65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"22" лютого 2021 р.м. Одеса № 916/376/21
Господарський суд Одеської області у складі судді Мостепаненко Ю.І., розглянувши матеріали (вх. № 390/21)
за позовом Міністерства оборони України (03168, м.Київ, пр-т Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 0034022)
до відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю “Маяк-Південь” (6800, Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Лазурна, 5, кв. 11 код ЄДРПОУ 40677881)
про стягнення 372 313,08 грн.
15.02.2021р. Міністерство оборони України звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю “Маяк-Південь”, в якій просить суд стягнути з відповідача 372 313,08 грн. - штрафних санкцій, а також витрати по сплаті судового збору.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов укладеного між сторонами договору №286/2/19/1 від 17.01.2021р. в частині не здійснення поставки продуктів харчування.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суд зазначає таке:
По-перше, відповідно до п.3 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.
При цьому, поняття обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються, означає те, що його зміст дозволяє суду зробити висновок про підстави стягнення заявленої суми та її розмір.
Згідно ч. 2 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Як вбачається з позовної заяви, позовні вимоги Міністерства оборони України направлені на стягнення з відповідача 7% та 20% штрафу та 0,1% пені, які передбачені п. 8.2.2 та п.8.2.3 договору №286/2/19/1 від 17.01.2021р.
Водночас, наявні в матеріалах справи розрахунки заборгованості, викладені у самому позові, не відповідають критерію обґрунтованості, а саме:
I - актом про порушення договірних зобов'язань №507 від 01.03.2019р. встановлено, що у лютому 2019р. на продовольчому складі військової частини НОМЕР_1 не проведене освіження (поновлення) запасів продовольства, та наведено розрахунок 20% штрафу та 0,1 пені на загальну суму 124 984,16 грн. за продукти, а саме : крупу гречану - 1500 кг. (штрафні санкції у сумі 3618 грн.), консерви м'ясні - 3562,125 кг (штрафні санкції у сумі 42 959,23грн.)та перець чорний - 1060 кг. (штрафні санкції у сумі 78 406,23 грн.).
- актом про порушення договірних зобов'язань №799 від 01.04.2019р. встановлено, що у березні 2019р. на продовольчому складі військової частини НОМЕР_1 не проведене освіження (поновлення) продовольства, та наведено розрахунок 20% штрафу та 0,1 пені на загальну суму 200 635,33 грн. за продукти, а саме: крупу гречану - 1500кг. (штрафні санкції у сумі 4158грн.); консерви м'ясні - 3562,125 кг (штрафні санкції у сумі 49371,05грн.), перець чорний - 1060 кг. (штрафні санкції у сумі 90109,46 грн.), консерви м'ясні - 4112,325 кг (штрафні санкції у сумі 56 996,82грн.);
- актом про порушення договірних зобов'язань №1137 від 02.05.2019р. встановлено, що - у квітні 2019р. на продовольчому складі військової частини НОМЕР_1 не проведене освіження (поновлення) продовольства, та наведено розрахунок 20% штрафу та 0,1 пені на загальну суму 398 510,55 грн., а саме: консерви м'ясні - 11 626,65 кг (штрафні санкції у сумі 179 220,86грн.),крупа гречана - 1500кг. (штрафні санкції у сумі 4698грн.),консерви м'ясні - 3562,125 кг (штрафні санкції у сумі 55 782,88грн.), перець чорний - 1060 кг. (штрафні санкції у сумі 101 811,99 грн.), консерви м'ясні - 4 112,325 кг (штрафні санкції у сумі 56 996,82грн.);
При цьому, позивач розраховує штрафні санкції за зазначеними актами, тільки на освіження запасів крупи гречаної та перцю чорного, зазначаючи їх вартість, однак, до матеріалів позовної заяви не додано жодних документів, в яких визначено суму вартості зазначених продуктів. Разом з тим, за продукти - консерви м'ясні позивач не здійснює нарахування штрафних санкції. Більш того, розрахунки штрафних санкцій наведені в вищезазначених актах більше суми, заявленої у позові.
