вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"15" січня 2021 р. м. Київ Справа № 911/1843/20
Господарський суд Київської області у складі судді Мальованої Л.Я. за участю секретаря судового засідання Майбороди В.М. розглянувши справу
За позовом Заступника керівника Броварської місцевої прокуратури Київської області в інтересах територіальної громади села Літки Броварського району Київської області, Київська обл., м. Бровари
до 1) Літківської сільської ради Броварського району Київської області, Київська обл., с. Літки
2) Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Тарот", м. Київ
про визнання недійсним рішення і договору та про витребування майна
Представники сторін:
Прокурор - Слабковська О.О.;
Відповідача 1 - Андріяш І.Г.;
Відповідача 2 - Степанова Є.О., Волошин І.В.
Обставини справи:
Заступник керівника Броварської місцевої прокуратури Київської області звернувся до суду з позовом в інтересах територіальної громади села Літки Броварського району Київської області про визнання недійсним рішення Літківської сільської ради від 22.08.2019 р. № 1584-ХХХVI-VII, визнання недійсним договору купівлі-продажу об'єкта комунальної власності, договору про внесення змін та доповнень до попереднього договору та витребування з чужого незаконного володіння ТОВ "Торгівельний дім "Тарот" на користь територіальної громади Літківської сільської ради бази відпочинку "Деснянські зорі", що розташована за адресою вул. Чоповська, 47 с. Літки, Броварського району Київської області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач 1 не дотримався визначеного ЗУ "Про приватизацію державного та комунального майна" порядку здійснення приватизації майна, в зв'язку з чим рішення Літківської сільської ради № 1584-ХХVI-VII "Про приватизацію шляхом викупу орендованого нерухомого майна - бази відпочинку "Деснянські зорі" та договір купівлі-продажу об'єкта комунальної власності, що підлягає продажу шляхом викупу № 3065 від 11.10.2019 року підлягають визнанню недійсними.
В судовому засіданні 23.12.2020 року оголошувалась перерва по 15.01.2021 року.
Прокурор підтримав заявлені позовні вимоги та просив суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача 1 заперечив проти позову, посилаючись на те, що рішення приймались колегіально, з урахуванням норм чинного законодавства, оголошення здійснено на офіційному сайті Літківської сільської ради 12.06.2019 р.
Представник відповідача 2 заперечує, просить відмовити в позові у зв'язку з тим, що ним проведено поліпшення будівель та споруд на території бази відпочинку, рішення відповідає ЗУ «Про місцеве самоврядування», а позовні вимоги є необґрунтованими.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
09 жовтня 2014 року між Літківською сільською радою Броварського району Київської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Торгівельний дім "Тарот" укладено договір оренди майна, що належить до комунальної власності територіальної громади села Літки Броварського району Київської області, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Новохатньою Н.С. за реєстровим № 3303.
Рішенням виконавчого комітету Літківської сільської ради Броварського району Київської області від 28 січня 2015 року № 5, ТОВ "Торгівельний дім "Тарот" надано дозвіл на проведення капітального ремонту будівель і споруд бази відпочинку "Деснянські зорі".
30.09.2015 року рішенням виконавчого комітету Літківської сільської ради Броварського району Київської області № 123 затверджено експертний звіт №00-1178-15/КД від 09.09.2015 щодо розгляду кошторисної документації на "Ремонт, поліпшення будівель, споруд та території бази відпочинку "Деснянські зорі".
Рішенням Літківської сільської ради Броварського району Київської області від 24.04.2019 № 1435-ХХХШ-УІІ затверджено звіт №18971/18 про проведення оцінки бази відпочинку "Деснянські зорі", відповідно до якої станом на 28.02.2019 ринкова вартість майна становить 1 574 990,00 грн., питома вага комунальної частки - 1 053 290,00 грн., питома вага частки орендаря - 521 700,00 (33,12 %).
