Постанова від 16.02.2021 по справі 212/10239/19

ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Провадження № 22-ц/803/2000/21 Справа № 212/10239/19 Суддя у 1-й інстанції - Дехта Р. В. Суддя у 2-й інстанції - Бондар Я. М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2021 року м.Кривий Ріг

Дніпровський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого судді - Бондар Я.М.

суддів - Барильської А.П., Зубакової В.П.

секретар судового засідання - Кислиця І.В.

сторони:

позивач - ОСОБА_1

відповідач - Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз»,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження, апеляційну скаргу позивача ОСОБА_1 на рішення Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 13 листопада 2020 року, яке ухвалено суддею Дехтою Р.В. у місті Кривому Розі Дніпропетровської області та повне судове рішення складено 17 листопада 2020 року, -

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2019 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» (надалі - АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз») про визнання незаконним акту про порушення, акту експертизи лічильника газу та рішення діючої комісії з розгляду актів про порушення та визначення перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування природного газу в порядку захисту прав споживачів.

Позовна заява мотивована тим, що позивач ОСОБА_1 є споживачем послуг відповідача, вона належним чином, постійно здійснювала оплату послуг з газопостачання.

12.11.2019 року працівниками підприємства відповідача було відключено газопостання домоволодіння, причиною відключення визначено «Несанкціонований відбір газу», хоча станом на 12.11.2019 року жодних матеріалів експертизи та документальних доказів про наявність несанкціонованого відбору газу у АТ «Криворіжгаз» не було. В цей день позивачу було вручено копію акту про демонтаж засобу вимірювальної техніки від 12.11.2019 року, копію протоколу про направлення ЗВТ на експертизу від 12.11.2019 року та копію акут про порушення від 12.11.2019 №737. Акт про порушення АТ «Криворіжгаз» від 12.11.2019 року №737 повністю не відповідає формі, встановленій додатком 1 Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 року №619. В технічному паспорті лічильника газу вказано наступну модель: «MKM-U» заводський номер 11125. В Акті АТ «Криворіжгаз» від 20.11.2019 року №1645 експертизи ЗВТ та пломб вказано наступні дані: модель «MKM-U» заводський номер 11125. В довідці про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 21.11.2019 року №Т-ДН-4922/19 вказано модель «MKM» заводський номер 11125. Дані нетотожності свідчать про те, що 21.11.2019 року працівниками АТ «Криворіжгаз» була проведена фіктивна експертиза не належного позивачу лічильника газу до якого позивач не має жодного відношення.

Враховуючи дані факти позивач вважає рішення діючої комісії АТ «Криворіжгаз» з розгляду актів про порушення перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування природного газу побутовому споживачу та споживачу, що не є побутовим, в частині здійснення донарахування позивачу за не облікований об'єм природного газу на суму 83 525, 84 грн. незаконним та таким, що не може породжувати будь-які юридичні наслідки для позивача.

Посилаючись на викладене, просила суд: визнати незаконним акт про порушення №737 від 12.11.2019 року, Акт експертизи лічильника № 1645 від 20.11.2019 року, скасувати рішення діючої комісії з розгляду акту про порушення № 737 від 12.11.2019 року та визначення (донарахування) або зміну режиму нарахування природного газу побутовому споживачу в частині здійснення ОСОБА_1 донарахування за не облікований об'єм природного газу у розмірі 83 525, 84 грн.

У січні 2020 року АТ «Криворіжгаз» звернулось до суду з зустрічною позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за не облікований (донарахований) об'єм природного газу.

В обґрунтування зустрічних позовних вимог посилались на те, що позивач за первісним позвом ОСОБА_1 є споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 .

