Рішення від 09.02.2021 по справі 140/16223/20

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2021 року ЛуцькСправа № 140/16223/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Приватного підприємства ”Вільна Україна-Р” до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство ”Вільна Україна-Р” звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 25.08.2020 №45056/36523236/2, зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних подану Приватним підприємством ”Вільна Україна-Р” податкову накладну №26 від 05.08.2020.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ПП ”Вільна Україна-Р” відповідно до вимог статті 201 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) за фактом господарських операцій із ТОВ “Волинь-Зерно-Продукт” було складено та відправлено в електронній формі на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну №26 від 05.08.2020. Згідно із квитанцією від 10.08.2020 реєстрація податкової накладної №26 від 05.08.2020 в ЄРПН була зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України у зв'язку із тим, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1201, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, шо відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

З метою реєстрації зупиненої податкової накладної №26 від 05.08.2020 ПП ”Вільна Україна-Р” надіслало у встановленому порядку повідомлення від 11.08.2020 №2 про подання пояснень та надало документи на підтвердження реальності здійснення господарських операцій. Однак, за результатами розгляду вказаних документів Комісією ГУ ДПС у Волинській області прийнято рішення від 13.08.2020 №1835128/36523236 про відмову у реєстрації податкової накладної №26 від 05.08.2020 в ЄРПН з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, а у додатковій інформації зазначалося, що відсутні документи, які підтверджують причину виписки податкової накладної №26 датою 05.08.2020.

Позивачем рішення про відмову у реєстрації податкової накладної оскаржено в адміністративному порядку, однак це не призвело до скасування рішень комісії регіонального рівня та реєстрації в ЄРПН податкової накладної №26 від 05.08.2020.

Позивач вважає, що надав усі наявні документи на підтвердження здійснених господарської операції, щодо якої складено податкову накладну №26 від 05.08.2020; ці документи оформлені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації податкової накладної в ЄРПН. Незважаючи на надання документів, що стосуються господарської операції з реалізації товару, визначеного в податковій накладній, контролюючий орган безпідставно відмовив у реєстрації податкової накладної.

З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 30.11.2020 відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

16.12.2020 представником ГУ ДПС у Волинській області та 05.01.2021 представником ДПС України подано до суду відзиви на позовну заяву.

У відзивах на позовну заяву представники відповідачів заперечили пред'явлені позовні вимоги, мотивуючи тим, що підставою для зупинення Комісією ГУ ДПС у Волинській області реєстрації податкової накладної №26 від 05.08.2020 слугувала відповідність позивача пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку. За результатами розгляду Комісією ГУ ДПС у Волинській області повідомлення позивача від 11.08.2020 №2 про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено, було прийнято рішення від 13.08.2020 №1835128/36523236 про відмову у реєстрації податкової накладної №26 від 05.08.2020 в ЄРПН з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, а у додатковій інформації зазначалося, що відсутні документи, які підтверджують причину виписки податкової накладної №26 датою 05.08.2020. У додатковій інформації зазначалося, що відсутні документи, які підтверджують причину виписки податкової накладної №26 датою 05.08.2020.

Крім того, зазначають, що частина документів, долучених позивачем до позовної заяви, при реєстрації податкової накладної не долучалися.

Звертають увагу суду на те, що позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 25.08.2020 №45056/36523236/2, в той час, як за результатами розгляду документів щодо реєстрації податкової накладної №26 від 05.08.2020 Комісією ГУ ДПС у Волинській області прийнято рішення від 13.08.2020 №1835128/36523236.

Також, представники відповідачів зазначили, що вимога позивача про реєстрацію податкових накладних датою їх первинного подання не підлягає до задоволення, оскільки задоволення позовної вимоги про зобов'язання зареєструвати в ЄРПН податкову накладну №26 від 05.08.2020 є втручанням в дискреційні повноваження відповідачів.

Враховуючи вищенаведене, вважають, що ПП ”Вільна Україна-Р” не було подано документів, які б підтверджували фактичне здійснення господарських операцій з ТОВ “Волинь-Зерно-Продукт”, а тому просять відмовити у задоволенні позовних вимог позивача повністю.