З урахуванням вищевказаного, 22.08.2019 Літківською сільською радою прийнято рішення №1584-XXXVI-VII "Про приватизацію шляхом викупу орендованого нерухомого майна - бази відпочинку "Деснянські зорі".
На виконання вказаного рішення, 11.10.2019 між Літківською сільською радою та ТОВ "Торгівельний дім "ТАРОТ" укладено договір купівлі-продажу об'єкта комунальної власності, що підлягає продажу шляхом викупу за № 3065. До вказаного договору 18.11.2019 внесено зміни та доповнення, що викладені в додатковому договорі за №3409 від 18.11.2019.
Відповідно до Акту прийому-передачі від 18.11.2019 ТОВ ""Торгівельний дім "Тарот" передано наступне майно 41 дачний будиночок, клуб, будинок охорони, сарай, газосклад, вбиральня та літній душ.
Прокурор зазначає, що вказане рішення про приватизацію майна та укладений, на підставі цього рішення договір купівлі-продажу майна, прийнято в порушення вимог чинного законодавства, та підлягає визнанню недійсним з наступних підстав:
Відповідно до ч. 2 ст. 345 ЦК України та ч.І ст.25 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", приватизація здійснюється у порядку, встановленому законом. Приватизація об'єкта оренди здійснюється відповідно до чинного законодавства.
Згідно зі ст. 10 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна", порядок приватизації державного і комунального майна передбачає: формування та затвердження переліків об'єктів, що підлягають приватизації; опублікування переліку об'єктів, що підлягають приватизації, в офіційних друкованих виданнях державних органів приватизації, на офіційному веб-сайті Фонду державного майна України, на офіційних сайтах місцевих рад та в електронній торговій системі; прийняття рішення про приватизацію; прийняття місцевою радою рішення про приватизацію об'єкта комунальної власності; опублікування інформації про прийняття рішення про приватизацію об'єкта та у випадках, передбачених цим Законом, інформації про вивчення попиту для визначення стартової ціни; проведення інвентаризації та оцінки відповідно до законодавства; проведення у випадках, передбачених законом, аудиту, екологічного аудиту об'єкта приватизації; перетворення державного або комунального підприємства в господарське товариство у процесі приватизації у випадках, передбачених цим Законом; затвердження плану розміщення акцій акціонерних товариств, створених у процесі приватизації, у випадках, передбачених цим Законом, та його виконання; затвердження у випадках, передбачених цим Законом, умов продажу об'єктів приватизації, розроблених аукціонною комісією; опублікування інформації про умови продажу, в тому числі стартову ціну об'єкта приватизації; проведення аукціону, укладення договору купівлі-продажу; укладення договору купівлі-продажу в разі приватизації об'єкта шляхом викупу; опублікування інформації про результати приватизації; прийняття рішення про завершення приватизації.
Приватизація об'єкта вважається завершеною з моменту його продажу та переходу до покупця права власності або завершення розміщення всіх акцій, передбачених до продажу планом розміщення акцій, і оформлюється наказом відповідного органу приватизації.
Відповідно до ч. 4 ст. 11 Закону "Про приватизацію державного і комунального майна", перелік об'єктів комунальної власності, що підлягають приватизації, ухвалюється місцевою радою. Включення нових об'єктів до цього переліку здійснюється шляхом ухвалення окремого рішення щодо кожного об'єкта комунальної власності.
Однак, перелік об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу, зокрема, база відпочинку "Дснянські зорі" попередньо, до прийняття рішення про приватизацію вказаного майна не затверджувався та не оприлюднювався, що є порушенням вимог ст. 11 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна", а також суперечить принципу відкритості та прозорості.
Відповідно до змісту ст. 18 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна", приватизація об'єктів державної або комунальної власності, переданих в оренду, здійснюється шляхом продажу на аукціоні або шляхом викупу, якщо виконуються умови, передбачені частиною другою цієї статті.