08 листопада 2019 року представниками АТ «Криворіжгаз» за адресою відповідача було складено Акт про порушення № 721, 08.11.2019 року відповідно до якого було встановлено порушення Кодексу, а саме: «відмова в доступі до об'єкта споживача, внаслідок чого представники оператора ГРМ не здійснили контрольне зняття показань лічильника газу (ЗВТ), перевірку складових комерційного вузла обліку, контроль відповідності встановленого газоспоживаючого обладнання проектній документації, обстеження газових мереж до ВОГ та/або газоспоживаючого обладнання, демонтажу лічильника на чергову повірку». У зв'язку із недопуском представників оператора ГРМ на адресу споживача, було зазначено про відмову від підпису Споживача, Акт про порушення підписано двома представника оператора ГРМ та головою квартального комітету №20 ОСОБА_2 - на виконання вимог пп.3 п.4 глави5 розділу ХІ Кодексу. В п.5 Акту зазначено про те, що за виявленими порушеннями споживачу необхідно надати у строк до 28.11.2019 року доступ до об'єкта для здійснення представниками оператора ГРМ зазначених у Акті заходів. Надалі, листом вих. №50106.1-Сл-28742-1119 від 12.11.2019 року, який було вручено відповідачу особисто 12.11.2019 року, відповідача було додатково повідомлено про необхідність допуску представників оператора ГРМ для здійснення дій.

Також 12.11.2019 року за адресою відповідача представниками АТ «Криворіжгаз» було складено акт про порушення №737 відповідно до якого було встановлено порушення Кодексу, а саме: «ознаки несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та роботу лічильника газу, а саме: після складання акту про порушення №721 від 08.11.2019 року виявлено ознаки пошкодження навісної свинцевої пломби шляхом її розтискання та повторного навінчування на пломбувальний дріт, встановлений у гвинт кріплення корпусу, що захищає доступ до вимірювального механізму. Гвинти та частки мають бути зафарбовані (лічильник змонтований у приміщенні), проте фарба на них відсутня. Пластикова пломба на захисному склі вимірювального механізму не має ознак старіння (нова), підлягає дослідженню та звіренню з оригіналом. На верхньому корпусі біля вхідного патрубку міститься місце вільне від забруднень (чисте), є сліди пошкодження магнітом». Акт про порушення підписано відповідачем без зауважень..

Відповідачу повідомлено, що засідання комісії з експертизи відбудеться 20.11.2019 року об 11:00. В п. 8 Акту про порушення відповідачу повідомлено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту буде проводити засідання 28.11.2019 за адресою: м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1 та зазначено контактний телефон. Таким чином, відповідачу було повідомлено щодо місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення та дату засідання.

12.11.2019 року за адресою відповідача представниками АТ «Криворіжгаз» складено Акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки. Акт про демонтаж підписано відповідачем без зауважень.12.11.2019 року представниками АТ «Криворіжгаз» складено Протокол №725 щодо направлення ЗВТ на експертизу (копія додається) в п. 11 якого відповідача повідомили про дату та час проведення експертизи. Протокол підписано відповідачем без зауважень. 12.11.2019 року за адресою відповідача складено акт про монтаж ЗВТ з обмінного фонду. 20.11.2019 року проведено експертизу лічильника за результатами якої складно Акт №1645 відповідно до якого виявлено порушення: «навісна свинцева пломба пошкоджена - наявні розширені отвори та отвори від попереднього пломбувального матеріалу, що свідчить про її відкривання та повторне навішування, дає змогу вільного доступу до вимірювального механізму. Наявний пломбувальний матеріал (дріт) та спосіб його встановлення не заводського виконання. Гвинти кріплення та гайки на них не відповідають виробництву України, не зафарбовані в колір корпусу та мають новий вигляд без забруднень. На верхній кришці наявний шар забруднення (пил, жир), а біля вхідного патрубка наявна не забруднена ділянка з потертостями поблизу стрілки, на внутрішній стороні кришки під цим місцем сліди механічної дії на корпус стороннім предметом. Наявний колектор на вимірювальний механізм зразка виробництва Словаччини 2000 р.в., а відповідно маркування на паспорті лічильник виробництва України 2005 року. Дані порушення здійснені прихованими заходами, є наслідком несанкціонованого втручання у лічильник газу, свідчать про самовільне усунення порушень та призвели до недостовірності показів. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації.»

