Справа № 755/8024/20
"09" лютого 2021 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Чех Н.А.,
за участю секретаря судових засідань - Кузьменко А.М.,
учасники справи:
представник відповідача 1 - Дещенко О.М.,
представник відповідача 2 - Майданік В.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Київської міської ради, Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дніпровського району м. Києва» про захист прав споживачів,
установив:
Позивач звернувся до суду із позовною заявою про захист прав споживачів посилаючись на те, що мешканцями їх будинку, на загальних зборах в 2011 році, обрано актив з дев'яти чоловік, як ініціативна група з контролю за наданням комунальних послуг в будинку. Кожна людина відповідальна за два поверхи. Всього в будинку 18 поверхів, і ці відповідальні особи приймають рішення і підписують звернення та інші документи за весь будинок. Він (позивач) є власником квартири АДРЕСА_1 , та головою вказаної ініціативної групи. За професійним навантаженням їх будинок повинні обслуговувати одна повна ставка двірника, та 0,8 ставки прибиральниця, тобто дві одиниці щоденно. У них працює тільки один двірник, і то на декілька будинків, тобто свій час на повну ставку на їх будинок не відробляє. Щоб зменшити навантаження на їх двірника, та направити його для прибирання на інші будинки, ще з 2011 неодноразово намагалися заварити сміттєпровід представники балансоутримувача (ЖЕКу). 23.05.2020 року, з початком, та під приводом карантину, балансоутримувач КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дніпровського району м. Києва» в особі ЖЕД 404, заварили на всіх 18 поверхах їх будинку, передбачений за проектом сміттєпровід, без узгодження з мешканцями будинку, в результаті чого співвласники будинку безпідставно і беззаконно були позбавлені права користуватися своєю неподільною власністю і права отримання комунальної комплексної послуги, за яку щомісяця їм виставляють до сплати суми за ненадані послуги балансоутримувач. При переповненні сміттєвого бака біля будинку, відсутності світла або поломки ліфта у будинку, сміття не опускається з поверхів на низ, а найчастіше залишається як нічийне на поверхах, або скидається на низ. При можливому захворюванні на одному з поверхів багатоповерхового будинку коронавірусом, вище вказані дії балансоутримувача можуть привести до перезараження мешканців і поширенню інфекції через ліфт, ручки, з якими всі мешканці додатково контактують для виносу сміття у двір в контейнер. Крім того, при необхідності, все сміття в загальному домовому сміттєзбірнику можна було би дезінфікувати, і в подальшому завантажувати в сміттєвий контейнер, та далі на машину вже знезараженим, а його зараз роздуває по прибудинковій території вітер, вчасно не вивезені мішки розривають бомжі, постійно над повним контейнером збирається гнус і муха, які є живим організмом і потенційним переносником вірусних та інших захворювань. При такому інтенсивному додатковому переміщенні мешканців по будинку, і запобіганню поширенню інфекції, працівники балансоутримувача зобов'язані після кожного виносу (вивозу) мешканцями на вулицю сміття дезінфікувати всі контакті поверхні ліфтів, ручок, дверей, поштових скриньок та інших спільних контактних поверхонь, що не робиться. В будинку не працює протипожежна сигналізація та автоматики більше 15 років. Система пожежогасіння та димовидалення вже багато років розібрана і розкрадена, однак балансоутримувач на їх заяви не реагує, та продовжує виставляти мешканцям будинку рахунки за обслуговування розкраденої системи пожежогасіння та димовидалення. Виставляють щомісяця мешканцям до сплати послугу за поливання двірником клумб і газонів, в тому числі і взимку, який жодного разу нічого не поливав. На звернення щодо надання проекту та землевпорядну документацію на будинок, за якими розроблявся тариф, повідомили, що вони втрачені. Балансоутримувач надає міській раді на затвердження тарифи, які затверджуються, не перевіряючи складову тарифу, фактичне виконання послуг не перевіряється, що сприяє обкраданню мешканців будинку, та розкраданню бюджету країни через систему пільг та субсидій.
Позивач до суду не з'явився, надіслав клопотання про розгляд справи без його присутності.
В судовому засіданні представник Київської міської ради позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні з підстав викладених у поясненнях.
В судовому засіданні представник КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дніпровського району м. Києва» позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні з підстав викладених у відзиві на позовну заяву. Зауважив, позивач не надав доказів щодо створення ініціативної групи. Не надано доказів і нарахування коштів за не надані послуги та завищені тарифи. З приводу сміттєпроводів зазначив про те, що ними виконано рішення КМДА. Землевпорядної документації у них ніколи не було, і не може бути, оскільки вони не є власниками землі під житловими будинками, і земельна ділянка їм ніколи не відводилась.
