Ухвала від 10.02.2021 по справі 500/519/21

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

з питань забезпечення позову до подання позовної заяви

Справа № 500/519/21

10 лютого 2021 рокум. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Мірінович У.А.

за участю:

секретаря судового засідання Хоменко Л.В.

представника позивача Гірняка В.М.,

представника відповідача Левків П.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Тернопільської міської ради про забезпечення позову до подання позовної заяви, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла заява Тернопільської міської ради, у якій заявник просить суд винести ухвалу про забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення Тернопільської районної ради від 17.11.2020 року №751 “Про затвердження передавальних актів нерухомого комунального майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, Тернопільського району, управління яким здійснює Тернопільська районна рада та встановлення заборони Тернопільській районній раді, її виконавчим органам, голові районної ради, посадовим та службовим особам, будь-яким іншим особам, а також органам державної реєстрації, вчиняти будь-які дії та приймати рішення, вчиняти реєстраційні дії, щодо об'єктів нерухомого майна, розташованих на території міста Тернопіль

Звернення із заявою про забезпечення позову Тернопільська міська рада обґрунтовує тим, що Тернопільською міською радою на розгляд Тернопільського окружного адміністративного суду готується адміністративний позов до відповідача суб'єкта владних повноважень - Тернопільської районної ради про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та скасування рішення Тернопільської районної ради від 17.11.2020р. №751 «Про затвердження передавальних актів нерухомого комунального майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, Тернопільського району, управління яким здійснює Тернопільська районна рада».

Вказує, що зазначене рішення стосується затвердження передавальних актів щодо об'єктів спільної власності територіальних громад, а саме: адміністративної будівлі площею 285,2 м2, розташованою у АДРЕСА_1 ; нежитлового приміщення площею 137,6 м2, розташованого у АДРЕСА_2 ; нежитлової будівлі, адмінбудинку площею 1830,5 м2, розташованих у АДРЕСА_3 ; районного будинку культури площею 1064,1 м2, розташованого у АДРЕСА_4 ; будівлі стоматології площею 588,2 м2, розташованої у АДРЕСА_4 ; адміністративного корпусу площею 923,5 м2, кисневої площею 13,3 м2, стаціонарного корпусу площею 2447,1 м2 нової поліклініки з даховою котельнею площею 2068,6 м2, гаражі площею 54,2 м2 та овочесховище площею 36,2 м2, розташованих у місті Тернополі по вул. Кн. Острозького, 9.

Заявник зазначає, що майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні та обласні ради або уповноважені ними органи. За пропозицією сільських, селищних, міських рад районні, обласні ради повинні приймати рішення про передачу до комунальної власності відповідних територіальних громад окремих об'єктів, спільної власності територіальних громад, які знаходяться на їх території і задовольняють колективні потреби виключно цих територіальних громад.

Законом України 17.11.2020 № 1009-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій», який набрав чинності 06.12.2020 р., визначено, що правонаступник районної ради району, ліквідованого Верховною Радою України, після припинення відповідних районних рад як юридичних осіб, але не пізніше 1 липня 2021 року, зобов'язаний передати у комунальну власність територіальних громад усі об'єкти спільної власності територіальних громад району, які знаходяться на території цих територіальних громад, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, встановлених Бюджетним кодексом України.

Однак, в порушення наведених норм законодавства, всупереч обов'язку вчинити відповідні дії щодо прийняти рішення щодо передачі у власність Тернопільської міської територіальної громади майна із спільної власності громад, що знаходяться на території міста Тернополя, Тернопільською районною радою протиправно прийнято рішення від 17.11.2020р. №751 яким затверджено передавальні акти без урахування територіального розміщення майна.

Тернопільська міська рада стверджує, що існує реальна загроза позбавлення позивача права на ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав та інтересів ради за захистом яких вона звернулась. Невжиття заявлених заходів забезпечення позову призведе до порушення вимоги щодо справедливого та ефективного захисту порушених прав, оскільки позивач не зможе їх захистити в межах одного цього судового провадження за його позовом без нових звернень до суду, до можливості прийняття Тернопільською районною радою інших рішень і вчинення дій чи бездіяльності, зокрема третіми особами чи в інтересах третіх осіб.

А відтак, виправданим, адекватним та співмірним заходом забезпечення позову на переконання заявника, є зупинення дії рішення, забороною відповідачу та іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмету спору, зокрема щодо реєстрації прав на такі об'єкти.

Ознайомившись із заявою Тернопільської міської ради про забезпечення позову та доданими до неї матеріалами, суд, ухвалою від 08.02.2021 року, призначив заяву про забезпечення позову до розгляду у судовому засіданні з повідомленням заінтересованих осіб.

У судовому засіданні 09.02.2021 року було оголошено перерву з метою надання заявником додаткових доказів.

Суд, заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що в задоволенні заяви Тернопільської міської ради від 05.02.2021 за вих. №79/06 про забезпечення позову до подання позовної заяви слід відмовити з огляду на наступне.