Ухвалою суду від 05.02.2021 відмовлено в задоволенні клопотання представника ГУ ДПС у Волинській області про розгляд справи з повідомлення (викликом) сторін.

05.01.2021 представником позивача подано до суду відповідь на відзив у якій зазначено, що підприємство з метою економії коштів не проводить складування вирощеної продукції, оскільки відразу відправляє її на переробку, а тому вимога контролюючого органу про надання складських документів є необґрунтованою та безпідставною.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ПП ”Вільна Україна-Р” зареєстроване як юридична особа 30.07.2009; основними видами діяльності за КВЕД-2010 є: вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур; роздрібна торгівля квітами, рослинами, насінням, добривами, домашніми тваринами та кормами для них у спеціалізованих мализнах; купівля та продаж власного нерухомого майна; вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів; вирощування інших однорічних культур; розведення великої рогатої худоби молочних порід; розведення іншої великої рогатої худоби та буйволів; розведення свиней; допоміжна діяльність у рослинництві; допоміжна діяльність у тваринництві; після урожайна діяльність; оброблення насіння для відтворення; виробництво продуктів борошномельно-круп'яної промисловості; виробництво цукру; надання ландшафтних послуг.

05.08.2020 між ПП ”Вільна Україна-Р” (Продавець) та ТОВ “Волинь-Зерно-Продукт” (Покупець) укладено договір купівлі-продажу №0508/300323.

Згідно пунктів 1.1, 1.2 вказаного договору Продавець в порядку та на умовах даного Договору зобов'язується продати у власність Покупця зернові та олійні культури врожаю 2020 року, а Покупець зобов'язується прийняти цей товар та своєчасно оплатити його в порядку та на умовах, передбачених цих Договором.

На виконання договору купівлі-продажу позивачем виписано видаткову накладну №20 від 05.08.2020 на поставку товару ріпак вищого класу (2020 року, власне виробництво) на загальну суму 241480,80 грн., в тому числі ПДВ 40246,80 грн.

Згідно умов Договору розрахунки між Сторонами по даному Договору здійснюються у національній грошовій одиниці України (гривні), шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на рахунок вказаний Продавцем. Днем оплати вважається дата списання грошових коштів з банківського рахунку Покупця на користь Продавця.

Покупець зобов'язується провести розрахунок з Продавцем Товару шляхом оплати 80% вартості кожної конкретної партії ТОВАРУ після поставки товару та отримання Покупцем оригіналів наступних документів від Продавця:

а) видаткової накладної на відповідну кількість Товару, виписану на ім'я Покупця

б) електронної податкової накладної на відповідну вартість поставленого Товару, заповненої у відповідності до діючого податкового законодавства України.

Решта 20% вартості кожної конкретної партії оплачується Продавцеві Покупцем після реєстрації податкової накладної відповідно до чинного законодавства.

10.08.2020 покупцем ТОВ “Волинь-Зерно-Продукт” проведено частково оплату за товар, що підтверджується платіжним дорученням №1367 від 10.08.2020 на суму 119323,94 грн. та випискою АТ “Райффайзен банк Аваль” по рахунку ПП ”Вільна Україна-Р” за 10.08.2020.

Поставка вказаного товару підтверджується товарно-транспортною накладною від 05.08.2020 №4, актом приймання-передачі товару №ВЗПЗВ000231 від 05.08.2020, довіреністю на отримання товару №101 від 05.08.2020 та специфікацією №20 від 05.08.2020 до договору купівлі-продажу №0508/300323.

Позивач відповідно до вимог статті 201 ПК України склав податкову накладну №26 від 05.08.2020 на загальну суму 241480,80 грн., в тому числі ПДВ 40246,80 грн. та надіслав в електронному вигляді до ДПС України для реєстрації в ЄРПН.

