Справа № 495/219/21
Номер провадження 3/495/107/2021
25 січня 2021 рокум. Білгород-Дністровський
Суддя Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Боярський О.О.
розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Чистоводне, Білгород-Дністровського району, Одеської області, громадянки України, займає посаду голови Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 172-7 ч.1, ч.2 Кодексу України про адміністративні правопорушення
До Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області 15 січня 2021 року надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 62/2021 від 15.01.2021 року з доданими до нього матеріалами відносно ОСОБА_1 за ст. 172-7 ч. 1 КУпАП (№ 495/219/21).
Згідно з протоколом, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді голови Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, будучи суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», відповідно до підпункту «Б» п. 1, ч. 1, ст. 3, та суб'єктом відповідно до Примітки до ст. 172-7 КУпАП, в порушення ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», не повідомила колегіальний орган - Володимирівську сільську раду Білгород-Дністровського району Одеської області, про наявність у неї реального конфлікту інтересів під час прийняття рішення та вчинення дій, щодо підписання розпорядження № 125 від 03.11.2020 року, яким виплатила матеріальну допомогу для вирішення матеріально-побутових питань в розмірі одного посадового окладу, що складає 1112 грн. електрику ОСОБА_2 , який є її чоловіком, та близькою особою і членом сім'ї відповідно до ст. 1 Закону, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ч. 1 ст.172-7 КУпАП.
Відповідно до п.п. 3 п.1 розділу ІІ «Завдання Управління» «Положення про Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України», затвердженого Наказом ДСР НПУ від 06.11.2019 № 17 (Далі - Положення), основними завданнями є: протидія корупції серед посадових осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», вжиття заходів з метою виявлення корупційних правопорушень і правопорушень, пов'язаних з корупцією, та їх припинення відповідно до законодавства України.
Відповідно до п.п. 22 п.1 розділу ІІІ «Функції Управління» Положення, працівники Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України здійснюють моніторинг та аналіз стану дотримання антикорупційного законодавства особами, на яких поширюється дія статті 3 Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до п.п. 23 п.1 розділу ІІІ «Функції Управління» Положення, працівники Управління здійснюють збирання доказів про вчинення корупційних правопорушень та правопорушень пов'язаних з корупцією.
Відповідно до п.п. 24 п.1 розділу ІІІ «Функції Управління» Положення, працівники Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, здійснюють складання в межах компетенції протоколів про правопорушення, пов'язані з корупцією, та направлення їх до суду в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Рішення Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 12.11.2015 №1- VII «Про визнання повноважень сільського голови Володимирівської сільської ради», ОСОБА_1 обрано головою Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області та визнано її повноваження.
Рішення Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 12.11.2015 №4- VII «Про присвоєння рангу посадової особи місцевого самоврядування» сільському голові Володимирівської сільської ради ОСОБА_1 присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування.
Рішення Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 21.12.2017 №227- VII «Про присвоєння рангу посадової особи місцевого самоврядування» сільському голові Володимирівської сільської ради ОСОБА_1 присвоєно 8 ранг посадової особи місцевого самоврядування.
Відповідно до підпункту «Б» п. 1, ч. 1, ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», сільські, селищні голови є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Відповідно до п.1 Примітки до ст. 172-7 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції".
Таким чином, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді голови Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, є суб'єктом відповідно п.п. «Б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону та п.1 Примітки до ст. 172-7 КУпАП, на яких поширюється дія цього Закону, та суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією передбаченого ст. 172-7 КУпАП.
Відповідно до розпорядження голови Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 5 від 04.01.2012, ОСОБА_2 призначено на посаду електрика з 04.01.2012 з оплатою згідно штатного розпису.
Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_1 , з 01.02.1981 ОСОБА_1 являється дружиною ОСОБА_2 .
Відповідно до публічної частини інформаційно - телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», в поданій ОСОБА_1 щорічній декларації, ОСОБА_2 визначений як чоловік, джерелом доходів якого є заробітна плата отримана за основним місцем роботи - Володимирівська сільська рада (код 04527069).
