Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"26" січня 2021 р.м. ХарківСправа № 922/3125/20
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Смірнової О.В.
при секретарі судового засідання Деньковичі А.Й.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз", м. Харків
до Фізичної особи-підприємця Шевченка Андрія Володимировича, м. Красноград Харківської області
про стягнення 8394,76 грн.
за участю представників:
позивача - Смолякової І.О., довіреність №Др-200-1212 від 28.12.2020 року;
відповідача - Пілігріма П.О., ордер № 1029360 від 19.11.2020 року,
Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" (позивач) звернулося до Господарського суду Харківської області із позовною заявою до відповідача - Фізичної особи-підприємця Шевченка Андрія Володимировича, в якій просить стягнути 8394,76 грн. вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за період з 07-00 год. 01.11.2019 року по 12-00 год. 19.11.2019 року. Також, позивач просив стягнути з відповідача витрати на оплату судового збору.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 05.10.2020 року було прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного провадження.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 04.12.2020 року вирішено розгляд даної справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 22.12.2020 року на 11:00 год.
08.12.2020 року відповідач подав відзив (вх.№ 28718), в якому проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що позивачем не надано доказу на підтвердження неправомірності дій відповідача, а також беззаперечних доказів про те, що споживач газу - відповідач допустив порушення і був за це притягнуто до відповідного виду відповідальності. Відповідач вважає, що за відсутності в діях особи неправомірності, відповідальність за завдану шкоду не настає. Відтак, на думку відповідача, належні підстави для застосування таких санкцій були відсутні. Також заявник вказує на неможливість ідентифікації нумерації акта про порушення та адреси здійснення перевірки лічильника газу відповідача.
21.12.2020 року позивач подав відповідь на відзив (вх.№ 29723), в якій наполягав на задоволенні позовних вимог та вказав, що стягнення вартості не облікованих (донарахованих) обсягів - це не нарахування збитків, а перерахунок об'ємів та обсягу спожитого (розподіленого) природного газу.
У підготовчому засіданні 22.12.2020 року оголошено перерву до 05.01.2021 року.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 05.01.2021 року закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 26.01.2021 року на 11:10 год.
Представник позивача у судовому засіданні 26.01.2021 року підтримав позов та відповідь на відзив, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні 26.01.2021 року підтримав відзив, просив у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, оцінивши надані ними докази, суд установив такі обставини.
Відповідачем - ФО-П Шевченко А.В. підписано заяву-приєднання до умов типового договору розподілу природного газу №09426J4Q1VCP016 від 01.01.2016 року на об'єкт ведення господарської діяльності, що розташований за адресою: Харківська область, м.Красноград, вул. Соборна (Жовтнева), 57. У відповідності до якої як суб'єкту ринку природного газу було присвоєно персональний ЕІС-код: 56XО0006J4Q1V00H.
Отже, відповідач приєднався до типового публічного договору розподілу природного газу, текст якого затверджений Постановою НКРЕКП № 2498 від 30.09.2015 року (далі - Договір).
22.05.2019 року ПАТ "Харківгаз" змінило тип організаційно правової форми з публічного акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство, а також найменування підприємства на Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" (реєстраційний запис щодо зміни назви від 22.05.2019 року).
Типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
Умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" і Кодексу ГРС.
Відповідно до предмету Договору Оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.
15.11.2019 року представниками головного офісу AT "Харківгаз" здійснювався контрольний огляд вузла обліку відповідача, у зв'язку з чим, фахівці AT "Харківгаз" прибули на об'єкт газоспоживання ФО-П Шевченко А.В., що розташований за адресою: Харківська область, м. Красноград, вул. Соборна, 57. Під час технічного огляду ВОГ було встановлено порушення Кодексу ГРС, а саме:
- п.п. 1 п. 3 гл. 2 розд. XI "Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ внаслідок чого витрата (споживання) природного газу обліковується не коректно". Відповідно до п.п.1 п.3 гл.2 розд. XI Кодексу ГТС до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать: пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
- п.п. 3 п. 6 гл. 6 розд. X "наявність сторонніх шумів при роботі лічильника газу". Згідно до п.п.3 п.6 гл.6 розд. X Кодексу ГРС у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки. Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає: наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ.
