Суддя-доповідач Василенко Л.А.
Головуючий І інстанції Папазова А.П.
Україна
Іменем України
11 травня 2010 року Справа № 2а-74/10/0570
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого Василенко Л.А.,
суддів Шаптала Н.К., Старосуда М.І.,
при секретареві Солодько О.І.,
за участю представника позивача Прокопчука Р.М.,
розглянула у відкритому судовому засіданні в приміщенні залу суду апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Добропіллі Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 лютого 2010р. у справі №2а-74/10/0570 за позовом Державного підприємства “Добропіллявугілля” в особі відокремленого підрозділу «Добропільске збутове підприємство» до Управління Пенсійного фонду України в м.Добропіллі Донецької області про визнання неправомірними дій та рішення № 272/14 від 09.12.2009р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату страхових внесків, -
Позивач - державне підприємство “Добропіллявугілля” в особі відокремленого підрозділу «Добропільске збутове підприємство» звернулося з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Добропіллі Донецької області про визнання неправомірними дій та рішення № 272/14 від 09.12.2009р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату страхових внесків.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11 лютого 2010 р. (з урахуванням ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2010р. про виправлення описки в судовому рішенні) позовні вимоги Державного підприємства “Добропіллявугілля” в особі відокремленого підрозділу «Добропільске збутове підприємство» до Управління Пенсійного фонду України в м.Добропіллі Донецької області про визнання неправомірними дій та рішення № 272/14 від 09.12.2009р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату страхових внесків задоволені в повному обсязі: визнані неправомірними дії відповідача щодо прийняття рішення від 09.12.2009р. № 272/14 про застосування штрафних (фінансових) санкцій за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату страхових внесків та визнане недійсним рішення відповідача від 9 грудня 2009 року № 272/14 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій та пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків у сумі 1397,78грн. та пені у розмірі 1311,46 грн.; стягнуто з Державного бюджету України на користь державного підприємства «Добропіллявугілля» витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.
Відповідачем на зазначене судове рішення подана апеляційна скарга, в якій просить зазначену постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити, оскільки судом невірно застосовані норми матеріального та процесуального права.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, від відповідача надійшла заява про розгляд апеляційної скарги у відсутність його представника.
Представник позивача в судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги, вважаючи їх безпідставними, зокрема зазначив, що спірне рішення відповідачем застосоване до звітного періоду за листопад 2009 року, а в обґрунтуванні доводів апеляційної скарги мова йде про застосування фінансових санкцій до звітного періоду за червень 2009 року , липень 2009 року, серпень 2009 року.
Колегія суддів заслухала суддю-доповідача, пояснення представника позивача, вивчила доводи апеляційної скарги, перевірила їх матеріалами справи і вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Державне підприємство «Добропіллявугілля» зареєстровано виконавчим комітетом Добропільської міської ради 11.03.2003 року як юридична особа, перебуває на обліку у відповідача, має в своїй структурі відокремлений підрозділ «Добропільське збутове підприємство», що підтверджується матеріалами справи ( а.с.7-32).
Позивачем складено та подано до органу Пенсійного фонду України розрахунок сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 01.11.2009 р. до 30.11.2009 р., у якому зазначено самостійно обчислені суми страхових внесків за тарифом 32,2% - 13937,68 грн. та за тарифом 2% - 40,08 грн.
Управлінням Пенсійного фонду України в м.Добропіллі прийнято рішення № 272/14 від 9 грудня 2009 року «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду відносно «Добропільске збутове підприємство» Державного підприємства «Добропіллявугілля»в, яким позивача зобов'язано сплатити штраф 1397,78грн. та пеню в сумі 1311,46 грн. за період з 01.11.2009р. до 30.11.2009р. (а.с.55), суд першої інстанції в мотивувальній частині постанови помилково зазначив дату спірного рішення як 11 листопада 2009 року, замість 9 грудня 2009 року.
Згідно статті 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року №1058-IV(далі Закон №1058) страхувальники (роботодавці) зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для вищезазначених платників є календарний місяць.
На підставі ч.2 ст.106 Закону №1058 суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Частина 3 цієї статті передбачає, що територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Пунктом 14 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України № 1058 встановлено, що гірничі підприємства зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду.
Пунктом 1 статті 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що страхувальниками є підприємства, установи, організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи, включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Зазначені страхувальники згідно частини 1 статті 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є платниками страхових внесків за найманих працівників у розмірі 32% суми фактичних витрат на оплату праці та 2% від об'єкта оподаткування для працюючих інвалідів.
На підставі пункту 6 частини 2 статті 17 вищенаведеного Закону, страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати, і сплачувати в установлені строки і в повному обсязі страхові внески.
Статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
За частиною 3 статті 18 Закону №1058 - страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Згідно з пунктом 12 статті 20 зазначеного Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Страхувальники зобов'язані подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом, що встановлено пунктом 4 частини 2 статті 17 Закону № 1058
На підставі частини 6 статті 20 Закону України №1058 страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Згідно з пунктом 5 статті 106 Закону України №1058 за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
На підставі пункту 2 частини 9 статті 106 Закону № 1058 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до вимог Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, яка визначає процедуру реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями (далі - Підприємства) незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду України), а саме підпунктом 9.3.2 пункту 9.3 розділу 9 розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.
