ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
17 лютого 2021 року м. Київ № 826/4116/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Приват-Холдинг» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами,
установив:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася Державна служба геології та надр України з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Приват-Холдинг» (ТОВ «Приват-Холдинг») про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 17.12.2002 №2867.
Позов обґрунтовано тим, що відповідачем порушено умови спеціального дозволу на користування надрами, а саме невиконання відповідачем особливих умов спеціального дозволу на користування надрами із щорічного звітування перед ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів за формами №5-гр за 2014 та 2015 роки.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.04.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Відповідач відзиву на позовну заяву не подав.
Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні та потреби заслухати свідка чи експерта, а також враховуючи, що всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд на підставі частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) ухвалив розглянути справу у письмовому провадженні.
Так, оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.
ТОВ «Приват-Холдинг» надано спеціальний дозвіл на користування надрами від 17.12.2002 №2867 з метою видобування пісковику, придатного для виробництва каменю бутового та щебеню.
Як додаток до спеціального дозволу укладено Угоду про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 28.03.2013 №2867.
Листом державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» від 07.04.2015 №02/302-0972 повідомлено Держгеонадра, що інформація, в тому числі від надрокористувача ТОВ «Приват-Холдинг» щодо руху запасів за 2014 рік не надходила.
Наказом Держгеонадр України №122 від 19.05.2015 у зв'язку з невиконанням відповідачем особливих умов спеціального дозволу на користування надрами, а саме щодо звітуванням відповідачем до ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів за формою №5-гр за 2014 рік, відповідачу зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами та встановлено термін - 30 календарних днів для усунення порушень законодавства про надра.
В подальшому, листом ДНВП «Геоінформ України» №02/303-1493 від 26.04.2016 повідомлено Держгеонадра, що інформація, в тому числі від надрокористувача ТОВ «Приват-Холдинг» щодо руху запасів за 2015 рік не надходила.
Наказом Держгеонадр України №257 від 16.08.2016 встановлено відповідачу додатковий (10 календарних днів) термін для усунення вищенаведених порушень.
Також, наказом Держгеонадр України №1 від 10.01.2017 повторно встановлено відповідачу додатковий (до 01.03.2017) термін для усунення вищенаведених порушень.
За результатом вищевказаних листів встановлено, що відповідачем в порушення вимог Угоди про умови користування надрами, особливих умов спеціального дозволу на користування надрами та ст. 24 Кодексу України про надра не надано до ДНВП «Геоінформ України» щорічні звіти відповідної форми статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин за 2014, 2015 роки.
Позивачем подано оголошення до офіційного вісника «Урядовий кур'єр» (№88 від 16.05.2017) з проханням надати до Держгеонадр України у 15-денний строк, з моменту опублікування оголошення, власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з порушенням вимог передбачених спеціальним дозволом.
При перевірці офіційної реєстрації юридичної особи було встановлено, що відповідач перереєстрований у м. Київ за адресою: вул. Михайла Грушевського, 28/2-А, нежиле приміщення 43, 01021.
Позивач направив листа до відповідача від 27.11.2017 за №2258/03/14-17, яким просив повідомити у 15-денний термін власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами згідно з спеціальним дозволом №2867 від 17.12.2002.
Враховуючи те, що відповідь про згоду/не згоду припинення дії спецдозволу отримано не було, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 13 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.
Власність зобов'язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству.
Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.
Відповідно до положень статей 13, 14, 15 Кодексу України про надра, користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Надра надаються у постійне або тимчасове користування, зокрема, для видобування корисних копалин.
Постійним визнається користування надрами без заздалегідь встановленого строку.
Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до 5 років) і довгостроковим (до 50 років). У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено.
Перебіг строку користування надрами починається з дня одержання спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами, якщо в ньому не передбачено інше.
Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр мають право:
1) здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції;
2) розпоряджатися видобутими корисними копалинами, якщо інше не передбачено законодавством або умовами спеціального дозволу;
3) здійснювати на умовах спеціального дозволу консервацію наданого в користування родовища корисних копалин або його частини;
4) на першочергове продовження строку тимчасового користування надрами;
5) користуватися додатковими правами, передбаченими угодою про розподіл продукції.
Користувачі надр зобов'язані:
1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано;
2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр;
3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища;
4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві;
4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України;
5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.
Користувач надр (інвестор), який отримав спеціальний дозвіл на користування надрами та гірничий відвід (у разі його необхідності) або уклав угоду про розподіл продукції, має виключне право здійснювати в його межах користування надрами відповідно до цього спеціального дозволу та угоди про розподіл продукції. Будь-яка діяльність, пов'язана з користуванням надрами в межах гірничого відводу, може здійснюватися тільки за згодою користувача надр (інвестора), якому він наданий. Така згода або відмова в її наданні має бути надана протягом двадцяти календарних днів після отримання відповідного письмового запиту. У разі ненадання жодної відповіді протягом зазначеного часу така згода вважається наданою.
Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1174 (Положення №1174).
Відповідно до пунктів 9, 10 Положення №1164 Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Відповідно до підпункту 12 пункту 4 Положення №1164 Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням.
Процедура видачі спеціального дозволу на користування ділянкою, надр передбачена Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.05.2011 №615 (Порядок №615).
