"31" серпня 2007 р.
Справа № 8/161-07-6443
За позовом: Контрольно-ревізійного управління в Одеській області,
до відповідача: Одеського центру технічного обслуговування металообробного устаткування з програмним управлінням,
про стягнення 257 900,00 грн.
Суддя Атанова Т.О.
Представники сторін:
від позивача: Бабін К.В., довіреність від 05.06.2007 р., № 15-13-14/2051;
від відповідача: Жовтяк Н.Ф., довіреність від 03.01.2007 р., № 1.
Суть спору: Контрольно-ревізійне управління в Одеській області звернулось до господарського суду Одеської області із позовною заявою до Одеського центру технічного обслуговування металообробного устаткування з програмним управлінням про стягнення не перерахованих коштів до Державного бюджету України у сумі 257 900,00 грн., згідно акту перевірки від 19.04.2007 р., за №06-23/117.
Представник відповідача у судове засідання з'явився, відзив на позов надав, позов не визнав з підстав, зазначених у відзиві.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши представників сторін,
суд встановив:
Відповідно до статті 1 Положення про Головне контрольно-ревізійне управління, затвердженого Указом Президента України від 28.11.2000 р. N 1265/2000 Головне контрольно-ревізійне управління України є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, вносить у встановленому порядку пропозиції щодо формування державної політики у сфері державного фінансового контролю та забезпечує її реалізацію.
Головне контрольно-ревізійне управління здійснює свої повноваження безпосередньо та через контрольно-ревізійні управління в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі, контрольно-ревізійні підрозділи (відділи, групи) в районах, містах, районах у містах.
Відповідно до вищевказаного Положення, Головне контрольно-ревізійне управління України та його структурні підрозділи, здійснюють державний фінансовий контроль за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, порушують перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених з порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без встановлених законом підстав та з порушенням законодавства, накладати у випадках, передбачених законодавчими актами, на керівників та інших службових осіб підконтрольних установ адміністративні стягнення.
З наведеного вбачається, що Головне контрольно-ревізійне управління України та його структурні підрозділи діють як органи державної влади у здійсненні ними владних управлінських функцій і виступають як суб'єкти владних повноважень.
Президія Вищого господарського суду України в своїх рекомендаціях «Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам» від 27.06.2007 р. № 04-5/120 висловила свою правову позицію та зокрема зазначила, що відносини які виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів та розгляду звітів про їх виконання, а також контролю за виконанням Державного бюджету України та місцевих бюджетів (стаття 1 Бюджетного кодексу України), не є господарськими. Отже, заяви у спорах, пов'язаних з названими відносинами, не підлягають розгляду в господарських судах України.
Таким чином, справа за позовом Контрольно-ревізійного управління в Одеській області до Одеського центру технічного обслуговування металообробного устаткування з програмним управлінням про стягнення не перерахованих коштів до Державного бюджету України у сумі 257 900,00 грн., згідно акту перевірки від 19.04.2007 р., №06-23/117, за наявними документами, розгляду господарським судом Одеської області, у порядку ст.2 ГПК України, не підлягає.
Відповідно до ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи має здійснюватись окружним адміністративним судом.
На підставі вищезазначеного провадження по справі підлягає припиненню.
Керуючись п. 1 ст. 80, ст. 86 ГПК України, суд
1. Провадження у справі № 8/161-07-6443 припинити.
2. Копію ухвали направити сторонам.
Суддя (підпис) Атанова Т.О.