Справа №766/19652/20
Пров. №3/766/708/21
12.02.2021 року суддя Херсонського міського суду Херсонської області Корольчук Н.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 44-3 КУпАП щодо:
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, ідентифікаційний код не встановлений, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , -
встановив:
В протоколі серії ВАБ № 092977 від 27.11.2020 р. вказано, що ОСОБА_1 27.11.2020 р. о 22-10 год. будучи посадовою особою продовольчого магазину «ШАТБ» розташованого за адресою: м. Херсон, вул. Перекопська 158 не вчинила заходів щодо зачинення закладу після 22-00 год., в магазині здійснювався продаж продуктів харчування, чим порушила п.п. 11 п. 10 постанови КМУ № 641 зі змінами від 11.11.2020 № 1100.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст. 44-3 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, про місце та час розгляду справи повідомлялась належним чином. Заяви про відкладення судового засідання не подала.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Макаров В.В. надав до суду заперечення в якому зазначив, що ОСОБА_1 не є посадовою особою жодного з суб'єктів господарювання, зокрема і магазину «ШАТБ», не здійснювала господарську діяльність заборонену п.п. 11 п. 10 постанови КМУ № 641 зі змінами від 11.11.2020 № 1100. Просив провадження у справі закрити у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
На підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого їй адміністративного правопорушення зібрані, додані до протоколу та надані суду наступні документи:
- пояснення ОСОБА_1 від 27.11.2020 року, в якому вона пояснила, що 27.11.2020 року о 22.10 го. в магазині «ШАТБ» здійснювався продаж продуктів харчування;
- диск з відео, на якому відображено перебування працівників поліції у певному приміщенні та спілкування з невідомими особами. Також на відео відображено, що в приміщенні виставлені продукти харчування, відвідувачів не має.
Розглянувши справу у відповідності до вимог ст.ст. 245-246, 249, 252 КУпАП, суд вважає, що зібрані у справі докази не дають підстав для висновку про наявність в діях ОСОБА_1 вказаних у складеному стосовно неї протоколі, складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 44-3 КУпАП, виходячи з наступного.
Частиною 1 статті 44-3 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Диспозиція зазначеної норми є бланкетною й передбачає відповідальність за порушення особою встановлених правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, визначених, зокрема, у п.п. 11 п. 10 постанови КМУ № 641 зі змінами від 11.11.2020 № 1100, в порушені якого обвинувачується ОСОБА_1 .
Підпунктом п.п. 11 п. 10 постанови КМУ № 641 зі змінами від 11.11.2020 № 1100 визначено, що на території України на період дії карантину забороняється робота після 22-ї та до 7-ї години суб'єктів господарювання з надання послуг громадського харчування (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос.
До матеріалів справи про адміністративне правопорушення не додано документів, що підтверджують здійснення ОСОБА_1 господарської діяльності саме у вказаному магазині та реєстрацію в якості фізичної особи - підприємця.
З доданого до матеріалів справи відео не можливо встановити, що в магазині «ШАТБ» 27.11.2020 року провадились види господарської діяльності заборонені п.п. 11 п. 10 постанови КМУ № 641 зі змінами, через це також не можливо зробити висновок, що ОСОБА_1 порушено вимоги вказаної постанови КМУ.
Натомість суд враховує, що до матеріалів справи додано пояснення ОСОБА_1 , яка зазначила, що у вказаному магазині здійснювалась торгівля продуктами харчування, що не заборонено п.п. 11 п. 10 постанови КМУ № 641 від 22.07.2020 зі змінами від 11.11.2020 № 1100.
У протоколі зазначено, що ОСОБА_1 є посадовою особою магазину, але вказане не підтверджується жодним доказом, не надано також посадової інструкції в якій могли бути зазначені обов'язки, щодо зачинення закладу, що їй і інкримінується.
Отже, достовірних доказів на підтвердження того факту, що ОСОБА_1 було допущено порушення вимог п.п. 11 п. 10 постанови КМУ № 641 від 22.07.2020 зі змінами від 11.11.2020 № 1100, матеріали справи не містять.
Відповідно до положення ч. 1 ст. 6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також на практику Європейського суду з прав людини у справах «Лучанінова проти України» (рішення від 09.06.2013 року, заява №36673/04), «Карелін проти Росії» (заява №926/08, рішення від 20.09.2016 року), беручи до уваги адміністративне стягнення, передбачене ст. 44-3 КУпАП, необхідно виходити з того, що як і у кримінальному провадженні, суд у цій справі має бути неупередженим і безстороннім. Відповідне формулювання слід вважати по суті викладенням обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, винуватість у скоєнні якого має бути доведено перед судом. Суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки суд, діючи таким чином, порушує вимоги ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, перебираючи на себе функції прокурора та позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя.
Статтею 62 Конституції України встановлено, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину.
Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
З наведеного випливає, що нести тягар доказування, що є складовою презумпції невинуватості та забезпечення доведеності вини в сенсі ст. 62 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, є обов'язком органу (особи), яка склала протокол про адміністративне правопорушення, що в свою чергу звільняє особу від обов'язку доводити свою непричетність до вчинення порушення.
За обставин викладених вище, суд дійшов висновку про недоведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні нею адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 44-3 КУпАП.
Всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, а викладені в протоколі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 відомості про порушення нею вимог п.п. 11 п. 10 постанови КМУ № 641 від 22.07.2020 зі змінами від 11.11.2020 № 1100, не підтверджуються доказами у справі та не можна вважати доведеними, а тому протокол про адміністративне правопорушення в даному випадку також не можна визнати беззаперечним доказам вини ОСОБА_1 в розумінні ст. 251 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, ст.ст. 251-252, 280, 284 КУпАП, -
постановив:
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст. 44-3 КУпАП України - закрити у зв'язку з відсутністю в діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області.
Постанова набрала законної сили_______2021 року.
СуддяН. В. Корольчук