Відповідно до довідки ДП «Кривбасстандартметрологія» про непридатність засобу вимірювальної техніки № Т-ДН-4922/19 від 21.11.2019 року за результатами повірки встановлено похибку вимірювань, що перевищує допустимі.

За результатами розгляду акту про порушення, на засіданні комісії, прийнято рішення про задоволення акту та виконання нарахування частково за необлікований об'єм природного газу, а саме 55% від суми розрахунку за період з 12.11.2018 року по 12.11.2019 року (12 місяців) в сумі 83 525,84 грн. У зв'язку з цим, враховуючи прийняття рішення комісії про задоволення акту у листопаді 2019 року, відповідачу було виставлено рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 28.11.2019 року за період з 12.11.2018 року по 12.11.2019 року на суму 83 525,84грн.

02.12.2019 року супровідним листом на адресу відповідача було направлено рахунок на оплату, проте оплату суми боргу відповідачами здійснено не було.

Посилаючись на викладене, позивач просив суд стягнути з ОСОБА_1 заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу у розмірі 83 525,84 грн. та судові витрати у розмірі 3 055,94 грн.

Рішенням Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 13 листопада 2020 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання незаконним акту АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» про порушення від 12.11.2019 року №737, акту АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» експертизи лічильника №1645 від 20.11.2019 року, про визнання незаконним та скасування рішення діючої комісії АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» з розгляду акту про порушення №737 від 12.11.2019 року, відмовлено.

Позовні вимоги АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об'єм природного газу, задоволено повністю.

Стягнуто з ОСОБА_1 , на користь АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу в сумі 83525 гривень 84 копійки.

Стягнуто з ОСОБА_1 , на користь АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» витрати повзанні з проведенням експертизи побутового лічильнику газу в сумі 5055 гривень 94 копійки.

Стягнуто з ОСОБА_1 , на користь АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2102 гривні 00 копійок.

В апеляційній скарзі позивач ОСОБА_1 просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення первісних позовних вимог та відмову в задоволенні зустрічних позовних вимог АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, неправильне та неповне дослідження доказів і встановлення обставин справи.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що акт АТ «ОГС «Криворіжгаз» про порушення від 12.11.2019 року № 737 не відповідає формі, встановленій додатком 1 Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 року № 619, та завчасно без проведення експертизи лічильника встановлює факти порушень в роботі лічильника газу, був складений без присутності заінтересованих осіб та відеозйомки.

Крім того, в Акті експертизи лічильника газу АТ «ОГС «Криворіжгаз» від 12.11.2019 року № 737,в технічному паспорті лічильника газу, в акті АТ «Криворіжгаз» від 20.11.2019 року № 1645 експертизи ЗВТ та пломб та в довідці про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 21.11.2019 року № Т-ДН-4922/19, і журналі реєстрації експертиз вказані різні моделі газового лічильника, що свідчить про те, що 21.11.2019 року працівниками АТ «Криворіжгаз» була проведена фіктивна експертиза не належного позивачу лічильника газу.

Працівниками АТ «Криворіжгаз» вдруге завчасно без проведення експертизи лічильника встановлено факти порушень в роботі лічильника газу. Даний Факт підтверджується тим, що акт експертизи ЗВТ та пломб датований 20.11.2019 року, а довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки датована 21.11.2019 року.

У відзиві на апеляційну скаргу, до якого додано докази надсилання копій відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи, позивач АТ «Оператор газорозподільних систем «Криворіжгаз» зазначає, що оскаржуване судове рішення є законним та обґрунтованим, в процесі розгляду справи суд не порушив норм ні матеріального, ні процесуального права, а тому рішення суду слід залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Заслухавши суддю-доповідача, позивача ОСОБА_1 , представника позивача - ОСОБА_3 який кожен окремо підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити, представника відповідача АТ «Криворіжгаз» - Волошиної Н.А., яка заперечувала проти доводів апеляційної скарги позивача та просила залишити її без задоволення, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах заявлених позовних вимог, доводів апеляційних скарги та відзиву на неї, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що ОСОБА_1 є споживачем послуг природного газу, які надаються АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» за адресою: АДРЕСА_1 .

