15 лютого 2021 року справа № 580/98/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити дії,
11.01.2021 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач) про:
визнання протиправними дій щодо неврахування до його страхового стажу періодів роботи з серпня 2016 до жовтня 2016 року в Акціонерному товаристві «Черкаський приладобудівний завод» (код ЄДРПОУ 14309572);
зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу позивача періоди роботи з серпня 2016 до жовтня 2016 року в Акціонерному товаристві «Черкаський приладобудівний завод» (код ЄДРПОУ 14309572).
Додатково просив стягнути з відповідача на його користь понесені судові витрати зі сплати судового збору за звернення до суду з позовом.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що відповідач безпідставно не зарахував йому страховий стаж за вказаний період. Для вирішення спору просив урахувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду у справі №823/1764/17 за його позовом щодо урахування страхового стажу за вказаний період його роботи.
Ухвалою суду від 14.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд правилами спрощеного письмового провадження відповідно до ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Також встановлено відповідачу строк, тривалістю п'ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів.
08.02.2021 відповідач надіслав до суду відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. В обґрунтування зазначив, що позивач із заявою щодо врахування до його страхового стажу періоду роботи з серпня 2016 до жовтня 2016 року в Акціонерному товаристві «Черкаський приладобудіний завод» до відповідача не звертався. Рішення про відмову позивачу у такому врахуванні відповідач не приймав. Питання стосовно розрахунків з єдиного соціального внеску вказаного товариства належить до повноважень Головного управління Державної податкової служби області. Додатково зазначив, що позивач на обліку у відповідача, як пенсіонер не перебуває.
Всі подані сторонами документи долучені судом до матеріалів адміністративної справи.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Із посвідчення від 23.06.2015 серії НОМЕР_2 суд встановив, що позивачу призначена пенсія з інвалідності.
Листом Черкаського міського центру зайнятості від 04.09.2017 №08-11/3763 підтверджується, що позивач звертався до нього заявою щодо питання сприяння у працевлаштуванні. Вказаним листом позивача повідомлено, що оскільки він звернувся 17.07.2017, розрахунковим періодом для визначення розміру його допомоги з безробіття є останні 12 місяців, починаючи з червня 2017 року. Додатково зазначив, що згідно з відомостями Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, колишній роботодавець позивача не здійснив сплату єдиного соціального внеску за жовтень, вересень та серпень 2016 року (вказані місяці не враховуються до страхового стажу). Тому допомога з безробіття призначається в мінімальному розмірі. Після сплати ПАТ «Чекаський приладобудівний завод» ЄСВ за вказаний період Черкаський міський центр зайнятості перегляне визначений позивачу розмір допомоги з безробіття та здійснить її перерахунок з дати призначення.
Із листа відповідача від 12.09.2018 №57218/06-04 суд установив, що позивач звертався до нього з приводу сум нарахованого єдиного внеску та суми утриманого щодо нього єдиного внеску за період з червня 2015 року до жовтня 2016 року, відображені страхувальником Акціонерне товариство «Черкаський приладобудівний завод» у звітах. Відповідач повідомив:
08.2016 року сума утриманого ЄВ - відсутня, сума нарахованого ЄВ - 314,07грн., 550грн., 299,09грн.;
09.2016 року сума утриманого ЄВ - відсутня, сума нарахованого ЄВ - 568,05грн., 374грн;
10.2016 року сума утриманого ЄВ - відсутня, сума нарахованого ЄВ - 533,35грн.
Із автоматизованої системи Черкаського окружного адміністративного суду «Діловодство» суд установив, що на розгляді суду перебувала адміністративна справа №823/1764/17 за позовом позивача до Черкаського міського центру зайнятості, в якому просив:
визнати протиправним рішення Черкаського міського центру зайнятості щодо неврахування страхового стажу позивачу за період роботи з серпня до жовтня 2016 року включно, при визначенні розміру допомоги по безробіттю;
зобов'язати Черкаський міський центр зайнятості призначити позивачу допомогу по безробіттю з урахуванням страхового стажу з серпня до жовтня 2016 року включно з виплатою недоотриманих з 17.07.2017 сум.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 08.12.2017 у задоволенні позову відмовлено. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2018 постанову суду першої інстанції скасовано. Позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправним рішення Черкаського міського центру зайнятості щодо неврахування при визначенні розміру допомоги з безробіття страхового стажу позивача періоду роботи жовтень 2016 року. Зобов'язано Черкаський міський центр зайнятості призначити позивачу допомогу з безробіття з урахуванням страхового стажу за період роботи жовтень 2016 року з виплатою недоотриманих з 24.07.2017 року сум.
