ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
за результатами розгляду заяви
м. Київ
12.02.2021Справа № 910/12627/18
За заявоюДержавної судової адміністрації України
пропоновлення строку для пред'явлення виконавчого документу до виконання
у справі № 910/12627/18
за позовомМоторного (транспортного) страхового бюро України
до1) Міністерства оборони України 2) військової частини НОМЕР_1
про відшкодування 95 629, 08 грн. шкоди в порядку регресу
Суддя Підченко Ю.О.
Секретар судового засідання Лемішко Д.А.
Представники сторін:
від позивача: не з'явився;
від відповідача-1: Савон А.А. - представник за довіреністю;
від відповідача-2: не з'явився;
від заявника: не з'явився.
У провадженні Господарського суду міста Києва перебувала справа № 910/12627/18 за позовом Моторного (транспортного) страхового бюро України до Міністерства оборони України про відшкодування 95 629, 08 грн шкоди в порядку регресу.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 21.01.2019 (суддя Ковтун С.А.), яке залишено без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 01.07.2019 позов задоволено повністю, а 09.07.2019 на виконання вказаного рішення видано відповідний наказ.
Крім того, ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.12.2018 у справі № 910/12627/18 вирішено стягнути з Міністерства оборони України 17 620, 00 грн штрафу.
16.11.2020 через загальний відділ діловодства суду від Державної судової адміністрації України надійшла заява про поновлення строку пред'явлення ухвали Господарського суду міста Києва від 13.12.2018 у справі № 910/12627/18.
Згідно з Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, матеріали справи № 910/12627/18 передано на розгляд судді Підченку Ю.О.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.12.2020 вказану заяву призначено до розгляду в судовому засіданні 22.01.2021.
05.01.2021 через загальний відділ діловодства суду від Міністерства оборони України надійшли письмові заперечення, а 11.01.2021 заявник надав уточнення до заяви.
16.01.2021 Господарським судом міста Києва винесено ухвалу в порядку ст. 120 Господарського процесуального кодексу України та перенесено судове засідання у справі на 12.02.2021.
Військова частина НОМЕР_1 11.02.2021 також скористалася своїм правом на надання заперечень.
У судове засідання 12.02.2021 не прибули представники заявника, позивача та відповідача-2, хоча про час та місце розгляду заяви були повідомлені належним чином.
Представник відповідача-1, у свою чергу, безпосередньо в судовому засіданні 12.02.2021 повністю заперечив проти поданої Державною судовою адміністрацією заяви та уточнень до неї.
З огляду на наявні у матеріалах справи фактичні дані, заслухавши доводи представника віджпоавдача-1 суд вважає за необхідне звернути увагу на таке.
За змістом ст. 329 Господарського процесуального кодексу України у разі пропуску строку для пред'явлення наказу, судового наказу до виконання з причин, визнаних господарським судом поважними, пропущений строк може бути відновлено. Заява про відновлення пропущеного строку подається до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, і розглядається в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Їхня неявка не є перешкодою для вирішення питання про поновлення пропущеного строку.
За таких обставин, неявка представників позивача, відповідача-2 та заявника в судове засідання 12.02.2021 не є перешкодою для розгляду заяви.
Як вбачається із доводів заявника та наявних фактичних даних на їх підтвердження, ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.12.2018 у справі № 910/12627/18 вирішено стягнути з Міністерства оборони України 17 620, 00 грн штрафу.
Відповідно до абз. 2 ч. 4 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" за рішеннями про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу) стягувачем є Державна судова адміністрація України.
У той же час, ч. 1 ст. 12 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом 3-х років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом 3-х місяців.
Як вказує заявник, з метою безспірного списання коштів з Міністерства оборони України ДСА України звернулася з листом від 11.03.2019 № 10-5722/19 до Державної казначейської служби України.
У свою чергу, Державна казначейська служба України листом від 05.04.2019 № 5-06-06/6160 повернула ухвалу Господарського суду міста Києва від 13.12.2018 у справі № 910/12627/18, оскільки ДСА України надано копію зазначеної ухвали, а не оригінал.
Відповідно до положень ст. 12 Закону України "Про виконавче провадження", строки пред'явлення виконавчого документа до виконання перериваються у разі:
1) пред'явлення виконавчого документа до виконання;
2) надання судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, відстрочки або розстрочки виконання рішення.
У разі повернення виконавчого документа стягувачу у зв'язку з неможливістю в повному обсязі або частково виконати рішення строк пред'явлення такого документа до виконання після переривання встановлюється з дня його повернення, а в разі повернення виконавчого документа у зв'язку із встановленою законом забороною щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, а також проведення інших виконавчих дій стосовно боржника - з дня закінчення строку дії відповідної заборони.
Таким чином, з огляду на повернення ухвали Державною казначейською службою України листом від 05.04.2019, строк для пред'явлення такої ухвали до виконання закінчився 12.04.2019.
У той же час, статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язком до виконання.
Статтею 326 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародним договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до абз. 2 ч. 4 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" з 05.01.2017 ДСА України є стягувачем за рішеннями про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу).
Таким чином, ДСА України здійснює заходи щодо забезпечення виконання судових рішень про стягнення судового збору, накладення штрафу (як засобу процесуального примусу), оскільки є стягувачем, що визначений законом.
На обґрунтування поважності причин пропуску строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання заявник вказує на те, що упродовж 2019 року на адресу ДСА України надійшло понад 44 тис. виконавчих документів, опрацьовані і направлені на виконання до органів Державної виконавчої служби, Державної казначейської служби понад 22 тис. виконавчих документів.
За період з 01.01.2020 на адресу ДСА України надійшло понад 20 тис. виконавчих документів про стягнення судового збору і штрафу (як засобу процесуального примусу) та пред'явлено до виконання понад 13 тис. виконавчих документів про стягнення судового збору і штрафу (як засобу процесуального примусу).
Згідно з штатним розписом ДСА України, затвердженим наказом ДСА України від 20.02.2020 № 78 зі змінами, у відділі претензійно-позовної роботи юридичного управління затверджено шість штатних одиниць.
Крім того, ч. 1 ст. 3 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України, ухвал, поставно судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, справах про адміністративні правопорушення, кримінальних провадженнях у випадках, передбачених законом.
Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 визначено, що виконавчі документи - оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України "Про виконавче провадження".
Як вбачається з ч. 6 розділу ХІІ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої Наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814, відбитком гербової печатки суду засвідчуються, зокрема, виконавчі документи суду.
Встановлені судом обставини свідчать про наявність поважних причин пропуску строку для пред'явлення наказу до виконання, а тому існують підстави для відновлення пропущеного строку.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що заява Державної судової адміністрації України про поновлення пропущеного строку для пред'явлення наказу до виконання є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 234, 329, Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Заяву Державної судової адміністрації України про поновлення строку для пред'явлення виконавчого документу до виконання задовольнити.
2. Поновити строк пред'явлення ухвали Господарського суду міста Києва від 13.12.2018 у справі № 910/12627/18 до виконання у зв'язку з поважністю причин його пропуску.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено 17.02.2021 року.
Суддя Ю.О. Підченко