- відсутність оригіналів документів на комерційний ВОГ (невідповідність п.3 гл. 6 розд. X). Згідно п.3 гл.6 розд. X Кодексу ГТС власники комерційних ВОГ протягом всього строку їх експлуатації повинні мати, зберігати та надавати на вимогу представника Оператора ГРМ при проведенні перевірок ВОГ чи передбачених пунктом 2 цієї глави заходів оригінали документів, які пред'являлися при введені комерційного ВОГ в експлуатацію та передбачені главою 4 цього розділу. Експлуатація комерційного ВОГ та його складових без наявності визначених в главі 4 цього розділу документів не допускається. У разі втрати будь-якого з документів власник комерційного ВОГ зобов'язаний їх відновити.
- невідповідність встановленого ГСО проектній документації, яка погоджена AT "Харківгаз" (невідповідність п.1 гл.9 розд. X). Відповідно до п.1 гл. 9 розд. X Кодексу ГРС суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору.
На підставі встановлених вище порушень, у відповідності до вимог п. 1 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС, представниками АТ "Харківгаз" складено акт про порушення № 000314 від 15.11.2019 року.
Відповідно до п. 5 акту про порушення за виявленими порушеннями в залежності від їх виду, споживачу необхідно вчинити певні дії. В даному випадку було прийнято рішення, що ФО-П Шевченко А.В. зобов'язаний надати в термін до 25.11.2019 року відповідний доступ представникам AT "Харківгаз" до ЗВТ (засобу вимірювальної техніки) на об'єкті споживача для демонтажу лічильника газу на позачергову державну повірку.
Згідно з Протоколом щодо направлення ЗВТ на позачергову повірку від 19.11.2019 року лічильник природного газу роторний PJ1-G4, заводський номер №364973, на об'єкті ФО-П Шевченко було розпломбовано, запакетовано з опломбуванням пломбою №R27473532 та направлено представником AT "Харківгаз" для проведення позачергової повірки.
На час проведення повірки засобу вимірювальної техніки газопостачання припинено з опломбуванням пломбою №R27473598 про що зазначено в Протоколі від 19.11.2019 року щодо направлення ЗВТ на позачергову повірку.
За результатами проведеної позачергової повірки лічильника газу ДП "Укрметртестстандарт" видано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 27.11.2019 року № 39-1-3/37247.
Підстави для визнання ЗВТ непридатним: похибка лічильника перевищує максимально допустимі значення. Тобто, лічильник відповідача було визнано непридатним до застосування за метрологічними показниками.
Акт про порушення № 000314 від 15.11.2019 року було складено у присутності споживача - ФО-П Шевченко А.В., що підтверджено його особистим підписом у розділі: "з Актом про порушення ознайомлений споживач (його представник)".
Із обставин справи вбачається, що вперше розгляд акта про порушення №000314 від 15.11.2019 року по об'єкту споживача ФО-П Шевченка А.В., що розташований за адресою: Харківська область, м.Красноград, вул. Жовтнева, 57, проводився на засіданні комісії Красноградського відділення AT "Харківгаз" 28.11.2019 року про що складено протокол та прийнято рішення про перенесення засідання комісії: у зв'язку неявкою відповідача на засідання комісії було прийнято рішення про перенесення розгляду акту про порушення на 20.12.2019 року.
На засіданні 20.12.2019 року комісія Красноградського відділення AT "Харківгаз" з розгляду актів про порушення прийняла остаточне рішення, яким вирішила зокрема: Задовольнити акт про порушення № 000314 від 15.11.2019 року та провести донарахування у об'ємі 1328,48 м3 (п.1); Протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення, проведення донарахування споживачам природного газу за порушення вимог Кодексу газорозподільних систем по Красноградському відділенню AT "Харківгаз" від 20.12.2019 року направити споживачу (п.3).
Відповідач на засіданні комісії з'явився, з рішенням комісії не погодився. Від отримання документів (за результатами засідання комісії) - відмовився.
Листом від 02.01.2020 року за вих. №61009-Сл-7-0120 відповідачу направлено протокол засідання комісії від 20.12.2019 року, акт - розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу та його вартості від 20.12.2019 року, рахунок на оплату № 69009149 від 26.12.2019 року, які отриманні останнім 09.01.2020 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу за формою № 119 AT "Укрпошта".
Враховуючи відсутність оплати заборгованості, позивачем направлено відповідачу вимогу про оплату заборгованості від 21.05.2020 року за вих.№ 61009- Сл-6272-0520, яку отримано 26.05.2020 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу за формою № 119 AT "Укрпошта".
Однак відповідач відповіді на вимогу не надав та добровільно не сплатив суму боргу з вартості не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу за цінами закупівлі АТ "Харківгаз" у розмірі 8394,76 грн.
Такі обставини, на думку позивача, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним вище обставинам, суд керується наступним.