Із Єдиного державного реєстру судових рішень суд установив, що ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 20.03.2018 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою позивача на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 08.12.2017 та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2018 у справі №823/1764/17.
У подальшому позивач звернувся з вищевказаним позовом.
Суд урахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків встановлено у ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон України №1058-ІУ), якою передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Згідно із ч.1 ст.24 Закону №1058-ІУ страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон № 1058-ІУ
Статтею 24 Закону України №1058-IV закріплено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися в установленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Частиною 2 ст.24 Закону України №1058-ІУ визначено, що страховий стаж обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
До стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
До стажу роботи зараховується також будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови слати страхових внесків.
Відповідно до норм Закону України №1058-ІУу страховий стаж для вирахування розміру пенсії включаються періоди, за які щомісячно сплачені страхові внески не менше мінімального страхового внеску, розрахованого від мінімальної заробітної плати. У разі якщо, підприємство має борг по сплаті нарахованого єдиного внеску, період, за який така заборгованість не погашена, не зараховується до страхового стажу працівників, а нарахована їм за цей період заробітна плата не включається в розрахунок пенсії. Тобто тільки після повного розрахунку роботодавця з державою ці місяці будуть зараховані до страхового стажу застрахованої особи та зможуть реалізовуватись пенсійні права найманих працівників.
Згідно з п.8 ст.9 Закону України від 07.08.2010 №2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон України №2464-УІ), передбачено, що страхувальники, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами за таких осіб зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.
Відповідно до Закону України від 04.07.2013 №406-УІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» з 01.10.2013 адміністрування єдиного соціального внеску здійснюють органи доходів і зборів.
Згідно зі ст.12 Закону України №2464-УІ завданнями центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.
Відповідно до ст.11 Закону України №2464-УІ страхові кошти, акумульовані на централізованих рахунках органів доходів і зборів, автоматично перераховуються не пізніше наступного операційного дня після їх зарахування на централізовані рахунки Пенсійного фонду, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, на рахунки Накопичувального пенсійного фонду, а у випадках, передбачених законом, - недержавних пенсійних фондів відповідно до визначених законом пропорцій
Отже, контроль розрахунків з єдиного соціального внеску Акціонерного товариства «Черкаський приладобудівний завод» належить до повноважень органів доходів і зборів.
Згідно з ч.1 ст.16 Закону України №1058-ГУ застрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальників сплати внесків, у тому числі в судовому порядку тощо.
Отже, позивач має право звернутися з вимогами до підприємств-страхувальників, зокрема Акціонерного товариства «Черкаський приладобудівний завод» щодо сплати внесків, у т.ч і до суду.
Посилання позивача на необхідність урахування встановлений судом у справі №823/1764/17 обставин не є обгрунтованими, оскільки відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом. Зважаючи, що у вказаній судовій справі встановлені обставини, що стосувалися спору позивача з Центром зайнятості та не встановлені обставини призначення чи перерахунку пенсії позивача, а мотиви суду стосувалися призначення допомоги з безробіття, рішення суду у такій справі не має преюдиційного для цієї справи значення.
Оскільки позивачу призначена пенсія з інвалідності з 23.06.2015, суд також врахував відсутність доказів його звернення до відповідача з письмовою заявою щодо врахування до його страхового стажу періоду роботи з серпня 2016 року до жовтня 2016 року в Акціонерному товаристві «Черкаський приладобудівний завод», прийняття рішення, як акта владно-розпорядчого характеру про відмову у такому зарахуванні для перерахунку пенсії. Факт виникнення заявлених спірних правовідносин не підтверджений жодним доказом.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, обов'язковою умовою надання судового захисту є наявність доведеного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Проаналізувавши вказані вище норми законодавства, врахувавши встановлені обставини спору та надавши їм оцінку в контексті заявленого в позовній заяві (вх. від 11.01.20210) предмета і підстав спору з метою дотримання вимог ст.9 КАС Укроаїни щодо меж судового розгляду спору, оцінивши долучені сторонами докази, суд дійшов висновку, що спір заявлено за відсутності обгрунтованих підстав.
Тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Зважаючи на результат вирішеного спору, відсутні підстави для розподілу судових витратит відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2-20, 72-78, 90, 132-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд
1. Відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) про визнання протиправними дій щодо неврахування до страхового стажу періодів роботи з серпня 2016 до жовтня 2016 року в Акціонерному товаристві «Черкаський приладобудівний завод» (код ЄДРПОУ 14309572), зобов'язання зарахувати його до страхового стажу.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя А.М. Бабич
Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 15.02.2021.