21.07.2015 року між ОСОБА_1 яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , та ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» і ПАТ «Криворіжгаз» правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», укладено договір про надання населенню послуг з газопостачання №0330266891, відповідно до якого постачальник зобов'язується постачати природний газ споживачеві, членам його сім'ї та іншим особам, зареєстрованим у квартирі, житловому будинку, для побутових потреб (приготування їжі, підігріву води та опалення житлових приміщень), а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги з газопостачання за встановленими цінами, у строки і на умовах, що передбачені цим договором ( а.с.10-15).

08.11.2019 року за адресою АДРЕСА_1 представниками АТ «Криворіжгаз» складено акт про порушення №721 відповідно до якого було встановлено порушення Кодексу, а саме: «відмова в доступі до об'єкта споживача, внаслідок чого представники оператора ГРМ не здійснили контрольне зняття показань лічильника газу (ЗВТ), перевірку складових комерційного вузла обліку, контроль відповідності встановленого газоспоживаючого обладнання проектній документації, обстеження газових мереж до ВОГ та/або газоспоживаючого обладнання, демонтажу лічильника на чергову повірку». У зв'язку із недопуском представників оператора ГРМ на адресу споживача, було зазначено про відмову від підпису Споживача, Акт про порушення підписано двома представника оператора ГРМ та головою квартального комітету №20 ОСОБА_2 - на виконання вимог пп.3 п.4 глави5 розділу ХІ Кодексу.

В п.5 Акту зазначено про те, що за виявленими порушеннями споживачу необхідно надати у строк до 28.11.2019 року доступ до об'єкта для здійснення представниками оператора ГРМ зазначених у Акті заходів.

Листом вих. №50106.1-Сл-28742-1119 від 12.11.2019 року, який було вручено відповідачу особисто 12.11.2019 року, відповідача було додатково повідомлено про необхідність допуску представників оператора ГРМ для здійснення дій.

12.11.2019 року за адресою АДРЕСА_1 представниками АТ «Криворіжгаз» було складено акт про порушення №737 відповідно до якого було встановлено порушення Кодексу, а саме: «ознаки несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та роботу лічильника газу, а саме: після складання акту про порушення №721 від 08.11.2019 виявлено ознаки пошкодження навісної свинцевої пломби шляхом її розтискання та повторного навінчування на пломбувальний дріт, встановлений у гвинт кріплення корпусу, що захищає доступ до вимірювального механізму. Гвинти та частки мають бути зафарбовані (лічильник змонтований у приміщенні), проте фарба на них відсутня. Пластикова пломба на захисному склі вимірювального механізму не має ознак старіння (нова), підлягає дослідженню та звіренню з оригіналом. На верхньому корпусі біля вхідного патрубку міститься місце вільне від забруднень (чисте), є сліди пошкодження магнітом». Акт про порушення підписано ОСОБА_1 без зауважень.

В даному Акті ОСОБА_1 повідомлено про дату проведення засідання комісії з експертизи 20.11.2019 року об 11:00годині та повідомлено що засідання комісії Оператора ГРМ з розгляду Акту буде розглядатись 28.11.2019 року за адресою: м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1 та зазначено контактний телефон.

В цей же день 12.11.2019 року за даною адресою представниками АТ «Криворіжгаз» складено Акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки, який підписано ОСОБА_1 без зауважень.

В протоколі № 725 від 12.11.2019 року щодо направлення ЗВТ на експертизу зафіксовано порушення та повідомлено ОСОБА_1 про дату та час проведення експертизи. Протокол підписано без зауважень. Цього ж дня 12.11.2019 року складено акт про монтаж ЗВТ з обмінного фонду.

