Ухвала від 15.02.2021 по справі 480/815/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову у зміні способу і порядку виконання судового рішення

15 лютого 2021 року Справа № 480/815/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

судді - Опімах Л.М.,

розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми заяву Головного державного виконавця відділу примусового виконання рішення Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м.Суми) про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до рішення Сумського окружного адміністративного суду від 05.04.2019 задоволені позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області. Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зниження основного розміру раніше нарахованої пенсії з 79% до 70% відповідних сум грошового забезпечення протиправними. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію з 01.01.2018 у розмірі 79% грошового забезпечення з урахування проведених виплат.

01.02.2021 від державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення державної виконавчої служби у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) до суду надійшла заява про зміну способу і порядку виконання рішення, в якій він просив встановити порядок виконання рішення суду по справі, визначивши, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області підлягає виплаті на користь ОСОБА_1 вся сума пенсії одразу.

Заявник та сторони в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду заяви були повідомлені належним чином.

У відповідності до норм статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. Тому суд вважає можливим розгляд заяви здійснювати у відсутності представника заявника та відповідача.

Дослідивши матеріали справи та доводи поданої заяви, суд вважає, що заява не підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно з частиною 3 статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Тобто, передумовою для прийняття судом рішення про зміну способу або порядку виконання судового рішення, є наявність обставин, які унеможливлюють або ускладнюють виконання рішення у спосіб чи порядок, які первинно визначені в рішенні суду. Разом із тим, зміна, на підставі статті 378 КАС України, способу чи порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом при ухваленні рішення способу відновлення порушеного права. Зміна способу чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення повинна узгоджуватися з тими обґрунтуваннями судового рішення, на які спираються висновки суду, що містяться в резолютивній частині судового рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не можуть змінювати рішення по суті та поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.

Отже, висновки судового рішення щодо способу і порядку його виконання чітко визначені та не можуть бути змінені іншим судовим рішенням без відповідного обґрунтування виняткової необхідності застосування такої зміни рішення.

Однак , рішення суду у даній справі є чітким, зрозумілим, додатково зміни способу і порядку виконання, відмінного від первинно визначеного у рішенні, не потребує.

Як встановлено в судовому засіданні, в межах виконавчого провадження № 63332366, відкритого 19.10.2020 (а.с.44) з приводу виконання виконавчого листа у справі № 480/815/19 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , відповідач листом від 15.01.2021 повідомив про часткове виконання рішення суду (а.с. 46).

Так, зокрема ГУ ПФУ в Сумській області у травні 2019 року на виконання рішення суду здійснило перерахунок пенсії позивача. Сума перерахованих коштів за спірний період нарахована до виплати та становить 6056,90 грн.

Заявник, звертаючись із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення суду, пропонуючи встановити певний порядок виконання рішення, не наводить законодавчо передбачених механізмів для виконання судового рішення у запропонований заявником спосіб. Фактично, заявник посилається на те, що застосування ГУ ПФУ в Сумській області норм Бюджетного кодексу України не дають можливості заявнику виконати рішення суду.

Однак суд зазначає, що повноваження Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначаються статтею 23 Бюджетного кодексу України. Дотримання цих норм боржником не може призводити до наслідків у вигляді істотного ускладнення виконання судового рішення або неможливості його виконання, а зміна способу і порядку виконання рішення суду, з огляду на ці норми, має наслідком надання оцінки можливості застосування при виконанні судового рішення норм матеріального права, що, з урахуванням положень статті 378 КАС України, є неприпустимим.

Питання щодо застосування тих чи інших норм матеріального права до спірних правовідносин можуть бути вирішені тільки під час розгляду справи по суті, а не під час розгляду процесуальних питань, пов'язаних з виконанням судового рішення.

Суд відмічає, що під час прийняття рішення у цій справі питання щодо розміру перерахованої пенсії не обговорювалося, а тому задоволення заяви у такий спосіб не узгоджується з приписами статті 378 КАС України, з огляду на необхідність у судовому рішенні зазначити конкретну суму, що підлягає стягненню у випадку саме такого визначення способу виконання рішення.

Як вбачається з досліджених доказів щодо виплати нарахованих позивачу коштів, відповідач не відмовляється від виконання рішення суду, а зазначає, що виплата таких сум буде здійснюватись у порядку, визначеному бюджетним законодавством.

Однак такі обставини не вказують на неможливість виконання судового рішення у цій справі саме через спосіб захисту, застосований судом при його ухваленні, та не надають достатніх правових підстав для застосування процесуального інституту встановлення порядку і способу виконання судового рішення, регламентованого статтею 378 КАС України.

Отже, у контексті спірних правовідносин, обставини, якими обґрунтовується необхідність зміни способу і порядку виконання судового рішення, не можуть бути підставами для такої зміни, оскільки обраний позивачем спосіб захисту порушеного права не може бути змінений на стадії виконання судового рішення і поза межами судового розгляду позову по суті.

Враховуючи наведені вище обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви представника ВПВР УЗДВС у Сумській області про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Головного державного виконавця відділу примусового виконання рішення Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м.Суми) про зміну способу і порядку виконання судового рішення адміністративній справі № 480/815/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Суддя Л.М. Опімах