Згідно ч. 2 цієї статті, Орендар одержує право на викуп орендованого майна (будівлі, споруди, нежитлового приміщення) за ціною, визначеною за результатами його незалежної оцінки, якщо виконується кожна з таких умов: орендарем здійснено поліпшення орендованого майна, які неможливо відокремити від відповідного об'єкта без заподіяння йому шкоди, в розмірі не менш як 25 відсотків ринкової вартості майна, визначеної суб'єктом оціночної діяльності для цілей оренди майна; орендар отримав письмову згоду орендодавця на здійснення невід'ємних поліпшень, які надають йому право на приватизацію майна шляхом викупу; невід'ємні поліпшення виконані в межах трирічного строку з дати визначення ринкової вартості майна для цілей укладання договору оренди або для цілей продовження договору оренди; здійснення і склад невід'ємних поліпшень, у тому числі невід'ємний характер поліпшень, підтверджені висновком будівельної експертизи, а вартість невід'ємних поліпшень, підтверджених висновком будівельної експертизи, визначена суб'єктом оціночної діяльності; орендар належно виконує умови договору оренди, відсутня заборгованість з орендної плати; договір оренди є чинним на момент приватизації.
Надання згоди орендодавця на здійснення невід'ємних поліпшень здійснюється в порядку, визначеному Фондом державного майна України або місцевою радою.
Орендар, який виконав умови, передбачені частиною другою цієї статті, має право на приватизацію об'єкта шляхом викупу.
У разі якщо органами приватизації прийнято рішення про приватизацію на аукціоні з умовами щодо компенсації орендарю невід'ємних поліпшень, вартість таких поліпшень компенсується покупцем.
Ціна продажу об'єкта приватизації зменшується на суму компенсації невід'ємних поліпшень.
Якщо покупцем об'єкта приватизації стає орендар, вартість невід'ємних поліпшень зараховується йому під час остаточного розрахунку за об'єкт приватизації.
Договір оренди зберігає чинність для нового власника приватизованого майна, а в разі якщо покупцем переданого в оренду об'єкта державного майна є орендар, дія відповідного договору припиняється з дня, за яким об'єкт оренди переходить у його власність.
Щодо дотримання сторонами вимог ч. 2 ст. 18 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна", варто зазначити наступне.
Відповідно до листа Літківської сільської ради № 593 від 31.10.2019, станом на 22.08.2019 заборгованість зі сплати орендної плати за договором оренди майна у ТОВ "Торгівельний дім "Тарот" відсутня, що підтверджується наданими виписками по рахунку Літківської сільської ради.
Разом з тим, встановлено, що на виконання вимог ч. 2 ст. 18 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна", вартість невід'ємних поліпшень підтверджується висновком про ринкову вартість майна, що міститься у звіті №18971/18 про проведення оцінки бази відпочинку "Деснянські зорі", станом на 28.02.2019. Крім того, у даному звіті ідентифіковані поліпшення орендованого майна.
Однак, всупереч вимог ч. 2 ст. 18 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна", будівельної експертизи, що мала б підтвердити здійснення і склад та невід'ємний характер вказаних поліпшень не проведено, а тому і вартість невід'ємних поліпшень, визначена суб'єктом оціночної діяльності незаконно.
Відповідно до офіційних роз'яснень ФДМУ щодо проведення будівельної експертизи для цілей приватизації орендованого майна шляхом викупу, опублікованих 04.03.2019, висновком будівельної експертизи підтверджується здійснення і склад невід'ємних поліпшень орендованого майна.
Основні завдання оціночно-будівельної експертизи встановлені, зокрема п. 5.2 частини 5 "Будівельно-технічна та оціночно-будівельна експертиза" розділу II "Інженерно-транспортні експертизи" Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, визначених Інструкцією про призначення і проведення судових експертиз та експертних досліджень, яка затверджена наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 №1950/5) та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 02.01.2013 за № 1/22533).