Вислухавши пояснення представників відповідачів, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Даний позов зареєстровано в Дніпровському районному суді м. Києва 09.06.2020 року.
10.06.2020 року здійснено автоматизований розподіл судової справи між суддями.
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 19.06.2020 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.
23.07.2020 року надійшов відзив на позовну заяву.
03.08.2020 року надійшла відповідь на відзив, яким судом не прийнятий, оскільки не відповідає нормам ЦПК України.
Ухвалою від 04.11.2020 року підготовче провадження закрито, справа призначена до судового розгляду.
23.11.2020 року надійшли письмові пояснення.
По даній справі позивач просить суд встановити факт неналежного надання послуг КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дніпровського району м. Києва» мешканцям будинку АДРЕСА_2 ; визнати нарахування за послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкової території по квартирі НОМЕР_1 без фактичного надання послуг на будинок АДРЕСА_2 - незаконними; визнати протиправним факт заварювання та заборону користування сміттєпроводом в будинку АДРЕСА_2 , як неподільною власністю співвласників багатоквартирного будинку; визнати незаконним факт заварювання та заборони сміттєпроводом в будинку АДРЕСА_2 без згоди співвласників спільного неподільного майна; зобов'язати відповідача вжити заходів для відновлення працездатності спільного майна мешканців шляхом відновлення права мешканців користування сміттєпроводом в будинку АДРЕСА_2 та розварювання (відкриття та відновлення) роботи сміттєпроводу в будинку; встановити факт, що системи пожежогасіння та димовидалення в будинку АДРЕСА_2 , за обслуговування якої виставляється плата мешканцям щомісяця, досі не працює, а припис ДСНС від 17.12.2019 року № 565 щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дніпровського району м. Києва» не виконується; зобов'язати зробити мешканцям будинку АДРЕСА_2 перерахунок за ненадані послуги, провести коригування нарахувань, повернути вкрадені кошти через систему пільг і субсидій до бюджету міста/країни; зобов'язати КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дніпровського району м. Києва» відновити проектну та землевпорядну документацію на будинок АДРЕСА_2 , як необхідну складову при формуванні тарифу, для відновлення обладнання пожежогасіння та димовидалення, а також як необхідний обов'язок при можливій передачі для подальшого переходу мешканцям будинку на самоуправління.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Частинами 1 2 статті 4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
Згідно частини 1 статті 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Стаття 12 ЦПК України визначає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Судом встановлено, що Рішенням № 270/270 від 09.10.2014 року Київської міської ради створено КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дніпровського району м. Києва», яке віднесено до сфери управління Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації». Згідно Статуту, підприємство створено з метою забезпечення ефективного управління, належного утримання житлового та нежитлового фонду, утримання прибудинкових територій, об'єктів благоустрою та отримання прибутку. Предметом діяльності є: утримання житлового і нежитлового фонду, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Києва та закріплений за підприємством на праві господарського відання, а також обслуговування житлового та нежитлового фонду, що не належить до комунальної власності м. Києва, на договірних засадах у встановленому порядку. Надання послуг з утримання будинків, споруд і прибудинкових територій та інших житлово-комунальних послуг, виконання балансоутримувача житлового та нежитлового фонду.
Згідно статті 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень Кабінету Міністрів України належать: 1) затвердження правил надання (постачання) комунальних послуг (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії) та послуг з управління багатоквартирним будинком; 2) затвердження типових договорів про надання (постачання) комунальних послуг (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії) та послуг з управління багатоквартирним будинком; 3) встановлення граничної норми витрат на управління житлом громадян, які відповідно до законодавства мають пільги або користуються субсидією на оплату житлово-комунальних послуг; 4) затвердження порядків формування тарифів на комунальні послуги, що встановлюються органами місцевого самоврядування; 5) встановлення граничної норми витрат на оплату комунальних послуг для громадян, які відповідно до законодавства мають пільги або користуються субсидією на оплату житлово-комунальних послуг; 6) встановлення граничного розміру плати за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента для комунальних послуг, що надаються споживачам багатоквартирних будинків за індивідуальними договорами; 7) встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі; 8) встановлення порядку перевірки відповідності якості надання комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг; 9) затвердження порядку здійснення перерахунку вартості комунальної послуги та послуги з управління багатоквартирним будинком за період їх ненадання, надання не в повному обсязі або невідповідної якості; 10) встановлення порядку здійснення професійної атестації управителів за фахом "менеджер (управитель) житлового будинку (групи будинків)" та критеріїв, яким мають відповідати підприємства, установи, організації, що здійснюють професійну атестацію; 11) встановлення порядку здійснення забору проб та проведення їх дослідження щодо послуг з централізованого водопостачання, централізованого постачання гарячої води та послуг з постачання природного газу.
До повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, належать: 1) сприяння створенню виконавцями комунальних послуг та управителями систем управління якістю відповідних послуг на базі національних або міжнародних стандартів; 2) організація і виконання в межах повноважень робіт із стандартизації, метрології та підтвердження відповідності у сфері житлово-комунальних послуг; 3) здійснення моніторингу стану розрахунків за житлово-комунальні послуги; 4) встановлення методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії, а також послуги з поводження з побутовими відходами) у багатоквартирних будинках та інших будівлях, де налічуються два або більше споживачів; 5) встановлення порядку обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води; 6) встановлення порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води; 7) встановлення порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії) з обґрунтуванням такої необхідності; 8) встановлення обов'язкового переліку послуг, витрати на які включаються до складу витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території.
До повноважень органів місцевого самоврядування належать: 1) затвердження та виконання місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, участь у розробленні та виконанні відповідних державних і регіональних програм; 2) встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону; 3) затвердження норм споживання комунальних послуг; 4) інформування населення відповідно до законодавства про стан виконання місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, а також про відповідність якості житлово-комунальних послуг нормативам, нормам, стандартам та правилам; 5) здійснення моніторингу стану виконання місцевих програм розвитку житлово-комунального господарства; 6) встановлення одиниці виміру обсягу наданих послуг з поводження з побутовими відходами.
Статтею 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
По даній справі позивач звернувся за захистом, на його думку, порушеного права як власника квартири в будинку АДРЕСА_2 та прав мешканців даного будинку. Однак, жодного документу, що він є власником квартири чи користувачем квартири в будинку АДРЕСА_2 , до матеріалів справи не надав. Не надано і документів щодо представлення інтересів інших мешканців даного будинку для захисту порушеного права.
Крім того, позивачем не було вказано які саме послуги не надаються відповідачами, факт чого просить встановити позивач. Не надано доказів щодо проведення оплат за ненадані послуги.
Вимога щодо встановлення факту непрацюючої системи пожежогасіння та димовидалення в будинку не потребує підтвердження, оскільки дана обставина не заперечується, однак, як убачається з наданих документів Управлінням з питань цивільного захисту виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) за кошти бюджету м. Києва в 2020-2023 роках заплановано здійснити ремонт непрацюючої системи автоматичної пожежної сигналізації, системи димовилучення та підбору повітря, пожежогасіння внутрішнього водонапору.
З наданих документів КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дніпровського району м. Києва» - вихідних даних по будинку АДРЕСА_2 , які приймали участь у розрахунках складових тарифів, плата по системі пожежогасіння та димовидалення не нараховувалась. Доказів протилежного позивач не надав.
Згідно Протоколу № 13 Постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 17.03.2020 року, члени комісії вирішили Департаменту житлово-комунальної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), районним в м. Києві державним адміністраціям, КП «Київкомунсервіс» провести роз'яснювальну роботу з мешканцями житлових будинків щодо необхідності та доцільності проведення заходів по закриттю клапанів завантажувальних пристроїв сміттєпроводів житлових будинків шляхом зварювання; провести заходи по закриттю клапанів завантажувальних пристроїв сміттєпроводів житлових будинків шляхом зварювання; рекомендувати керівникам ОСББ, ЖБК та будинків іншої форми власності провести заходи по закриттю клапанів завантажувальних пристроїв сміттєпроводів житлових будинків шляхом зварювання; забезпечити своєчасне та якісне надання послуг з вивезення твердих побутових відходів.
При розгляді даної справи судом не було встановлено протиправності заварювання та заборони користування сміттєпроводом.
З приводу зобов'язання відповідачів відновити проектну та землевпорядну документацію на будинок АДРЕСА_2 суд також не вбачає підстав для задоволення, оскільки позивачем не надано доказів щодо права на звернення до суду з даною вимогою, як і не надано доказів втрати даних документів.
З огляду на викладене, на надані сторонами докази, суд дійшов обґрунтованого висновку, що підстави для задоволення позову відсутні.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 141, 258, 259, 273, 264, 265, 354, 355 ЦПК України, суд, -
вирішив:
В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Київської міської ради, Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дніпровського району м. Києва» про захист прав споживачів - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дата складання повного судового рішення - 19.02.2021 року.
Суддя: