про залишення позовної заяви без руху
16 лютого 2021 року м. Рівне№460/913/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Борискіна С.А., перевіривши виконання вимог статті 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України за позовною заявою
ОСОБА_1 , ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 , ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_3
до Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинення певних дій,-
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом у своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх дітей - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , до Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації, в якому просила:
-визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації у Рівненській області щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги, встановленої ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі, що дорівнює 40% від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня відповідного календарного року, з 17.07.2018;
-зобов'язати Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації провести нарахування та виплату ОСОБА_4 щомісячної грошової допомоги, встановленої ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що дорівнює 40% від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня відповідного календарного року, з 17.07.2018;
-зизнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації у Рівненській області щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь його законного представника - ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги, встановленої ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі, що дорівнює 40% від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня відповідного календарного року, з 17.07.2018;
-зобов'язати Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації провести нарахування та виплату ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь його законного представника ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що дорівнює 40% від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня відповідного календарного року, з 17.07.2018;
-визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь його законного представника - ОСОБА_1 , щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі, що дорівнює 40% від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня відповідного календарного року, з 17.07.2018;
-зобов'язати Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації Рівненської області провести нарахування та виплату ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , користь його законного представника - ОСОБА_1 , щомісячної грошової допомоги, встановленої ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що дорівнює 40% від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня відповідного календарного року, з 17.07.2018.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Суддею встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам статей 160, 161 КАС України.
Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з ч.1 ст.3 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (далі - Закон України "Про судовий збір") судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі (ч.1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір").
Згідно з абз.4 ст.7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" від 15.12.2020 №1082-IX з 01.01.2021 встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу у розмірі 2270,00 грн.
За змістом приписів ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, за подання однієї вимоги немайнового характеру фізичній особі належить сплатити 908,00 грн. судового збору.
В силу вимог п.14 ч.2 ст.3, п.7 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір", позивач звільнена від сплати судового збору за позовні вимоги в інтересах своїх неповнолітніх дітей.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання відповідача провести нарахування та виплату ОСОБА_4 щомісячної грошової допомоги, встановленої ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", то за такі вимоги підлягало сплаті 908,00 грн., як за одну вимогу немайнового характеру.
Разом з тим, у позовній заяві ОСОБА_1 просила звільнити її від сплати судового збору на підставі п.1, 3 ч.1 ст.8 Закону України "Про судовий збір".
Розглянувши вказане клопотання, суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно до ч.1 ст.133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно з ст.8 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відтак, визначальною підставою для звільнення від сплати судового збору є майновий стан сторони, визначення якого є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується його рівень.
Суд враховує, що в даній адміністративній справі предмет позову стосується захисту соціальних прав позивача, а також те, що позивач є матір'ю дітей віком до 14-ти років, її син ОСОБА_3 є дитиною з інвалідністю.
Разом з тим, за вимогами ст.8 Закону України "Про судовий збір" вирішення питання звільнення від сплати судового збору залежить від майнового стану сторони.
Оскільки, позивачем не надано жодного доказу, який підтверджує її тяжкий майновий стан, то суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору або ж його відстрочення чи розстрочення.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що на підтвердження клопотання про звільнення від сплати судового збору, позивач може надати суду довідку про її річний дохід за попередній календарний рік (з січня 2020 року по грудень 2020 року).
Суд також враховує практику Європейського суду з прав людини, за якою вимога сплатити судовий збір не порушує право заявників на доступ до правосуддя, оскільки судовий збір є певним законним обмежувальним заходом, який є формою регулювання доступу до суду, а також попередження подання необґрунтованих та безпідставних позовів та перенавантаження судів.
Згідно з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 04.07.2018 у справі №686/114/16-ц, положення Закону України "Про судовий збір" не містять вичерпного й чітко визначеного (чіткого) переліку документів, які можна вважати такими, що підтверджують майновий стан особи; у кожному конкретному випадку суд встановлює можливість особи сплатити судовий збір на підставі поданих нею доказів щодо її майнового стану за своїм внутрішнім переконанням. Оцінюючи фінансове становище особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочки чи розстрочки в його сплаті, національні суди повинні встановлювати наявність у такої особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового становища (п. 44 рішення ЄСПЛ у справі "Kniat v. Poland", заява № 71731/01; п. 63- 64 рішення ЄСПЛ від 26.07.2005 у справі "Jedamski and Jedamska v. Poland", заява № 73547/01).
Відповідно до ч. 1, 2 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У зв'язку із наведеним у сукупності, враховуючи, що на даний час судом не знайдено підстав для звільнення від сплати судового збору, вказаний позов слід залишити без руху із наданням позивачеві строку для усунення його недоліків.
Позивачу недоліки позовної заяви слід усунути у спосіб, який передбачає подання до суду документа про сплату судового збору у розмірі 908,00 грн. або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Керуючись статтею 169 КАС України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 , ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_3 до Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинення певних дій залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви тривалістю не більше 10 днів з дня вручення даної ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремо не оскаржується.
Суддя С.А. Борискін