Рішення від 08.02.2021 по справі 640/25066/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2021 року м. Київ № 640/25066/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Аверкової В.В., розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу

за позовомАкціонерного товариства «Українська залізниця»

доГоловного управління Державної податкової служби у Вінницькій області

провизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії

УСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство «Українська залізниця» (далі по тексту - позивач, АТ «Укрзалізниця») звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Вінницькій області (далі по тексту - відповідач, Вінницьке ГУ ДПС) з наступними позовними вимогами:

- визнати протиправними дії відповідача щодо невідображення в інтегрованій картці платника - регіональної філії «Південно-західна залізниця» сплаченого позивачем протягом квітня - червня 2020 року податку на доходи фізичних осіб у розмірі 2977109,41 грн.;

- зобов'язати відповідача відобразити в інтегрованій картці платника - регіональної філії «Південно-західна залізниця» сплаченого позивачем протягом квітня - червня 2020 року податку на доходи фізичних осіб у розмірі 2977109,41 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що відповідачем протиправно не відображено в інтегрованій картці регіональної філії «Південно-західна залізниця» податку на доходи фізичних осіб за спірний період, який сплачено позивачем, оскільки регіональна філія «Південно-західна залізниця» не має статусу юридичної особи.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 жовтня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі №640/25066/20 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що відповідач не погоджується із заявленими позовними вимогами, посилаючись на правомірність зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Доводів та доказів в межах спірних відносин відповідачем не надано.

У відповіді на відзив позивачем зазначено, що відповідачем у відзиві не зазначено доводів щодо правомірності вчинених дій в межах спірних відносин.

Відповідачем повторно подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що «ДІНЕУ» ДП «НЕК «Укренерго» зареєстрований у Вінницькій ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області як платник за неосновним місцем обліку та є податковим агентом у розумінні положень Податкового кодексу України, на якого покладено обов'язок нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб; позивачем сплачено податок на доходи фізичних осіб за місцем обліку регіональної філії у Вінницькій ОДПІ; відповідачем на підставі положень статті 168 Податкового кодексу України зроблено висновок про обов'язок сплати податку на доходи фізичних осіб до відповідного місцевого бюджету за місцезнаходженням відокремлених структурних підрозділів, в яких працюють наймані працівники, не зазначивши при цьому, яким чином «ДІНЕУ» ДП «НЕК «Укренерго» пов'язане з позивачем в межах спірних відносин.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

Матеріалами справи підтверджено, що постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року №735 затверджено статут АТ «Укрзалізниця»; відповідно до підпункту 2, 14 пункту 105 Статуту передбачено право позивача вирішувати питання організації господарської діяльності, фінансування, ведення обліку та звітності. До компетенції правління товариства належить, зокрема, затвердження положень про філії, представництва, інші відокремлені підрозділи товариства, їх організаційної структури та вирішення питань щодо управління їх роботою.

Листом ДТГО «Південно-західна залізниця» від 27 листопада 2015 року №НДЕ-5/1972 Вінницьку ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області повідомлено, що 23 жовтня 2015 року регіональну філію «Південно-західна залізниця» ПАТ «Українські залізниці» було зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб а фізичних осіб-підприємців, про що зроблено відповідний запис за №1 070 103 0002 060039 та надіслано заяву за формою №1-ОПП для взяття на облік платником податків за неосновним місцем обліку.

Відповідно до витягу з протоколу №Ц-57/56 Ком.т. засідання правління ПАТ «Укрзалізниця» від 07 червня 2017 року ухвалено запровадити пілотний проект на базі регіональної філії «Південно-західна залізниця» з підняття платіжних функцій з рівня виробничих підрозділів на рівень регіональної філії з подальшим закриттям доходних та видаткових рахунків на виробничих підрозділах філії.

Відповідно до Додатку №1 до протоколу №Ц-45/37 Ком.т. засідання правління АТ «Укрзалізниця» від 23 квітня 2020 року затвердженого Положення про регіональну філію «Південно-західна залізниця» АТ «Укрзалізниця» (далі по тексту - Положення).