ІІІ - розрахунок штрафних санкцій на загальну суму 3 024 грн., здійснений за порушення, встановлені в акті №24 від 04.03.2019р., не підтверджено документами, в яких би було визначено суму вартості крупи гречаної за 1 кг. - 18 грн.
ІV - розрахунок штрафник санкцій на загальну суму 29 565,67 грн., здійснений за порушення встановленні в актах: №30 від 11.03.2019р. та №10/04 за період 01.03.-10.03.2019р. за заміну одних продуктів на інші без письмової згоди - не відповідає критерію обґрунтованості, оскільки, суми, на які позивач здійснює нарахування штрафу у розмірі 20% за надані відповідачем послуги із харчування за сніданок, обід та вечерю - не співпадають із сумами, зазначеними в зведеному акті №10/04 в/ч А1604 за період з 01.03-10.03.2019р.
V - актом про порушення договірних зобов'язань №350/174/308/344/ПС від 18.03.2019р. встановлено, що у лютому 2019р. неосвіжено продовольства або невчасно освіжено харчових продуктів, а саме консерви м'ясні - 3161,5 кг. та наведено розрахунок 20% штрафу та 0,1 пені на загальну суму 27 609,38 грн., однак, до матеріалів позовної заяви не додано жодних документів, в яких би було визначено суму вартості консервів м'ясних, з огляду на те, що позивачем у позові в розрахунку визначено суму - 41 грн.
VI - розрахунок штрафник санкцій на загальну суму 75 786.07 грн., здійснених за порушення, встановлені в актах №44 від 21.03.2019р. за заміну одних продуктів на інші без письмової згоди - не відповідає критерію обґрунтованості, оскільки, суми, на які позивач здійснює нарахування штрафу за надані відповідачем послуги із харчування за сніданок, обід та вечерю - не співпадають із сумами, зазначеними в зведеному акті №13/04 в/ч А 1604 за період з 11.03.- 20.03.2019р.
З огляду на зазначене, позивачем не додано до матеріалів позовної заяви обґрунтованого розрахунку суми штрафних санкцій, зі змісту якого суд може зробити висновок про підстави для стягнення заявленої суми та її розмір, доказів в обгрунтування позовних вимог, а саме вартості продуктів.
По-друге, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
За подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана юридичною особою, встановлено ставку судового збору 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а позовної заяви майнового характеру - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Положеннями ст. 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2021 рік" встановлено, що у 2021 році прожитковий мінімум для працездатної особи з 1 січня 2021 року становить 2 270 грн.
Як вбачається з прохальної частини позовної заяви, позивачем заявлено вимоги майнового характеру на суму 372 313,08 грн., отже, позивач за подання даного позову, з урахування заявлених позовних вимог, має сплатити в дохід державного бюджету судовий збір у розмірі 5 584,69 грн.
Недотримання приписів ст. 164 ГПК України має наслідком застосування положень ч.1 ст.174 ГПК України.
Згідно до ч.1 ст.174 Господарського процесуального кодексу України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Отже, з урахуванням наявності вищевикладених недоліків, позовна заява Українського культурного фонду, на підставі ч.1 ст.174 ГПК України підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення виявлених недоліків шляхом надання до суду: обґрунтованого розрахунку штрафних санкцій, доказів в обгрунтування позовних вимог, а саме вартості продуктів та доказів сплати судового збору за подання позовної заяви у сумі 5 584,69 грн.
Керуючись ст.ст.162, 164, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд,
1. Позовну заяву Міністерство оборони України (вх.№ 390/21 від 15.02.2021р.) - залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання до суду: обґрунтованого розрахунку штрафних санкцій, доказів в обгрунтування позовних вимог, а саме вартості продуктів та доказів сплати судового збору за подання позовної заяви у сумі 5 584,69 грн.
3. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.
Інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://od.arbitr.gov.ua
Ухвала набрала законної сили 22.02.2021 року та не підлягає оскарженню.
Суддя Ю.І. Мостепаненко