Як вбачається із квитанцій від 10.08.2020, податкова накладна доставлена до ДПС України, однак відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України її реєстрація зупинена: коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1201, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

З метою реєстрації зупиненої податкової накладної №26 від 05.08.2020 ПП ”Вільна Україна-Р” надіслало у встановленому порядку повідомлення від 11.08.2020 №2 про подання пояснень та надало документи на підтвердження реальності здійснення господарських операцій, зокрема: податкову накладну від 05.08.2020 №26; видаткову накладну №20 від 05.08.2020; довіреність на отримання продукції №101 від 05.08.2020; платіжне доручення №1367 від 10.08.2020; виписку по рахунку від 10.08.2020; акт приймання-передачі №ВЗПЗВ000231 від 05.08 2020; товарно-транспортну накладну №4 від 05.08.2020; специфікацію №20 до договору купівлі-продажу №5.08.2020; договір купівлі-продажу №0508/300323 від 05.08.2020; звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2020 року; звіт про реалізацію продукції сільськогосподарського господарства за січень-липень 2020; звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду на 1 грудня 2019 року; звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур на 1 вересня 2020 року; відомості з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ); довідка, видана Іваничівською селищною радою від 16.07.2020 року №863/22/2-19; довідка, видана Іваничівською селищною радою від 16.07.2020 року №864/22/2-20; довідка, видана Павлівською сільською радою від 27.07.2020 року №629/02.1-05/2-2020; довідка, видана Павлівською сільською радою від 27.07.2020 №631/02.1-05/2-2020; перелік основних засобів ПП ”Вільна Україна-Р”; довідка про заробітну плату працівників ПП ”Вільна Україна-Р” за ІІІ-IV квартали 2019 року та І-ІІ квартали 2020 року; повідомлення про об'єкти оподаткування або оподаткування або через які провадиться діяльність.

За результатами розгляду вказаних документів Комісією ГУ ДПС у Волинській області прийнято рішення від 13.08.2020 №1835128/36523236 про відмову у реєстрації податкової накладної №26 від 05.08.2020 в ЄРПН з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, а в графі “додаткова інформація” зазначалося, що відсутні документи, які підтверджують причину виписки податкової накладної №26 датою 05.08.2020 (договір купівлі-продажу від 15.07.2020, платіжне доручення від 10.08.2020, видаткова накладна для розгляду не надана).

Позивачем рішення про відмову у реєстрації податкової накладної оскаржено в адміністративному порядку.

Однак, рішенням ДПС України за результатами розгляду скарги щодо рішенням про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №45056/36523236/2 від 25.08.2020 скаргу залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін. Підставою зазначено ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси.

Не погоджуючись із рішеннями комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН від 13.08.2020 №1835128/36523236, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.

За правилами абзаців першого, п'ятого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку (абзаци десятий, дванадцятий пункту 201.10. статті 201 ПК України).

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165). Порядок №1165 визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів.

Як передбачено пунктами 4, 5 Порядку №1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі. Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Пунктом 6 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну /розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Також відповідно до пункту 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

За приписами пунктів 10, 11 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Як зазначалося вище, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної від 10.08.2020 в ЄРПН вказано про причини зупинення реєстрації цієї податкової накладної - коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1201, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Додатком 1 до Порядку №1165 визначені критерії ризиковості платника ПДВ, у пункті 8 яких вказано: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

За змістом пункту 2 Порядку №1165 ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту “а” або “б” пункту 185.1 статті 185, підпункту “а” або “б” пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній /розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.

З копії рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 13.08.2020 №1835128/36523236 слідує, що підставою його прийняття слугувало ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, а в графі “додаткова інформація” зазначалося, що відсутні документи, які підтверджують причину виписки податкової накладної №26 датою 05.08.2020 (договір купівлі-продажу від 15.07.2020, платіжне доручення від 10.08.2020, видаткова накладна для розгляду не надана).

У квитанції від 10.08.2020 про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

Сформована у такий спосіб комісією регіонального рівня пропозиція щодо надання документів є загальною та формальною, вона за своїм змістом дублює припис підпункту 3 пункту 11 Порядку №1165. Така пропозиція щодо надання документів не є конкретизованою, що може свідчити про наявність у платника податків вільного розсуду щодо переліку документів, які слід надати.

У постанові Верховного Суду від 22 липня 2019 року у справі №815/2985/18 сформовано висновок, згідно з яким у випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних” (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 року за №1245/34216, далі - Порядок №520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

За правилами пункту 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5, 6 Порядку №520 встановлено, що перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Суд зазначає, що пункт 5 Порядку №520 визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, який не є вичерпним та не передбачає необхідності надання платником податку усіх документів згідно з таким переліком. Тобто, наданню підлягають лише ті документи, які безпосередньо стосуються предмета господарської операції, за якою оформлено податкову накладну, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.