Згідно з вказаними нормативними документами будівельно-технічною експертизою визначається, зокрема: перелік та обсяги фактично виконаних будівельних робіт з будівництва (ремонту, реконструкції); вартість фактично виконаних робіт з будівництва (ремонту, реконструкції); відповідність виконаних будівельних робіт та побудованих об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд тощо) проектно-технічній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва; вартість будівельних робіт, пов'язаних з переобладнанням; відповідність обсягів та вартості фактично виконаних робіт з будівництва (ремонту, реконструкції) об'єктів обсягам та вартості, визначеним проектно-кошторисною або звітною документацією, тощо.
Всупереч вищевказаному, рішення Літківської сільської ради №1584- XXXVI-VII "Про приватизацію шляхом викупу орендованого нерухомого майна - бази відпочинку "Деснянські зорі" прийнято на підставі висновку про ринкову вартість майна, що міститься у звіті №18971/18 про проведення оцінки бази відпочинку "Деснянські зорі", який не відповідає на питання щодо складу, характеру, обсягу невід'ємних поліпшень, здійснених Відповідачем.
З огляду на викладене, є підстави вважати, що Літківською сільською радою не дотримано вимоги ч. 2 ст. 18 Закону України " Про приватизацію державного та комунального майна" під час прийняття рішення №1584- XXXVI-VII "Про приватизацію шляхом викупу орендованого нерухомого майна - бази відпочинку "Деснянські зорі", а тому останнє підлягає визнанню недійсним як таке, що прийнято всупереч вимог закону та інтересів територіальної громади. Крім того, договір купівлі-продажу об'єкта комунальної власності, що підлягає продажу шляхом викупу за № 3065 від 11.10.2019, як і договір про внесення змін та доповнень до попереднього договору від 18.11.2019, укладені на виконання незаконного рішення підлягають визнанню недійсними, а майно - витребуванню на користь територіальної громади села Літки Броварського району Київської області.
За результатами оцінки правомірності дій посадових осіб щодо відчуження бази відпочинку "Деснянські зорі", зареєстровано кримінальне провадження № 42019111130000177 від 19.09.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.
В рамках вказаного кримінального провадження в якості свідка допитано Літківського сільського голову, який пояснив, що експертний висновок, проведений ДП "Укрдержбудекспертиза" від 09.09.2015, на думку сільського голови, є експертизою в розумінні ч. 2 ст. 18 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна", інших експертиз не проводилось.
Прокурор у відповіді на відзив зазначає, що територіальна громада с. Літки, як власник спірного майна, делегує сільській раді повноваження щодо здійснення права власності від її імені, в інтересах, виключно у спосіб та у межах повноважень, передбачених законом. Тобто воля територіальної громади як власника, може виражатися лише в таких діях органу місцевого самоврядування, які відповідають вимогам законодавства та інтересам територіальної громади.
Таким чином, розпорядження Літківською сільською радою спірними комунальним майном всупереч законодавства з підстав, наведених у позовній заяві, не може вважатись вираженням волі територіальної громади с. Літки.
Територіальна громада с. Літки не зареєстрована, як юридична особа, у зв'язку з чим позбавлена права на самостійне звернення до суду за захистом порушених прав внаслідок прийняття Літківською сільською радою незаконних рішень щодо приватизації комунального майна, прокурор вправі звернутися до суду з даним позовом саме в інтересах держави в особі територіальної громади, яка є дійсним власником комунального майна.
З огляду на викладене, прокурор вважає, що рішення про приватизацію бази відпочинку "Деснянські зорі" прийнято з порушенням вимог ст. 18 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна".
Відповідачі заперечують проти позову посилаючись на те, що підпунктом 2.3 Договору оренди встановлено, що згідно довідки, виданої Орендодавцем 03 жовтня 2014 року за № 961 балансова вартість орендованого Майна становить 427 093, 00 грн. (чотириста двадцять сім тисяч дев'яносто три гривні 00 копійок).