За приписами статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Статтею153 КАС України, встановлено, що заява про забезпечення позову подається до подання позовної заяви - до суду, до якого має бути подано позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.

Тобто, статтею 153 КАС України, яка за своїм змістом носить спеціальних характер, встановлено порядок подання заяви про забезпечення позову (в тому числі у випадку звернення із такою заявою «до подання позовної заяви») та передбачає, що суд повинен з'ясувати чи подана така заява з урахуванням пункту 1 частини першої статті 153, а саме: «до суду, до якого має бути подано позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом».

Європейський суд з прав людини у своїй практиці неодноразово звертав увагу на те, що кожен має право на «суд, встановлений законом», тобто відповідний орган повинен мати повноваження вирішувати питання, що належать до його компетенції, на основі принципу верховенства права (рішення ЄСПЛ від 29 квітня 1988 року у справі «Белілос проти Швейцарії»); юрисдикцію суду має визначати закон (доповідь Європейської комісії від 12 жовтня 1978 року у справі «Занд проти Австрії»).

Суд зазначає, що судова юрисдикція - це інститут права, який покликаний розмежувати між собою компетенцію як різних ланок судової системи, так і різних видів судочинства - цивільного, кримінального, господарського та адміністративного.

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.

Предметна юрисдикція - це розмежування компетенції цивільних, кримінальних, господарських та адміністративних судів. Кожен суд має право розглядати і вирішувати тільки ті справи (спори), які віднесені до його відання законодавчими актами, тобто діяти в межах встановленої компетенції.

При визначенні предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Згідно з пунктом 1 частини першої КАС України, адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.

Пункт 2 частини першої статті 4 КАС України визначає публічно-правовий спір, зокрема, як спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Отже, до справ адміністративної юрисдикції віднесені публічно-правові спори, ознакою яких є не лише спеціальний суб'єктний склад, але і їх виникнення з приводу виконання чи невиконання суб'єктом владних повноважень публічно-владних управлінських функцій.

Не поширюють свою дію ці положення на правові ситуації, що вимагають інших юрисдикційних форм захисту від стверджуваних порушень прав чи інтересів.

При розмежуванні юрисдикційних форм захисту порушеного права основним критерієм є характер (юридичний зміст) спірних відносин.

Суд наголошує, що юрисдикційність відповідного спору потрібно визначати так, щоб унеможливити повторне звернення особи до суду іншої юрисдикції після відповідного коригування позовних вимог та формування іншого складу учасників справи.

Пункт 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає, що з набранням чинності цим Законом майно, яке до прийняття Конституції України у встановленому законодавством порядку передане державою до комунальної власності адміністративно-територіальних одиниць та набуте ними на інших законних підставах, крім майна, що відчужене у встановленому законом порядку, є комунальною власністю відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст.

Майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні та обласні ради або уповноважені ними органи. За пропозицією сільських, селищних, міських рад районні, обласні ради повинні приймати рішення про передачу до комунальної власності відповідних територіальних громад окремих об'єктів, спільної власності територіальних громад, які знаходяться на їх території і задовольняють колективні потреби виключно цих територіальних громад.

Відповідно до пункту 7 Розділу IV Прикінцеві положення Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», до 1 січня 2020 року районні ради районів, у яких утворено об'єднані територіальні громади, зазначені у пункті 6 цього розділу, здійснюють передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст у власність таких об'єднаних територіальних громад відповідних бюджетних установ, розташованих на їхній території, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, визначеного Бюджетним кодексом України.

Законом України 17.11.2020 № 1009-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій», який набрав чинності 06.12.2020 р., визначено, що правонаступник районної ради району, ліквідованого Верховною Радою України, після припинення відповідних районних рад як юридичних осіб, але не пізніше 1 липня 2021 року, зобов'язаний передати у комунальну власність територіальних громад усі об'єкти спільної власності територіальних громад району, які знаходяться на території цих територіальних громад, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, встановлених Бюджетним кодексом України.

На виконання зазначених норм законодавства, Тернопільською районною радою прийнято рішення №737 від 25.09.2020 року «Про передачу до комунальної власності сільських, селищних рад Тернопільського району частки майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району», яке розміщено на її офіційному веб-сайті за посиланням https://www.trrada.te.ua/2687.

Даним рішенням районна рада, вирішила передати до комунальної власності Великоберезовицької селищної ради, Великогаївської сільської ради, Байковецької сільської ради, Підгороднянської сільської ради частки майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району, управління якими здійснює Тернопільська районна рада, згідно з додатком № 1 на умовах спільної часткової комунальної власності із затвердженням розмірів часток у майні спільної власності територіальних громад Тернопільського району, управління якими здійснює Тернопільська районна рада, згідно з додатком № 2.

Рішенням від 17.11.2020 року №751 «Про затвердження передавальних актів нерухомого комунального майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, Тернопільського району, управління яким здійснює Тернопільська районна рада» Тернопільська районна рада вирішила затвердити передавальні акти нерухомого комунального майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, Тернопільського району, управління якими здійснює Тернопільська районна рада.