Пунктом 2.1 Положення визначено, що філія є відокремленим підрозділом АТ «Укрзалізниця», який не має статусу юридичної особи; філія діє від імені та в інтересах позивача, здійснює делеговані позивачем функції у визначеному регіоні транспортної мережі відповідно до мети, завдань та предмета діяльності АТ «Укрзалізниця».

Відповідно до пункту 2.5 Положення для забезпечення ведення господарської діяльності філія може мати поточні рахунки в національній валюті, інші рахунки в установах банків у встановленому законодавством та АТ «Укрзалізниця» порядку без права розпорядження ним; фінансово-економічні показники філії є складовими фінансово-економічних показників позивача.

Платіжними дорученнями від 30 квітня 2020 рок №2718230, від 06 травня 2020 року №2739562, від 06 травня 2020 року №2723125, від 06 травня 2020 року №2721342, від 12 травня 2020 року №2746966, від 13 травня 2020 року №2748952, від 21 травня 2020 року №2763101, від 21 травня 2020 року №2763889, від 21 травня 2020 року №2761480, від 22 травня 2020 року №2766011, від 25 травня 2020 року №2767364, від 04 червня 2020 року №2792066, від 04 червня 2020 року №2794259, від 04 червня 2020 року №2801153, від 05 червня 2020 року №2801378, від 05 червня 2020 року №2801777, від 10 червня 2020 року №2809696, від 12 червня 2020 року №2813560, від 12 червня 2020 року №2813757, від 15 червня 2020 року №2815328, від 19 червня 2020 року №2823608, від 22 червня 2020 року №2828923, від 19 червня 2020 року №2821137, від 19 червня 2020 року №2822824, від 22 червня 2020 року №2826243, від 30 червня 2020 року №2840283 позивачем (код ЄДРПОУ 40075815) перераховано отримувачу УК у м. Вінниця/м.Вінниця/11010100 кошти на загальну суму2977109,41 грн. з призначенням платежу «перерахування ПДФО… за квітень, травень, червень 2020 р.».

Листом від 19 травня 2020 року №Н/ННФ-08/715 регіональна філія «Південно-західна залізниця» звернулася до відповідача з проханням зарахувати грошові кошти, що перераховані позивачем, на ІКП регіональної філії «Південно-західна залізниця» та в подальшому здійснювати зарахування грошових коштів до ІКП відповідно до призначення платежу, оскільки в умовах впровадження в АТ «Укрзалізниця» централізації платіжних операцій сплата ПДФО на регіональну філію «Південно-західна залізниця» здійснюється на рахунок ДКСУ безпосередньо АТ «Укрзалізниця».

За наслідками розгляду листа відповідачем надано відповідь від 10 червня 2020 року №8150/10/02-32-50-05 в якій повідомлено, що сплата податку або збору здійснюється безпосередньо платником податку - уповноваженим відокремленим підрозділом.

Листом від 01 липня 2020 року №ЦЦФ-05/38 позивач звернувся до відповідача з проханням зарахувати грошові кошти, що перераховані відповідно до платіжних доручень, на ІКП регіональної філії «Південно-західна залізниця» як платника ПДФО та в подальшому здійснювати зарахування грошових коштів, сплачених позивачем за регіональну філію «Південно-західна залізниця», до ІКП останнього відповідно до призначення платежу.

Листом від 23 липня 2020 року №10319/10/02-32-50-05 відповідач повідомив про свою незмінну позицію з даного питання та готовності повернутися до прохання позивача після отримання загальної позиції Верховного Суду з даного питання.

Відповідно до статті 18 Податкового кодексу України податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.

Податкові агенти прирівнюються до платників податку і мають права та виконують обов'язки, встановлені цим Кодексом для платників податків.

Підпунктами 168.1.1, 168.1.2 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України визначено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету або розрахункового документа на зарахування коштів у сумі цього податку на єдиний рахунок, визначений статтею 35-1 цього Кодексу.

Згідно підпункту 168.4.1, 168.4.2 пункту 168.4 статті 168 Податкового кодексу України податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.

Такий порядок застосовується всіма юридичними особами, у тому числі такими, що мають філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що розташовані на території іншої територіальної громади, ніж така юридична особа, а також відокремленими підрозділами, яким в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку (далі - відокремлений підрозділ). У разі прийняття рішення про створення відокремленого підрозділу юридична особа повідомляє про це контролюючі органи за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням таких новостворених підрозділів у встановленому порядку.

