про закриття провадження у справі
16 лютого 2021 року м. Рівне №460/8502/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Гудими Н.С., за участю секретаря судового засідання Чирук С.І. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Дем'яненко Л.П.,
відповідачів: представник Переверзій М.М.,
третя особа: представник Вацишин О.П.,
розглянувши в підготовчому засіданні адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія автобусних перевезень"
доРівненської обласної державної адміністрації, Управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватне підприємство "Рівне Транс"
про визнання протиправними дії та рішення, зобов'язання вчинення певних дій,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія автобусних перевезень" звернулося до суду з позовом до Рівненської обласної державної адміністрації, Управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та рішень відповідачів в частині нерозгляду конкурсних пропозицій ТОВ "Компанія автобусних перевезень"; визнання протиправними та скасування рішення, оформленого протоколом №2 від 12.08.2020 і наказу №20 від 20.08.2020, в частині визнання переможцем конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування по об'єкту №60 "Рівне ПВА-Тайкури"- ПП "Рівне Транс"; а також зобов'язання оголосити новий конкурс з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування по об'єкту №60 "Рівне ПВА-Тайкури".
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 12.08.2020 Рівненською обласною державною адміністрацією проводився конкурс на право здійснення перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних маршрутах загального користування. Повідомлено, що 12.08.2020, у терміни, встановлені конкурсними умовами, ТОВ "Компанія автобусних перевезень" подало на конкурс усі необхідні документи та сплатило відповідну плату за участь у конкурсі по об'єкту №60 "Рівне ПВА-Тайкури", по якому добросовісно здійснює пасажирські перевезення упродовж 14 років. Однак, на засіданні обласного комітету Рівненської обласної державної адміністрації з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування було прийнято рішення про визнання переможцем конкурсу ПП "Рівне-Транс" - 1 місце, а ТОВ "Компанія автобусних перевезень" взагалі не було допущено до участі у конкурсі. В зв'язку з викладеним вважає спірні дії та рішення відповідачів протиправними, просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 24.11.2020 відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на "24" грудня 2020 року.
Протокольною ухвалою суду від 24.12.2020 підготовче засідання відкладено на 14.01.2021 з підстав, визначених п. 1. ч.1 ст.205 КАС України.
Ухвалою суду від 14.01.2021 року за клопотанням Управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації від 13.01.2021 залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Приватне підприємство "Рівне Транс". У зв'язку з чим підготовче засідання у справі №460/8502/20 відкладено до 16.02.2021.
На виконання вимог ухвали суду від 24.11.2020 відповідачем 2 - Управлінням інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації долучено до матеріалів справи договір №1607 від 31.08.2020 про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування Рівне ПВА - Тайкури, укладеного між організатором конкурсу (Управлінням інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації ) та його переможцем ПП "Рівне-Транс" (а.с.69-73).
З огляду на наведене, у підготовчому засіданні 16.02.2021 судом поставлено на обговорення питання про наявність підстав для закриття провадження у справі відповідно до п.1 ч.1 ст.238 КАС України.
Представник позивача заперечила щодо цього, зазначивши, що даний спір, на її думку, підсудний адміністративному суду. Представники інших учасників справи також вважали, що дана справа підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства. Водночас обґрунтувань на підтвердження висловленого не навели.
Вирішуючи питання про наявність підстав для закриття провадження у справі, суд керується і виходить з такого.
Статтею 5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у п. 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Під захистом прав розуміється передбачений законодавством засіб, за допомогою якого може бути досягнуте припинення, запобігання, усунення порушення права, його відновлення і (або) компенсація витрат, викликаних порушенням права.
Системний аналіз вказаних норм свідчить, що під час розгляду справи позивач повинен довести, а суд встановити факти або обставини, які б свідчили про порушення індивідуально виражених прав чи інтересів позивача з боку відповідача, внаслідок прийняття оскаржуваного рішення (наказів тощо).
