Рішення від 18.02.2021 по справі 560/7029/20

Справа № 560/7029/20

РІШЕННЯ

іменем України

18 лютого 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, у якій просить визнати протиправним та скасувати рішення №968200860355 від 28.09.2020 року про відмову у переведенні на пенсію за віком за нормами Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 року. Також просить зобов'язати відповідача перевести на вказаний вид пенсії, перерахувати її з урахуванням довідки про заробітну плату №782-Ф від 21.09.2020 року та виплачувати з 23.09.2020 року.

Посилається на те, що перебуваючи на пенсії по інвалідності, призначеній відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 року, позивач у вересні 2020 року звернулась до відповідача з заявою про переведення її на пенсію за віком відповідно до цього ж закону з урахуванням довідки про заробітну плату. Головним управлінням відмовлено у зв'язку з тим, що позивачці вже призначалась пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону. Позивач з цим не погоджується, вважаючи рішення відповідача протиправним.

Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Покликається на те, що права на переведення на бажану пенсію позивачка не має, оскільки станом на 01.05.2016 року вона не перебувала на посадах державної служби, а стаж державної служби 16 років 5 місяців 26 днів, який вона набула до моменту звільнення, не є достатнім для переведення її на пенсію державного службовця за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Також посилається на те, що на час набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VІІІ позивач отримувала пенсію державного службовця згідно з Законом 3723-ХІІ, тому права на призначення пенсії відповідно до Закону № 889-УІІІ не має. Вважає, що відмова вчинена відповідно до вимог законодавства.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом ІІ-ї групи, перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, з 01.04.2010 року отримувала пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ, що ніким не заперечується.

Відповідно до матеріалів пенсійної справи загальний та страховий стаж ОСОБА_1 становить більше 35 років, у тому числі на державній службі на момент звільнення - 16 років 5 місяців 26 днів, що відповідачем не заперечується. Позивач пішла на пенсію, звільнившись з посади державної служби.

23 вересня 2020 року у зв'язку з досягненням пенсійного віку позивач звернулась до відповідача з заявою про переведення її з пенсії по інвалідності на пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 28.09.2020 року №968200860355 (повідомлено листом №2200-0301-8/46378) повідомлено, що у переведенні на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VІІІ, оскільки була призначена пенсія по інвалідності згідно Закону №3723-ХІІ.

Порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців визначається Законом № 889-VIII. Відповідно до п. 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність попередній Закон №3723-XII, крім ст.37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.

Пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз.1 ч.1 ст.28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Разом з цим, законодавцем передбачено виняток для тих осіб, які станом на 01.05.2016 мають не менш як 20 років стажу на посадах державної служби, незалежно від того, чи займали такі особи станом на 01.05.2016 посади державної служби. Для такої категорії осіб збережене право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у розмірі 60% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок (страхові внески).

Крім того, суд звертає увагу позивача на те, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення (переведення) пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ після 1 травня 2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ та Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VІІІ, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Судом встановлено, що страховий стаж позивачки станом на 31 березня 2010 року (дата звільнення з державної служби) становив більше 35 років, стаж на державній службі на момент звільнення - 16 років 5 місяців 26 днів, що доводиться, зокрема, трудовою книжкою серії НОМЕР_1 , матеріалами пенсійної справи і не заперечується позивачкою у позові.

Відповідач у відзиві покликається на те, що станом на 1 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ) позивач не досягла віку, який дає право на одержання пенсії за віком. Також зазначає, що оскільки стаж позивачки на державній службі станом на 01 травня 2016 року становив 16 років 5 місяців та 26 днів, тобто був меншим ніж 20 років, і на день набрання чинності Законом № 889-VIII вона не займала посаду державної служби, відповідач правомірно відмовив у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ.

До вказаного доводу суд ставиться критично, оскільки у прийнятому рішенні про недостатність стажу роботи на посадах державної служби взагалі не зазначається, отже ця обставина не була покладена в основу спірного рішення.

Суд також не може погодитись з підставою прийнятого відповідачем рішення, яке ґрунтується на тому, що оскільки позивач отримувала пенсію по інвалідності згідно з законом №3723-ХІІ, вона не може бути переведена на пенсію за віком за законом № 889-VIII. Зі змісту заяви позивачки ( № 12576) про переведення на інший вид пенсії не вбачається покликання на те, що вона просить перевести її на отримання пенсії за віком саме згідно з Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ.

Зважаючи на це, покликання відповідача на попереднє призначення позивачці пенсії по інвалідності на підставі ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року є необґрунтованим, оскільки таке обмеження стосується призначення пенсії за ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року, а не пенсії за віком, яка призначається за законом № 889-VІІІ.

Більше того, ані у спірному рішенні, ані у листі, яким повідомлялось про його прийняття, не були наведені норми Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ, які обмежували право позивачки на переведення на пенсію згідно з цим же законом з тих підстав, що їй раніше була призначена пенсія на підставі попереднього закону ( №3723-ХІІ) Крім того, пункти 10 та 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII теж не містять будь-яких обмежень з цього приводу.

У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, рішення відповідача є необґрунтованим, нелогічним і неправомірним, а у відзиві відповідач посилається у тому числі й на обставини і підстави, які не були покладені в основу прийняття спірного рішення, тому рішення підлягає скасуванню.

У той же час, оскільки суд не уповноважений самостійно перераховувати стаж роботи пенсіонера, приймаючи рішення про його достатність або недостатність для призначення або перерахунку пенсії, підміняючи таким чином функції відповідного органу, належним способом захисту порушеного права є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивачки щодо переведення її на інший вид пенсії, та вирішити її з урахуванням вимог закону та висновків суду.

Враховуючи вищевикладене, позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задовольнити частково.

Визнати протиправним, необґрунтованим та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №968200860355 від 28.09.2020 р. про відмову у переведенні на інший вид пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23 вересня 2020 року про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ, та вирішити питання з урахуванням вимог закону та висновків суду.

У задоволенні решти вимог позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 18 лютого 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя І.С. Козачок