17 лютого 2021 року м. Ужгород№ 260/201/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області згідно якого просив суд: 1.Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2016 р. 2.Зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 в розмірі грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, з 01.01.2016 р. 3.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області на користь позивача судовий збір у сумі 840.80 грн.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 01.10.2006 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262). Пенсія позивачу була признане виходячи з вислуги 17 років 04 місяців 08 днів у календарному обчисленні та у пільговому обчисленні для нарахування пенсії - 20 років.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103) відповідач у 2018 році провів перерахунок пенсії з 01.05.2018 p., застосувавши розмір грошового забезпечення - 50%, який визначений ч 2 ст.13 Закону № 2262 .
Позивач звертався до відповідача з заявою про перерахунок розміру пенсії, грошового забезпечення. Листом №1131-1214/Ф-02/8-0700/20 від 11.06.2020 року відповідач повідомив, що перерахунок пенсії був здійснений з 01 січня 2016 року за чинною на цю дату редакцією Закону. На сьогодні розмір пенсії становить 2743,02грн. Отже, при перерахунку пенсії за постановою № 103 її максимальний розмір не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Позивач вважає вказані дії та відповідно бездіяльність щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії протиправними, у зв'язку із чим звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення даного адміністративного позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, при цьому додатково пояснивши, що у зв'язку із встановленням нових розмірів грошового забезпечення постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної Поліції» № 988 від 11.11.2015 р. до Головного управління було надіслано довідку №N/A 4968 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, видану 21.03.2018 року Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України у Закарпатській області. На підставі поданої довідки 21.03.2018 року Головним управлінням було здійснено перерахунок пенсії з 2016 року. Після проведеного перерахунку розмір пенсії позивача складався з наступних складових: посадовий оклад - 1800,00 грн; оклад по військовому званню - 1000,00 грн; процентну надбавку за вислугу років - 35 % -980,00 грн.; премія-1,8 % Всього - 3848,04 грн. З них до виплати згідно наявної вислуги 20 років 50% грошового забезпечення - 1924,02 грн. Крім цього, представником відповідача зазначено, що Головним управлінням не зменшувався відсоток по виплаті, який складав та складає станом на теперішній час 50% за вислугу 20 років (додаткових документів про збільшення вислуги не подавалось), а посилання позивача, що при проведенні перерахунку відповідачем застосовано новий максимальний розмір грошового забезпечення - 70%, а позивач вважає що мав бути 90% взагалі є недоречним, оскільки позивачу ніколи не встановлювався такий розмір грошового забезпечення. Окрім викладеного вище, представник відповідача також зазначив, що оновленої довідки станом на день звернення позивачем до відповідача щодо перерахунку пенсії, так і до суду із даним позовом Головне управління не отримувало і самим позивачем не подавалось.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до вимог ст. 229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Як встановлено судом в ході судового розгляду та вбачається із матеріалів даної адміністративної справи, 01.10.2006 року позивачу по справі було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262). Пенсія позивачу була призначена виходячи з вислуги 17 років 04 місяців 08 днів у календарному обчисленні та у пільговому обчисленні для нарахування пенсії - 20 років.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103) відповідач у 2018 році провів перерахунок пенсії з 01.05.2018 p., застосувавши розмір грошового забезпечення - 50%, який визначений ч 2 ст.13 Закону № 2262.
Позивач звертався до відповідача з заявою про перерахунок розміру пенсії, грошового забезпечення. Листом №1131-1214/Ф-02/8-0700/20 від 11.06.2020 року відповідач повідомив, що перерахунок пенсії був здійснений з 01 січня 2016 року за чинною на цю дату редакцією Закону. На сьогодні розмір пенсії становить 2743,02грн. Отже, при перерахунку пенсії за постановою №103 її максимальний розмір не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Позивач вважає вказані дії та відповідно бездіяльність щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії протиправними, у зв'язку із чим звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до положень статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт «б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення.
Розрахунок розміру пенсії позивача здійснено ФЕВ УМВС України в Закарпатській області на підставі наступних документів: заяви про призначення пенсії від 10.10.2006 року, розрахунку вислуги років від 03.10.2006 року, грошового атестату №67, довідки про додаткові види грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці перед звільненням.
Вислуга років згідно розрахунку у позивача станом на момент призначення склала в календарному обчисленні 17 років 04 місяці 08 днів та в пільговому обчисленні 20 років 01 місяць 00 днів, що дало йому право на призначення пенсії у розмірі 50% грошового забезпечення. Станом на момент звернення до суду відсоток вислуги років у позивача не змінився і складає 50%.