Так, Актом прийому-передачі від 27.10.2020 року Тернопільська районна рада (користувач) в особі голови Тернопільської районної ради Галайка Андрія Васильовича з однієї сторони передала, а Великобірківська селищна рада в особі голови Великобірківської селищної ради Ковча Любомира Петровича з другої сторони, прийняла в користування нерухоме комунальне майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, Тернопільського району управління якими здійснює Тернопільська районна рада, яке розташоване на території Великобірківської селищної ради, а саме: будівлю центральної районної бібліотеки загальною площею 166,8 кв.м., яка знаходиться за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район смт Великі Бірки вул. Грушевського будинок 45.

Актом прийому передачі від 27.10.2020 року Тернопільська районна рада (власник) в особі голови Тернопільської районної ради Галайка Андрія Васильовича з однієї сторони передала, а Великобірківська селищна рада в особі голови Великобірківської селищної ради Ковча Любомира Петровича з другої сторони, прийняла нерухоме комунальне майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, Тернопільського району управління якими здійснює Тернопільська районна рада, яке розташоване на території Великобірківської селищної ради, а саме: лікарню Б із загальною площею 3174,2 кв.м.; Підвал Пд1(Б), підвал Пд2(Б), вхід в підвал вх. в пд; приямок пр.1, приямок пр.2, приямок пр.3, сходи сх1, сходи сх2, сходи сх3, сходи сх4, сходи сх5, тераса тер (Б) кухня В із загальною площею 179,3 кв.м.; сходи сх1, сходи сх2, сходи сх3; поліклініка Г із загальною площею 197,0 кв.м. сходи сх, огорожа 1 ворота 2 хвіртка 3 огорожа 4, що знаходяться за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район с.м.т. Великі Бірки вул. Грушевського (вулиця Леніна), будинок 51.

Актом прийому передачі від 27.10.2020 року Тернопільська районна рада (власник) в особі голови Тернопільської районної ради Галайка Андрія Васильовича з однієї сторони передала, а Білецька сільська рада в особі голови Білецької сільської ради Малика Дмитра Васильовича з другої сторони, прийняла нерухоме комунальне майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, Тернопільського району управління якими здійснює Тернопільська районна рада, яке розташоване на території Білецької сільської ради, а саме: приміщення магазину загальною площею (кв.м.): 48.7, цокольний поверх А, що знаходиться за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район с. Великий Глибочок, вулиця Зелена, будинок, 2.

Актом прийому передачі від 27.10.2020 року Тернопільська районна рада (власник) в особі голови Тернопільської районної ради Галайка Андрія Васильовича з однієї сторони передала, а Білецька сільська рада в особі голови Білецької сільської ради Малика Дмитра Васильовича з другої сторони, прийняла нерухоме комунальне майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, Тернопільського району управління якими здійснює Тернопільська районна рада, яке розташоване на території Білецької сільської ради, а саме:

1) дитяче відділення А загальною площею 1026,1кв.м.; прибудова а1; прибудова а2; підвал Пд; вхід в підвал Вхд в Пд; тераса тер; сходи сх.; Гаражі Б загальною площею 261,2 кв.м.; котельня В загальною площею 168,0 кв.м.; прибудова в; сходи сх., що знаходяться за адресою Тернопільська область, Тернопільський район с. Великий Глибочок, проспект Шевченка (вулиця Леніна), будинок 22.;

2) лікарня А загальною площею 486,5 кв.м., сходи сх1 сходи сх2 сходи сх3; терапевтичне відділення Б із загальною площею 499,4 кв.м., підвал Пд. (Б), вхід в підвал Вх в Пд сходи сх1 сходи сх2 кухня В із загальною площею 64,2 кв.м.; склад Г із загальною площею 227,7 кв.м.; склад Д; погріб Пг; огорожа1, що знаходяться за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район с. Великий Глибочок, проспект Шевченка (вулиця Леніна), будинок 24;

3) аптека А підвал Пд сходи сх. загальною площею 181,4 кв.м., приямок пр. огорожа1 Тернопільська область, Тернопільський район с. Великий Глибочок, проспект Шевченка (вулиця Леніна), будинок 38.

