17 лютого 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2702/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в порядку загального позовного провадження за правилами письмового провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 08.09.2020 року №171602,
встановив:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (далі - відповідач, Укртрансбезпека), в якому просить визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 08.09.2020 року №171602.
Свої вимоги мотивує тим, що застосування до нього постановою від 08.09.2020 року №171602 адміністративно-господарського штрафу згідно зі ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" є протиправним, оскільки в розумінні ст.1 Закону України "Про автомобільний транспорт" не є перевізником, а є власником транспортного засобу.
Ухвалою суду від 23.09.2020 року по справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні).
Ухвалою від 17.11.2020 року судом вирішено перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 11.12.2020 року та продовжено строк підготовчого засідання на 30 днів. Крім того, зобов'язано відповідача подати належним чином завірені матеріали, які слугували підставою для прийняття спірної постанови.
Ухвалою від 04.12.2020 року задоволено клопотання представника позивача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Судове засідання 11.12.2020 року не відбулося у зв'язку із перебуванням судді Василяки Д.К. на лікарняному.
Ухвалою від 30.12.2020 року призначено підготовче засідання на 12.01.2021 року в режимі відеоконференції.
Ухвалою від 12.01.2021 року підготовче провадження закрито та призначено справу до розгляду по суті на 27.01.2021 року.
21.01.2021 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав викладених у відзиві.
27.01.2021 року судове засідання не відбулося у зв'язку із перебуванням судді Василяки Д.К. на лікарняному.
Ухвалою від 01.02.2021 року призначено справу до розгляду по суті в режимі відео конференції на 10.02.2021 року.
Ухвалою від 10.02.2021 року судом задоволено клопотання сторін по справі та вирішено продовжити розгляд справи за правилами письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заяви по суті, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору, судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником транспортного засобу - вантажного автомобілю марки MAN, модель ТGA 18.440, спеціалізований вантажний -спеціалізований сідловий тягач-Е 2008 року випуску, номерний знак НОМЕР_1 зареєстрованого за ОСОБА_1 відповідно до Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 , а також власником напівпричіпу - спеціалізованого н/пр-фургону WAFPSF24X4R027731 2004 року випуску, номерний знак НОМЕР_3 , зареєстрованого за ним відповідно до Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 .
14.07.2020 року посадовими особами Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведено рейдову перевірку та документальний габаритно-ваговий контроль транспортного засобу МАN, державний номер НОМЕР_1 , під час якого встановлено факт перевищення вагових параметрів водієм цього транспортного засобу ОСОБА_2 . Посадовими особами відповідача складено: акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №225701 від 14.07.2020 року, акт про перевищення транспортними засобами нормативно-вагових параметрів б/н від 14.07.2020 року, розрахунок № 7 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування відповідно до акту №0400070 від 14.07.2020 року в сумі 170,88 євро, довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 14.07.2020 року б/н.
Даним актом зафіксоване порушення транспортного законодавства України в частині "надання послуг з перевезення великовагового вантажу без оформлення дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням вагових обмежень". Вимога щодо оформлення дозволу передбачена ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт". Перевіркою встановлено відсутність у водія автомобіля такого дозволу.
Вказані матеріали розглянуті Чорноморським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки, в результаті чого в. о. заступником начальника управління прийнято постанову №171602 від 08.09.2020 року про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу в розмірі 17000,00 грн. за порушення законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена абз. 15 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Не погоджуючись із правомірністю спірної постанови, позивач оскаржив її у судовому порядку.
З огляду на те, що позивачем не оскаржується порядок проведення перевірки, за результатами якої винесено спірну вимогу, а також порядок винесення останньої, то судом означені обставини не будуть перевірятись на предмет відповідності вимогам чинного законодавства.
Перевіряючи обґрунтованість позовних вимог та відповідність оскаржуваної позивачем постанови чинному законодавству, суд зазначає, що згідно ч.1 ст.2 Закону України "Про автомобільний транспорт" № 2344-III від 05.04.2001 р. законодавство про автомобільний транспорт складається із цього Закону, Законів України "Про транспорт", "Про дорожній рух", чинних міжнародних договорів та інших нормативно-правових актів у сфері автомобільних перевезень.
