Рішення від 03.02.2021 по справі 640/17562/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2021 року м. Київ № 640/17562/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Каракашьяна С.К., суддів Григоровича П.О., Смолія І.В., за участі представника позивача Грицика В.А., відповідача Пуленця А.С., третьої особи Гавриляко А.М., при секретарі судового засідання Мині І.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу:

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Відродження"

до Кабінету Міністрів України

про За участі третіх осіб визнання незаконною постанови від 07.02.2018 №107 в частині Міністерства фінансів України Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Відродження". В позові (з урахуванням заяв про зміну та уточнення позовних вимог) позивач просить суд:

«визнати незаконним (дискримінаційним) та скасувати пункт 11 «Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки розвитку тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції», затвердженого Постановою КМУ від 07.02.2018 року №107, з послідуючими редакціями (змінами), в частині обов'язкового подання сільськогосподарським товаровиробником для отримання державної допомоги (підтвердження статусу сільськогосподарського товаровиробника) довідки про набуття (підтвердження) платника Єдиного податку 4 групи.»

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем, на думку позивача протиправно, обмежено коло можливих отримувачів державної допомоги. При цьому, позивач посилається на норми Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», якими не передбачено обмеження та надання прав на встановлення такого обмеження відповідачу.

Відповідач проти позову заперечує, з посиланням на приписи частини сьомої статті 20 Бюджетного кодексу України та відсутності, на думку відповідача, обставини порушення прав позивача.

Третіми особами підтримано заперечення відповідача з аналогічних підстав.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи та не спростовується сторонами, позивач - ТОВ «АФ «Відродження» займається господарською діяльністю в сфері надання послуг з виробництва олії та тваринних жирів, виробництва продуктів борошномельно-круп'яної промисловості, виробництва готових кормів для тварин, що утримуються на фермах, оптової торгівлі зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин, складського господарства, та перебуває на загальній системі оподаткування.

Статтею 17-2 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», передбачено підтримку сільськогосподарських товаровиробників незалежно від виду та обсягу продукції, яку вони виробляють, зокрема, часткове відшкодування вартості закупівлі техніки та обладнання для сільськогосподарського виробництва, будівництва та реконструкції підсобних підприємств з переробки та зберігання сільськогосподарської продукції.

При цьому, дана правова норма встановлює, що порядок надання вищезазначених видів підтримки визначається постановами Кабінету Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 року №107, затверджено «Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки тваринництва, зберігання та переробки сільськогосподарської продукції, аквакультури (рибництва)».

Цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених Мінагрополігики у державному бюджеті за програмою "Державна підтримка тваринництва, зберігання та переробки сільськогосподарської продукції, аквакультури (рибництва)" (далі - бюджетні кошти).

Зокрема, п.12 Порядку перебачено, що часткове відшкодування вартості будівництва та реконструкції об'єктів із зберігання та переробки зерна надається сільськогосподарським товаровиробникам - юридичним особам, основною діяльністю яких є постачання сільськогосподарських товарів/послуг, вироблених ними на власних або орендованих основних засобах, причому питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менше 75 відсотків вартості всіх товарів, поставлених ним протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів (місяців) сукупно, для новоутворених сільськогосподарських товаровиробників, які провадять господарську діяльність менш як 12 календарних місяців, - за результатами кожного окремого звітного періоду (далі - сільськогосподарські товаровиробники) на безповоротній основі у розмірі 30 відсотків вартості (без урахування податку на додану вартість), у тому числі вартості обладнання згідно з проектно-кошторисною документацією, за завершені у поточному році етапи (черги) будівництва та реконструкції зернофуражних сховищ, елеваторів, механізованих зерноскладів, зерноочисних та зерноочисно-сушильних пунктів, підприємств з виробництва кормових домішок та сумішей (комбікормів), зокрема виробничі та допоміжні споруди, призначені для зберігання зерна; силоси для зерна; будівлі для зберігання зерна; виробничі та адміністративні будівлі; споруди пунктів приймання, зберігання, очистки та відвантаження зерна.

Абзацом шостим пункту 12 вказаного Порядку, яким встановлено сам механізм (процедуру) отримання державної грошової допомоги шляхом визначення конкретного кола (переліку) документів, необхідних для підтвердження права на отримання відповідної державної допомоги.

Так, у відповідності до абз.6 п.12 Порядку, для отримання часткового відшкодування вартості будівництва та реконструкції об'єктів із зберігання та переробки зерна сільськогосподарські товаровиробники подають до 5 травня, до 5 вересня та до 5 грудня комісії Мінагрополітики, зокрема, довідку, чинну на дату подання заявки, про набуття (підтвердження) статусу платника єдиного податку четвертої групи, видану місцевим контролюючим органом, та розрахунок питомої вартості поставлених сільськогосподарських товарів/послуг, вироблених ним на власних або орендованих основних засобах, який становить не менше 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом 12 попередніх послідовних місяців сукупно, завірений контролюючим органом за місцем основного податкового обліку сільськогосподарського товаровиробника.

З огляду на викладене, суд погоджується з наявністю порушеного права позивача, який перебуває на загальній системі оподаткування, та через встановлені оскаржуваним актом обмеження позбавлений права на отримання допомоги. Проте, суд доходить висновків про наявність у відповідача встановлювати такі обмеження.

Частиною сьомою статті 20 Бюджетного кодексу визначено, що за бюджетними програмами, здійснення заходів за якими потребує нормативно-правового визначення механізму використання бюджетних коштів, головні розпорядники коштів державного бюджету розробляють проекти порядків використання коштів державного бюджету (в тому числі за бюджетними програмами, вперше визначеними законом про Державний бюджет України) та забезпечують їх затвердження протягом 30 днів з дня набрання чинності законом про Державний бюджет України. За рішенням Кабінету Міністрів України (у формі протокольного рішення) порядки використання коштів державного бюджету затверджуються Кабінетом Міністрів України або головним розпорядником коштів державного бюджету за погодженням з Міністерством фінансів України. Про затвердження таких порядків інформується Комітет Верховної Ради України з питань бюджету.

Дана правова норма передбачає, що порядок використання бюджетних коштів має містити, зокрема, критерії та умови відбору суб'єктів господарювання, яким надається державна підтримка з бюджету, а також визначення обсягу такої підтримки; умови та критерії конкурсного відбору позичальників та проектів (програм), на реалізацію яких надаються кредити з бюджету; умови надання кредитів з бюджету та їх повернення, включаючи положення щодо здійснення контролю за їх поверненням; вимоги щодо необхідності відображення у первинному та бухгалтерському обліку отриманих (створених) оборотних і необоротних активів бюджетними установами та одержувачами бюджетних коштів, у тому числі отриманих (створених) в результаті проведення централізованих заходів.

Отже, чинною нормою Закону (Бюджетного кодексу) відповідачу надано право визначення критеріїв та умов відбору суб'єктів господарювання, яким надається державна підтримка з бюджету.

При цьому, наявність статусу платника єдиного податку, на думку суду, може бути одним з таких критеріїв.

Суд погоджується з позивачем, що жодних обмежень щодо кола осіб, які мають право на отримання відповідної державної допомоги, в залежності від форми оподаткування, ні Законом України «Про державну підтримку сільського господарства України», ні відповідним Порядком - не встановлено.

Проте, за умови наявності у відповідача права на встановлення таких обмежень, це не є підставою для визнання нечинним оспорюваного акту, а може свідчити лише про якість норм законодавства, у зв'язку з чим, керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Відродження" відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Повний текст рішення складено 16.02.2021.

Головуючий суддя С.К. Каракашьян

Судді П.О. Григорович

І.В.Смолій