Таким чином встановлено та підтверджено сімейний (родинний) зв'язок голови Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області Козян Н.І. та електрика Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 , та вказані особи є один одному близькими особами і членами сім'ї відповідно до визначення у ст. 1 Закону.
Голова Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 виконуючи службові повноваження, за результатами розгляду розпорядження № 125 від 03.11.2020, яким виплатила матеріальну допомогу для вирішення матеріально-побутових питань в розмірі одного посадового окладу, що складає 1112 грн. електрику ОСОБА_2 , який є її чоловіком, та близькою особою і членом сім'ї відповідно до ст. 1 Закону, прийняла рішення та вчинила дію, а саме підписала та видала розпорядження, чим погодила виплату матеріальної допомоги для вирішення матеріально-побутових питань ОСОБА_2 .
Згідно довідки № 291 від 05.11.2020, матеріальна допомога для вирішення матеріально-побутових питань в розмірі одного посадового окладу, що складає 1112 грн. електрику ОСОБА_2 нарахована та виплачена.
Відповідно до довідки з Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 317 від 22.12.2020, повідомлень від голови Володимирівської сільської ради ОСОБА_1 , щодо виникнення конфлікту інтересів за період з 01.01.2019 по 25.11.2020, відносно свого чоловіка ОСОБА_2 не надходило.
Також, у своєму поясненні ОСОБА_1 підтвердила, що про наявність у неї реального конфлікту інтересів під час підписання розпоряджень про надання матеріальної допомоги ОСОБА_2 , який є її чоловіком, будь-яким чином, будь-який орган, вона не повідомляла.
Враховуючи вищевказане, голова Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області Козян Н.І., маючи суперечність між приватним інтересом, зумовленим сімейними стосунками з електриком Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 , який є її чоловіком, та її службовими повноваженнями, вираженими у одноосібній службовій можливості ОСОБА_1 розпоряджатися коштами, застосовувати заходи заохочення працівників ради, що вплинуло на об'єктивність та неупередженість прийняття рішення, і виразилось в прийнятті рішення та вчинення дії, щодо підписання розпорядження № 125 від 03.11.2020, на підставі якого електрику ОСОБА_2 , нарахована та виплачена матеріальна допомога для вирішення матеріально-побутових питань в розмірі одного посадового окладу, що складає 1112 грн., та наявним майновим інтересом вираженим в наданні можливості ОСОБА_2 отримати додаткові грошові кошти в Володимирівській сільській раді Білгород-Дністровського району Одеської області, окрім встановленого окладу заробітної плати згідно штатного розпису, та покращенні його матеріального становища і збільшення сукупного доходу родини ОСОБА_3 , тобто перебувала в умовах реального конфлікту інтересів, та не повідомила колегіальний орган - Володимирівську сільську раду Білгород-Дністровського району Одеської області, про наявність у неї реального конфлікту інтересів під час прийняття рішення та вчинення дій.
Моментом виникнення у голови Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 реального конфлікту інтересів, є момент прийняття нею рішення та вчинення дії, щодо підписання розпорядження № 125 від 03.11.2020 про виплату матеріальної допомоги для вирішення матеріально-побутових питань своєму чоловікові ОСОБА_2 .
З урахуванням викладеного встановлено, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді голови Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, тобто будучи суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», та розповсюджуються обов'язки, щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачені статтею 28 Закону, достовірно знаючи, що приймає рішення, щодо підписання розпорядження № 125 від 03.11.2020, на підставі якого, електрику Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 який є її чоловіком, виплачена матеріальна допомога для вирішення матеріально-побутових питань, не повідомила колегіальний орган - Володимирівську сільську раду Білгород-Дністровського району Одеської області, про наявність у неї реального конфлікту інтересів, чим порушила ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст.172-7 КУпАП, а саме неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку, про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
ОСОБА_1 не виконала вимоги ст. 28 Закону, які виникли у неї, як у голови Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, яка розташована за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Володимирівка, вул. Центральна, 1.
До Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області 15 січня 2021 року надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 63/2021 від 15.01.2021 року з доданими до нього матеріалами відносно ОСОБА_1 за ст. 172-7 ч.2 КУпАП (справа № 495/223/21).