За змістом ст.29 Закону України "Про дорожній рух" № 3353-XII від 30.06.1993 р. до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів і стандартів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку, а у разі, якщо транспортний засіб згідно з цим Законом підлягає обов'язковому технічному контролю, пройшов такий контроль. З метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
За приписами ч.3 ст.6 Закону "Про автомобільний транспорт" центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері автомобільного транспорту, забезпечує: формування та реалізацію державної політики у сфері автомобільного транспорту; нормативно-правове регулювання; визначення пріоритетних напрямів розвитку автомобільного транспорту.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 р. № 103 (далі - Положення), визначено, що Державна служба України з безпеки на транспорті є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, підготовку пропозицій щодо їх удосконалення, а також законодавства про судноплавство на суднах, у морських і річкових портах, територіальних та внутрішніх водах, на внутрішніх водних шляхах України, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування (п.п.2, 17 п.5 Положення).
Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу (п.8 Положення).
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 р. № 879 "Про заходи збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок № 879).
Відповідно до п.2 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів; попередній габаритно-ваговий контроль це визначення параметрів великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу для встановлення наявності перевищення нормативів на стаціонарних пунктах; точний габаритно-ваговий контроль визначення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу на стаціонарному або пересувному пункті.
Згідно п.3 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Таке ж положення міститься і у п.3 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.12.2013 р. № 1007/1207.
Тобто, безпосереднє здійснення габаритно-вагового контролю покладено на Укртрансбезпеку та її територіальні органи спільно із відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Відповідно до вимог ч.ч.1, 2 ст.48 Закону "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачена відповідальність перевізників у вигляді адміністративно-господарських штрафів за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Так, під час здійснення габаритно-вагового контролю посадовими особами відповідача встановлено порушення автомобільним перевізником вимог абз. 15 ст. 60 Закону "Про автомобільний транспорт", що стало підставою для винесення постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №171602 від 08.09.2020 року.
З позовної заяви вбачається, що позивач вказує на те, що він не може вважатися перевізником у даному випадку, так як перевірка відбулась відносно фізичної особи ОСОБА_1 , а не фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 .
За визначеннями, наведеними у ст. 1 Закону України "Про автомобільний транспорт", автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - це перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.
Автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовують на законних підставах (ст. 33 Закону України "Про автомобільний транспорт").
Таким чином, системний аналіз вищезазначених правових норм свідчить про те, що відповідальність за порушення вимог законодавства у сфері автомобільного транспорту під час перевезення вантажів несуть саме перевізники.
Відповідно до наказу Міністерства транспорту України від 141.10.1997 року № 363, яким затверджено Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, що може бути складений у паперовій та/або електронній формі та має містити обов'язкові реквізити, передбачені цими Правилами.
Основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна (абз. 27 гл. 1, п. 11.1 Правил).
З наявних у справі доказів вбачається, що під час встановлення порушення, водієм ОСОБА_2 на транспортному засобі MAN, модель ТGA 18.440, номерний знак НОМЕР_1 , здійснювалось транспортування вантажу - «ячмінь», відповідно до товарно-транспортної накладної від 13.07.2020 року.
За змістом наведеної товарно-транспортної накладної, перевізником вантажу є саме позивач - ФОП « ОСОБА_3 ».
Відсутність у водія перевізника спеціального дозволу на перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу тягне за собою притягнення такого перевізника до відповідальності згідно приписів абз. 15 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», шляхом застосування до нього адміністративно - господарських санкцій.
Враховуючи те, що посадові особи відповідача при проведенні перевірки транспортного засобу позивача встановили відсутність відповідного дозволу, а також перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10% при перевезенні вантажу (підтверджується довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 14.07.2020), що у свою чергу було зафіксовано в Акті перевірки, відповідачем правомірно застосовано до позивача стягнення у вигляді адміністративно-господарського штрафу, а відтак підстави для визнання протиправними дій працівників Державної служби України з безпеки на транспорті при перевірці відсутні.
Згідно з частинами 1, 2 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведеного вище, надавши оцінку аргументам учасників справи, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову повністю.
Щодо розподілу при вирішені справи судових витрат, суд враховує положення статті 139 КАС України, яка не передбачає стягнення понесених позивачем на користь останнього судових витрат у випадку відмови в задоволенні позову.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_5 , АДРЕСА_1 ,) до Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (код ЄДРПОУ 39816845, 73008, м. Херсон, Бериславське шоссе, буд. 46) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу - відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Д.К. Василяка
кат. 113070200