Також, Актом прийому передачі від 27.10.2020 року, враховуючи рішення Великогаївської сільської ради № 1219 від 17.09.2020 року, рішення Підгороднянської сільської ради № 780 від 22.09.2020 року, рішення Великоберезовицької селищної ради № 822 від 17.09.2020 року, та враховуючи акт узгодженості частки об'єктів спільної власності територіальних громад, Тернопільська районна рада (користувач) в особі голови Тернопільської районної ради ОСОБА_1 з однієї сторони передала в користування, а Підгороднянська сільська рада в особі сільського голови Чапрака Сергія Володимировича (частка майна 6/50), Байковецька сільська рада в особі сільського голови Кулика Анатолія Романовича (частка майна 11/50), Великогаївська сільська рада в особі сільського голови Кохмана Олега Андрійовича (частка майна 11/50), Великоберезовицька селищна рада в особі селищного голови ОСОБА_2 (частка майна 22/50) з другої сторони, прийняли нерухоме комунальне майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, Тернопільського району управління якими здійснює Тернопільська районна рада, яке розташоване на території міста Тернополя, а саме: адміністративну будівлю загальною площею 1850,8 кв.м., що знаходиться за адресою: Тернопільська область, місто Тернопіль, майдан Перемоги, 1

Актом прийому передачі від 17.11.2020 року, Тернопільська районна рада (власник) в особі голови Тернопільської районної ради Галайка Андрія Васильовича, з однієї сторони передала, а Байковецька сільська рада в особі сільського голови Кулика Анатолія Романовича (частка майна 1/2), Великогаївська сільська рада в особі сільського голови Кохмана Олега Андрійовича (частка майна 1/2), з другої сторони, прийняли нерухоме комунальне майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, Тернопільського району управління якими здійснює Тернопільська районна рада, яке розташоване на території міста Тернополя, а саме: нежиле приміщення загальною площею 137,6 кв.м. (1-1 коридор пл. 2,1 кв.м.,1-2 коридор пл. 6,4 кв.м., 1-3 котельня пл. 9,8 кв.м., 1-4 санвузол пл. 2,2 кв.м., 1-6 кабінет пл. 20,0 кв.м., 1-7 кабінет пл. 15,7 кв.м., I сходова клітка пл. 12,1 кв.м., 2-1 кабінет пл. 14,7 кв.м., 2-2 кабінет пл. 20,5 кв.м., 2-3 приміщення пл. 8,0 кв.м., 2-4 кабінет пл. 14,0 кв.м., II сходова клітка пл. 12,1 кв.м.), що знаходиться за адресою: Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця Бродівська (вул. Заводська), буд. 17.

Актом прийому передачі від 17.11.2020 року, Тернопільська районна рада (власник) в особі голови Тернопільської районної ради Галайка Андрія Васильовича з однієї сторони передала, а Підгороднянська сільська рада в особі сільського голови Чапрака Сергія Володимировича (частка майна 89/300 ), Байковецька сільська рада в особі сільського голови Кулика Анатолія Романовича (частка майна 89/300), Великогаївська сільська рада в особі сільського голови Кохмана Олега Андрійовича (частка майна 89/300), з другої сторони, прийняли нерухоме комунальне майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, Тернопільського району управління якими здійснює Тернопільська районна рада, яке розташоване на території міста Тернополя, а саме: нежитлову будівлю, адмінбудинок загальною площею 1830,5 кв.м., що знаходиться за адресою: Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця М. Кривоноса 10.

Актом прийому-передачі від 17.11.2020 року, Тернопільська районна рада (власник) в особі голови Тернопільської районної ради Галайка Андрія Васильовича, з однієї сторони передала, а Великоберезовицька селищна рада в особі селищного голови Костюка Іллі-Михайла Ігоровича, з другої сторони, прийняла нерухоме комунальне майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, Тернопільського району управління якими здійснює Тернопільська районна рада, яке розташоване на території міста Тернополя, а саме: лікарню А із загальною площею 644,4 кв.м., прибудова а1, прибудова а2, прибудова а3, прибудова а4, підвал Пд (А), тераса Тер; кухня Б із загальною площею 70,2 кв.м., прибудова б, сходи сх; господарський корпус В із загальною площею 170,2 кв.м., сходи сх, прибудова в1, сходи сх1, прибудова в2, сходи сх2, прибудова в3; погріб Пг; туалет Г; водонапірна башня Д, будка з вимикачем д., що знаходиться за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район, с. Мишковичі, вулиця Надрічна, земельна ділянка 23.

Актом прийому передачі від 17.11.2020 року, Тернопільська районна рада (власник) в особі голови Тернопільської районної ради Галайка Андрія Васильовича з однієї сторони передала, а Підгороднянська сільська рада в особі сільського голови Чапрака Сергія Володимировича, з другої сторони, прийняла нерухоме комунальне майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, Тернопільського району управління якими здійснює Тернопільська районна рада, яке розташоване на території міста Тернополя, а саме: будинок, адміністративний загальною площею 285,2 кв.м. , що знаходиться за адресою: Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця Нечая Д., полковника (вул. Котовського), буд. 27.