Відповідно до п. 9.3.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, у разі коли страхувальник не сплачує (не перераховує) або несвоєчасно сплачує (несвоєчасно перераховує) страхові внески, у тому числі донараховані ним самостійно або органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
при затримці їх сплати у строк до 30 календарних днів включно - 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум;
при затримці їх сплати у строк до 90 календарних днів включно - 20 відсотків зазначених сум;
при затримці їх сплати понад 90 календарних днів - 50 відсотків зазначених сум.
При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 14.
Спірне рішення (а.с. 55) прийняте відповідачем на підставі пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків до органу Пенсійного фонду, тобто за порушення граничних термінів сплати страхових внесків, які позивач визначив самостійно у розрахунках.
Враховуючи, що пунктом 14 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України № 1058 встановлено, що гірничі підприємства зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про те, що строк сплати страхових внесків для Відокремленого підрозділу «Добропільське збутове підприємство» за період з 01.11.2009р. до 30.11.2009р.включно припадає на 28.12.2009р. , внаслідок чого станом на 09.12.2009р., тобто на день прийняття спірного рішення відповідачем, ще не закінчився строк оплати страхових внесків за базовий звітний період, а саме, листопад 2009 року, а відповідно не можуть бути і нараховані фінансові санкції за несвоєчасну сплату страхових внесків.
Тому суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про визнання недійсним рішення відповідача від 9 грудня 2009 року № 272/14 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій та пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків у сумі 1397,78 грн. та пені у розмірі 1311,46 грн.
Але при цьому суд помилково задовольнив позовні вимоги про визнання неправомірними дій відповідача щодо прийняття спірного рішення, оскільки дії самі по собі не створили правових наслідків для позивача, правові наслідки для позивача настали внаслідок прийняття відповідачем рішення від 9 грудня 2009 року № 272/14 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій та пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків у сумі 1397,78 грн. та пені у розмірі 1311,46 грн., яке є способом реалізації владних управлінських функцій.
Колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта про неправомірність висновку суду першої інстанції щодо ненастання строку сплати страхових внесків за червень-вересень 2009 р. станом на 30.11.2009р., оскільки суд таких висновків не робив, вимоги щодо визнання протиправним рішення відповідача про застосування штрафних (фінансових) санкцій за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату страхових внесків за період з червня до вересня 2009 року у даній справі не розглядав. Щодо доводів апеляційної скарги стосовно невірного зазначення в резолютивній частині оскаржуваного судового рішення найменування відповідача у третьому абзаці та в четвертому найменування позивача колегія зазначає, що допущені описки виправлені ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28.04.2010 року (а.с.99).
З огляду на викладене на відповідно до приписів ч.2 ст.71 КАС України відповідач не довів правомірність прийнятого спірного рішення від 9 грудня 2009 року №272/14 внаслідок чого воно є протиправним.
Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції внаслідок порушення норм процесуального права частково невірно задовольнив всі позовні вимоги внаслідок чого постанова суду першої інстанції підлягає частковому скасуванню, з відмовою у задоволенні позовної вимоги щодо визнання дій неправомірними щодо прийняття спірного рішення, в решті постанову суду слід залишити без змін.
У відповідності до приписів ст.94 КАС України на користь позивача пропорційно задоволеним позовним вимогам з коштів Державного бюджету підлягають стягненню судові витрати в сумі 1,70грн.
Постанова в повному обсязі складена 12 травня 2010 року.
Керуючись ст.195, ст.196, ст.198 ч.1 п.3, ст.202 ч.1 п.4, 205 ч.2, ст.207, ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області задовольнити частково.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 лютого 2010р. у справі за позовом Державного підприємства “Добропіллявугілля” в особі відокремленого підрозділу «Добропільске збутове підприємство» до Управління Пенсійного фонду України в м.Добропіллі Донецької області про визнання неправомірними дій та рішення № 272/14 від 09.12.2009р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату страхових внесків скасувати частково.
Позовні вимоги Державного підприємства “Добропіллявугілля” в особі відокремленого підрозділу «Добропільске збутове підприємство» до Управління Пенсійного фонду України в м.Добропіллі Донецької області про визнання неправомірними дій та рішення № 272/14 від 09.12.2009р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату страхових внесків задовольнити частково.
Визнати недійсним рішення Управління Пенсійного фонду України в м.Добропіллі Донецької області про визнання неправомірними дій та рішення № 272/14 від 09.12.2009р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату страхових внесків у сумі 1397,78 грн. та пені у розмірі 1311,46 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства “Добропіллявугілля” в особі відокремленого підрозділу «Добропільске збутове підприємство» витрати по сплаті судового збору в розмірі 1,70 грн. (одна гривня 70 копійок).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня її складення в повному обсязі.
Головуючий Л.А.Василенко
Судді Н.К.Шаптала
М.І.Старосуд