Постанова від 05.02.2021 по справі 663/3454/20

Справа № 663/3454/20

Провадження № 2-а/663/2/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2021 року м. Скадовськ Херсонської області

Скадовський районний суд Херсонської області в складі:

головуючого, судді Пухальського С. В.,

секретаря судового засідання Радіонової О. Ю.,

представника позивача - адвоката Вуйка В. А.,

представника відповідача Кашиної С. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат - Вуйка Віктор Анатолійович до Північної митниці Держмитслужби про визнання дій протиправними та скасування постанови в справі про порушення митних правил,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вказаною позовною заявою, в обґрунтування вимог якої зазначив, що 20 жовтня 2020 року заступником начальника Північної митниці Держмитслужби відносно нього було винесено постанову №0462/10200/20 в справі про порушення митних правил, передбачених частиною 5 статтею 481 Митного кодексу України (далі - МК України) та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 85 000 грн.

Вказану постанову вважав незаконною та складеною з порушенням вимог чинного законодавства зазначаючи наступне.

ОСОБА_1 25 квітня 2020 року в зоні діяльності Північної митниці Держмитслужби було ввезено на митну територію України у митному режимі тимчасового ввезення строком до 20 днів транспортний засіб комерційного призначення - вантажний автомобіль марки «DAF», реєстраційний номер НОМЕР_1 .

Однак вважає, що порушення митних правил ним скоєно не було, так як несвоєчасне вивезення за межі митної території України вказаного транспортного засобу обумовлене непередбачуваними обставинами, а саме поломки самого транспортного засобу. Крім того, Держмитслужбу було належним чином проінформовано з приводу поломки транспортного засобу та неможливості його вивезення з митної території.

З наведених підстав у позовній заяві висловлено прохання поновити строк на оскарження постанови у зв'язку з фактичним одержанням її лише 28 жовтня 2020 року, а також визнати протиправною та скасувати постанову у справі про порушення митних правил №0462/10200/20 від 20 жовтня 2020 року, провадження у справі про адміністративне правопорушення - закрити.

Ухвалою суду від 10 листопада 2020 року позовну заяву залишено без руху (а.с. 21-22).

Ухвалою суду від 14 грудня 2020 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження, з повідомленням (викликом) сторін (а.с. 45-46).

23 грудня 2020 року засобами електронного зв'язку та 29 грудня 2020 року засобами поштового зв'язку до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просила відмовити у задоволенні заявлених позивачем вимог з підстав їх необґрунтованості. Таку свою позицію обґрунтовувала правомірністю оскаржуваної постанови (а.с. 61-112, 114-160).

В судовому засіданні, яке відбулося 25 січня 2021 року представник позивача - адвокат Вуйка В. А. підтримав позовну заяву з підстав у ній викладених, в подальшому представником подано заяву з проханням розглядати справу без його участі, вимоги позовної заяви підтримує.

Представник відповідача Кашина С. В. судовому засіданні, яке відбулося 25 січня 2021 року просила відмовити у задоволенні заявлених позивачем позовних вимог з підстав викладених у відзиві на позовну заяву. В судове засідання 05 лютого 2021 року представник відповідача участь якої була забезпечена в режимі відеоконференцзв'язку не з'явилася.

На підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у зв'язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Врахувавши доводи та заперечення учасників судового процесу, надані ними в судовому засіданні 05 лютого 2021 року, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.

У відповідності з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 25 квітня 2020 року в зоні діяльності Північної митниці Держмитслужби було ввезено на митну територію України у митному режимі тимчасового ввезення строком до 20 днів транспортний засіб комерційного призначення - вантажний автомобіль марки «DAF», реєстраційний номер НОМЕР_1 , номер кузова НОМЕР_2 (а.с. 35).

07 червня 2020 року о 15.42 год. в зону митного контролю митного поста «Бачівськ» Північної митниці Держмитслужби, в напрямку руху виїзд з України до Російської Федерації заїхав вантажний автомобіль марки «DAF», реєстраційний номер НОМЕР_1 , номер кузова НОМЕР_2 , з напівпричепом марки «KOGEL», реєстраційний номер НОМЕР_3 , номер кузова НОМЕР_4 , під керуванням громадянина України ОСОБА_2 (а.с. 120).

