Рішення від 03.02.2021 по справі 920/1202/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

03.02.2021 Справа № 920/1202/20

м. Суми

Господарський суд Сумської області у складі судді Жерьобкіної Є.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників за наявними матеріалами справу № 920/1202/20

за позовом Державної екологічної інспекції у Сумській області (40030, м. Суми, вул. Першотравнева, 29),

до відповідача Державного підприємства "Попівський експериментальний завод" (41627, Сумська область, Конотопський район, с. Попівка, вул. Братів Ковтунів, 1),

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: 1) Попівської сільської ради (41627, Сумська область, Конотопський район, с. Попівка, вул. Ілліча, 1),

2) Сумської обласної радт (40000, м. Суми, площа Незалежності, 2, код ЄДРПОУ 23826636),

про стягнення 66063 грн 60 коп.,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача 66063 грн 60 коп. збитків, завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства України, а саме: 19 819 грн. 08 коп. - до спеціального фонду Державного бюджету України, 13 212 грн. 72 коп. - до спеціального фонду обласного бюджету Сумської обласної ради, 33 031 грн. 80 коп. - до спеціального фонду місцевого бюджету Попівської сільської ради, з початковим зарахуванням стягуваної суми на рахунок Попівської сільської ради, код бюджетного призначення платежу - 24062100 (грошові стягнення за шкоду заподіяну порушенням природоохоронного законодавства), номер рахунку (IBAN) UA 198999980333139331000018161, код отримувача (ЄДРПОУ): 37784555, Державне казначейство України.

Ухвалою господарського суду Сумської області від 03.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрите провадження у справі № 920/1202/20, визначено, що справа підлягає розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, відповідно до ст. 50 Господарського процесуального кодексу України залучено до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Попівську сільську раду (41627, Сумська область, Конотопський район, с. Попівка, вул. Ілліча, 1, код ЄДРПОУ 04389220) та Сумську обласну раду (40000, м. Суми, площа Незалежності, 2, код ЄДРПОУ 23826636); відповідачу наданий п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву (з урахуванням вимог ст. 165 ГПК України). Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву (ч. 6 ст. 252 ГПК України); позивачу наданий семиденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив; встановлений третім особам п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання суду пояснення щодо позову відповідно до ст. 168 ГПК України; встановлений відповідачу семиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення; заяви, клопотання і заперечення подаються сторонами в письмовій формі.

За приписами ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Сумська обласна рада подала пояснення (вх. №11132 від 16.12.2020), в якому зазначає, що відповідачем здійснювалася господарська діяльність на території села Попівка Конотопського району Сумської області, тому шкода за порушення вимог природоохоронного законодавства повинна частково відшкодовуватись в доход державного бюджету, обласного та сільського бюджетів. Сумська обласна рада просить розглядати справу без участі її представника.

Ухвала господарського суду Сумської області від 03.12.2020 про відкриття провадження у справі № 920/1202/20 отримана відповідачем 09.12.2020, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.

Відповідач відзиву на позовну заяву, будь-яких клопотань чи заяв станом на 03.02.2021 не подав.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подання доказів в обґрунтування своїх позицій по справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для реалізації учасниками процесу своїх прав.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.

З урахуванням приписів ч. 1 ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

За приписами ч. 1 ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про використання та охорону земель.

Відповідно до ст. 34 вказаного Закону, завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.

Державна екологічна інспекція в Сумській області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.

Згідно з ч. 6 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

З матеріалів справи вбачається, що у період з 07.07.2020 по 15.07.2020 державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Сумської області була проведена позапланова перевірка по дотриманню вимог природоохоронного законодавства Державним підприємством "Попівський експериментальний завод" на підставі подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням (лист-клопотання підприємства № 171 від 02.07.2020).

Згідно з актом №217/05 від 15.07.2020, під час перевірки встановлений факт забруднення земельної ділянки хімічними речовинами, а саме амонієм, фосфором та органічними речовинами на території 180 кв.м. в санітарній зоні бардонакопичувача ДП "Попівський експериментальний завод" за адресою: Сумська область, Конотопський район, с. Попівка, вул. Братів Ковтунів, 1, що є порушенням ст. 91, 95 Земельного кодексу України. Вказане порушення підтверджується протоколом № 27-07-2020 від 14.07.2020 вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів.

Акт, складений за результатами перевірки, підписаний відповідачем без зауважень.

За виявлене порушення вимог природоохоронного законодавства на т. в. о. директора ОСОБА_1 був складений протокол про адміністративне правопорушення № 013341 від 15.07.2020 за ст. 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення (псування сільськогосподарських та інших земель, забруднення їх хімічними і радіоактивними речовинами, нафтою та нафтопродуктами, неочищеними стічними водами, виробничими та іншими відходами, а так само невжиття заходів по боротьбі з бур'янами). 15 липня 2020 року відносно ОСОБА_1 була винесена постанова про накладення адміністративного стягнення № 013341 від 15.07.2020 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у вигляді штрафу на суму 850 грн., який сплачений в добровільному порядку згідно з квитанцією №50439467 від 17.07.2020.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в результаті забруднення земельної ділянки, відповідачем була завдана шкода навколишньому природному середовищу в розмірі 66063 грн. 60 коп. Розрахунок шкоди проведений на підставі Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 27.10.1997 № 171 (у редакції наказу Мінприроди 04.04.2007 № 149), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05 травня 1998 р. за № 285/2725.

01.10.2020 позивач звернувся до відповідача з претензією про відшкодування заподіяної державі шкоди, до якої додав розрахунок збитків.

У відповідь на претензію листом від 23.10.2020 № 302 відповідач повідомив, що робота підприємства на даний час заблокована співробітниками ДФС, а готова продукція вилучена. Оплата шкоди може бути здійснена тільки при вирішенні питання початку роботи підприємства протягом наступного місяця, так як станом на 23.10.2020 взагалі відсутні оборотні кошти.