Відповідно до Акту № 1645 експертизи ЗВТ та пломб від 20.11.2019 року проведеного в присутності споживача ОСОБА_1 виявлено порушення: «навісна свинцева пломба пошкоджена - наявні розширені отвори та отвори від попереднього пломбувального матеріалу, що свідчить про її відкривання та повторне навішування, дає змогу вільного доступу до вимірювального механізму. Наявний пломбувальний матеріал (дріт) та спосіб його встановлення не заводського виконання. Гвинти кріплення та гайки на них не відповідають виробництву України, не зафарбовані в колір корпусу та мають новий вигляд без забруднень. На верхній кришці наявний шар забруднення (пил, жир), а біля вхідного патрубка наявна не забруднена ділянка з потертостями поблизу стрілки, на внутрішній стороні кришки під цим місцем сліди механічної дії на корпус стороннім предметом. Наявний колектор на вимірювальний механізм зразка виробництва Словаччини 2000 р.в., а відповідно маркування на паспорті лічильник виробництва України 2005 року. Дані порушення здійснені прихованими заходами, є наслідком несанкціонованого втручання у лічильник газу, свідчать про самовільне усунення порушень та призвели до недостовірності показів. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації.» (а.с. 64)

Згідно довідки ДП «Кривбасстандартметрологія» про непридатність засобу вимірювальної техніки № Т-ДН-4922/19 від 21.11.2019 року встановлено похибку вимірювань, що перевищує допустимі.

Відповідно до витягу із протоколу №87 від 28.11.2019 року, за результатами розгляду акту про порушення, на засіданні комісії, прийнято рішення про задоволення акту та виконання нарахування частково за необлікований об'єм природного газу, а саме 55% від суми розрахунку за період з 12.11.2018 року по 12.11.2019 року (12 місяців) в сумі 83 525,84 грн.

Відповідно до акту-розрахунку не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 28.11.2019 року, члени комісії на підставі акту про порушення від 12.11.2019 року № 737, споживачу ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , з приводу виявлених порушень, а саме несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, розрахували необлікований (донарахований) об'єм та обсяг природного газу розрахувала не облікований (донарахований) об'єм та обсяг природного газу і його вартість у розмірі 83525,84 грн.

02.12.2019 року, за вих.№ 50103.1-СЛ-29971-1219, позивачем за зустрічним позовом на адресу відповідача ОСОБА_4 направлено листа із зазначенням необхідності сплати необлікованого об'єму та обсягу природного газу і його вартості, що підтверджується поштовим повідомленням, яке відповідач отримала (а.с. 74-75), але суму боргу не сплатила.

Згідно акту надання послуг №б/н від 20.11.2019 року вартість проведення комплексу робіт з експертизи побутового лічильника №11125 встановленого за адресою: АДРЕСА_1 становить 2061,58 грн, крім того транспортні витрати становлять 784,20грн, послуги ДП «Кривбасстандартметрологія» 210,17 грн., загальна вартість складає 3055,94 грн. Вищезазначені витрати залишаються ОСОБА_1 не відшкодованими.

Відмовляючи в задоволенні позову ОСОБА_1 до АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» про визнання незаконним акту про порушення, акту експертизи лічильника газу та рішення діючої комісії з розгляду актів про порушення та визначення перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування природного газу в порядку захисту прав споживачів, суд першої інстанції виходив з того, що рішення діючої комісії, є лише фіксацією можливого порушення, що було виявлено під час проведення перевірки, тому оскарження лише факту складення такого акту, який не встановлює для споживача будь-яких обов'язків і є різновидом претензії, не передбачено чинним законодавством як спосіб захисту прав. Зазначений акт може бути визнаний як доказ (із наданням йому відповідної оцінки судом під час вирішення іншого спору), зокрема про визнання дій відповідача неправомірними щодо нарахування заборгованості, при вирішенні якого суд зобов'язаний дати оцінку щодо дійсності цього акта.. Обраний позивачем спосіб захисту права сам по собі не сприяє ефективному відновленню порушеного права.