07 червня 2020 року відносно ОСОБА_1 , водія фірми «EURO ASTRAL srol.s.r.o.» складено протокол про порушення митних правил №0462/10200/20 за ознаками правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 481 МК України (а.с. 118-119).

20 жовтня 2020 року заступником начальника Північної митниці Держмитслужби, винесено постанову в справі про порушення митних правил №0462/10200/20, якою визнано ОСОБА_1 винним у вчинені порушення митних правил, передбаченого частиною 5 статтею 481 МК України та на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 85 000 грн. (а.с. 153-156).

Відповідно до статті 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.

Згідно статті 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Питання щодо адміністративної відповідальності за порушення митних правил регулюються Митним кодексом України (частина 5 статті 2 КУпАП).

Так, відповідно до приписів пункту 25 частини 1 статті 4 МК України митний режим це комплекс взаємопов'язаних правових норм, що відповідно до заявленої мети переміщення товарів через митний кордон України визначають митну процедуру щодо цих товарів, їх правовий статус, умови оподаткування і обумовлюють їх використання після митного оформлення.

За змістом частин 1 та 2 статті 71 МК України декларант має право обрати митний режим, у який він бажає помістити товари, з дотриманням умов такого режиму та у порядку, що визначені цим Кодексом. Поміщення товарів у митний режим здійснюється шляхом їх декларування та виконання митних формальностей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до статті 90 МК України транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між двома органами доходів і зборів України або в межах зони діяльності одного органу доходів і зборів без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з частиною 1 статті 92 МК України митний режим транзиту може бути застосований як до товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що безпосередньо ввозяться на митну територію України, так і до таких, що перебувають на митній території України.

У відповідності до статті 95 МК України, для автомобільного транспорту встановлено строк транзитного перевезення в 10 діб, а у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці 5 діб. Згідно із нормами частини 2 статті 95 МК України, до строків зазначених у частині 1 даної статті, не включається час дії обставин, зазначених у статті 192 МК України за змістом якої, якщо під час перевезення товарів транспортний засіб внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили не зміг прибути до органу доходів і зборів призначення, допускається вивантаження товарів в іншому місці. При цьому перевізник зобов'язаний: вжити всіх необхідних заходів для забезпечення збереження товарів та недопущення будь-якого їх використання; терміново повідомити найближчий орган доходів і зборів про обставини події, місцезнаходження товарів і транспортного засобу.

Згідно частини 1 та 3 статті 193 МК України за порушення встановленого порядку переміщення товарів транзитом перевізник притягується до адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.

Перевізник звільняється від зобов'язання щодо сплати митних платежів лише у разі, якщо товари, що перебувають під митним контролем і переміщуються транзитом, було знищено або безповоротно пошкоджено внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або природних втрат за нормальних умов транспортування, за умови підтвердження факту аварії або дії обставин непереборної сили.

Відповідно до частини 5 статті 481 МК України перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на двадцять діб, але не більше ніж на тридцять діб - тягне за собою накладення штрафу в розмірі п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з частиною 1 статті 460 МК України вчинення порушень митних правил, передбачених частиною третьою статті 469, статтею 470, частиною третьою статті 478, статтею 481 цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, а також допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, якщо такі помилки не допускаються систематично (стаття 268 цього Кодексу), не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.

Отже, дана норма чітко визначає умови звільнення особи від відповідальності за перелічені порушення митних правил, якими є: аварія, дія обставин не переробної сили або протиправні дії третіх осіб, що підтверджується відповідними документами.

Тому, згідно норм діючого законодавства перевізник звільняється від відповідальності за статтею 481 Митного кодексу України у разі наявності факту аварії або дії обставин непереборної сили за умови документального підтвердження такого факту та вчасно (до закінчення встановленого строку транзитного перевезення) письмового повідомлення найближчого митного органу про обставини події.

З матеріалів справи встановлено, що 12 травня 2020 року директором ТОВ «ЛКС-Транс» спрямовано повідомлення Чорноморській митниці Держмитслужби, яким доведено до відома про перебування т/з марки «DAF» з реєстраційним номером НОМЕР_1 , на території сервісної станції з 11 травня 2020 року у зв'язку із ремонтом паливної апаратури (а.с. 36).