Актом прийому передачі від 17.11.2020 року, Тернопільська районна рада (користувач) в особі голови Тернопільської районної ради Галайка Андрія Васильовича з однієї сторони передала в користування, а Підгороднянська сільська рада в особі сільського голови Чапрака Сергія Володимировича (частка майна 6/50), Байковецька сільська рада в особі сільського голови Кулика Анатолія Романовича (частка майна 11/50), Великогаївська сільська рада в особі сільського голови Кохмана Олега Андрійовича (частка майна 11/50), Великоберезовицька селищна рада в особі селищного голови ОСОБА_2 (частка майна 22/50) з другої сторони, прийняли нерухоме комунальне майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, Тернопільського району управління якими здійснює Тернопільська районна рада, яке розташоване на території с. Острів, Тернопільського району Тернопільської області а саме: будівлю музичної школи загальною площею 415,9 кв.м., що знаходиться за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район, с. Острів вулиця Кордуби, будинок 63а.

Актом прийому передачі від 17.11.2020 року, Тернопільська районна рада (власник) в особі голови Тернопільської районної ради Галайка Андрія Васильовича з однієї сторони передала, а Підгороднянська сільська рада в особі сільського голови Чапрака Сергія Володимировича (частка майна 1/6 ), Байковецька сільська рада в особі сільського голови Кулика Анатолія Романовича (частка майна 1/6), Великогаївська сільська рада в особі сільського голови Кохмана Олега Андрійовича (частка майна 1/6), Великоберезовицька селищна рада в особі селищного голови ОСОБА_2 (частка майна 1/6), Білецька сільська рада в особі сільського голови Малика Дмитра Васильовича (частка майна 1/6), Великобірківська селищна рада в особі селищного голови Ковча Любомира Петровича (частка майна 1/6), з другої сторони, прийняли нерухоме комунальне майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, Тернопільського району управління якими здійснює Тернопільська районна рада, яке розташоване на території міста Тернополя, а саме: адміністративний корпус А, загальною площею 923,5 кв.м., прибудова А1 Цокольний поверх А (Цок) Підвал А (Пд) Вхід в підвал; - Киснева Б, загальною площею 13,3 кв.м; - Стаціонарний корпус В, загальною площею 2447,1 кв.м., Підвал В (Пд) тамбур в, в1 Мезонін В (Мез) Прибудова в2, в3 Сходи; - Нова поліклініка з даховою котельнею Ж, загальною площею 2068,6 кв.м.; - Підвал Ж (Пд) Цокольний поверх Ж (Цок) Тамбур ж Сходи; - Гаражі И, загальною площею 54,2 кв.м.; - Овочесховище І, загальною площею 36,2 кв.м.; - Підвал I (Пд); - Навіс Л; - Огорожа № 1 Огорожа № 2 Підпірна стінка № 3 Вимощення I - Вимощення I, що знаходиться за адресою: Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця Острозького князя, будинок 9.

Актом прийому передачі від 17.11.2020 року, Тернопільська районна рада (власник) в особі голови Тернопільської районної ради Галайка Андрія Васильовича з однієї сторони передала, а Підгороднянська сільська рада в особі сільського голови Чапрака Сергія Володимировича (частка майна 1/4 ), Байковецька сільська рада в особі сільського голови Кулика Анатолія Романовича (частка майна 1/4), Великогаївська сільська рада в особі сільського голови Кохмана Олега Андрійовича (частка майна 1/4), Великоберезовицька селищна рада в особі селищного голови ОСОБА_2 (частка майна 1/4), з другої сторони, прийняла нерухоме комунальне майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, Тернопільського району управління якими здійснює Тернопільська районна рада, яке розташоване на території міста Тернополя, а саме: будівлю стоматології загальною площею 588.2 кв. м., А Підвал А (Пд), мансарда А (Манс), сходи, що знаходиться за адресою: Тернопільська область, місто Тернопіль, бульвар Шевченка Тараса, будинок 45

Актом прийому передачі від 17.11.2020 року, Тернопільська районна рада (власник) в особі голови Тернопільської районної ради Галайка Андрія Васильовича, з однієї сторони передала, а Великоберезовицька селищна рада в особі селищного голови Костюка Іллі-Михайла Ігоровича, з другої сторони, прийняла нерухоме комунальне майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, Тернопільського району управління якими здійснює Тернопільська районна рада, яке розташоване на території міста Тернополя, а саме: будинок культури А, загальною площею 1064.1 кв. м., прибудова а Підвал Пд Підвал Пд' сходи сх сходи сх' сходи сх2 сходи сх3, що знаходиться за адресою: Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця Шкільна, будинок 4.

З огляду на зазначене, суд доходить до переконання про те, що на усіх етапах прийняття рішення з приводу передачі нерухомого комунального майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, Тернопільського району, управління яким здійснює Тернопільська районна рада, така рада діє саме у правовому режимі власника такого майна (від імені територіальної громади).

Отже, особа, котра прагне до досягнення мети - передачі у комунальну власність Тернопільської міської ради об'єктів спільної власності територіальних громад району, що знаходяться на її території, не є учасником публічних правовідносин навіть незважаючи на ту обставину, що учасником цих відносин є орган місцевого самоврядування.

Цей інтерес не підлягає захисту у порядку адміністративного судочинства.