Задовольняючи позовні вимоги АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об'єм природного газу, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач є споживачем природного газу, постачання якого до будинку АДРЕСА_1 здійснюється АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», та оскільки 12.11.2019 року у цьому домоволодінні працівники позивача виявили несанкціонований газопровід, що відповідно Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494, кваліфікується як несанкціонований відбір природного газу (крадіжка газу), з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сума завданих збитків за необлікований об'єм та обсяг природного газу, в сумі 83 525,84 гривень та витрати пов'язані з проведенням експертизи побутового лічильника газу в сумі 3 055,94 грн.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Спір між сторонами виник з приводу наявності підстав для сплати споживачем донарахованих збитків внаслідок порушення Кодексу газорозподільних систем.

Відповідно до частини 1 статті 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Статтею 714 ЦК України передбачено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг з газопостачання здійснюється на підставі Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30 вересня 2015 року, яким визначено, що оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

Відповідно до постанови НКРЕКП №1274 від 16.04.2015 року ПАТ «Криворіжгаз», на теперішній час АТ «Оператор газорозподільних систем «Криворіжгаз», наділене правом провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ на території м. Кривий Ріг та Криворізького району Дніпропетровської області (крім житлового масиву Інгулець Інгулецького району в м. Кривий Ріг) в зоні розташування розподільних газопроводів, що перебувають у власності та користуванні підприємства.

Пунктом 2 глави 1 Розділу 6 Кодексу передбачено, що доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до газорозподільної мережі (далі - ГРМ) для споживання (постачання) природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498.

Згідно пункту 4 глави 3 Розділу 6 Кодексу, договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу.

В пункті 7 глави 3 Розділу 6 Кодексу зазначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунку Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Судом встановлено та не заперечується відповідачем ОСОБА_1 що вона є споживачем послуг природного газу, які надаються АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, провул. Алєксєєва, 71А, у зв'язку з чим на неї покладено обов'язок з дотримання вимог Кодексу газорозподільних систем, зокрема, й щодо недопущення несанкціонованого відбору природного газу з ГРМ.

Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу I Кодексу газорозподільних систем, несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема, лічильника газу), у тому числі, шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Згідно з пунктом 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу.

Згідно з пунктом 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.

У разі виявлення у побутового споживача пошкодження лічильника газу та/або пломб на ньому та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу розрахунки, передбачені цією главою, за актом про порушення не здійснюються за період після дати прострочення періодичної повірки лічильника у випадку недотримання з вини Оператора ГРМ строків періодичної повірки лічильника газу.

Згідно глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається Акт про порушення за формою, наведеною в додатку 11 до цього Кодексу.

Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

До Акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в Акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в Акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.

На дату складання Акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання Акта про порушення (відсутні відповідні засоби чи повноваження) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в Акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується окремо складеним Актом про усунення порушення.

Під час складання Акта про порушення, акта про усунення порушення, Акта про припинення/відновлення газопостачання, тощо, представниками Оператора ГРМ обов'язково фіксуються та зазначаються у вищезазначених актах показання лічильника газу (ЗВТ), за винятком випадків відмови у доступі до об'єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

При складанні Акту про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).

Споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду Актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього Акт про порушення.

За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.

У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений Акт про порушення без його (її) участі.

За результатами розгляду Акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією Акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

При складанні акта-розрахунку враховується таке: 1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу; 2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об'ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці; 3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу має бути віднятий об'єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку; 4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.

Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення Акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Згідно підпункту 3.1.3 «Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті», затвердженого Наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року №619, лічильники газу під час експлуатації підлягають експертизі в таких випадках: у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень конструкції лічильника газу, у тому числі справності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника.

За змістом пунктів 3.2.-3.3 Положення, у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень, зазначених у підпункті 3.1.3 цього Положення, складається акт про виявлені порушення. Акт про виявлені порушення складається у двох примірниках за формою, наведеною у додатку 1. Один примірник акта про виявлені порушення залишається у споживача, а другий - залишається у представника газопостачальної (газотранспортної) організації.

