головуючий суддя І інстанції - Ссмагар С.В.
суддя - доповідач - Геращенко І.В.
Донецький апеляційний адміністративний суд
Іменем України
« 30 » квітня 2010 року справа № 2а-21793/09/0570
м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Геращенка І.В.
суддів Арабей Т.Г., Гаврищук Т.Г.
при секретарі судового засідання Літвіновій Л.О.
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_3. - довір. від 13.07.2009 року б/н
від відповідача - не з'явились
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2
на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду
від 08.12.2009 року
у справі № 2а-21793/09/0570
за позовом ОСОБА_2
до відповідача Відділу Державної виконавчої служби Калінінського районного управління юстиції Головного Управління юстиції в м. Донецьку
про визнання дій незаконними, спонукання утриматись від вчинення певних дій
ОСОБА_2 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Відділу Державної виконавчої служби Калінінського районного управління юстиції в м. Донецьку про визнання дій щодо нарахування заборгованості з алиментів незаконними та спонукання утриматись від вчинення дій по стягненню необґрунтовано нарахованій сумі заборгованості з алиментів.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08.12.2009 року у справі № 2а-21793/09/0570 (суддя Смагар С.В.) відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі на підставі ч. 1 п.1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалюючи рішення суд першої інстанції виходив з норм процесуального права, оскільки справа про оскарження дій державного виконавця по виконанню рішення суду у цивільній справі не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, позивачу роз'яснене, що він має право звернутись до суду зі скаргою на дії виконавця в порядку цивільно - процесуального законодавства.
Позивачем подана апеляційна скарга, в якій просить скасувати ухвалу суду, відкрити провадження у справі та справу направити до суду першої інстанції на новий розгляд.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням норм процесуального права.
Зазначає, що позовна заява заявлена ним до органу владних повноважень, право оскаржувати рішення органів виконавчої служби надане статтею 181 Кодексу адміністративного судочинства України.
Вказує на те, що рішення суду у цивільній справі прийняте 19.07.1999 року, 01.09.2005 року вступив в законну силу Цивільно - процесуальний кодекс України, який надає право оскаржувати дії державного виконавця щодо виконання рішень суду, які прийняті на підставі цього Кодексу, тому, як вважає заявник скарги та про що зазначено в роз'ясненнях Вищого адміністративного суду України, такі справи повинні розглядатись в порядку адміністративного судочинства.
Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
З позовної заяви вбачається, що вона містить вимогу до відділу державної виконавчої служби про оскарження дій та спонукання утриматись від вчинення дій по виконанню рішення суду у цивільній справі від 19.07.1999 року.
Статтею 383 Цивільно - процесуального кодексу України, який вступив в законну силу 01.09.2005 року сторонам та учасникам виконавчого провадження надане право оскаржувати рішення, дії або бездіяльність державного виконавця у зв'язку з виконанням рішення суду, прийнятого відповідно до цього Кодексу.
Тобто, чинним цивільним процесуальним законодавством не передбачене оскарження рішень, дій або бездіяльності державного виконавця, пов'язані з виконанням рішень у цивільних справах, прийнятих до 01.09.2005 року.
Оскільки цивільним процесуальним законодавством України не надано право оскаржити рішення, дії чи бездіяльності органів державної виконавчої служби при виконанні судових рішень, ухвалених за правилами цивільного процесуального судочинства до 01.09.2005 року, позивач звернувся до адміністративного суду з відповідною позовною заявою.
Пунктом 1 статті 3 КАСУ встановлено, що справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 КАСУ компетенція адміністративних судів поширюється на:
1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;
2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів;
4) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом;
5) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Як вбачається з позовної заяви, вона заявлена до органу державної виконавчої служби.
Відповідно до ст. 124 Конституції України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили є обов'язковою і підлягає виконанню на всій території України.
Згідно ст. 2 Закону України “Про виконавче провадження” примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
За п. 2 ч. 2 ст. 3 Закону України “Про виконавче провадження” відповідно до цього Закону державною виконавчою службою підлягають виконанню ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних та кримінальних справах у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Таким чином, до юрисдикції адміністративних судів належать спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби при виконанні всіх виконавчих документів, передбачених ч. 2 ст. З Закону України “Про виконавче провадження”, крім тих, відносно яких законом установлено інший порядок їх оскарження.
Оскільки цивільно - процесуальним законодавством України не визнаний інший порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби при виконанні судових рішень, ухвалених за правилами цивільно - процесуального судочинства до 01.09.2005 року, такі справи відносяться до юрисдикції адміністративних судів.
Щодо вимоги заявника апеляційної скарги стосовно відкриття провадження в адміністративній справі, колегія суддів зазначає, що таке питання вирішується судом першої інстанції після отримання позовної заяви та матеріалів справи.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що ухвала суду прийнята при невірному застосуванні норм процесуального права, тому підлягає скасуванню, а справа - поверненню до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 3, ст. 17, ст. 167, ст. 195, ст. 199, п. 4 ст. 202, ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 08.12.2009 року у справі № 2а-21793/09/0570 - задовольнити частково.
Ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 08.12.2009 року у справі № 2а-21793/09/0570 за позовом ОСОБА_2 до Відділу Державної виконавчої служби Калінінського районного управління юстиції в м. Донецьку про визнання дій щодо нарахування заборгованості з алиментів незаконними та спонукання утриматись від вчинення дій по стягненню необґрунтовано нарахованій сумі заборгованості з алиментів - скасувати.
Справу за позовом ОСОБА_2 до Відділу Державної виконавчої служби Калінінського районного управління юстиції в м. Донецьку про визнання дій щодо нарахування заборгованості з алиментів незаконними та спонукання утриматись від вчинення дій по стягненню необґрунтовано нарахованій сумі заборгованості з алиментів направити до Донецького окружного адміністративного суду для вирішення питання про відкриття провадження у справі.
Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після складання повного тексту у хвали. Касаційна скарга подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
У судовому засіданні 30.04.2010 року проголошений повний текст ухвали.
Головуючий І.В.Геращенко
Судді Т.Г.Арабей
Т.Г.Гаврищук