Суд звертає увагу на те, що ТОВ «Приват-Холдинг» надано спеціальний дозвіл на користування надрами №2867 від 17.12.2002 з метою видобування пісковику, придатного для виробництва каменю бутового та щебеню. Як додаток до спеціального дозволу укладено угоду про умови користування надрами (Дозвіл).
З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком №615.
Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України, спеціальним дозволом та Угодою, тощо.
Відповідно до пункту 10 Порядку №615 невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають:
- вимоги до ефективності робіт;
- сучасні технології видобування та переробки корисних копалин;
- порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій;
- види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр;
- підстави для припинення діяльності, пов'язаної з використанням надр.
Згідно Угоди, надрокористувач зобов'язаний у встановленому порядку подавати до Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин.
Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» повідомило, що інформація, в тому числі, від надрокористувача ТОВ «Приват-Холдинг» щодо руху запасів не надходила.
Тобто, надрокористувач порушив умови Угоди, які зобов'язаний виконувати у встановленому порядку.
З метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Держгеонадра України здійснюють державний геологічний контроль, механізм проведення якого визначається Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 №1294 (Порядок №1294) а також Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V.
Відповідно до пункту 4 Порядку №1294 органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.
Пунктом 5 Порядку №1294 визначено, що державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів, тобто користувачів надр, визначених статтею 13 Кодексу України про надра, яким відповідно до статті 16 надано спеціальні дозволи на користування надрами.
Суд звертає увагу на те, що наказом Держгеонадр України №122 від 19.05.2015 у зв'язку з невиконанням відповідачем особливих умов спеціального дозволу на користування надрами, а саме щодо звітуванням відповідачем до ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів за формою №5-гр за 2014 рік, відповідачу зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами та встановлено термін - 30 календарних днів для усунення порушень законодавства про надра.
Наказом Держгеонадр України №257 від 16.08.2016 встановлено відповідачу додатковий (10 календарних днів) термін для усунення вищенаведених порушень.
Також, наказом Держгеонадр України №1 від 10.01.2017 повторно встановлено відповідачу додатковий (до 01.03.2017) термін для усунення вищенаведених порушень.
Згідно наданих пояснень позивача у справі, встановлено, що по спливу часу, жодної відповіді від відповідача не надходило.
При цьому, з боку відповідача під час розгляду даної справи також не надано будь-яких пояснень чи заперечень зазначеним обставинам.
Суд звертає увагу на те, що Держгеонадрами України вжито усіх необхідних заходів для повідомлення відповідача щодо усунення ним вказаних порушень, однак, на момент подання адміністративного позову та розгляду справи до Держгеонадр від відповідача ніяких листів чи інформації про усунення порушень не надходило.
На підстав вище зазначеного суд доходить висновку, що відповідач порушив законодавство в сфері надрокористування та не усунув порушення, а відтак, наявні підстави для анулювання дозволу, згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку №615.
Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувача - у судовому порядку, а відповідно до пункту 5 статті 26 Кодексу України про надра - використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.
У зв'язку із зазначеним вище, суд зазначає, що надрокористувач наділений не правом, а обов'язком вчасно усунути виявлені порушення. Не усунення у встановлений строк порушень є виключною виною відповідача, при тому, що Держгеонадра України надали значний термін для здійснення дій направлених на усунення порушень.
Позивач вжив усіх можливих заходів, що сприяли усуненню відповідачем виявлених порушень.
Суд звертає увагу на приписи пункту 22 Порядку №615, яким передбачено, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі: порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення; проведення гірничих робіт без геологічного та маркшейдерського обслуговування; наявності заборгованості з плати за користування надрами; порушення надрокористувачем вимог законодавства у сфері надрокористування та охорони навколишнього природного середовища; проведення на наданій у користування ділянці надр робіт, не передбачених дозволом; відсутності у надрокористувача під час проведення робіт ліцензії на провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону; не виконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування.
Крім того, положеннями ст. 26 Кодексу України про надра також передбачено, що право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Верховним Судом у постанові від 03.05.2018 у справі №812/1074/17, у постанові від 18.10.2018 у справі №812/1735/17 вже висловлювалась правова позиція з приводу застосування положень частини першої статті 26 Кодексу України про надра.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивачем доведено наявність правових підстав для припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №2867 від 17.12.2002, тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Частинами першою та другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, відповідно до положень статті 139 КАС України, суд зазначає, що відповідно до частини другої цієї статті при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки такі заходи Державною службою геології та надр України в ході розгляду даної справи не вживалися, судовий збір на їх користь стягненню з відповідача не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 242-247, 255 КАС України, суд
вирішив:
Адміністративний позов Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Приват-Холдинг» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами - задовольнити.
Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 17.12.2002 №2867 виданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Приват-Холдинг».
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач - Державна служба геології та надр України (місцезнаходження юридичної особи: 03057, місто Київ, вулиця Ежена Потьє, будинок 16; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 37536031).
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Приват-Холдинг» (місцезнаходження юридичної особи: 01021, місто Київ, вулиця Михайла Грушевського, будинок 28/2-А, нежиле приміщення, 43; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: невідомий).
Суддя О.М. Чудак