Відповідно до протоколу, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді голови Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, будучи суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», відповідно до підпункту «Б» п. 1, ч. 1, ст. 3, та суб'єктом відповідно до Примітки до ст. 172-7 КУпАП, в порушення ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», вчинила дії та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, щодо підписання розпорядження № 125 від 03.11.2020 року, яким виплатила матеріальну допомогу для вирішення матеріально-побутових питань в розмірі одного посадового окладу, що складає 1112 грн. електрику ОСОБА_2 , який є її чоловіком, та близькою особою і членом сім'ї відповідно до ст. 1 Закону, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ч. 2 ст.172-7 КУпАП.
Відповідно до п.п. 3 п.1 розділу ІІ «Завдання Управління» «Положення про Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України», затвердженого Наказом ДСР НПУ від 06.11.2019 № 17 (Далі - Положення), основними завданнями є: протидія корупції серед посадових осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», вжиття заходів з метою виявлення корупційних правопорушень і правопорушень, пов'язаних з корупцією, та їх припинення відповідно до законодавства України.
Відповідно до п.п. 22 п.1 розділу ІІІ «Функції Управління» Положення, працівники Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України здійснюють моніторинг та аналіз стану дотримання антикорупційного законодавства особами, на яких поширюється дія статті 3 Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до п.п. 23 п.1 розділу ІІІ «Функції Управління» Положення, працівники Управління здійснюють збирання доказів про вчинення корупційних правопорушень та правопорушень пов'язаних з корупцією.
Відповідно до п.п. 24 п.1 розділу ІІІ «Функції Управління» Положення, працівники Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, здійснюють складання в межах компетенції протоколів про правопорушення, пов'язані з корупцією, та направлення їх до суду в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Рішення Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 12.11.2015 №1- VII «Про визнання повноважень сільського голови Володимирівської сільської ради», ОСОБА_1 обрано головою Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області та визнано її повноваження.
Рішення Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 12.11.2015 №4- VII «Про присвоєння рангу посадової особи місцевого самоврядування» сільському голові Володимирівської сільської ради ОСОБА_1 присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування.
Рішення Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 21.12.2017 №227- VII «Про присвоєння рангу посадової особи місцевого самоврядування» сільському голові Володимирівської сільської ради ОСОБА_1 присвоєно 8 ранг посадової особи місцевого самоврядування.
Відповідно до підпункту «Б» п. 1, ч. 1, ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», сільські, селищні голови є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Відповідно до п.1 Примітки до ст. 172-7 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції".
Таким чином, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді голови Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, є суб'єктом відповідно п.п. «Б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону та п.1 Примітки до ст. 172-7 КУпАП, на яких поширюється дія цього Закону, та суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією передбаченого ст. 172-7 КУпАП.
Відповідно до розпорядження голови Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 5 від 04.01.2012, ОСОБА_2 призначено на посаду електрика з 04.01.2012 з оплатою згідно штатного розпису.
Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_1 , з 01.02.1981 ОСОБА_1 являється дружиною ОСОБА_2 .
Відповідно до публічної частини інформаційно - телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», в поданій ОСОБА_1 щорічній декларації, ОСОБА_2 визначений як чоловік, джерелом доходів якого є заробітна плата отримана за основним місцем роботи - Володимирівська сільська рада (код 04527069).
Таким чином встановлено та підтверджено сімейний (родинний) зв'язок голови Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області Козян Н.І. та електрика Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 , та вказані особи є один одному близькими особами і членами сім'ї відповідно до визначення у ст. 1 Закону.
Голова Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 виконуючи службові повноваження, за результатами розгляду розпорядження № 125 від 03.11.2020, яким виплатила матеріальну допомогу для вирішення матеріально-побутових питань в розмірі одного посадового окладу, що складає 1112 грн. електрику ОСОБА_2 , який є її чоловіком, та близькою особою і членом сім'ї відповідно до ст. 1 Закону, прийняла рішення та вчинила дію, а саме підписала та видала розпорядження, чим погодила виплату матеріальної допомоги для вирішення матеріально-побутових ОСОБА_2 .