З дати набрання чинності Господарським процесуальним кодексом України в редакції Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» одним із критеріїв віднесення справ до господарської юрисдикції визначено наявність між сторонами саме господарських правовідносин, а також впроваджено підхід щодо розмежування юрисдикції залежно від предмета правовідносин, а не лише від суб'єктного складу сторін.

За приписами частини 4 статті 4 Господарського процесуального кодексу України, юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Частиною першою статті 20 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці; справи у спорах щодо приватизації майна, крім спорів про приватизацію державного житлового фонду; справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів; справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі, крім правочинів у сімейних та спадкових правовідносинах; справи у спорах щодо цінних паперів, в тому числі пов'язані з правами на цінні папери та правами, що виникають з них, емісією, розміщенням, обігом та погашенням цінних паперів, обліком прав на цінні папери, зобов'язаннями за цінними паперами, крім боргових цінних паперів, власником яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та векселів, що використовуються у податкових та митних правовідносинах; справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці; справи у спорах, що виникають з відносин, пов'язаних із захистом економічної конкуренції, обмеженням монополізму в господарській діяльності, захистом від недобросовісної конкуренції, в тому числі у спорах, пов'язаних з оскарженням рішень Антимонопольного комітету України, а також справи за заявами органів Антимонопольного комітету України з питань, віднесених законом до їх компетенції, крім спорів, які віднесені до юрисдикції Вищого суду з питань інтелектуальної власності; справи про банкрутство та справи у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно якого відкрито провадження у справі про банкрутство, у тому числі справи у спорах про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником; стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника, за винятком спорів про визначення та сплату (стягнення) грошових зобов'язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України, а також спорів про визнання недійсними правочинів за позовом контролюючого органу на виконання його повноважень, визначених Податковим кодексом України; справи за заявами про затвердження планів санації боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство; справи у спорах щодо оскарження актів (рішень) суб'єктів господарювання та їх органів, посадових та службових осіб у сфері організації та здійснення господарської діяльності, крім актів (рішень) суб'єктів владних повноважень, прийнятих на виконання їхніх владних управлінських функцій, та спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем; справи про оскарження рішень третейських судів та про видачу наказу на примусове виконання рішень третейських судів, утворених відповідно до Закону України "Про третейські суди", якщо такі рішення ухвалені у спорах, зазначених у цій статті; справи у спорах між юридичною особою та її посадовою особою (у тому числі посадовою особою, повноваження якої припинені) про відшкодування збитків, заподіяних юридичній особі діями (бездіяльністю) такої посадової особи, за позовом власника (учасника, акціонера) такої юридичної особи, поданим в її інтересах; вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, визнання недійсними актів, що порушують права на майно (майнові права), якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав чи спору, що виник з корпоративних відносин, якщо цей спір підлягає розгляду в господарському суді і переданий на його розгляд разом з такими вимогами; справи у спорах про захист ділової репутації, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем або самозайнятою особою; інші справи у спорах між суб'єктами господарювання; справи за заявами про видачу судового наказу, якщо заявником та боржником є юридична особа або фізична особа - підприємець; справи, що виникають при укладанні, зміні, розірванні та виконанні договорів, укладених у рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійних договорів, крім спорів, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Так, зі змісту заяви Тернопільської міської ради про забезпечення позову до подання позовної заяви слідує, що заявник просить суд винести ухвалу про забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення Тернопільської районної ради від 17.11.2020 року №751 «Про затвердження передавальних актів нерухомого комунального майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, Тернопільського району, управління яким здійснює Тернопільська районна рада» та встановлення заборони Тернопільській районній раді, її виконавчим органам, голові районної ради, посадовим та службовим особам, будь-яким іншим особам, а також органам державної реєстрації, вчиняти будь-які дії та приймати рішення, вчиняти реєстраційні дії, щодо об'єктів нерухомого майна, зокрема щодо об'єктів спільної власності територіальних громад на території міста Тернополя, а саме: адміністративної будівлі площею 285,2м2 по вул. Нечая, 27; нежитлового приміщення площею 137,6м2 по вул. Бродівська, 17; нежитлової будівлі, адмінбудинку площею 1830,5 м2 по вул. М. Кривоноса, 10; районного будинку культури площею 1064,1м2 по АДРЕСА_4 ; будівлі стоматології площею 588,2м2 по бульвар. Т. Шевченка, 45; адміністративного корпусу площею 923,5м2, кисневої площею 13,3м2, стаціонарного корпусу площею 2447,1м2', нової поліклініки з даховою котельнею площею 2068,6м2, гаражі площею 54,2м2 та овочесховище площею 36,2 м2 по вул. Кн. Острозького, 9.