Відповідно до звіту про оцінку майна, виконаною фізичною особою- підприємцем Аджиєвим Т.М., ринкова вартість будівель та споруд бази відпочинку " Деснянські зорі ", що розташована за адресою: Київська область, Броварський район, село Літки, вул. Чоповського, 47, станом на 30 червня 2014 року становить (з ПДВ): 594 400 (п'ятсот дев'яносто чотири тисячі чотириста) гривень, 00 коп. Суб'єктом оціночної діяльності у вищевказаному звіті зазначено, що технічний стан будівель та споруд визнаний як незадовільний, тобто їх подальше використання за своїм функціональним призначенням неможливе без проведення ремонту та модернізації.
Абзацом 4 частини третьої статті 23 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (в редакції від 10.09.2014, чинній на дату укладення договору та надання дозволу на проведення капітального ремонту) передбачалося, що орендар має право за погодженням з орендодавцем, якщо інше не передбачено договором оренди, за рахунок власних коштів здійснювати реконструкцію, технічне переоснащення, поліпшення орендованого майна.
Згідно з підпунктом 2.6 Договору оренди у разі, якщо вартість здійснених Орендарем невід'ємних поліпшень (реконструкції) орендованого Майна за згодою Орендодавця, становить 25% (двадцять п'ять відсотків) і більше його балансової вартості, Орендар має право викупу цього Майна, виключно за відповідним рішенням Орендодавця.
За результатом розгляду заяви ТОВ "Торгівельний дім "Тарот" про надання дозволу на проведення капітального ремонту будівель і споруд бази відпочинку "Деснянські зорі" рішенням Виконавчого комітету Літківської сільської ради Броварського району Київської області від 28 січня 2015 року № 5 ТОВ "Торгівельний дім "Тарот" надано дозвіл на проведення капітального ремонту будівель і споруд бази відпочинку "Деснянські зорі" згідно наданого кошторису та дефектного акту, так як будівлі перебувають в занедбаному, аварійному стані; літні будиночки не придатні для проживання.
03 лютого 2015 року між ТОВ "Торгівельний дім "Тарот" та ТОВ "Центрбуд" укладено договір № 03-2015/1 про виконання робіт по капітальному ремонту будівель і споруд бази відпочинку "Деснянські зорі", що знаходиться за адресою: Київська область, Броварський район, с. Літки, вул. Чоповського, 47.
Проведення ремонту, поліпшення будівель, споруд та території бази відпочинку "Деснянські зорі" підтверджується Актом № 1 приймання виконаних робіт та довідкою про вартість будівельних робіт та витрати.
27.07.2015 року ТОВ "Торгівельний дім "Тарот" подано до Літківської сільської ради Броварського району Київської області заяву про виконання робіт по ремонту та поліпшенню об'єктів майнового комплексу бази відпочинку "Деснянські зорі" з проханням прийняти виконані роботи згідно дефектного акту, зведеного кошторису, локального кошторису.
На засіданні Виконавчого комітету Літківської сільської ради Броварського району Київської області від 29 липня 2015 року № 89 в результаті розгляду вищевказаної заяви та доданих до неї матеріалів, вирішено для прийняття остаточного рішення щодо виконаних робіт з ремонту та поліпшення будівель та споруд на території бази відпочинку "Деснянські зорі" звернутися до Державної експертної установи для проведення експертизи кошторисної документації.
На виконання вищевказаного рішення 06.08.2015 між ТОВ "Торгівельний дім "Тарот" та Державним підприємством "Спеціалізована державна експерта організація - Центральна служба Української державної будівельної експертизи" укладено Договір № 00-1178-15/КД, предметом якого було проведення експертизи кошторисної документації проекту будівництва "Ремонт, поліпшення будівель, споруд на території бази відпочинку "Деснянські зорі" по вул. Чоповського, 47, с. Літки, Броварського району".
