Рішення від 12.02.2021 по справі 580/5177/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2021 року справа № 580/5177/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради, в якій просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у наданні позивачу будівельного паспорта забудови земельної ділянки № НОМЕР_1 площею 0,0499 га, кадастровий номер 7110136400:03:049:0162, що розташована в садовому товаристві "Авангард" Черкаського міського об'єднання садівничих товариств "Садівник" для будівництва садового будинку з господарськими будівлями;

- зобов'язати відповідача видати позивачу будівельний паспорт забудови земельної ділянки № НОМЕР_1 площею 0,0499 га, кадастровий номер 7110136400:03:049:0162, що розташована в садовому товаристві "Авангард" Черкаського міського об'єднання садівничих товариств "Садівник" для будівництва садового будинку з господарськими будівлями.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що є власником земельної ділянки НОМЕР_1 площею 0,0499 га, кадастровий номер 7110136400:03:049:0162, розташованої в садовому товаристві «Авангард» Черкаського міського об'єднання садівничих товариств «Садівник» з цільовим призначенням землі індивідуального сільськогосподарського призначення для індивідуального садівництва. 06.08.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про видачу будівельного паспорта забудови земельної ділянки площею з кадастровим номером 7110136400:03:049:0162 для будівництва садового будинку з господарськими будівлями. Відповідач листом №01.22/43153 від 17.08.2020 відмовив позивачу у видачі будівельного паспорта на забудову вказаної земельної ділянки, оскільки вона розташована в зоні транспортної інфраструктури ТР-3. Вважаючи відмову у видачі будівельного паспорта протиправною позивач зазначає, що спірна земельна ділянка перебувала у користуванні позивача та в подальшому була передана йому у власність. Крім цього, відповідачем не заперечувались наміри позивача на будівництво садового будинку на вказаній земельній ділянці та наміри позивача були враховані при внесенні змін до Генерального плану міста.

Відповідач проти позову заперечив. 29.12.2020 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідно до Генерального плану м. Черкаси спірна земельна ділянка з кадастровим номером 7110136400:03:049:0162, розташована в садовому товаристві «Авангард», віднесена до вулично-дорожньої мережі. Згідно з планом зонування м. Черкаси вказана земельна ділянка належить до зони транспортної інфраструктури «ТР-3», які не передбачають будівництво садових будинків. Позивач заявляє позовну вимогу про визнання протиправною відмови у видачі будівельного паспорта, проте відповідач не відмовляв позивачу у його видачі, а повернув наданий пакет документів позивачу. З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду від 14.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.

Дослідивши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, подані письмові докази, суд встановив наступне.

Рішенням Черкаської міської ради №2-513 від 04.12.2014 затверджений План зонування території міста Черкаси, за яким земельна ділянка НОМЕР_1 в садовому товаристві «Авангард» з кадастровим номером 7110136400:03:049:0162 належить до зони транспортної інфраструктури ТР-3.

Рішенням Черкаської міської ради №2-4432 від 23.05.2019 позивачу ОСОБА_1 передано земельну ділянку на території садового товариства «Авангард» (діл. НОМЕР_1) Черкаського міського об'єднання садівничих товариств «Садівник» площею 0,0499 га (кадастровий номер 7110136400:03:049:0162) безоплатно у власність для індивідуального садівництва. На земельну ділянку наявні містобудівні обмеження та обтяження землекористування, пов'язані із реалізацією містобудівної документації (земельна ділянка потрапляє в межі червоних ліній вулиці - зона транспортної інфраструктури «ТР-3»). Оформлення прав на земельну ділянку необхідно проводити згідно з чинним законодавством за умови внесення в приватизаційні документи запису про встановлення обмеження містобудівного характеру. Земельна ділянка віднесена до категорії земель сільськогосподарського призначення - для індивідуального садівництва.

06.08.2020 позивач звернувся до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради із заявою про видачу будівельного паспорта забудови земельної ділянки НОМЕР_1, розташованої в садовому товаристві «Авангард» для будівництва садового будинку з господарськими будівлями.

Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради листом №01-22/43153 від 17.08.2020 повідомив позивача, що пакет документів для видачі будівельного паспорта повертається позивачу з тих підстав, що наміри забудови не відповідають вимогам чинної містобудівної документації, а саме: відповідно до Плану зонування території міста Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради №2-513 від 04.12.2014, земельна ділянка розташована в зоні транспортної інфраструктури ТР-3, де будівництво садового будинку не передбачено.

Не погоджуючись з відмовою у видачі будівельного паспорта, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статей 316 - 319 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належить право володіння, користування та розпорядження своїм майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд та вправі вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Статтею 373 Цивільного кодексу України зокрема передбачено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону. Власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення.

Згідно зі статтею 375 Цивільного кодексу України власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, створювати закриті водойми, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам. Власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно. Право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.

Відповідно до статті 39 Земельного кодексу України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.