Відповідно до грошового атестату на момент звільнення позивачу призначені наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 105,00 гри; оклад по військовому або спеціальному званню - 65,00 грн; процентну надбавку за вислугу років - 30% -51,00 грн.; надбавку за умови служби - 50%, 100% -надбавка (ПО, військове звання, відсоток вислуги років), 50% надбавка за безперервну службу, прсмія-33,3 % Всього - 760,59 грн. З них до виплати згідно наявної вислуги 20 років 50% грошового забезпечення - 380,30 грн.
З моменту призначення пенсії позивачу, неодноразово у зв'язку з внесенням змін в законодавство здійснювались перерахунки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області, тому розміри надбавок, доплат неодноразово змінювались, здійснювалось при рівняння посад, у зв'язку з чим складові грошового забезпечення позивача в різний період складалися з різних складових.
Так, на виконання постанови КМУ від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, та деяких інших осіб» Управління МВС України в Закарпатській області було надано довідку №2238/14 від 23.08.2008 року для перерахунку розміру пенсії за посадою яку він обіймав на день звільнення: начальник конвою окремого взводу конвойної служби міліції УМВС.
В подальшому у зв'язку із встановленням нових розмірів грошового забезпечення постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної Поліції» № 988 від 11.11.2015 р. до Головного управління було надіслано довідку №N/A 4968 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, видану 21.03.2018 року Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України у Закарпатській області.
На підставі поданої довідки 21.03.2018 року Головним управлінням було здійснено перерахунок пенсії з 2016 року. Після проведеного перерахунку розмір пенсії позивача складався з наступних складових: посадовий оклад - 1800,00 грн; оклад по військовому званню - 1000,00 грн; процентну надбавку за вислугу років - 35 % -980,00 грн.; премія-1,8 % Всього - 3848,04 грн. З них до виплати згідно наявної вислуги 20 років 50% грошового забезпечення - 1924,02 грн.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон №900-VIIІ).
Цим Законом статтю 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Законом № 900-VIII доповнено також пункт 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону № 580-VIlf передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-ХП.
Так, Кабінет Міністрів України постановою «Про грошове забезпечення поліцейських Національної Поліції» № 988 від 11.11.2015 (далі - Постанова №988) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, шо значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції. Ця постанова набрала чинності 02.12.2015 р.
Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону № 2262-ХП, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до пункту 2 постанови № 988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.
Відповідно до статті 94 Закону України "Про Національну поліцію", Постанови №988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).
Пунктом 2 наказу № 260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом № 580-VIII, тобто з 07 листопада 2015 року.
Пунктом 3 Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Порядком №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку №260); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8 Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку №260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку №260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку №260).
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262- XII, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Порядок №45). Положеннями пунктів 2 та 3 Порядку №45 передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій: 1) Мііісоциолітики повідомляє Пенсійний фонду України про наявність рішення Кабінету Міністрів України щодо перерахунку пенсій; 2) Пенсійний фонд України повідомляє головні управління Пенсійного фонду України про підстави проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС; 3) Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 5 Порядку №45 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Форми довідок затверджені додатками 2 і 3 Порядку №45.
Пункт 5 Порядку №45 викладено у такі редакції Постановою Кабінет Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року №103 (далі - Постанова №103), яка набрала чинності 24.02.2018, та якою врегульовано питання саме виплати перерахованих пенсій.
При цьому положення зазначеної Постанови не змінюють регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону №2262-ХІІта Постанови КМУ №988.
Пунктом 3 Постанови №103, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, постановлено, перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Відповідно до пункту 5 Постанови №103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту З цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Стосовно довідки для перерахунку пенсії, то вони видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком №45.
Відповідно до абзацу четвертого пункту 3 розділу І Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань, затвердженої Міністерством внутрішніх справ України від 17 вересня 2018 року №760 (далі Інструкція №760) уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.
За правилами пункту 1 розділу ІІ Інструкції №760 уповноважені структурні підрозділи організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій; ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону.
Відповідно до пункту 2 розділу III Інструкції №760 при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.
Пунктом 4 Інструкції №760 передбачено, що підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують: грошовий атестат; довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - довідка про додаткові види грошового забезпечення) (додаток 4).
Наказом МВС України від 25.02.2019 №129 Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено в МВС України уповноваженим сіру ктур ним підрозділом з підготовки та подання (перерахунку) пенсій Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань цього Департаменту.
Тобто, на Головне управління не покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, а тим паче не покладається обов'язок щодо визначення складових з яких буде проведено перерахунок.
Окрім того, Верховним Судом неодноразово висловлювалась позиція, зокрема у справі №826/3858/18, від 08.10.20 р. у справі №1.380.2019.002469, від 19.11.2020 р. у справі №120/1759/19-а, від 03.12.2020 р. у справі №620/2007/19, від 14.01.2020 р. у справі №400/1025/19, що до моменту отримання належної довідки від уповноваженого органу в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Крім цього, суд зазначає, що іншої оновленої довідки станом на момент звернення позивача щодо перерахунку його пенсії, ні станом на день розгляду даної справи до органу Пенсійного фонду не надавалось, як і не надано позивачем доказів щодо звернення до відповідного органу щодо виготовлення такої довідки та направлення такої до Пенсійного фонду для здійснення перерахунку вже призначеної пенсії.
Суд також звертає увагу позивача на те, що Головним управлінням не зменшувався відсоток по виплаті, який складав та складає станом на момент звернення позивача із даним позовом 50% за вислугу 20 років (додаткових документів про збільшення вислуги не подавалось), а посилання позивача, що при проведенні перерахунку відповідачем застосовано новий максимальний розмір грошового забезпечення - 70%, а позивач вважає що мав бути 90% ґрунтується на припущеннях позивача, оскільки позивачу не встановлювався такий розмір грошового забезпечення.
Тобто, відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної вислуги років у позивача є незмінним, що відповідає висновку висловленому Верховним Судом у зразковому рішенні у справі №240/5401/18 на яке посилається сам позивач у позові.
Стосовно складових, які позивач бажає включити до довідки, які позивач отримував станом па момент призначення пенсії, а саме надбавку за умови служби - 50%, 100% -надбавка (ПО, військове звання, відсоток вислуги років), 50% надбавка за безперервну службу, премія-33,3 %, то суд зазначає, що вищевказані надбавки були встановлені згідно Указу Президента України № 926/96 від 4 жовтня 1996 року «Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ» який втратив чинність з 01.01.2008 на підставі Указу Президента України від 18.12.2007 № 1234/2007 «Про внесення зміни до Указу Президента України від 14 квітня 1999 року № 379 та визнання такими, що втратили чинність, деяких указів Президента України».
Абзацом сьомим пункту 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).
Оскільки вищевказані надбавки, які отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не були встановлені законодавством для поліцейських то й не можуть бути включені до нової довідки. З огляду на наведене та закріплене у частині третій статті 63 Закону № 2262-ХІТ правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Підсумовуючи вищевикладене, суд звертає увагу на позицію Великої Палати Верховною Суду у зразковій справі №802/2196/17-а, у якій суд зазначає про те, що відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. У довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.
Стосовно розміру премії вказаній у довідці №N/A 4968 від 21.03.2018 року у розмірі 1,8 відсотка, то суд зазначає, що розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.
Відповідно до приписів пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, що діяла на час видачі довідки) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 p., N 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Отже, вказаний у довідці розмір премії 1,8 % є середнім розміром, що фактично виплачений за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року, що узгоджується з вимогами пункту 5 Порядку № 45.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 (справа № 802/2196/17) колегія суддів на підставі аналізу норм статті 63 Закону № 2262-ХГІ та інших зазначених вище нормативно-правових актів дійшли наступних висновків: у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась; у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
Також, у постановах від 09.08.2019 (справа № 202/7622/17) та від 15.08.2019 (справа № 821/256/17) Верховний Суд на підставі аналізу норм статті 63 Закону № 2262-ХІІ та інших зазначених вище нормативно-правових актів дійшов наступних правових висновків: «у довідку для перерахунку пенсії на підставі постанови № 988 включаються надбавки та премії, які фактично виплачувалися поліцейським за відповідними посадами у місяці, з якого відбувається перерахунок пенсії».
Відповідно до підпункту 2 частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Згідно із частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, оскільки відповідач довів правомірність оскаржуваного позивачем рішення, а відповідно і дій вчинених при прийнятті такого, а встановлені обставини справи свідчать про правомірність такого суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог позивача, а тому даний адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 6,72-77,139,244,246,250,255,295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ,ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008, код ЄДРПОУ - 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяЮ.Ю.Дору