАОП 0.00-1.27-09 результати випробувань відображені у паспорті системи вентиляції В14. Копії зазначених документів містяться в матеріалах справи;
- п.85 - не передбачена сигналізація щодо справної роботи вентиляційних систем підприємства - дане порушення усунуто, оскільки Відповідачем встановлено сигналізацію щодо справної роботи вентиляційної системи В14, що підтверджується записом № 5 від 11.09.2020р. в Журналі обліку робіт за нарядами та розпорядженнями, оскільки монтаж сигналізації відносить до типу робіт, що відповідно до Переліку, затвердженого 20.02.2020р. виконуються за розпорядженнями. Роботи виконано відповідальною особою, визначеним згідно зі Списком працівників, які мають право на видачу розпоряджень, затвердженим 27.02.2020р. Копії зазначених документів містяться в матеріалах справи;
- п.86 - не нанесені незмивною яскравою фарбою скорочені позначення і порядкові номери систем вентиляції на корпусах вентиляторів, пускових пристроях, повітропроводах і опусках у межах обслуговуючих приміщень - дане порушення усунуто, оскільки Відповідачем нанесено незмивною яскравою фарбою скорочені позначення і порядкові номери систем вентиляції на корпусах вентиляторів, пускових пристроях, повітропроводах і опусках вентиляційної системи В14, що підтверджується фотоматеріалами, які містяться в матеріалах справи.
Відповідно до стаття 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є необґрунтованими, а отже, такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову Головного управління Держпраці у Харківській області (61002, м. Харків, вул. Алчевських, буд. 40) до Приватного підприємства "Компанія кольорової поліграфії Україна - Юнь Чень" (61099, м. Харків, вул. Свистуна, буд. 4) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 23 лютого 2021 року.
Суддя Спірідонов М.О.