Згідно довідки № 291 від 05.11.2020, матеріальна допомога для вирішення матеріально-побутових питань в розмірі одного посадового окладу, що складає 1112 грн. електрику ОСОБА_2 нарахована та виплачена.
Відповідно до довідки з Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 317 від 22.12.2020, повідомлень від голови Володимирівської сільської ради ОСОБА_1 , щодо виникнення конфлікту інтересів за період з 01.01.2019 по 25.11.2020, відносно свого чоловіка ОСОБА_2 не надходило.
Також, у своєму поясненні ОСОБА_1 підтвердила, що про наявність у неї реального конфлікту інтересів під час підписання розпоряджень про надання матеріальної допомоги ОСОБА_2 , який є її чоловіком, будь-яким чином, будь-який орган, вона не повідомляла.
Відповідно до статті 1 Закону та п. 2 Примітки до ст. 172-7 КУпАП, під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання вказаних повноважень.
Враховуючи вищевказане, голова Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області Козян Н.І., маючи суперечність між приватним інтересом, зумовленим сімейними стосунками з електриком Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 , який є її чоловіком, та її службовими повноваженнями, вираженими у одноосібній службовій можливості ОСОБА_1 розпоряджатися коштами, застосовувати заходи заохочення працівників ради, що вплинуло на об'єктивність та неупередженість прийняття рішення, і виразилось в прийнятті рішення та вчинення дії, щодо підписання розпорядження № 125 від 03.11.2020, на підставі якого електрику ОСОБА_2 , нарахована та виплачена матеріальна допомога для вирішення матеріально-побутових питань в розмірі одного посадового окладу, що складає 1112 грн., та наявним майновим інтересом вираженим в наданні можливості ОСОБА_2 отримати додаткові грошові кошти в Володимирівській сільській раді Білгород-Дністровського району Одеської області, окрім встановленого окладу заробітної плати згідно штатного розпису, та покращенні його матеріального становища і збільшення сукупного доходу родини ОСОБА_3 , тобто перебувала в умовах реального конфлікту інтересів, вчинила дії та прийняла рішення.
Моментом виникнення у голови Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 реального конфлікту інтересів, є момент прийняття нею рішення та вчинення дії, щодо підписання розпорядження № 125 від 03.11.2020 про виплату матеріальної допомоги для вирішення матеріально-побутових питань своєму чоловікові ОСОБА_2 .
З урахуванням викладеного встановлено, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді голови Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, тобто будучи суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», та розповсюджуються обов'язки, щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачені статтею 28 Закону, достовірно знаючи, що приймає рішення, щодо підписання розпорядження № 125 від 03.11.2020, на підставі якого, електрику Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 який є її чоловіком, виплачена матеріальна допомога для вирішення матеріально-побутових питань, вчинила дії та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, чим порушила ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 2 ст.172-7 КУпАП, а саме вчинення дій та прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
ОСОБА_1 не виконала вимоги ст. 28 Закону, які виникли у неї, як у голови Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, яка розташована за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Володимирівка, вул. Центральна, 1.
До Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області 15 січня 2021 року надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 64/2021 від 15.01.2021 року з доданими до нього матеріалами відносно ОСОБА_1 за ст. 172-7 ч.2 КУпАП (справа № 495/220/21).
Відповідно до протоколу, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді голови Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, будучи суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», відповідно до підпункту «Б» п. 1, ч. 1, ст. 3, та суб'єктом відповідно до Примітки до ст. 172-7 КУпАП, в порушення ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», не повідомила колегіальний орган - Володимирівську сільську раду Білгород-Дністровського району Одеської області, про наявність у неї реального конфлікту інтересів під час прийняття рішення та вчинення дій, щодо підписання розпорядження № 178 від 24.10.2019, яким виплатила матеріальну допомогу для вирішення матеріально-побутових питань в розмірі одного посадового окладу, що складає 960 грн. електрику ОСОБА_2 , який є її чоловіком, та близькою особою і членом сім'ї відповідно до ст. 1 Закону, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ч. 1 ст.172-7 КУпАП.