12 травня 2020 року директором «EURO ASTRAL srol.s.r.o.» (як власником вищевказаного транспортного засобу) спрямовано звернення Чорноморській митниці Держмитслужби, яким доведено до відома про перебування т/з марки «DAF», реєстраційний номер НОМЕР_1 , на ремонті з 11 травня 2020 року на території сервісної станції фірми «ЛКС-Транс», а також висловлено у зв'язку із цим прохання продовжити термін перебування транспортного засобу на території України до закінчення ремонту (а.с. 37).

На вказане звернення Чорноморською митницею Держмитслужби за вихідним від 20 травня 2020 року надано відповідь, в якій повідомлено про необхідність дотримання норм чинного митного законодавства та зазначено, що інформацію про факт звернення внесено до програмно-інформаційного комплексу ДФС України, з метою інформування митного органу, яким здійснюється контроль за транспортним засобом (а.с. 42).

Копіями квитанції до прибуткового ордера № 31 від 03 червня 2020 року та заказу-наряду № 0000036 від 11 травня 2020 року підтверджується проведення ремонтних робіт т/з марки «DAF», реєстраційний номер НОМЕР_1 , які полягали зокрема в діагностиці паливної системи, виявленні пошкоджень, реставрації форсунок, заміні паливного фільтра, відчищенні паливопроводу (а.с. 40, 41).

03 червня 2020 року директором ТОВ «ЛКС-Транс» спрямовано повідомлення Чорноморській митниці Держмитслужби, яким доведено до відома про перебування т/з марки «DAF» з реєстраційним номером НОМЕР_1 , на території сервісної станції з 11 травня 2020 року по 03 червня 2020 року у зв'язку із ремонтом паливної апаратури (а.с. 37).

05 червня 2020 року директором «EURO ASTRAL srol.s.r.o.» спрямовано повідомлення Чорноморській митниці Держмитслужби, яким доведено до відома, що в зоні дії Північної митниці, при виконанні перевезення за маршрутом Туреччина - Росія, м/п Бачівськ - Троєбортне, автомобілем «DAF», реєстраційний номер НОМЕР_5 , н/п № НОМЕР_6 , в зв'язку з заправкою неякісним паливом виникла поломка тягача (необхідно робити ремонт паливної апаратури). У зв'язку із цим була проведена заміна тягача на 2SВ5923 (а.с. 39).

Суд звертає увагу, що пунктом 5 Розділу VIII Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 травня 2012 року № 657 передбачено, що якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце на митній території України, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, в зоні діяльності якого перебувають ці товари, транспортні засоби, із письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.

Керівник митного органу, в зоні діяльності якого перебувають товари, транспортні засоби, що потрапили в аварію або під дію обставин непереборної сили, або особа, що виконує його обов'язки, після отримання заяви невідкладно організовує проведення огляду території чи іншого місця, де знаходяться, знаходились або можуть знаходитися товари і транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, за винятком випадків, коли такий огляд проводити недоцільно з урахуванням характеру аварії чи обставин непереборної сили та їх наслідків. Огляд території чи іншого місця, де знаходяться, знаходились або можуть знаходитися товари і транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, також не проводиться у разі відсутності протягом тривалого часу внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили можливості дістатися до місця пригоди.

За результатами огляду складається акт встановленої форми у трьох примірниках. Один примірник акта вручається особі, відповідальній за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, другий - невідкладно надсилається митному органу, під контролем якого перебувають товари, транспортні засоби, що потрапили в аварію або під дію обставин непереборної сили, а третій - залишається у справах митного органу, посадовими особами якого він був складений.

Згідно 6 пунктом Розділу VIII Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 травня 2012 року № 657 у випадку, якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, яким здійснюється контроль за цими товарами, транспортними засобами, з письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.