Заінтересованість повинна мати правовий характер, який виявляється в тому, що рішення суду повинно мати правові наслідки для позивача, та мати об'єктивну основу. Юридична заінтересованість не випливає з факту звернення до суду, а повинна передувати йому. Тому для відкриття провадження у справі недостатньо лише твердження позивача, наведеного у позовній заяві, про порушення права, свободи або законного інтересу. Зі змісту наведених правових норм випливає, що судовому захисту в адміністративному судочинстві підлягає також законний інтерес.
У постанові Верховного Суду від 20.02.2019 у справі №522/3665/17 визначено, що законний інтерес має такі ознаки: (а) має правовий характер, тобто перебуває у сфері правового регулювання; (б) пов'язаний з конкретним матеріальним або нематеріальним благом; (в) є визначеним. Благо, на яке спрямоване прагнення, не може бути абстрактним або загальним. У позовній заяві особа повинна зазначити, який саме її інтерес порушено та в чому він полягає; (г) є персоналізованим (суб'єктивним). Тобто належить конкретній особі - позивачу (на це вказує слово її); (д) суб'єктом порушення позивач вважає суб'єкта владних повноважень.
Судом встановлено, що 12.08.2020 Рівненською обласною державною адміністрацією проводився конкурс на право здійснення перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних маршрутах загального користування. Як свідчать матеріали справи, позивач виявив намір взяти участь у вказаному конкурсі на право здійснення перевезення пасажирів на маршруті загального користування по об'єкту №60 "Рівне ПВА - Тайкури" маршрут №1455, у зв'язку з чим подав на розгляд обласного комітету Рівненської ОДА з проведення конкурсів необхідні документи.
12.08.2020 на засіданні обласного комітету Рівненської обласної державної адміністрації з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування прийнято рішення про визнання переможцем конкурсу ПП "Рівне-Транс" - 1 місце, а документи подані позивачем не розглядалися, оскільки запропоновані претендентом ТОВ "Компанія автобусних перевезень" до використання на автобусному маршруті транспортні засоби (автобуси) не відповідають умовам конкурсу щодо їх пристосування (обладнання) для перевезення осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. Вказані факти підтверджуються копією протоколу №2 засідання обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування від 12.08.2020 року (а.с.40-41).
20.08.2020 року Управлінням інфраструктури та промисловості Рівненської ОДА прийнято наказ №20 "Про визнання перевізників-переможців конкурсу на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування", відповідно до змісту якого по маршруту №1455 "Рівне ПВА - Тайкури" (гр.1,2), 10 об.р. переможцем конкурсу визнано перевізника Приватне підприємство "Рівне Транс" (1 місце) (а.с.42-45).
Не погодившись з процедурою проведення вказаного конкурсу та рішеннями за його результатами з визначення перевізника (переможця) по маршруту "Рівне ПВА - Тайкури", позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єкта владних повноважень.
За правилами п.2 ч.1 ст.4 КАС України справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і який виник у зв'язку з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку з наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку з порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Відповідно до ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, де суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч. 1 ст. 4 цього Кодексу).
Отже, до адміністративної юрисдикції відноситься справа, яка виникає зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один з його учасників є суб'єктом владних повноважень, здійснює владні управлінські функції у цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.
Разом з тим, визначальними ознаками приватноправових відносин є юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового особистого інтересу суб'єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням наявного приватного права певного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії суб'єкта владних повноважень.
Помилковим є застосування ст. 19 КАС України та поширення юрисдикції адміністративних судів на всі спори, стороною яких є суб'єкт владних повноважень, оскільки під час вирішення питання про розмежування компетенції судів щодо розгляду адміністративних і господарських справ недостатньо застосовувати виключно формальний критерій - визначення суб'єктного складу спірних правовідносин (участь у них суб'єкта владних повноважень), тоді як визначальною ознакою для правильного вирішення спору є характер і зміст правовідносин, з яких виник спір.
Аналогічні висновки викладені Великою Палатою Верховного Суду, зокрема, у постановах від 04.07.2018 у справі №820/7173/16 та від 29.05.2018 у справі №495/5913/14-а.
Під час визначення предметної юрисдикції цієї справи суд виходить із суті права та інтересу, за захистом яких звернувся позивач, заявлених ним вимог, характеру спірних правовідносин і змісту та юридичної природи обставин у справі.