Відповідно до п.п. 3 п.1 розділу ІІ «Завдання Управління» «Положення про Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України», затвердженого Наказом ДСР НПУ від 06.11.2019 № 17 (Далі - Положення), основними завданнями є: протидія корупції серед посадових осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», вжиття заходів з метою виявлення корупційних правопорушень і правопорушень, пов'язаних з корупцією, та їх припинення відповідно до законодавства України.
Відповідно до п.п. 22 п.1 розділу ІІІ «Функції Управління» Положення, працівники Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України здійснюють моніторинг та аналіз стану дотримання антикорупційного законодавства особами, на яких поширюється дія статті 3 Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до п.п. 23 п.1 розділу ІІІ «Функції Управління» Положення, працівники Управління здійснюють збирання доказів про вчинення корупційних правопорушень та правопорушень пов'язаних з корупцією.
Відповідно до п.п. 24 п.1 розділу ІІІ «Функції Управління» Положення, працівники Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, здійснюють складання в межах компетенції протоколів про правопорушення, пов'язані з корупцією, та направлення їх до суду в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Рішення Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 12.11.2015 №1- VII «Про визнання повноважень сільського голови Володимирівської сільської ради», ОСОБА_1 обрано головою Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області та визнано її повноваження.
Рішення Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 12.11.2015 №4- VII «Про присвоєння рангу посадової особи місцевого самоврядування» сільському голові Володимирівської сільської ради ОСОБА_1 присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування.
Рішення Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 21.12.2017 №227- VII «Про присвоєння рангу посадової особи місцевого самоврядування» сільському голові Володимирівської сільської ради ОСОБА_1 присвоєно 8 ранг посадової особи місцевого самоврядування.
Відповідно до підпункту «Б» п. 1, ч. 1, ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», сільські, селищні голови є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Відповідно до п.1 Примітки до ст. 172-7 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції".
Таким чином, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді голови Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, є суб'єктом відповідно п.п. «Б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону та п.1 Примітки до ст. 172-7 КУпАП, на яких поширюється дія цього Закону, та суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією передбаченого ст. 172-7 КУпАП.
Відповідно до розпорядження голови Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 5 від 04.01.2012, ОСОБА_2 призначено на посаду електрика з 04.01.2012 з оплатою згідно штатного розпису.
Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_1 , з 01.02.1981 ОСОБА_1 являється дружиною ОСОБА_2 .
Відповідно до публічної частини інформаційно - телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», в поданій ОСОБА_1 щорічній декларації, ОСОБА_2 визначений як чоловік, джерелом доходів якого є заробітна плата отримана за основним місцем роботи - Володимирівська сільська рада (код 04527069).
Таким чином встановлено та підтверджено сімейний (родинний) зв'язок голови Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області Козян Н.І. та електрика Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 , та вказані особи є один одному близькими особами і членами сім'ї відповідно до визначення у ст. 1 Закону.
Голова Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 виконуючи службові повноваження, за результатами розгляду розпорядження № 178 від 24.10.2019, яким виплатила матеріальну допомогу для вирішення матеріально-побутових питань в розмірі одного посадового окладу, що складає 960 грн. електрику ОСОБА_2 , який є її чоловіком, та близькою особою і членом сім'ї відповідно до ст. 1 Закону, прийняла рішення та вчинила дію, а саме підписала та видала розпорядження, чим погодила виплату матеріальної допомоги для вирішення матеріально-побутових питань ОСОБА_2 .
Згідно довідки № 288 від 05.11.2020, матеріальна допомога для вирішення матеріально-побутових питань в розмірі одного посадового окладу, що складає 960 грн. електрику ОСОБА_2 нарахована та виплачена.
Відповідно до довідки з Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 317 від 22.12.2020, повідомлень від голови Володимирівської сільської ради ОСОБА_1 , щодо виникнення конфлікту інтересів за період з 01.01.2019 по 25.11.2020, відносно свого чоловіка ОСОБА_2 не надходило.