Правовідносини між споживачем та газорозподільною організацією врегульовані Законом України "Про ринок природного газу", Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2494 (далі - Кодекс ГРС), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 року за №1379/27824, Правилами безпеки систем газопостачання України, що затверджені наказом Міністерства вугільної енергетики та вугільної промисловості від 15.05.2015 року № 285 тощо.
Закон України "Про ринок природного газу" визначає наступних суб'єктів ринку природного газу: оператор газотранспортної системи; оператор газорозподільної системи: оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.
Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" (далі - позивач, Оператор ГРМ) є Оператором ГРМ.
Відповідно до Кодексу ГРС Оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
У спірних правовідносинах відповідач має статус споживача. Згідно з п.4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС споживач природного газу (споживач) - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, об'єкти якої в установленому порядку підключені до/через ГРМ Оператора ГРМ, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу.
Згідно з п. 1 розділу 3 глави VI Кодексу ГРС споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт.
Відповідно до п.3 глави 3 розділ VI Кодексу ГРС договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Згідно з п. 4 глави 3 розділу VI кодекс ГРМ договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.
Пунктами 1, 5 глави 1 розділу X Кодексу ГРС передбачено, що приладовий облік природного газу в ГРМ організовується та здійснюється з метою отримання та реєстрації за допомогою комерційного ВОГ інформації про об'єми передачі (розподілу, споживання) природного газу в точках вимірювання та подальшого її використання при забезпеченні комерційного обліку природного газу між суб'єктами ринку природного газу.
Згідно з п. 1 глави 9 розділу X Кодексу ГРС суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору: 2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема, загальної похибки вимірювання; 3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; 4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; 5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання; 6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон зачислення лічильником газу).
Пунктом 9 глави 2 розділу IX Кодексу ГРС встановлено, що суб'єкт ринку природного газу, який не є власником комерційного ВОГ (вузла обліку газу), має право контролювати правильність експлуатації комерційного ВОГ, здійснювати його плановий або позаплановий контрольний огляд та/або технічну перевірку.
Перевірка комерційного вузла обліку газу (далі - ВОГ), а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб'єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.
У даному разі за результатами проведеної позачергової повірки лічильника газу ДП "Укрметртестстандарт" видано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 27.11.2019 року № 39-1-3/37247. Підстави для визнання ЗВТ непридатним: похибка лічильника перевищує максимально допустимі значення. Тобто, лічильник відповідача було визнано непридатним до застосування за мекологічними показниками.
Відповідно до пунктів 2, 3, глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем акт про порушення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення, Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
Враховуючи вищевикпадені вимоги Кодексу ГРС, акт про порушення № 000314 від 15.11.2019 року, було складено у присутності споживача - ФО-П Шевченка А.В., що підтверджено його особистим підписом у розділі: "з Актом про порушення ознайомлений споживач (його представник)".
Згідно з п. 8, 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Із обставин справи вбачається, що технічний розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму газу проведений за номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання відповідача, за період з 07-00 год. 01.11.2019 року по 12-00 год. 19.11.2019 року. В роботі застосовується один котел Vaillant VCW 242Е номінальною потужністю 3,04 м3/год з режимом роботи 24 год./добу.
Час роботи ГСО з 7-00 год. 01.11.2019 року по 12-00 год. 19.11.2019 року становить 437,00 год.
Отже, розрахункова кількість природного газу котла Vaillant VCW 242Е складає 3,04 м3/год * 437,00 год = 1328,48 м3.
З урахуванням оплаченого (спожитого) природного газу, всього розрахунковий обсяг неопломбованим газовим обладнанням відповідача складає: (3,04 м3/год * 437,00 год) - 31,00 м3 = 1297,48 м3.
Вартість не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу за цінами закупівлі АТ "Харківгаз" склала 8394,76 грн.
Перевіривши вищезазначені технічні розрахунки здійснені Оператором ГРМ, суд установив, що вони здійснені арифметично вірно.
Відповідно до статті 20 Господарського кодексу України права та законні інтереси кожного суб'єкта господарювання захищаються шляхом застосування оперативно-господарських санкцій. Оперативно-господарські санкції застосовуються управненою стороною в односторонньому порядку з метою припинення або попередження повторення порушення господарського зобов'язання іншою стороною ( частина перша статті 235 Господарського Кодексу України).
Правило частини третьої статті 235 Господарського Кодексу України передбачає, що оперативно - господарські санкції застосовуються незалежно від вини суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання.
Водночас стаття 236 Господарського Кодексу України визначає види оперативно-господарських санкцій, які сторони вправі передбачити у господарських договорах та містить правило про те, що їх перелік не є вичерпним, і що сторони вправі передбачити в договорі інші види таких санкцій.
Однак, як вже судом мотивовано та додатково підтверджується правилом частини першої 237 Господарського Кодексу України, підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною, не тільки такого, що виникло з господарського договору.
За частиною 2 статті 237 Господарського кодексу України, порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди із застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду із заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.
Право споживача на оскарження в судовому порядку рішення комісії відповідача передбачено п.12 гл.5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, який є обов'язковими для сторін.
Таким чином, з огляду на положення Кодексу ГРС та враховуючи зміст статей 235, 236 Господарського кодексу України, рішення Оператора ГРМ про донарахування споживачу недорахованого обсягу газу, вартості недорахованого обсягу газу є оперативно-господарською санкцією, та у разі незгоди із застосуванням якої заінтересована сторона, відповідно до ч. 2 ст.237 Господарського кодексу України може звернутися до суду з вимогою про скасування такої санкції.
За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення 8394,76 грн. вартості необлікованого об'єму та обсягу природного газу за період з 07-00 год. 01.11.2019 року по 12-00 год. 19.11.2019 року, як такі, що підтверджуються належними та допустимими доказами, тому позов підлягає задоволенню.
Водночас, суд відхиляє заперечення відповідача, які викладено останнім у відзиві на позовну заяву та звертає увагу останнього на наступне.
Згідно з частинами 1, 2 статті 217, статті 235, статті 236 Господарського кодексу України, господарськими санкціями є такі заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки, зокрема, оперативно-господарські санкції, до яких належить право сторони договору встановити в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов'язань стороною, яка порушила зобов'язання (зміна порядку оплати продукції, робіт послуг). Оперативно-господарські санкції застосовуються тоді, якщо вони передбачені сторонами договору.
За частиною 2 статті 237 Господарського кодексу України, порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди із застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду із заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.
Право споживача на оскарження в судовому порядку рішення комісії відповідача передбачено п.12 гл.5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, який є обов'язковими для сторін.
Таким чином, з огляду на положення Кодексу ГРС та враховуючи зміст статей 235, 236 Господарського кодексу України, рішення Оператора ГРМ про донарахування споживачу недорахованого обсягу газу, вартості недорахованого обсягу газу є оперативно-господарською санкцією, та у разі незгоди із застосуванням якої заінтересована сторона відповідно до ч. 2 ст.237 Господарського кодексу України може звернутися до суду з вимогою про скасування такої санкції.
Натомість в матеріалах справи №922/3125/20 відсутні докази оскарження рішення Оператора ГРМ про донарахування споживачу недорахованого обсягу газу.
З урахуванням наведеного, у даному разі рішення Оператора ГРМ про донарахування споживачу вартості неблікованого обсягу газу є чинним.
Що стосується тверджень відповідача стосовно неправомірності застосування оперативно-господарської санкції у даному випадку, оскільки жодних порушень господарського зобов'язання за спірним договором з АТ "Харківгаз" з боку відповідача допущено не було, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог абзацу першого п.1 глави 6 Розділу X Кодексу ГРС, власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
Як вже зазначалося вище, в акті про порушення від 15.11.2019 року №000314 представниками AT "Харківгаз" зафіксовано чотири порушення, виявлених під час огляду вузла обліку відповідно п. 4 гл. 9 розд. X, а саме:
- п.п. 1 п. 3 гл. 2 розд. XI "Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ внаслідок чого витрата (споживання) природного газу обліковується не коректно";
- п.п. 3 п. 6 гл. 6 розд. X "наявність сторонніх шумів при роботі лічильника газу";
- відсутність оригіналів документів на комерційний ВОГ (невідповідність п.3 гл. 6 розд. X);
- невідповідність встановленого ГСО проектній документації, яка погоджена AT "Харківгаз" (невідповідність п.1 гл.9 розд. X).
Згідно з вимогами Кодексу ГРС всі невідповідності вимогам є порушеннями. Порушення в свою чергу, діляться на порушення з вини споживача та порушення не з вини споживача. До порушень, які кваліфікуються як з вини споживача застосовується зокрема донарахування об'ємів природного газу. До порушень, які кваліфікуються як не з вини споживача (до яких включено позаштатний режим роботи ВОГ) застосовується перерахунок розподіленого природного газу (п.п.1 в.4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС).
Суд зазначає, що відповідачем фактично вже було спожито певний обсяг природного газу, який лічильник обрахував некоректно. Відтак АТ "Харківгаз" діяв цілком в межах вимог Кодексу ГРС, Закону України "Про ринок природного газу" та положень Типового договору розподілу природного газу.