Акт про виявлені порушення підписується представником газопостачальної (газотранспортної) організації та споживачем, що є підставою для проведення експертизи лічильника газу та відшкодування збитків.

Відшкодування збитків здійснюється згідно з Порядком відшкодування збитків, завданих газопостачальній або газотранспортній організації внаслідок порушення споживачем природного газу Правил надання населенню послуг з газопостачання .

У разі відмови споживача від підпису в акті про виявлені порушення представником газопостачальної (газотранспортної) організації робиться відповідний запис.

При наявності Акта про виявлені порушення або заяви споживача про проведення експертизи лічильника газу газопостачальна (газотранспортна) організація зобов'язана протягом трьох робочих днів у містах та п'яти робочих днів у сільській місцевості віддати реєстрації заяви або акта про виявлені порушення у відповідних журналах реєстрації газопостачальної (газотранспортної) організації демонтувати та відправити лічильник газу на експертизу.

Демонтаж лічильника газу проводиться у присутності споживача представником газопостачальної (газотранспортної) організації, якому в установленому порядку надано право виконувати монтажні роботи.

У присутності споживача лічильник пакується представником газопостачальної (газотранспортної) організації в пакет з поліетилену або з іншого цупкого матеріалу, який опломбовується пломбою газопостачальної (газотранспортної) організації.

Представник газопостачальної (газотранспортної) організації спільно із споживачем складають та підписують акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи.

У разі демонтажу лічильника газу на підставі Акта про виявлені порушення на період проведення експертизи газопостачальна (газотранспортна) організація при демонтажі лічильника газу зобов'язана безкоштовно встановити на його місце лічильник газу з власного обмінного фонду.

Демонтований лічильник газу доставляється на місце проведення експертизи представником газопостачальної (газотранспортної) організації або споживачем (на його бажання), про що робиться відповідний запис в акті про демонтаж лічильника газу.

Експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології.

Споживач має право бути присутнім під час проведення експертизи лічильника газу. При неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач має право дати письмову згоду на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи. Результати огляду та позачергової повірки фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем або його вповноваженою особою.

Результати огляду та позачергової повірки фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем або його вповноваженою особою.

Залежно від результатів експертизи до акта експертизи додається довідка про непридатність засобу вимірювальної техніки або свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки згідно з ДСТУ 2708-99.

Як вірно встановлено судом першої інстанції та не спростовано у суді апеляційної інстанції, 12.11.2019 року представниками ПАТ «Криворіжгаз» (правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз») за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, провул. Алєксєєва, 71А, виявлено порушення Кодексу ГРМ, а саме: «ознаки несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та роботу лічильника газу, а саме: після складання акту про порушення №721 від 08.11.2019 виявлено ознаки пошкодження навісної свинцевої пломби шляхом її розтискання та повторного навінчування на пломбувальний дріт, встановлений у гвинт кріплення корпусу, що захищає доступ до вимірювального механізму. Гвинти та частки мають бути зафарбовані (лічильник змонтований у приміщенні), проте фарба на них відсутня. Пластикова пломба на захисному склі вимірювального механізму не має ознак старіння (нова), підлягає дослідженню та звіренню з оригіналом. На верхньому корпусі біля вхідного патрубку міститься місце вільне від забруднень (чисте), є сліди пошкодження магнітом».

За наслідками виявленого порушення, у присутності споживача ОСОБА_1 , складено Акт про порушення № 737, який підписано відповідачем ОСОБА_1 без зауважень, а тому цей Акт є чинним та доводить факт несанкціонованого споживання природного газу.

