про відмову у відстроченні виконання рішення суду
10 лютого 2021 року ЛуцькСправа № 140/6320/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Міністерства оборони України про відстрочення виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування протокольного рішення, зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 31.07.2020 у даній справі позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано пункт 22 рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (далі - Комісія Міноборони), оформленого протоколом від 27.12.2019 № 182, про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-ХІІ), зобов'язано Комісію Міноборони повторно, у встановленому законодавством порядку розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.11.2019 про виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом № 2011-ХІІ, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
12.01.2021 до суду надійшла заява представника відповідача Міноборони Шведи О.Б. про відстрочення виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 31.07.2020 у даній справі строком на 45 днів.
Вказана заява мотивована, зокрема, тим, що наявні об'єктивні обставини, які суттєво впливають на виконання рішення суду, оскільки документи, що були на розгляді Комісії Міноборони, були повернуті через уповноважений орган позивачу. Крім того, на даний час у відповідача вкрай важке фінансове становище, а саме відсутня можливість своєчасної сплати в зв'язку із нагальною потребою у додаткових грошових коштах для укріплення обороноздатності країни, що пов'язано з різким ускладненням внутрішньополітичної обстановки і свідчить про незадовільний майновий стан. Міноборони дотримується законності у прийнятті рішень та виконає рішення суду першої інстанції, яке набрало законної сили, проте з метою уникнення надмірних звинувачень у несвоєчасному виконанні рішення суду, відповідачу необхідно не менше 45 днів для його виконання (а. с. 107-108).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 02.02.2021 вказану заяву призначено до судового розгляду на 12:30 10.02.2021 (а. с. 130).
В судове засідання, призначене на 12:30 10.02.2021, учасники справи не прибули, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду заяви (а. с. 131-133), при цьому від представника відповідача Міноборони Шведи О.Б. надійшло клопотання про розгляд заяви без її участі (а. с. 134).
Згідно із частиною другою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Відтак, оскільки неприбуття у судове засідання учасників справи не перешкоджає розгляду заяви, тому, з урахуванням частини другої статті 378, частини четвертої статті 229 КАС України, заяву про відстрочення виконання судового рішення розглянуто судом в порядку письмового провадження, без фіксування технічними засобами.
Заява про відстрочення виконання рішення суду не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 31.07.2020, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.11.2020, у даній справі позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано пункт 22 рішення Комісії Міноборони, оформленого протоколом від 27.12.2019 № 182, про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом № 2011-ХІІ, зобов'язано Комісію Міноборони повторно, у встановленому законодавством порядку розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.11.2019 про виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом № 2011-ХІІ, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні (а. с. 52-56, 95-104).
Згідно із частиною першою статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Відповідно до частини третьої статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
За приписами частини четвертої статті 378 КАС України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Отже, підставою для відстрочення виконання судового рішення є виключно обставини, що об'єктивно (тобто, поза волею боржника) істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
При вирішенні вказаної заяви суд зазначає, що повернення позивачу через уповноважений орган документів, що були на розгляді Комісії Міноборони, не є обставиною, що об'єктивно ускладнює виконання рішення суду у цій справі, позаяк Комісія Міноборони не позбавлена можливості витребувати необхідні документи в уповноваженого органу або запропонувати позивачу повторно їх подати.
Крім того, суд не бере до уваги доводи про важке фінансове становище відповідача, позаяк жодними доказами вони не підтверджені та вказані доводи не впливають на обов'язок Комісії Міноборони виконати рішення суду від 31.07.2020 у цій справі в частині повторного розгляду заяви ОСОБА_1 від 21.11.2019 про виплату одноразової грошової допомоги.
Суд також враховує, що ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29.12.2020 відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Міноборони на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 31.07.2020 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.11.2020 у даній справі № 140/6320/20.
Відтак, судом не встановлено обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення суду у цій справі або роблять його неможливим, у зв'язку із чим у задоволенні заяви про відстрочення виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 31.07.2020 у цій справі належить відмовити.
Керуючись статтями 248, 378 КАС України, суд
В задоволенні заяви Міністерства оборони України про відстрочення виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування протокольного рішення, зобов'язання вчинити дії відмовити.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя В.М.Валюх