Відповідно до пункту 2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3 Порядку №520).

Відповідно до пунктів 9, 10 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства (пункт 11 Порядку №520).

Як зазначено у спірному рішенні від 13.08.2020 №1835128/36523236, підставою для відмови у реєстрації податкових накладних №26 від 05.08.2020 в ЄРПН слугувало ненадання платником податків копій документів.

Разом з тим, суд звертає увагу, що форма рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН встановлена додатком до Порядку №520 та передбачає необхідність підкреслити первинні документи, які не надані платником, та у вказаній формі наявна графа “додаткова інформація”.

Проте, в порушення вимог щодо форми рішення, встановленої додатком до Порядку №520, спірне рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 13.08.2020 №1835128/36523236 не містить підкреслень за найменуваннями первинних документів, яких не надав платник. Відповідні позначки “х” про ненадання документів стосуються трьох груп первинних документів: договорів, зокрема, зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Водночас, у рядку додаткова інформація вказано про ненадання документів на підтвердження послуг перевезення пального до покупця (договір, акт виконаних робіт, розрахункові документи та або/банківські виписки з особових рахунків).

Наведене дає підстави для неоднозначного розуміння прийнятого суб'єктом владних повноважень рішення та позбавляє можливості встановити, неподання яких саме документів не дало можливості прийняти рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.

На думку суду, позивачем надані усі належні документи, які стосуються господарської операції з поставки ТОВ “Волинь-Зерно-Продукт” товару - ріпак вищого класу (2020 року, власне виробництво) на загальну суму 241480,80 грн., в тому числі ПДВ 40246,80 грн., відповідно до укладеного договору купівлі-продажу №0508/300323 від 05.08.2020, які достатні для прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію в ЄРПН податкової накладної №26 від 05.08.2020.

Так, для підтвердження господарської операції з поставки ТОВ “Волинь-Зерно-Продукт” товару - ріпак вищого класу (2020 року, власне виробництво) на загальну суму 241480,80 грн., в тому числі ПДВ 40246,80 грн., позивачем надано: податкову накладну від 05.08.2020 №26; видаткову накладну №20 від 05.08.2020; довіреність на отримання продукції №101 від 05.08.2020; платіжне доручення №1367 від 10.08.2020; виписку по рахунку від 10.08.2020; акт приймання-передачі №ВЗПЗВ000231 від 05.08 2020; товарно-транспортну накладну №4 від 05.08.2020; специфікацію №20 до договору купівлі-продажу №5.08.2020; договір купівлі-продажу №0508/300323 від 05.08.2020; звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2020 року; звіт про реалізацію продукції сільськогосподарського господарства за січень-липень 2020; звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду на 1 грудня 2019 року; звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур на 1 вересня 2020 року; відомості з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ); довідка, видана Іваничівською селищною радою від 16.07.2020 року №863/22/2-19; довідка, видана Іваничівською селищною радою від 16.07.2020 року №864/22/2-20; довідка, видана Павлівською сільською радою від 27.07.2020 року №629/02.1-05/2-2020; довідка, видана Павлівською сільською радою від 27.07.2020 №631/02.1-05/2-2020; перелік основних засобів ПП ”Вільна Україна-Р”; довідка про заробітну плату працівників ПП ”Вільна Україна-Р” за ІІІ-IV квартали 2019 року та І-ІІ квартали 2020 року; повідомлення про об'єкти оподаткування або оподаткування або через які провадиться діяльність.

В свою чергу, платіжні доручення та виписки по рахунку містять інформацію, зокрема, про зарахування коштів позивачу від ТОВ “Волинь-Зерно-Продукт” за товар - ріпак вищого класу (2020 року, власне виробництво), про реквізити платіжного документа, призначення платежу, на них наявний штамп банку, що засвідчує факт перерахування даних коштів позивачу, а тому твердження ГУ ДПС у Волинській області щодо неможливості за даними виписками ідентифікувати осіб, які брали участь у здійсненні господарських операцій є помилковим.