Аналіз наведених норм права свідчить про те, що право власника на забудову на своїй земельній ділянці здійснюється за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.

Відповідно до вимог статті 27 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" №3038-VІ від 17.02.2011 (далі - Закон №3038). забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта.

Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.

Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів.

За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.

Надання будівельного паспорта здійснюється спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури.

Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Відповідно до статті 27 Закону №3038 Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 05.07.2011 №103 затвердило Порядок видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки (далі - Порядок №103).

Згідно з пунктом 1.2 Порядку №103 будівельний паспорт забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт) визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці.

Розроблення будівельного паспорта здійснюється в межах населених пунктів - відповідно до наявної містобудівної документації на місцевому рівні (пункт 1.4 Порядку №103).

Пунктом 2.1 Порядку №103 визначено, що до заяви замовником повинні додаватися: засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою; засвідчена в установленому порядку згода співвласника земельної ділянки (житлового будинку) на забудову зазначеної земельної ділянки; ескіз намірів забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, фасади, максимальні відмітки висотності, відстані від сусідніх земельних ділянок); проект будівництва (за наявності).

Відповідно до пункту 2.3 цього Порядку уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Пунктом 2.4 Порядку №103 передбачено, що пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику, зокрема, у зв'язку із невідповідністю намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Законом України від 16.11.1992 № 2780-XII "Про основи містобудування" (далі - Закон №2780-ХІІ) визначені основні вимоги до містобудівної діяльності. Зокрема, при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил.

Згідно із частиною другою статті 5 Закону №3038 вимоги містобудівної документації є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами містобудування.

Відповідно до частини першої статті 16 Закону №3038 планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

План зонування території (зонінг) - це містобудівна документація, що визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон (пункт 9 частини першої статті 1 Закону №3038).

За змістом статті 17 Закону №3038 генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

У складі генерального плану населеного пункту може розроблятися план зонування території цього населеного пункту. План зонування території може розроблятися і як окрема містобудівна документація після затвердження генерального плану.

До того ж в силу приписів частини першої статті 21 Закону №3038 розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій підлягають громадським слуханням.

Врахування громадських інтересів при розробленні проектів містобудівної документації має вирішальне значення, оскільки мета містобудування та розроблення на його виконання містобудівної документації, спрямована на формування повноцінного життєвого середовища, забезпечення при цьому охорони навколишнього природного оточення, раціонального природокористування та збереження культурної спадщини.

Системний аналіз наведених норм права свідчить про те, що за наявності затвердженого плану зонування території, вирішення уповноваженим органом питання видачі будівельного паспорта повинно здійснюватися із врахуванням встановлених ним умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.

Судом встановлено, що рішенням Черкаської міської ради №2-513 від 04.12.2014 затверджений План зонування території міста Черкаси, за яким земельна ділянка НОМЕР_1 в садовому товаристві «Авангард» з кадастровим номером 7110136400:03:049:0162 належить до зони транспортної інфраструктури ТР-3.

Таким чином, функціональне призначення забудови земельної ділянки з кадастровим номером 7110136400:03:049:0162, а саме для будівництва садового будинку з господарськими спорудами, не відповідає Плану зонування території м. Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради №2-513 від 04.12.2014.

Суд враховує, що Планом зонування території міста Черкаси передбачено, що місцевість (де знаходиться земельна ділянка з кадастровим номером 7110136400:03:049:0162, яка належить позивачу на праві приватної власності і на якій він бажає збудувати садовий будинок з господарськими спорудами) віднесена до зони транспортної інфраструктури ТР-3.

Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-7107809272018 від 14.12.2018 зазначено, що на земельну ділянку з кадастровим номером 7110136400:03:049:0162 накладені обмеження у використанні земельної ділянки як на зону особливого режиму забудови.

Отже, відповідач, відмовляючи у наданні будівельного паспорта, діяв в межах наданих йому повноважень та у спосіб, що передбачені законами України.

Вказані правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 27.04.2020 у справі №820/4112/18.

Посилання позивача на ту обставину, що відповідач при розробленні Плану зонування території міста Черкаси не врахував тієї обставини, що земельна ділянка була надана позивачу в користування та має цільове призначення для садівництва є необгрунтованими, оскільки позивач рішення №2-513 від 04.12.2014, яким затверджено План зонування території міста Черкаси у справі, що розглядається, не оскаржує.

Вказані правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 30.09.2020 у справі №340/1696/19.

Доводи позивача про врахування відповідачем його намірів при внесенні змін до Генерального плану міста (актуалізації) є необгрунтованими, оскільки на час розгляду справи зміни до Генерального плану міста Черкаси та до Плану зонування території міста Черкаси не вносились.

Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини 5 Закону України "Про судовий збір" як особа з інвалідністю 2 групи, судові витрати у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Головуючий А.В. Руденко