У зв'язку з виявленими порушеннями представниками ПАТ «Криворіжгаз» було демонтовано лічильник газу для проведення експертизи, про що було складено відповідний Акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки від 12 листопада 2019 року, який підписано відповідачем ОСОБА_1 без зауважень (а.с. 66)

20 листопада 2019 року комісією було встановлено, що порушення здійсненні прихованими заходами, є наслідком несанкціонованого втручання у лічильник газу, свідчать про самовільне усунення порушення та призвели до недостовірності показань. Лічильник не придатний до подальної експлуатації, про що складено Акт №1645, який підписано споживачем ОСОБА_1 та яка висловила свою думку щодо незгоди з висновками експертизи.

Також 21 листопада 2019 року державним повірником Державного підприємства «Дніпровський регіональний державний науково - технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації» видана довідка № Т-ДН-4922/19 про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки до застосування, а саме похибка вимірювань перевищує допустиму (а.с. 63).

Згідно рішення комісії з розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем (далі - КГС) на підставі Акта про порушення № 737 від 12.11.2019 року та акту експертизи №1645 від 20.11.2019 року було проведено розрахунок завданих збитків та не облікованого, донарахованого об'єму та обсягу природного газу за період з 12 листопада 2018 року по 12 листопада 2019 року та складено Акт-розрахунок від 28 листопада 2019 року відповідно до якого розрахункова вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за вказаний період склала 83525,84грн. за об'єм 619,06 м3 (а.с. 68) виходячи з розрахунку, наданого позивачем (а.с. 69), який не спростовано відповідачем по справі. Вказаний розрахунок перевірено колегією суддів, колегія вважає його вірним та погоджується з ним, оскільки розрахунок проведений відповідно до вимог п. 1 глава З Розділу 11 Кодексу ГРС, згідно якого якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.

На підставі наведеного вище колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що факт порушення відповідачем Кодексу газорозподільних систем знайшов своє підтвердження та з відповідача на користь позивача підлягає стягненню заборгованість за не облікований (донарахований) об'єм природного газу.

Посилання в апеляційній скарзі на те, що Акт про порушення АТ «Криворіжгаз» від 12.11.2019 року №737 повністю не відповідає формі, встановленій додатком 1 Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 року №619, є помилковим, оскільки зазначений акт складений у відповідності до норм глави 5 розділу XI Кодексу ГРС.

Колегія суддів не може погодитись з твердженням апеляційної скарги відповідача про те, що в технічному паспорті лічильника газу, в Акті АТ «Криворіжгаз» від 20.11.2019 року №1645 експертизи ЗВТ та пломб, в довідці про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 21.11.2019 року №Т-ДН-4922/19 зазначені різні моделі лічильника газу, що свідчить про фіктивність проведеної експертизи неналежного позивачу лічильника газу, оскільки відповідно до Акту №1645 експертизи ЗВТ та пломб від 20.11.2019 року, підписаного особисто ОСОБА_1 , зауважень щодо цілісності сейфпакету або неналежності даного лічильника газу споживачу, викладено не було.

Не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції доводи апеляційної скарги відповідача про те, що працівниками АТ «Криворіжгаз» вдруге завчасно без проведення експертизи лічильника встановлено факти порушень в роботі лічильника газу оскільки акт експертизи ЗВТ та пломб датований 20.11.2019 року, а довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки датована 21.11.2019 року.

Отже, вирішуючи спір, суд першої інстанції в достатньо повному обсязі встановив права і обов'язки сторін, що брали участь у справі, обставини справи, перевірив доводи і заперечення сторін, дав їм належну правову оцінку, ухвалив рішення, яке відповідає вимогам закону. Висновки суду обґрунтовані і підтверджуються письмовими доказами.

Суд не допустив порушень матеріального або процесуального закону, які могли б бути підставою для скасування рішення суду, а доводи апеляційної скарги не спростовують зроблених в оскаржуваному рішенні висновків, тому колегія суддів вважає, що підстави для його скасування і задоволення апеляційної скарги відсутні.

Керуючись ст.ст. 367, 374, 375, ст.ст. 381, 382 ЦПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу позивача ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 13 листопада 2020 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.

Повне судове рішення складено 19 лютого 2021 року.

Головуючий:

Судді: