Постанова від 15.02.2021 по справі 937/9304/20

Дата документу 15.02.2021

СПРАВА N 937/9304/20

(3/937/75/21)

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«15» лютого 2021 року м. Мелітополь

Суддя Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області Сметаніна А.В., розглянувши заяву начальника Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області Сандросяна М. про роз'яснення постанови Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 18 січня 2021 року відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 156 КУпАП в частині конфіскації тютюнових виробів в дохід держави,

ВСТАНОВИВ:

18 січня 2021 року постановою Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 156 КУпАП та призначено адміністративне покарання у вигляді штрафу в розмірі 3 400 гривень 00 копійок з конфіскацією предметів торгівлі. Вилучені під час огляду 12 грудня 2020 року тютюнові вироби різних марок, без марок акцизного податку, які згідно рапорту начальника СПК ВПК ВМ Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області Бойко О. від 12.12.2020 року мають порядкові номери: 1)-4), 7)-11), 13)-16), 18)-87) в кількості 25 116 /двадцять п'ять тисяч сто шістнадцять/ пачок та, відповідно до квитанції про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення №207-295, зберігаються в Мелітопольському ВП ГУНП України в Запорізькій області, конфісковано в дохід держави.

11.02.2021 року від начальника Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області Сандросяна М. надійшла заява про роз'яснення постанови Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 18 січня 2021 року в частині конфіскації тютюнових виробів в дохід держави.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Статтею 298 КУпАП визначено, що постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.

Відповідно до ст. 299 КУпАП, постанова про накладення адміністративного стягнення звертається до виконання органом (посадовою особою), який виніс постанову.

Частиною 1 ст.300 КУпАП передбачено, що постанова про накладення адміністративного стягнення виконується уповноваженим на те органом у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно ст. 304 КУпАП, питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.

Так, глава 29 КУпАП регулює питання провадження з виконання постанови про конфіскацію предмета, грошей.

Відповідно до ст. 313 КУпАП постанови про конфіскацію предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, та грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, виконуються державними виконавцями в порядку, встановленому законом.

Стаття 314 КУпАП визначає, що виконання постанови про конфіскацію предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, здійснюється шляхом вилучення конфіскованого предмета і примусового безоплатного звернення цього предмета у власність держави.

З вимог ст. 315 КУпАП вбачається, що реалізація конфіскованих предметів, які стали знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, провадиться в порядку, встановлюваному законами України.

Постановою КМУ від 25.08.1998 року №1340 затверджено Порядок обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним.

Відповідно до п.1 дія цього Порядку поширюється на майно, конфісковане на підставі рішення суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом, крім майна, конфіскованого на підставі рішення суду і переданого органам державної виконавчої служби.

Відповідно до п.3 Порядку, тютюнові вироби зберігаються органами, що здійснили їх вилучення, у місцях зберігання, відомості про місцезнаходження яких внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання.

Пунктом 7 Порядку визначено, що оцінка майна, зазначеного в пункті 1 цього Порядку, провадиться комісією, яка утворюється органом, що здійснив його вилучення, у складі представників територіальних органів ДПС, органів (суб'єктів господарювання), що здійснили вилучення майна або зберігають його, фінансових органів та органів (суб'єктів господарювання), які здійснюватимуть розпорядження цим майном.

За результатами роботи комісії складається акт опису, оцінки та передачі майна.

Усі примірники акта підписуються членами комісії та затверджуються у термін не пізніше трьох днів після його складення керівником чи заступником керівника органу (суб'єкта господарювання), що здійснив вилучення або забезпечував зберігання зазначеного в пункті 1 цього Порядку майна.

Акт опису, оцінки та передачі майна є підставою для реалізації майна, зазначеного в пункті 1 цього Порядку, через підприємства роздрібної торгівлі, торгові біржі та аукціони, безоплатної передачі, знищення, утилізації, переробки.

Відповідно до п.8 Порядку, тютюнові вироби оцінюються за встановленими розмірами максимальних роздрібних цін на таку продукцію. Якщо ціна на окремі види тютюнових виробів не регулюється законодавством, така продукція оцінюється за ринковими цінами.

Пунктом 9 Порядку визначені правила розпорядження таким майно, зокрема в п.п.13 п.9 визначено, що тютюнові вироби підлягають знищенню.

Пунктом 16 встановлено вимоги для переробки, утилізації або знищення майна, зокрема зазначено, що майно, якість якого не відповідає вимогам стандартів, небезпечне в санітарно-епідемічному відношенні або яке не пройшло відповідного випробування, карантинної обробки чи не придатне для реалізації, підлягає переробці або знищенню (утилізації) з урахуванням ступеня зносу та фактичного стану.

Абзац 3 п.16 Порядку передбачає, що знищення тютюнових виробів, здійснюється за рішенням комісії, утвореної відповідно до пункту 7 цього Порядку, з дотриманням таких вимог, зокрема знищення тютюнових виробів здійснюється шляхом спалювання, руйнування, фізико-хімічної, біологічної або іншої обробки відповідно до вимог законодавства. Знищення за рішенням комісії проводиться на підприємствах, що відібрані відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі». Знищення невеликих за обсягом тютюнових виробів (не більше ніж 50 пачок) може провадитися комісією.

Тютюнові вироби, вміщені в упаковку (тару), знищуються в такій упаковці (тарі).

Знищення (утилізація) проводиться під контролем членів комісії, утвореної відповідно до пункту 7 цього Порядку. За рішенням комісії повноваження щодо контролю за знищенням (утилізацією) майна, що здійснюються шляхом особистої присутності, може бути делеговано окремому члену (членам комісії), у тому числі представнику іншого територіального органу, що вилучив та обліковує таке майно.

Знищення тютюнових виробів, здійснюється у присутності представника суб'єкта господарювання, який має ліцензію на виробництво відповідної категорії продукції (за згодою), та/або представника асоціації виробників та/або імпортерів відповідної категорії продукції (за згодою).

У разі знищення відповідної категорії продукції, позначеної знаками для товарів і послуг суб'єкта господарювання, таке знищення здійснюється у присутності представника відповідного суб'єкта господарювання (за згодою суб'єкта господарювання).

Комісія повинна не пізніше ніж за десять робочих днів до дня знищення повідомити відповідним суб'єктам господарювання та асоціаціям, зазначеним у цьому пункті, засобами факсимільного та/або електронного та/або телефонного зв'язку про дату, час і місце знищення.

За фактом знищення тютюнових виробів, складається акт за формою згідно з додатком.

Акт підписується представниками комісії та у разі присутності - представником суб'єкта господарювання, який має ліцензію на виробництво відповідної категорії продукції, представником асоціації виробників та/або імпортерів відповідної категорії продукції, представником суб'єкта господарювання, знаками для товарів і послуг якого позначена відповідна продукція, що знищується, а в разі знищення продукції на підприємстві - також керівником такого підприємства та затверджується головою комісії.

На вимогу представника суб'єкта господарювання, зазначеного у цьому пункті, представника асоціації виробників та/або імпортерів відповідної категорії продукції йому надається копія акта.

У разі відсутності під час знищення представників суб'єктів господарювання, зазначених у цьому пункті, представників асоціації виробників та/або імпортерів відповідної категорії продукції комісія зазначає про це в акті.

Відповідно до ст. 316 КУпАП постанова про конфіскацію предмета, грошей з відміткою про виконання конфіскації повертається до суду, який виніс постанову.

На підставі викладеного, суд вважає необхідним роз'яснити постанову Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 18 січня 2021 року відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 156 КУпАП в частині конфіскації тютюнових виробів в дохід держави, а саме, що вилучені під час огляду 12 грудня 2020 року тютюнові вироби різних марок, без марок акцизного податку підлягають конфіскації, шляхом знищення, відповідно до Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженого постановою КМУ від 25.08.1998 року №1340.

Керуючись ст. ст. 298-300, 304, 313-316 КУпАП, Порядком обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженого постановою КМУ від 25.08.1998 року №1340,

ПОСТАНОВИВ:

Роз'яснити постанову Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 18 січня 2021 року відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 156 КУпАП в частині конфіскації тютюнових виробів в дохід держави, а саме, що вилучені під час огляду 12 грудня 2020 року тютюнові вироби різних марок, без марок акцизного податку, які згідно рапорту начальника СПК ВПК ВМ Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області Бойко О. від 12.12.2020 року мають порядкові номери: 1)-4), 7)-11), 13)-16), 18)-87) в кількості 25 116 /двадцять п'ять тисяч сто шістнадцять/ пачок та, відповідно до квитанції про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення №207-295, зберігаються в Мелітопольському ВП ГУНП України в Запорізькій області підлягають конфіскації, шляхом знищення, відповідно до Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженого постановою КМУ від 25.08.1998 року №1340.

Копію постанови направити Мелітопольському РУП ГУНП в Запорізькій області, для виконання.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Мелітопольського

міськрайонного суду

Запорізької області: А.В. Сметаніна