При дослідженні рішення Тернопільської районної ради №737 від 25.09.2020 року «Про передачу до комунальної власності сільських, селищних рад Тернопільського району частки майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району» та №751 від 17.11.2020 року «Про затвердження передавальних актів нерухомого комунального майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, Тернопільського району, управління яким здійснює Тернопільська районна рада», суд дійшов висновку, що вони за своєю суттю є «ненормативними актами» з прийняттям який виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів (зокрема рішення про передачу у власність майна) між Тернопільською районною радою та Великоберезовицькою селищною радою, Великогаївською сільською радою, Байковецькою сільською радою, Підгороднянською сільською радою щодо передачі їм частки майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району, управління якими здійснює Тернопільська районна рада. Дані «ненормативні акти» застосовуються одноразово, і, як наслідок, після реалізації - вичерпують свою дію фактом їх виконання.

Заявник - Тернопільська міська рада, зазначає, що Тернопільською районною радою протиправно прийнято рішення від 17.11.2020р. №751 яким затверджено передавальні акти без урахування територіального розміщення майна, а саме що таке майно розміщене на території м. Тернопіль, а отже мало бути передане у комунальну власність Тернопільської міської територіальної громади.

Суд зазначає, що приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він, головним чином, обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо позивач намагається захистити своє порушене приватне право шляхом оскарження управлінських дій суб'єктів владних повноважень.

У постанові Великої палати Верховного Суду від 19.06.2019р. по справі №814/1754/16 (провадження №11-947апп18) прямо указано на необхідність з'ясування у зв'язку з чим виник спір та за захистом яких прав особа звернулася до суду.

Згідно з правовим висновком постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.06.2019р. по справі №826/5806/17 (провадження №11-290апп19) зазначено, що якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, які спричинені рішенням, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їхньої посадової або службової особи, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов'язані з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів.

У силу правового висновку Великої Палати Верховного Суду від 12.06.2019 року по справі №344/10480/16-а (провадження № 11-140апп19) під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

За таких обставин суд доходить до переконання про те, що звернення Тернопільської міської ради із заявою про забезпечення позову до подання позовної заяви здійснено із порушенням пункту 1 частини першої статті 153 КАС України, тобто без дотримання правил предметної підсудності, позаяк спір стосується передачі у комунальну власність комунального майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, Тернопільського району, управління яким здійснює Тернопільська районна рада.

Відповідач у даному спорі не здійснював владні управлінські функції як суб'єкт владних повноважень.

Окрім того, майновий інтерес, який переслідує заявник - Тернопільська міська рада стосовно об'єктів нерухомого майна, вказаного у заяві про забезпечення позову до подання позовної заяви, вже є предметом судового розгляду.

Так, у провадженні Господарського суду Тернопільської області (суддя Андрусик Н.О.) знаходиться судова справа №921/787/20 за позовом Тернопільської міської ради до Тернопільської районної ради, у якій позивач просить визнати незаконним та скасувати рішення Тернопільської районної ради від 17.11.2020 №747 "Про передачу до комунальної власності сільських, селищних рад Тернопільського району частки майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району", в частині передачі до комунальної власності Великоберезовицької селищної ради, Великогаївської сільської ради, Байковецької сільської ради, Підгороднянської сільської ради Білецької сільської ради та Великобірківської селищної ради майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району, відображеного в додатку №1 до рішення (п.п.1-6) на умовах спільної часткової комунальної власності, а саме, щодо об'єктів нерухомого майна, які знаходяться у межах м. Тернополя: адміністративної будівлі, площею 285,2м2 по вул. Нечая, 27; нежитлового приміщення, площею 137,6м2 по вул. Бродівська, 17; нежитлової будівлі, адмінбудинку, площею 1830,5м2 по вул. М. Кривоноса, 10; районного будинку культури, площею 1064,1м2 по вул. Шкільна, 4; будівлі стоматології, площею 588,2м2 по бульв. Т. Шевченка, 45; адміністративного корпусу, площею 923,5м2, кисневої, площею 13,3м2, стаціонарного корпусу, площею 2447,1м2, нової поліклініки з даховою котельнею, площею 2068,6м2, гаражу, площею 54,2м2 та овочесховища, площею 36,2м2 по вул. Кн. Острозького, 9 та про визнання за Тернопільською міською територіальною громадою в особі Тернопільської міської ради права на отримання у комунальну власність майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району, відображеного в додатку №1 до рішення Тернопільської районної ради від 17.11.2020 №747 Про передачу до комунальної власності сільських, селищних рад Тернопільського району частки майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району (п.п.1-6), а саме об'єктів нерухомого майна, які знаходяться у межах м. Тернополя: адміністративної будівлі, площею 285,2м2 по вул. Нечая, 27; нежитлового приміщення, площею 137,6м2 по вул. Бродівська, 17; нежитлової будівлі, адмінбудинку, площею 1830,5м2, по вул. М. Кривоноса, 10; районного будинку культури, площею 1064,1м2 по вул. Шкільна, 4; будівлі стоматології, площею 588,2м2 по бульв. Т. Шевченка, 45; адміністративного корпусу, площею 923,5м2, кисневої, площею 13,3м2, стаціонарного корпусу, площею 2447,1м2, нової поліклініки з даховою котельнею, площею 2068,6м2, гаражу, площею 54,2м2 та овочесховища, площею 36,2м2 по вул. Кн. Острозького, 9.