За результатом проведення експертизи складено експертний звіт щодо розгляду кошторисної документації на "Ремонт, поліпшення будівель, споруд та території бази відпочинку "Деснянські зорі" по вул. Чоповського, 47, с. Літки Броварського району" встановлено, що загальна кошторисна вартість поточного ремонту у поточних цінах станом на 03 червня 2015 року складає - 546 301 грн. 00 коп. у тому числі: будівельні роботи - 444 926 грн. 00 коп., інші витрати - 101 375 грн. 00 коп.
Рішенням виконавчого комітету Літківської сільської ради Броварського району від 30 вересня 2015 року № 123 затверджено експертний звіт щодо розгляду кошторисної документації на "Ремонт, поліпшення будівель, споруд та території бази відпочинку "Деснянські зорі" по вул. Чоповського, 47, с. Літки Броварського району та прийнято в експлуатацію виконані роботи щодо поліпшення майнового комплексу - бази відпочинку "Деснянські зорі" на загальну суму 546 301 (п'ятсот сорок шість тисяч триста одна гривня).
Відповідач 2 у відзиві зазначає, що Закон України "Про приватизацію державного і комунального майна", на який Позивач посилається, як на єдиний нормативно- правовий акт, яким врегульовано питання приватизації, в тому числі, шляхом викупу набрав чинності 07 березня 2018 року.
Станом на дату подання Товариством з обмеженою відповідальністю "Торгівельний дім "Тарот" заяви про виключення бази відпочинку "Деснянські зорі" до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу процедура приватизації була врегульована Законом України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", відповідно до статті 3 якого приватизація об'єктів малої приватизації здійснювалася шляхом, зокрема, викупу. Відповідно до частини третьої статті 7 ЗУ "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" включення об'єктів малої приватизації до переліків, зазначених у частині першій цієї статті, здійснюється з ініціативи, зокрема, покупця.
Згідно з вимогами статті 10 ЗУ "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" відповідний орган приватизації публікує в інформаційному бюлетені та місцевій пресі, інших друкованих виданнях, визначених органами приватизації, перелік об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу, який містить назву об'єкта приватизації та його місцезнаходження.
Зазначений перелік публікується не пізніш як за 15 днів з дня прийняття рішення про затвердження переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу.
Публікація була здійснена Літківською сільською радою на офіційному сайті http://litky.rada.org.ua/ у розділі "Проекти рішень".
Частиною 3 ст. 11 ЗУ "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" передбачалося, що порядок викупу об'єкта встановлюється Фондом державного майна України.
Відповідно до підпункту 1.9. Порядку продажу об'єктів малої приватизації шляхом викупу, на аукціоні (у тому числі за методом зниження ціни, без оголошення ціни), за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону, затвердженого наказом Фонду державного майна України 02.04.2012 № 439, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 травня 2012 року за № 753/21066 (далі - Порядок № 439) заяви про включення до переліку об'єктів, що підлягають приватизації, та заяви про приватизацію подаються до державних органів приватизації у письмовому вигляді за місцезнаходженням об'єкта, що підлягає приватизації, відповідно до Порядку подання та розгляду заяви про включення до переліку об'єктів, що підлягають приватизації, та заяви про приватизацію щодо об'єктів державної власності груп А, Д та Ж, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 17 квітня 1998 року № 772. зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 26 червня 1998 року за № 400/2840 (у редакції наказу Фонду державного майна України від 02 квітня 2012 року № 437) (далі - Порядок № 772).
На виконання вимог Порядку № 772 ТОВ "Торгівельний дім "Тарот" було подано заяву до Літківської сільської ради про включення бази відпочинку "Деснянські зорі", що розташована за адресою: с. Літки, вул. Чоповського, 47 до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу за формою, встановленою Додатком 1 до Порядку № 772 разом з документами, передбаченими цим Порядком.