Вказане спростовує твердження відповідача стосовно відсутності порушень з його боку, наведені посилання відхиляються судом за безпідставністю.
Крім того, факт необлікованого об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу в даній справі встановлюється на підставі довідки. Дану обставину передбачено абз. 6 п. 6 гл 9 розд X Кодексу ГРС, в якій зазначено, зокрема, наступне: Якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) буде підтверджена його невідповідність нормативним документам у сфері метрології та/або факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення. При цьому витрати, пов'язані з позачерговою чи експертною повіркою, компенсуються власником комерційного ВОГ/ЗВТ (крім факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ). Крім того, власник впродовж двомісячного строку здійснює заходи щодо приведення комерційного ВОГ (ЗВТ) в точці вимірювання у відповідність до вимог розділу X цього Кодексу, за винятком лічильників газу побутових споживачів.
Тобто, даною нормою також спростовуються твердження відповідача щодо встановлення неправомірності його дій, у зв'язку з виявленим позаштатним режимом роботи ЗВТ та необлікованим споживанням природного газу.
Відповідно до вимог п.п.1 п.4 глави 4 Розділу XI Кодексу ГРС, у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного З ВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
З огляду на наведене, наявність встановленого факту позаштатного режиму роботи лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ на об'єкті відповідача не обліковувалось, що засвідчено складеним та підписаним сторонами актом про виявлені порушення, а також заключениям спеціалізованого державного підприємства про непридатність лічильника газу заявника, у позивача були всі правові підстави для проведення перерахунку об'єму розподіленого (спожитого) природного газу на об'єкті заявника в порядку, передбаченому пп. 1 п. 4 глави 4 розділу XI Кодексу.
Суд також відзначає, що відповідач не є побутовим споживачем, оскільки відповідно до вимог Кодексу ГРС (п.4 глави 1 розділ І):
- побутовий споживач - споживач, що є фізичною особою та придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність;
- споживач природного газу (споживач) - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, об'єкти якої в установленому порядку підключені до/через ГРМ Оператора ГРМ, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу.
З наданих позивачем до суду документів, вбачається, що спір виник з ФО-П Шевченко А.М., а тому у спірних відносинах відповідач не є побутовим споживачем.
Суд також звертає увагу відповідача, що Кодексом ГРС не передбачено обов'язку Оператора ГРМ здійснювати нумерацію актів про порушення, тому наявність або відсутність нумерація не є безпосередньою умовою дійсності або недійсності актів про порушення.
Суд також відзначає, що розділом XI Кодексу ГРМ, який називається "Порядок перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування об'ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу", врегульовано два способи розрахунку спожитого природного газу: перерахунок (донарахування) об'ємів та зміну режиму нарахування. В даному випадку мова йде про п.п. 1 п. З гл. 2 розд XI Кодексу ГРМ, згідно якого здійснюється перерахунок спожитого природного газу у сторону збільшення його об'ємів та обсягів, а саме: до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунокрозподіленого (спожитого) об'єму природного газу, зокрема, належить: пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Тобто, стягнення вартості не облікованих (донарахованих) обсягів - це не нарахування збитків, а перерахунок об'ємів та обсягу спожитого (розподіленого) природного газу.
За таких підстав, заперечення відповідача позбавлені фактичного та правового обґрунтування, є такими, що не відповідають як матеріалам справи, так і нормам чинного законодавства, у зв'язку з ненаданням доказів в підтвердження обставин, викладених у відзиві, що порушує умови ч.1 ст. 74 ГПК України, за приписами якої, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а відтак позов підлягає задоволенню повністю.
В силу статті 129 ГПК України, судові витрати, понесені позивачем у зв'язку з оплатою судового збору, підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача в розмірі 2102,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 124, 129-1 Конституції України, статтями 1, 4, 12, 20, 46, 73, 74, 76-79, 86, 123, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позов задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Шевченка Андрія Володимировича (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" (код ЄДРПОУ 03359500, місцезнаходження: вул. Безлюдівська, б. 1, м. Харків, 61109) 8394,76 грн. вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за період з 07-00 год. 01.11.2019 року по 12-00 год. 19.11.2019 року та судовий збір в сумі 2102,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судові рішення у справі набирають законної сили, відповідно до ст.ст. 241, 284 Господарського процесуального кодексу України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Східного апеляційного господарського суду в установленому законом порядку протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 05.02.2021 року.
Суддя О.В. Смірнова