Разом із заявою подаються:

документи, що підтверджують факт аварії чи дії обставин непереборної сили, видані компетентними органами (установами) та засвідчені в установленому порядку;

примірник акта про проведення огляду територій та приміщень складів тимчасового зберігання, митних складів, магазинів безмитної торгівлі, територій вільних митних зон та інших місць, де знаходяться товари, транспортні засоби комерційного призначення, що підлягають митному контролю, чи провадиться діяльність, контроль за якою покладено на митні органи, якщо аварія чи обставини непереборної сили мали місце на митній території України у зоні діяльності іншого митного органу та таким іншим митним органом проводився огляд;

письмове підтвердження митного органу, якщо аварія чи обставини непереборної сили мали місце на митній території України у зоні діяльності іншого митного органу і таким іншим митним органом огляд не проводився згідно з абзацом четвертим пункту 5 цього розділу.

Крім того, у п. 2 цього Порядку передбачено, що:

аварія - небезпечна подія техногенного характеру, у зв'язку з якою товари, транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, були пошкоджені (зіпсовані, знищені, втрачені тощо) або потребували певного часу для відновлення можливості їх переміщення з метою забезпечення виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи;

документальне підтвердження - надання митному органу відповідних документів, що підтверджують факт аварії чи дії обставин непереборної сили;

обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події;

факт аварії чи дії обставин непереборної сили - часткове чи повне пошкодження (зіпсуття, знищення, втрата тощо) товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, або позбавлення можливості виконання відповідною особою передбачених законодавством України з питань державної митної справи або встановлених відповідним митним органом України вимог щодо вчинення відповідних дій з товарами, транспортними засобами, що перебувають під митним контролем.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що підставою для звільнення від адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачене частиною п'ятою статті 481 Митного кодексу України, є, окрім підтвердження обставин аварії/непереборної сили відповідними документами, повідомлення митного органу про обставини події, місцезнаходження транспортного засобу, а також подання інформації, яка надає можливість ідентифікувати такий товар.

Разом з тим, як свідчать обставини справи, доставка транспортного засобу до органів доходів і зборів призначення поза межами встановленого статтею 95 Митного кодексу України строку була зумовлена поломкою автомобіля, що не є в розумінні наведених норм законодавства аварією чи дією обставин непереборної сили, з чим законодавець пов'язує обставини звільнення від відповідальності за порушення митних правил.

Такі висновки суду узгоджуються з правовою позицією, викладеною Верховним Судом у постановах від 05 березня 2019 року у справі №448/391/16-а, від 02 квітня 2019 року у справі №455/417/16-а, від 31 січня 2020 року у справі №489/793/17.

Суд зазначає, що жодних доказів того, що зазначений вище транспортний засіб потребував ремонту в результаті аварії або дії обставин непереборної сили надані до позову документи не містять.

Жодною нормою законодавства не встановлено вимог щодо вивезення транспортних засобів та інших товарів за межі митної території України лише власним ходом.

Так, вищенаведеними нормами законодавства передбачено обов'язок доставити транспортний засіб у митний орган призначення до закінчення строку, проте спосіб виконання цього обов'язку не передбачений.

Отже, ремонт транспортного засобу не міг завадити позивачу вивезти згаданий транспортний засіб за межі митної території України за допомогою інших способів.

Згідно з частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, суд приходить висновку, що відповідач при розгляді справи про порушення митних правил та винесенні оскаржуваної постанови діяв у межах та у спосіб, визначений чинним законодавством.

Згідно з частиною 3 статті 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:

1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;

2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);

3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;

4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Таким чином, оцінюючи в сукупності обставини, на яких ґрунтуються заявлені позивачем вимоги, аналізуючи надані сторонами докази, на які вони посилалися як на підставу своїх вимог та заперечень, суд вважає, що позовна заява про скасування постанови в справі про порушення митних правил задоволенню не підлягає, оскільки стороною позивача не надано достатніх, належних та допустимих доказів, які б в сукупності свідчили про наявність правових підстав для задоволення позову.

При цьому, строк звернення до суду підлягає поновленню, оскільки доводи позивача про поважність його пропуску не спростовані,.

Керуючись статтями 2, 5-10, 72-77, 241-246, 250, 286 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з адміністративним позовом .

Відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат - Вуйка Віктор Анатолійович до Північної митниці Держмитслужби про визнання дій протиправними та скасування постанови в справі про порушення митних правил.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення безпосередньо або через Скадовський районний суд Херсонської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повне судове рішення складено 05 лютого 2021 року.

Суддя Пухальський С. В.