Також, у своєму поясненні ОСОБА_1 підтвердила, що про наявність у неї реального конфлікту інтересів під час підписання розпоряджень про надання матеріальної допомоги ОСОБА_2 , який є її чоловіком, будь-яким чином, будь-який орган, вона не повідомляла.
Відповідно до статті 1 Закону та п. 2 Примітки до ст. 172-7 КУпАП, під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання вказаних повноважень.
Відповідно до визначень зазначених в статті 1 Закону, приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
Статтею 41 Закону встановлено: особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, діють неупереджено, незважаючи на приватні інтереси, особисте ставлення до будь-яких осіб, на свої політичні погляди, ідеологічні, релігійні або інші особисті погляди чи переконання.
Враховуючи вищевказане, голова Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області Козян Н.І., маючи суперечність між приватним інтересом, зумовленим сімейними стосунками з електриком Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 , який є її чоловіком, та її службовими повноваженнями, вираженими у одноосібній службовій можливості ОСОБА_1 розпоряджатися коштами, застосовувати заходи заохочення працівників ради, що вплинуло на об'єктивність та неупередженість прийняття рішення, і виразилось в прийнятті рішення та вчинення дії, щодо підписання розпорядження № 178 від 24.10.2019, на підставі якого електрику ОСОБА_2 , нарахована та виплачена матеріальна допомога для вирішення матеріально-побутових питань в розмірі одного посадового окладу, що складає 960 грн., та наявним майновим інтересом вираженим в наданні можливості ОСОБА_2 отримати додаткові грошові кошти в Володимирівській сільській раді Білгород-Дністровського району Одеської області, окрім встановленого окладу заробітної плати згідно штатного розпису, та покращенні його матеріального становища і збільшення сукупного доходу родини ОСОБА_3 , тобто перебувала в умовах реального конфлікту інтересів, та не повідомила колегіальний орган - Володимирівську сільську раду Білгород-Дністровського району Одеської області, про наявність у неї реального конфлікту інтересів під час прийняття рішення та вчинення дій.
Моментом виникнення у голови Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 реального конфлікту інтересів, є момент прийняття нею рішення та вчинення дії, щодо підписання розпорядження № 178 від 24.10.2019 про виплату матеріальної допомоги для вирішення матеріально-побутових питань своєму чоловікові ОСОБА_2 .
З урахуванням викладеного встановлено, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді голови Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, тобто будучи суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», та розповсюджуються обов'язки, щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачені статтею 28 Закону, достовірно знаючи, що приймає рішення, щодо підписання розпорядження № 178 від 24.10.2019, на підставі якого, електрику Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 який є її чоловіком, виплачена матеріальна допомога для вирішення матеріально-побутових питань, не повідомила колегіальний орган - Володимирівську сільську раду Білгород-Дністровського району Одеської області, про наявність у неї реального конфлікту інтересів, чим порушила ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст.172-7 КУпАП, а саме неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку, про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
ОСОБА_1 не виконала вимоги ст. 28 Закону, які виникли у неї, як у голови Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, яка розташована за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Володимирівка, вул. Центральна, 1.
До Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області 15 січня 2021 року надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 65/2021 від 15.01.2021 року з доданими до нього матеріалами відносно ОСОБА_1 за ст. 172-7 ч.2 КУпАП (справа № 495/224/21).
Відповідно до протоколу, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді голови Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, будучи суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», відповідно до підпункту «Б» п. 1, ч. 1, ст. 3, та суб'єктом відповідно до Примітки до ст. 172-7 КУпАП, в порушення ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», вчинила дії та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, щодо підписання розпорядження № 178 від 24.10.2019 року, яким виплатила матеріальну допомогу для вирішення матеріально-побутових питань в розмірі одного посадового окладу, що складає 960 грн. електрику ОСОБА_2 , який є її чоловіком, та близькою особою і членом сім'ї відповідно до ст. 1 Закону, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ч.2 ст.172-7 КУпАП.