Підпунктом 168.4.3 пункту 168.4 статті 168 Податкового кодексу України визначено, що суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

Згідно підпункту 168.4.4 пункту 168.4 статті 168 Податкового кодексу України юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів за місцезнаходженням відокремлених підрозділів, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за місцезнаходженням земельних ділянок, земельних часток (паїв), виділених або не виділених в натурі (на місцевості).

Органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних бюджетів.

Органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних бюджетів.

Системний аналіз вищевикладених положень дає підстави для висновку про обов'язок нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб податковими агентами, якою, зокрема, є юридична особа у випадку, якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідач фактично відмовив позивачу у зарахуванні сплаченого за квітень - червень 2020 року податку на доходи фізичних осіб на ІКП регіональної філії «Південно-західна залізниця». При цьому, відповідачем жодним чином не оспорюється факт сплати АТ «Укрзалізниця» податку на доходи фізичних осіб за вказаний період відповідно до наявних в матеріалах справи копій платіжних доручень на загальну суму 2977109,41 грн.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Так, позивачем на підтвердження відсутності у регіональної філії «Південно-західна залізниця» повноважень на сплату податку на доходи фізичних осіб долучено до матеріалів справи копію Додатку №1 до протоколу №Ц-45/37 Ком.т. засідання правління АТ «Укрзалізниця» від 23 квітня 2020 року затвердженого Положення про регіональну філію «Південно-західна залізниця» АТ «Укрзалізниця», відповідно до якого для забезпечення ведення господарської діяльності філія може мати поточні рахунки в національній валюті, інші рахунки в установах банків у встановленому законодавством та АТ «Укрзалізниця» порядку без права розпорядження ним; фінансово-економічні показники філії є складовими фінансово-економічних показників позивача.

Крім того, позивач звертався до відповідача відповідними листами з проханням зарахувати до ІКП регіональної філії «Південно-західна залізниця» податку на доходи фізичних осіб, сплачених позивачем за спірний період, зазначивши, що регіональна філія «Південно-західна залізниця» не має повноважень сплачувати, зокрема, податок на доходи фізичних осіб.

Разом з тим, під час розгляду даної справи відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не надано суду жодних пояснень та доказів, які б підтверджували правомірність не зарахування сплачених позивачем за регіональну філію «Південно-західна залізниця» податку на доходи фізичних осіб за спірний період.

Враховуючи наявні в матеріалах справи докази та відсутність доводів відповідача щодо правомірності не зарахування податку на доходи фізичних осіб, сплачених позивачем за регіональну філію «Південно-західна залізниця» за спірний період, суд дійшов висновку, що відповідачем неправомірно не відображено в інтегрованій картці платника - регіональної філії «Південно-західна залізниця» сплаченого позивачем протягом квітня - червня 2020 року податку на доходи фізичних осіб у розмірі 2977109,41 грн.

Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованим, документально та нормативно підтвердженими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем не доведено правомірність вчинених дій з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов АТ «Укрзалізниця» підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Акціонерного товариства «Українська залізниця» - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Державної податкової служби у Вінницькій області щодо не відображення в інтегрованій картці платника - регіональної філії «Південно-західна залізниця» сплаченого Акціонерним товариством «Українська залізниця» протягом квітня - червня 2020 року податку на доходи фізичних осіб у розмірі 2977109,41 грн.

3. Зобов'язати Головне управління Державної податкової служби у Вінницькій області відобразити в інтегрованій картці платника - регіональної філії «Південно-західна залізниця» сплаченого Акціонерним товариством «Українська залізниця» протягом квітня - червня 2020 року податку на доходи фізичних осіб у розмірі 2977109,41 грн.

4. Стягнути на користь Акціонерного товариства «Українська залізниця» (03150, м. Київ, вул. Єжи Гедройця, 5, код ЄДРПОУ 40075815) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 4204 (чотири тисячі двісті чотири) гривні за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Вінницькій області (21028, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 43142454).

Рішення суду, відповідно до частини першої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя В.В. Аверкова