Як свідчать матеріали справи, предметом спору у даному випадку є незгода позивача з процедурою проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, яка була задокументована Протоколом засідання обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування від 12 серпня 2020 року №2 , і якою визначено переможця конкурсу по маршруту "Рівне ПВА-Тайкури" (ПП "Рівне Транс"), у зв'язку з чим серед іншого позивач просить зобов'язати відповідача Рівненську ОДА оголосити новий конкурс з перевезення пасажирів по вказаному маршруту.
Поряд з цим, у підготовчому засіданні суд встановив, що результати проведеного Рівненською ОДА конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування по об'єкту №60 "Рівне ПВА-Тайкури" 31 серпня 2020 року реалізовані шляхом укладення з переможцем конкурсу ПП "Рівне Транс" договору №1607 про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування зі строком дії до 31.08.2025, а тому на момент звернення позивача до суду з цим позовом вже існував спір про право, що виключає його розгляд у порядку адміністративного судочинства.
При цьому, суд звертає увагу, що орган виконавчої влади або місцевого самоврядування у відносинах щодо організації та порядку проведення конкурсу (торгів) є суб'єктом владних повноважень і спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності цих органів до виникнення договірних правовідносин між організатором та переможцем цього конкурсу належать до юрисдикції адміністративних судів. Проте, після укладення договору між організатором конкурсу та його переможцем, спір щодо правомірності рішення комітету з проведення конкурсу (конкурсної комісії) підлягає розгляду в порядку цивільного (господарського) судочинства, оскільки фактично і безпосередньо зачіпає майнові інтереси переможця торгів (конкурсу).
Крім того, суд зауважує, що наслідком визнання результатів конкурсу недійсними є визнання договору про організацію перевезень недійсним, що може бути розглянуто виключно судом господарської юрисдикції.
Підвідомчість господарських справ установлено ст. 20 Господарського процесуального кодексу, за змістом якої господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених ч. 2 цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позов ТОВ "Компанія автобусних перевезень" до Рівненської обласної державної адміністрації, Управління інфраструктури та промисловості Рівненської ОДА про визнання протиправними дій та рішень відповідачів щодо нерозгляду конкурсних пропозицій позивача; визнання протиправними та скасування рішення, оформленого протоколом №2 від 12.08.2020 і наказу №20 від 20.08.2020- в частині визнання переможцем конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування по об'єкту №60 "Рівне ПВА-Тайкури"- ПП "Рівне Транс"; а також зобов'язання оголосити новий конкурс з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування по об'єкту №60 "Рівне ПВА-Тайкури" підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Така ж правова позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 29.01.2019 у справі №819/829/17, у постанові від 14.05.2019 у справі №918/843/17 та Верховним Судом у постанові від 10.05.2016 у справі № 826/7230/15, і при розгляді цієї справи у суду відсутні правові підстави для відступлення від таких висновків чи їх неврахування.
Таким чином, зважаючи на викладене, спір у цій справі за характером та змістом правовідносин не підлягає вирішенню за правилами адміністративного судочинства.
Згідно з п.1 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
За приписами п.2 ч.2 ст. 183 КАС України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття провадження.
За наведеного, провадження у даній справі слід закрити.
Додатково суд роз'яснює, що в силу вимог ч.2 ст.239 КАС України, у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Керуючись статтями 183, 238, 239, 241, 256, 295 КАС України, суд
Закрити провадження в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія автобусних перевезень" (вул. Курчатова, 9, м.Рівне, 33018, код ЄДРПОУ 36837548) до Рівненської обласної державної адміністрації (майдан Просвіти,1,м.Рівне,33028, код ЄДРПОУ 13986712) та Управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації (майдан Просвіти, буд.1, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 22585573), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Приватне підприємство "Рівне Транс" (код ЄДРПОУ 33871785, м.Рівне, вул.Гагаріна, буд. 30, 33022), про визнання протиправними дій, рішень та зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити позивачу, що розгляд вказаної справи віднесений до юрисдикції господарського суду в порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України.
Повторне звернення до адміністративного суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повну ухвалу суду складено 17 лютого 2021 року
Суддя Н.С. Гудима