Отже, названі документи вказують на виконання обов'язку постачальника поставити і передати товар у власність покупця з одного боку та обов'язок покупця вчасно і у повному обсязі провести оплату за товар; ці первинні документи відповідають встановленим вимогам щодо форми та змісту та у суду відсутні підстави ставити під сумнів достовірність відображених у цих документах даних про господарські операції.

Відтак, суд дійшов висновку, що подані позивачем документи для реєстрації податкової накладної №26 від 05.08.2020 підтверджують факт здійснення господарської операції з постачання товару, а відтак позивачем правомірно виписано податкову накладну та надіслало її для реєстрації в ЄРПН.

Суд також вважає за необхідне зазначити, що відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Оскільки для виникнення податкового зобов'язання з ПДВ достатньо настання однієї з подій, то обов'язок продавця виписати і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на відповідну суму ПДВ кореспондує з правом контролюючого органу вимагати у платника податку ту документацію, яка підтверджує настання саме такої події, а не обох подій одночасно. Якщо мова йде про отримання платником податку товарів, то документами, достатніми для підтвердження такої операції будуть документи, що засвідчують факт передачі товару від продавця до покупця і такі документи можуть вважатися необхідною передумовою для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.

Суд звертає увагу, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Така правова позиція вже неодноразово викладалась Верховним Судом, зокрема у постановах від 28 листопада 2019 року у справі №1640/2650/18, від 23 жовтня 2018 року у справі №822/1817/18, від 21 травня 2019 року у справі №0940/1240/18.

З огляду на встановлені судом обставини підстави для прийняття комісією ГУ ДПС у Волинській області рішення про відмову у реєстрації податкових накладних в ЄРПН відсутні.

Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У даному випадку відповідачі, як суб'єкти владних повноважень не надали суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навели обґрунтованих мотивів законності прийняття спірного рішення, якими відмовлено в реєстрації податкової накладної №26 від 05.08.2020 в ЄРПН.

При цьому, суд вважає за необхідне зазначити про те, що твердження представників відповідачів у відзивах на позовну заяву та й власне саме помилкове зазначення позивачем у прохальній частині позовної заяви невірного номеру рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 13.08.2020 №1835128/36523236 про відмову у реєстрації податкової накладної №26 від 05.08.2020 в ЄРПН не може слугувати безумовною підставою для відмови у задоволенні позовних вимог позивача, в той час як по тексту позовної заяви номер та дата оскаржуваного рішення вказані вірно.

На підставі аналізу норм законодавства, що врегульовує спірні правовідносини, та встановлених обставин у справі суд дійшов висновку, про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області від 13.08.2020 №1835128/36523236 про відмову в реєстрації податкової накладної №26 від 05.08.2020, а отже про задоволення позову в цій частині.

Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність спірних рішень, а подані позивачем пояснення та документи, на думку суду, підтверджують здійснення господарської операції, за якою складені спірні податкові накладні, ознак порушення вимог законодавства щодо їх складення вони не містять та є достатніми для прийняття рішень про реєстрацію вказаних податкових накладних, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, вимогу позивача про зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну №26 від 05.08.2020 в ЄРПН також належить задовольнити.

Отже, суд задовольняє позов повністю.

Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Частиною першою статті 139 КАС України обумовлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Звертаючись до суду, позивач сплатив судовий збір у сумі 2102,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №466 від 23.09.2020.

Оскільки суд задовольняє позов повністю, то на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Волинській області необхідно стягнути судові витрати у сумі 2102,00 грн.

Керуючись статтями 9, 14, 72 - 74, 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 260, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.08.2020 №1835128/36523236.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Приватного підприємства ”Вільна Україна-Р” №26 від 05.08.2020.

Стягнути на користь Приватного підприємства ”Вільна Україна-Р” за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області судові витрати у сумі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Приватне підприємство ”Вільна Україна-Р”, код ЄДРПОУ 36523536, адреса: 45300, смт. Іваничі, вул. Колгоспна, 24.

Відповідачі: Головне управління ДПС у Волинській області, адреса: 43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, код ЄДРПОУ 43143484.

Державна податкова служба України, адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393.

Суддя Ю.Ю. Сорока