Відповідач у добровільному порядку шкоду не відшкодував.

Відносини в галузі охорони навколишнього природного середовища України регулюються Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

Так, спірні правовідносини, які виникли між сторонами регулюються, зокрема, положеннями Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Закону України «Про охорону земель» та Земельного кодексу України.

Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" (далі - Закон) використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Згідно зі ст. 52 Закону, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані додержувати правил транспортування, зберігання і застосування засобів захисту рослин, стимуляторів їх росту, мінеральних добрив, нафти і нафтопродуктів, токсичних хімічних речовин та інших препаратів, з тим щоб не допустити забруднення ними або їх складовими навколишнього природного середовища і продуктів харчування.

Відповідно до ст. 35 Закону України «Про охорону земель» власники і землекористувачі, в тому числі орендарі земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі на основі застосування екологобезпечних технологій обробітку і техніки, здійснення інших заходів, які зменшують негативний вплив на ґрунти, запобігають безповоротній втраті гумусу, поживних елементів тощо; дотримуватися нормативів при здійсненні протиерозійних, агротехнічних, агрохімічних, меліоративних та інших заходів, пов'язаних з охороною земель, збереженням і підвищенням родючості ґрунтів; надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування відомості про застосування пестицидів та агрохімікатів; сприяти систематичному проведенню вишукувальних, обстежувальних, розвідувальних робіт за станом земель, динамікою родючості ґрунтів; своєчасно інформувати відповідні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування щодо стану, деградації та забруднення земельних ділянок; забезпечувати додержання встановленого законодавством України режиму використання земель, що підлягають особливій охороні; забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку; забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям; уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.

При здійсненні господарської діяльності, пов'язаної із зберіганням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням і захороненням відходів, забезпечуються: виконання заходів щодо запобігання або зменшення обсягів утворення відходів та екологічно безпечне поводження з ними; запобігання негативному впливу об'єктів поводження з відходами, що використовуються для збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення відходів на ґрунтовий покрив прилеглих територій (ст. 46 Закону України «Про охорону земель»).

Статтями 91, 96 Земельного кодексу України передбачено, що власники та землекористувачі земельних ділянок зобов'язані додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля.

За змістом статей 68, 69 Закону, порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

На підставі викладеного, оскільки матеріалами справи підтверджується факт завдання відповідачем шкоди навколишньому природному середовищу, у зв'язку з забруднення земельної ділянки хімічними речовинами, а саме амонієм, фосфором та органічними речовинами на території 180 кв.м. в санітарній зоні бардонакопичувача ДП "Попівський експериментальний завод" за адресою: Сумська область, Конотопський район, с. Попівка, вул. Братів Ковтунів, 1, що є порушенням ст. 52 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 96 Земельного кодексу України, ст. 35 Закону України «Про охорону земель», розмір завданої шкоди підтверджується розрахунком, що здійснений позивачем на підставі Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 27.10.1997 № 171 (у редакції наказу Мінприроди 04.04.2007 № 149), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05 травня 1998 р. за № 285/2725, відповідач доказів відшкодування шкоди чи обґрунтованих заперечень проти позовних вимог не подав, суд вважає правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача 66063 грн 60 коп. збитків, завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства України, а саме: 19 819 грн. 08 коп. - до спеціального фонду Державного бюджету України, 13 212 грн. 72 коп. - до спеціального фонду обласного бюджету Сумської обласної ради, 33 031 грн. 80 коп. - до спеціального фонду місцевого бюджету Попівської сільської ради, з початковим зарахуванням стягуваної суми на рахунок Попівської сільської ради, код бюджетного призначення платежу - 24062100 (грошові стягнення за шкоду заподіяну порушенням природоохоронного законодавства), номер рахунку (IBAN) UA 198999980333139331000018161, код отримувача (ЄДРПОУ): 37784555, Державне казначейство України, з урахуванням положень статті 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", пункту 7 ч. 3 ст. 29, пункту 4 ч.1 ст. 691 Бюджетного кодексу України.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України витрати позивача по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного підприємства "Попівський експериментальний завод" (41627, Сумська область, Конотопський район, с. Попівка, вул. Братів Ковтунів, 1, код ЄДРПОУ 00375220) 66063 грн 60 коп. збитків, завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства України, а саме: 19 819 грн. 08 коп. - до спеціального фонду Державного бюджету України, 13 212 грн. 72 коп. - до спеціального фонду обласного бюджету Сумської обласної ради, 33 031 грн. 80 коп. - до спеціального фонду місцевого бюджету Попівської сільської ради, з початковим зарахуванням стягуваної суми на рахунок Попівської сільської ради, код бюджетного призначення платежу - 24062100 (грошові стягнення за шкоду заподіяну порушенням природоохоронного законодавства), номер рахунку (IBAN) UA 198999980333139331000018161, код отримувача (ЄДРПОУ): 37784555, Державне казначейство України.

3. Стягнути з Державного підприємства "Попівський експериментальний завод" (41627, Сумська область, Конотопський район, с. Попівка, вул. Братів Ковтунів, 1, код ЄДРПОУ 00375220) на користь Державної екологічної інспекції у Сумській області (40030, м. Суми, вул. Першотравнева, 29, код ЄДРПОУ 37970834) 2102 грн 00 коп. витрат по сплаті судового збору.

4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

5. Відповідно до ст. ст. 241, 256, 257 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду, з урахуванням пп. 17.5. п. 17 Розділу XI Перехідних положень ГПК України.

Повне рішення складене та підписане суддею 08.02.2021.

Суддя Є.А. Жерьобкіна