Також, у провадженні Господарського суду Тернопільської області (суддя Бурда Н.М.) знаходиться ще одна судова справа № 921/741/20 за позовом Тернопільської міської ради до Тернопільської районної ради, у якому міська рада просить визнати протиправними дії Тернопільської районної ради щодо прийняття Тернопільською районною радою рішення від 17.11.2020 №747 стосовно передачі до комунальної власності сільських, селищних рад Тернопільського району частки майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району в частині передачі до комунальної власності Великоберезовицької селищної ради, Великогаївської сільської ради, Байковецької сільської ради, Підгороднянської сільської ради майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району, відображеного додатку №1 до рішення (п. п. 1-6) на умовах спільної часткової комунальної власності, а саме щодо об'єктів нерухомого майна, які знаходяться у межах м. Тернополя: адміністративної будівлі площею 285,2 м2 по вул. Нечая, 27; нежитлового приміщення площею 137,6 м2 по вул. Бродівська, 17; нежитлової будівлі, адмінбудинку площею 1830,5 м2 по вул. М. Кривоноса, 10; районного будинку культури площею 1064,1 м2 по вул. Шкільна, 4; будівлі стоматології площею 588,2 м2 по бульварі Т. Шевченка, 45; адміністративного корпусу площею 923,5 м2, кисневої площею 13,3 м2, стаціонарного корпусу площею 2447,1 м2, нової поліклініки з даховою котельною площею 2068,6 м2, гаражі площею 54,2 м2 та овочесховище площею 36,2 м2 по вул. Кн. Острозького, 9 та про зобов'язання Тернопільську районну раду внести зміни в п. п. 1-6 додатку №1 до рішення від 17.11.2020 №747 Про передачу до комунальної власності сільських, селищних рад Тернопільського району частки майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району доповнивши їх передачею до комунальної власності Тернопільської міської територіальної громади майна спільної власності територіальних громад, сіл, селищ Тернопільського району, яке знаходяться у межах м. Тернополя на умовах спільної часткової комунальної власності, а саме: адміністративної будівлі площею 285,2 м2 по вул. Нечая, 27 з часткою власності Тернопільської міської територіальної громади 1/2; нежитлового приміщення площею 137,6 м2 по вул. Бродівська, 17 з часткою власності Тернопільської міської територіальної громади 1/3; нежитлової будівлі, адмінбудинку площею 1830,5 м2 по вул. М. Кривоноса, 10 з часткою власності Тернопільської міської територіальної громади 1/4; районного будинку культури площею 1064,1 м2 по вул. Шкільна, 4 з часткою власності Тернопільської міської територіальної громади 1/2; будівлі стоматології площею 588,2 м2 по бульварі Т. Шевченка, 45 з часткою власності Тернопільської міської територіальної громади 1/5; адміністративного корпусу площею 923,5 м2, кисневої площею 13,3 м2, стаціонарного корпусу площею 2447,1 м2, нової поліклініки з даховою котельною площею 2068,6 м2, гаражі площею 54,2 м2 та овочесховище площею 36,2 м2 по вул. Кн. Острозького, 9 з часткою власності Тернопільської міської територіальної громади 1/7, з відповідним коригуванням часток Великоберезовицької селищної ради, Великогаївської сільської ради, Байковецької сільської ради, Підгороднянської сільської ради.

Таким чином, позивач скористався своїм правом на оскарження у встановленому порядку рішення Тернопільської районної ради від 17.11.2020 №747 "Про передачу до комунальної власності сільських, селищних рад Тернопільського району частки майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району" на виконання якого прийнято (похідним від якого є) рішення Тернопільської районної ради від 17.11.2020 №751.

Суд звертає увагу на те, що порушення правил предметної підсудності є підставою для висновку про розгляд справи неповноважним складом суду, що у відповідності до пункту 1 частини третьої статті 317 КАС України обумовлює скасування судового рішення судом апеляційної інстанції та ухвалення нового рішення.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що при поданні заяви про забезпечення позову, до подання позовної заяви, заявником не дотримано вимог частини першої статті 153 КАС України, а саме подану таку заяву з порушенням правил предметної підсудності, а отже в задоволені такої слід відмовити.

Керуючись статтями 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволені заяви Тернопільської міської ради від 05.02.2021 за вих. №79/06 про забезпечення позову, - відмовити повністю.

Ухвала набирає законної сили в порядку визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Повний текст ухвали складено 15 лютого 2021 року.

Реквізити учасників справи:

позивач: Тернопільська міська рада (місцезнаходження: вул. Листопадова, 5, м.Тернопіль, Тернопільська область, 46001, код ЄДРПОУ 34334305);

відповідач: Тернопільська районна рада (місцезнаходження: майдан Перемоги, 1, м.Тернопіль, Тернопільська область, 46018, код ЄДРПОУ 25347928).

Головуючий суддя Мірінович У.А.