17 лютого 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/5631/20
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Притула К.М. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради, що призвели до припинення надання житлової субсидії, з причини неправомірного застосування пунктів 119, 90 та пп. 4 п. 14 «Положення про порядок призначення житлових субсидій» (затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848), а також з причини порушення п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 № 247;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради скасувати рішення комісії з питань надання державних соціальних допомог та пільг УПСЗН від 23.09.2020 про припинення надання житлової субсидії, та на виконання п. 89 «Положення про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, розрахувати на опалювальний сезон (починаючи з 01.10.2020) призначену житлову субсидію без нового звернення та розгляду справи комісією УПСЗН;
- стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати по справі.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що в травні 2020 року йому була призначена субсидія на оплату житлово-комунальних послуг в автоматичному режимі без звернення, оскільки він отримував житлову субсидію в минулому опалювальному сезоні. Однак, в вересні 2020 року його повідомили про призупинення виплат, оскільки 06.08.2020 (в межах терміну дії субсидії) його дружиною ОСОБА_2 було здійснено купівлю майна, що перевищує 50 тис. грн. Позивач, стверджує, що дії відповідача щодо припинення надання житлової субсидії являються протиправними, оскільки він мав повідомити про факт купівлі житла впродовж 30 календарних днів тільки після нового звернення за призначенням субсидії або призначенням субсидії без звернення в наступному сезоні 2021 року.
14 грудня 2020 року ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду відкрито провадження по даній справі, призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та встановлено строк відповідачу для надання відзиву на позовну заяву (а.с.1).
07.10.2019 (вх. № 16264) на адресу суду від Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області надійшов відзив на позовну заяву. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що позовні вимоги не визнаються в повному обсязі та зазначається, що на неопалювальний період 2020 року, позивачу, автоматично розрахована житлова субсидія в нульовому розмірі, оскільки вартість послуг у межах норм споживання не перевищує визначеного обов'язкового платежу сім'ї. 01.09.2020 від Мінфіну захищеними каналами зв'язку через FТР-сервер надійшла інформація до управління про купівлю в серпні місяці 2020 року нерухомого майна його дружиною. Оскільки, позивач своєчасно не повідомив щодо зазначеної обставини, яка впливає на призначення субсидії, йому рішенням комісії з питань надання державних соціальних допомого та пільг від 23.09.2020 року, припинено надання житлової субсидії з 01 жовтня поточного року до з'ясування обставин, які впливають на її призначення.
Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження згідно приписів статей 12, 257, 262 КАС України та враховуючи характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників, а також інші обставини, які мають значення для вирішення даної справи без проведення судового засідання та виклику учасників справи.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , що проживає за адресою АДРЕСА_1 , на неопалюваний період 2020 року Управлінням праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради, автоматично розрахована житлова субсидія в нульвому розмірі, оскільки вартість послуг у межах норм споживання не перевищує визначеного обов'язкового платежу сім'ї.
06.08.2020, дружиною позивача, ОСОБА_2 , здійснено купівлю нерухомого майна на суму, що перевищує 50 тис. грн., що підтверджується копією договору купівлі-продажу (а.с.9-12, 13).
Відповідно до пояснень відповідача, 01.09.2020 від Мінфіну захищеними каналами зв'язку через РТР-сервер надійшла інформація до управління про купівлю в серпні місяці 2020 року нерухомого майна його дружиною. Оскільки, позивач своєчасно не повідомив щодо зазначеної обставини, яка впливає на призначення субсидії, йому рішенням комісії з питань надання державних соціальних допомого та пільг від 23.09.2020 року, припинено надання житлової субсидії з 01 жовтня поточного року до з'ясування обставин, які впливають на її призначення.
11.11.2020 позивач через Урядовий контактний центр звернувся з проханням вирішити питання подальшого надання субсидії, призначеної УСЗН м. Олександрії (справа № 20005) без його особистої присутності. Також, повідомив, що його дружиною здійснено купівлю житла (а.с.6).
25.11.2020 Управлінням праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради надано відповідь, відповідно до якої позивачу повідомлено, що оскільки, позивач своєчасно не повідомив щодо зазначеної обставини, яка впливає на призначення субсидії, йому рішенням комісії з питань надання державних соціальних допомого та пільг від 23.09.2020 року, припинено надання житлової субсидії з 01 жовтня поточного року до з'ясування обставин, які впливають на її призначення (а.с.7-8).
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає таке.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій, визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій: щомісячної житлової субсидії на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також житлово-комунальних послуг, а саме: - житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; - комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами; щомісячної житлової субсидії на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), та витрат на комунальні послуги в такому будинку (далі - Положення №848).
Відповідно до пункту 3 Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком та витрати на комунальні послуги в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія.
Згідно пункту 4 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
За приписами пункту 5 Положення №848 житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156 "Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії" (Офіційний вісник України, 1998 р., № 30, ст. 1129).
Відповідно до пункту 9 Положення № 848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Відповідно до підпункту 4 пункту 14 Положення №848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 10 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень.
Згідно з пунктом 90 Положення № 848, громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 14 цього Положення.
Відповідно до абзацу 4 пункту 119 Положення № 848, за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.
Як слідує з матеріалів справи, у спірному випадку дружиною позивача 06.08.2020, в період раніше призначеної житлової субсидії, здійснено купівлю житла в сумі, що перевищує 50 тис. грн. про що було повідомлено відповідача лише 11.11.2020. Тому, оскільки, позивач своєчасно не повідомив щодо зазначеної обставини, яка впливає на призначення субсидії, йому рішенням комісії з питань надання державних соціальних допомого та пільг від 23.09.2020 року, припинено надання житлової субсидії з 01 жовтня поточного року.
Разом з тим, пунктом 124 Положення №848 передбачено, у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, житлову субсидію після подання нових заяви та декларації може бути призначено лише на наступний опалювальний (неопалювальний) сезон за рішенням комісії.
Суд зазначає, що обставиною, яка підлягає з'ясуванню в межах розгляду даної справи є встановлення права позивача на призначення субсидії на опалювальний період 2020 року. Суд звертає увагу, що з огляду на встановлену, в ході розгляду даної справи, відсутність у позивача такого права, судом вбачається, що рішення комісії з питань надання державної соціальної допомоги та пільг затвердженої рішенням виконкому Олександрійської міської ради від 29 жовтня 2009 року № 738, про припинення нарахування житлової субсидії з 01 жовтня 2020 року, наданої ОСОБА_1 є обґрунтованим та підтвердженим доказами, наявними у матеріалах справи, а тому в задоволені позовних вимог суд відмовляє.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що відповідачем доведено правомірність прийнятого спірного рішення, в зв'язку з чим в задоволенні позовних вимог належить відмовити.
У відповідності до положень ст. 139 КАС України, судові витрати, зі сплати судового збору не підлягають відшкодуванню.
Керуючись статтями 243-246, 250, 262 КАС України, суд
В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради (вул. Шевченка, 109, м.Олександрія, Олександрійський район, Кіровоградська область, 28000, ЄДРПОУ: 03197641) про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. Притула