Згідно з пп. 2.8. Порядку № 772, якщо заявник подав заяву про включення до переліку об'єктів, що піддягають приватизації шляхом викупу, а орган приватизації включив цей об'єкт до відповідного переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу, то заява про приватизацію цим покупцем не подається.
За результатом розгляду заяви ТОВ "Торгівельний дім "Тарот" та доданих до неї документів, рішенням Літківської сільської ради від 01 червні 2018 року № 1121-XXIV-VII "Про включення до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу на 2018 рік бази відпочинку "Деснянські зорі включено до переліку об'єктів комунальної власності територіальної громади с. Літки Броварського району Київської області, що підлягають приватизації шляхом викупу на 2018 рік базу відпочинку "Деснянські зорі", що розташована за адресою: с. Літки, Броварський р-н, Київська обл., вул. Чоповського, 47.
Тобто, подання до Літківської сільської ради відповідної заяви та доданих до неї документів здійснювалося з дотриманням вимог законів та інших нормативно- правових актів, чинних на дату її подання.
Рішенням Літківської сільської ради № 1435-XXXIII-VII від 24 квітня 2019 року затверджено звіт № 18971/18 про оцінку бази відпочинку "Деснянські зорі", відповідно до якого ринкова вартість об'єкта оцінки - бази відпочинку "Деснянські зорі" складає 1 574 990 (один мільйон п'ятсот сімдесят чотири тисячі дев'ятсот дев'яносто гривень), 00 коп., питома вага комунальної частки - 1 053 290 (один мільйон п'ятдесят три тисячі двісті дев'яносто гривень), 00 коп., питома вага частки орендаря - 521 700 (п'ятсот двадцять одна тисяча сімсот гривень), 00 коп., у якому ідентифіковані поліпшення нерухомого майна.
Відповідно до п.п. 2.1. Порядку оцінки орендованого нерухомого майна, що містить невід'ємні поліпшення, здійснені за час його оренди, під час приватизації, затвердженого наказом Фонду державного майна України 27.02.2004 року № 377, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 18.03.2004 за № 343/8942 (далі - Порядок № 377) ідентифікацією поліпшень орендованого нерухомого майна є встановлення суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання факту відповідності підтверджувальних документів, наданих орендарем, про здійснені ним заходи, спрямовані на покращення фізичного (технічного) стану орендованого нерухомого майна та (або) його споживчих якостей, наявним поліпшенням, які неможливо відокремити від відповідного об'єкта без завдання йому шкоди і які здійснені за рахунок коштів орендаря та за згодою орендодавця.
Ідентифікуються поліпшення, що здійснені протягом строку дії договору оренди та наявні на дату оцінки.
У звіті про оцінку бази відпочинку "Деснянські зорі" зазначено, що у результаті натурного обстеження об'єкта візуальним способом, розрахунків, аналізу актів виконаних будівельних робіт, зроблено висновок про виконані роботи: обсяги робіт, зазначені в актах, відповідають фактично виконаним роботам.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) здійснюється на вимогу особи, яка використовує оцінку майна та її результати для прийняття рішень, у тому числі на вимогу замовників (платників) оцінки майна, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, судів та інших осіб, які мають заінтересованість у неупередженому критичному розгляді оцінки майна, а також за власною ініціативою суб'єкта оціночної діяльності. Підставою для проведення рецензування є письмовий запит до осіб, які відповідно до цієї статті мають право здійснювати рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна).
Рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) може виконувати оцінювач, який має не менш ніж дворічний досвід практичної діяльності з оцінки майна, експертні ради, що спеціально створені само регулятивними організаціями оцінювачів з метою контролю за якістю оцінки майна, яка проводиться оцінювачами - членами саморегулятивної організації, оцінювачі, які мають не менше ніж дворічний досвід практичної діяльності з оцінки майна та працюють у Фонд державного майна України, а також інших органах, зазначених у статті 5 цього Закону.
Рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна), якщо зазначена оцінка погоджується, затверджується або приймається органом державної влади або органом місцевого самоврядування, є обов'язковим.
Рецензії на звіт про оцінку бази відпочинку "Деснянські зорі" містить загальний висновок про те, що звіт в цілому відповідає вимогам нормативно- правових актів з оцінки майна, але має незначні недоліки, що не вплинули на достовірність оцінки.
Після проведення оцінки та затвердження Літківською сільською радою звіту про проведення оцінки бази відпочинку "Деснянські зорі", що розташована за адресою: Київська область, Броварський район, с. Літки, вул. Чоповського, 47, прийнято рішення № 1584-XXXVI-VII від 22 серпня 2019 року "Про приватизацію шляхом викупу орендованого нерухомого майна бази відпочинку "Деснянські зорі".
Відповідно до частини першої статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до частин п'ятої - сьомої статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою. Доходи від відчуження об'єктів права комунальної власності зараховуються до відповідних місцевих бюджетів і спрямовуються на фінансування заходів, передбачених бюджетами розвитку.
Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування та об'єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.
У позовній заяві прокурор стверджує, що у результаті прийняття рішення про приватизацію шляхом викупу бази відпочинку "Деснянські зорі" інтереси територіальної громади порушено органом місцевого самоврядування, який діяв всупереч її інтересам та вимогам чинного законодавства, а передача у приватну власність бази відпочинку "Деснянські зорі" істотно суперечить інтересам держави та територіальної громади.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювать відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.
Однак, прокурор жодним чином не довів у чому саме полягає порушення прав та інтересів територіальної громади с. Літки Броварського району Київської області, доказів на підтвердження таких доводів не надав.
Відповідно до частини першої статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Частиною першою статті 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Проект рішення про приватизацію шляхом викупу орендованого нерухомого майна бази відпочинку "Деснянські зорі" був завчасно, у встановлені нормативно- правовими актами строки опублікований на офіційному сайті Літківської сільської ради, саме рішення приймалося колегіально на засіданні ради після відповідної публікації порядку денного на зазначеному сайті, що свідчить про те, що як депутати Літківської сільської ради, так і мешканці територіальної громади, були обізнані про можливе прийняття такого рішення, але, враховуючи його прийняття, заперечень не надходило.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини сторонами судового розгляду є позивач і відповідач, які мають рівні права, включаючи право на юридичну допомогу. Підтримка прокуратурою однієї зі сторін може бути виправдана за певних умов, наприклад, з метою захисту вразливих осіб, які вважаються не здатними захистити свої інтереси самостійно, або в разі, якщо правопорушення зачіпає велику кількість людей, або якщо вимагають захисту реальні державні інтереси або майно (KOROLEV v. RUSSIA (no. 2), № 5447/03, § 33, ЄСПА, від 01 квітня 2010 року; MENCHINSKAYA v. RUSSIA, № 42454/02, § 35, ЄСПЛ, від 15 січня 2009 року).
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для визнання недійсним рішення Літківської сільської ради № 1584-ХХVI-VII "Про приватизацію шляхом викупу орендованого нерухомого майна - бази відпочинку "Деснянські зорі" та договору купівлі-продажу об'єкта комунальної власності, що підлягає продажу шляхом викупу № 3065 від 11.10.2019 року, у зв'язку із чим у задоволенні позову відмовляє.
В силу ч. 1 ст.129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, таким чином, враховуючи відмову у задоволені позовних вимог, витрати по оплаті позову судовим збором підлягають покладенню на прокурора.
Керуючись ст.ст. 73-74, 76-79, 86, 129, 237-238, 233, 242 ГПК України, Господарський суд Київської області
В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України .
Повний текст рішення підписано 19.02.2021 року.
Суддя Л.Я. Мальована