Справа № 560/5824/20
іменем України
18 лютого 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради про визнання відповіді протиправною та зобов'язання надати інформацію про перелік вільних земельних ділянок в межах міста Кам'янець- Подільського Хмельницької області, що можуть бути використані під будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
В обґрунтування позову зазначає, що на свій запит отримала відповідь, де вказано, що відповідач не володіє інформацією щодо вільних земельних ділянок, оскільки через відсутність фінансування технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель міста не виготовлялась. Позивач таку відповідь вважає протиправною, оскільки виконавчий комітет Кам'янець-Подільської міської ради згідно з його компетенцією зобов'язаний володіти інформацією про вільні земельні ділянки, які не надані у власність або користування, що можуть бути використані під забудову.
Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.
Виконавчим комітетом Кам'янець-Подільської міської ради поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Покликається на те, що через відсутність фінансування технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель міста не виготовлялась (тобто інформація, запитувана позивачем, не створена), тому виконавчий комітет не володіє запитуваною інформацією. Зазначає, що розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту, якщо він не володіє інформацією, щодо якої поданий запит. Також вказує на те, що з метою пошуку вільних земельних ділянок позивач міг використати сервіс Публічної кадастрової карти України або звернутись до територіальних органів Державного земельного кадастру.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , мешканка м. Кам'янець-Подільського 07.09.2020 року звернулась до виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради із запитом, у якому просила надати інформацію про наявність вільних земельних ділянок в межах міста Кам'янець-Подільського, які можуть бути використані для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
14.09.2020 року виконавчим комітетом надано відповідь №110-вих про те, що через відсутність фінансування робіт технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок міста не виготовлялась, тому виконавчий комітет не володіє цією інформацією.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Порядок здійснення та забезпечення права на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначає Закон України "Про доступ до публічної інформації" №2939-VI (далі - Закон №2939-VI)
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону №2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно з п.1 ч.1 ст.3 Закону № 2939-VI право на доступ до публічної інформації гарантується: обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом. Запити на інформацію можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі на вибір запитувача. Згідно з п.1 ч.1 ст.13 Закону № 2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Пункт 6 ч.1 ст.14 Закону передбачає, що розпорядники інформації зобов'язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Як вбачається з ч. 1 статті 22 Закону, розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:
- розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;
- інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;
- особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком;
- не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону. Отже частина 1 статті 22 Закону №2939-VI містить вичерпний перелік випадків, за яких розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту.
Як вбачається зі змісту статті 33 Закону України "Про місцеве самоврядування" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад, організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою, здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.
Відповідно до частини п'ятої статті 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" уповноважені органи з питань містобудування та архітектури і центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, забезпечують відкритість, доступність та повноту інформації про наявність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці земель державної та комунальної власності, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову, про наявність обмежень і обтяжень земельних ділянок, містобудівні умови та обмеження в містобудівному і державному земельному кадастрах.
До моменту внесення відповідної інформації до містобудівного та державного земельного кадастрів виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації або відповідний місцевий орган виконавчої влади зобов'язані надавати за запитами фізичних та юридичних осіб письмову інформацію про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову.
Зважаючи на це, суд дійшов висновку, що саме відповідач згідно з його компетенцією зобов'язаний володіти інформацією про земельні ділянки, зокрема, комунальної форми власності, не надані у користування, що можуть бути використані під забудову.
Більше того, виконавчий комітет також залишається розпорядником цієї інформації після її внесення до містобудівного та державного земельного кадастрів, якщо вона є у його фактичному володінні. Наведений висновок узгоджується із викладеним в постановах Верховного Суду від 07 лютого 2020 року у справі №127/13810/17 та від 05 листопада 2019 року у справі №359/7966/16-а.
Крім того, відповідно до ч.1 ст.122 Земельного Кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Статтею 83 Земельного кодексу України визначено категорії земель, які перебувають у комунальній власності, тобто належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
Отже, оскільки відповідач є розпорядником інформації про наявність вільних земельних ділянок у місті Кам'янець-Подільському, які можуть бути використані для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, а також і земель на території міста взагалі, у тому числі тих, які не є сформованими, він був зобов'язаний надати інформацію на відповідний запит.
Зважаючи на це, відповідь, яку надав відповідач, не містила інформацію стосовно запитуваного предмета, якою відповідач повинен був володіти та яку зобов'язаний був надати на інформаційний запит відповідно до вимог п.6 ч.1 ст.14 Закону України "Про доступ до публічної інформації".
У Рішенні Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) від 20.10.2011 року у справі "Рисовський проти України" суд підкреслив особливу важливість принципу належного урядування. Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (Беєлер проти Італії, Онер'їлдіз проти Туреччини, Megadat.com S.r.l. проти Молдови, Москаль проти Польщі). Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ("Лелас проти Хорватії" від 20.05.2010, "Тошкуце та інші проти Румунії" від 25.11.2008) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси ("Беєлер проти Італії").
Суд відхиляє як необґрунтовані покликання на те, що позивач могла самостійно скористатись відомостями публічної кадастрової карти або звернутись до іншого уповноваженого органу.
Враховуючи те, що відповідач не надав належних доказів того, що він дійсно не володів і не повинен був володіти запитуваною інформацією, або що така інформація була дійсно відсутня, він діяв не у спосіб, передбачений чинним законодавством України, відтак позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Належним способом захисту права позивача є визнання відповіді протиправною та зобов'язання відповідача надати позивачці запитувану нею інформацію.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити.
Визнати необґрунтованою відповідь виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради № 110-вих від 14.09.2020 року на інформаційний запит ОСОБА_1 .
Зобов'язати виконавчий комітет Кам'янець-Подільської міської ради повторно розглянути інформаційний запит ОСОБА_1 та надати заявниці запитувану нею інформацію про вільні земельні ділянки в межах міста Кам'янець-Подільського Хмельницької області, які можуть бути використані під будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 840,80 грн. за рахунок асигнувань виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради.
Зобов'язати виконавчий комітет Кам'янець-Подільської міської ради протягом 20 днів з дати набрання рішенням законної сили надати суду звіт про його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 18 лютого 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Виконавчий комітет Кам'янець-Подільської міської ради (Майдан Відродження, 1,Кам'янець-Подільський,Хмельницька область,32302 , код ЄДРПОУ - 04060542)
Головуючий суддя І.С. Козачок