Відповідно до п.п. 3 п.1 розділу ІІ «Завдання Управління» «Положення про Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України», затвердженого Наказом ДСР НПУ від 06.11.2019 № 17 (Далі - Положення), основними завданнями є: протидія корупції серед посадових осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», вжиття заходів з метою виявлення корупційних правопорушень і правопорушень, пов'язаних з корупцією, та їх припинення відповідно до законодавства України.
Відповідно до п.п. 22 п.1 розділу ІІІ «Функції Управління» Положення, працівники Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України здійснюють моніторинг та аналіз стану дотримання антикорупційного законодавства особами, на яких поширюється дія статті 3 Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до п.п. 23 п.1 розділу ІІІ «Функції Управління» Положення, працівники Управління здійснюють збирання доказів про вчинення корупційних правопорушень та правопорушень пов'язаних з корупцією.
Відповідно до п.п. 24 п.1 розділу ІІІ «Функції Управління» Положення, працівники Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, здійснюють складання в межах компетенції протоколів про правопорушення, пов'язані з корупцією, та направлення їх до суду в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Рішення Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 12.11.2015 №1- VII «Про визнання повноважень сільського голови Володимирівської сільської ради», ОСОБА_1 обрано головою Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області та визнано її повноваження.
Рішення Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 12.11.2015 №4- VII «Про присвоєння рангу посадової особи місцевого самоврядування» сільському голові Володимирівської сільської ради ОСОБА_1 присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування.
Рішення Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 21.12.2017 №227- VII «Про присвоєння рангу посадової особи місцевого самоврядування» сільському голові Володимирівської сільської ради ОСОБА_1 присвоєно 8 ранг посадової особи місцевого самоврядування.
Відповідно до підпункту «Б» п. 1, ч. 1, ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», сільські, селищні голови є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Відповідно до п.1 Примітки до ст. 172-7 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції".
Таким чином, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді голови Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, є суб'єктом відповідно п.п. «Б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону та п.1 Примітки до ст. 172-7 КУпАП, на яких поширюється дія цього Закону, та суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією передбаченого ст. 172-7 КУпАП.
Відповідно до розпорядження голови Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 5 від 04.01.2012, ОСОБА_2 призначено на посаду електрика з 04.01.2012 з оплатою згідно штатного розпису.
Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_1 , з 01.02.1981 ОСОБА_1 являється дружиною ОСОБА_2 .
Відповідно до публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», в поданій ОСОБА_1 щорічній декларації, ОСОБА_2 визначений як чоловік, джерелом доходів якого є заробітна плата отримана за основним місцем роботи - Володимирівська сільська рада (код 04527069).
Таким чином встановлено та підтверджено сімейний (родинний) зв'язок голови Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 та електрика Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 , та вказані особи є один одному близькими особами і членами сім'ї відповідно до визначення у ст. 1 Закону.
Статтею 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено повноваження селищного голови. Згідно п. 4 вказаного закону, селищний голова: п.п. 13) є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою; п.п. 14) представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства; п.п. 20) видає розпорядження у межах своїх повноважень. Згідно пункту 5. вказаної статті, сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
Голова Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 виконуючи службові повноваження, за результатами розгляду розпорядження № 178 від 24.10.2019 року, яким виплатила матеріальну допомогу для вирішення матеріально-побутових питань в розмірі одного посадового окладу, що складає 960 грн. електрику ОСОБА_2 , який є її чоловіком, та близькою особою і членом сім'ї відповідно до ст. 1 Закону, прийняла рішення та вчинила дію, а саме підписала та видала розпорядження, чим погодила виплату матеріальної допомоги для вирішення матеріально-побутових ОСОБА_2 .
Згідно довідки № 288 від 05.11.2020, матеріальна допомога для вирішення матеріально-побутових питань в розмірі одного посадового окладу, що складає 960 грн. електрику ОСОБА_2 нарахована та виплачена.
Відповідно до довідки з Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 317 від 22.12.2020, повідомлень від голови Володимирівської сільської ради ОСОБА_1 , щодо виникнення конфлікту інтересів за період з 01.01.2019 по 25.11.2020, відносно свого чоловіка ОСОБА_2 не надходило.
Також, у своєму поясненні ОСОБА_1 підтвердила, що про наявність у неї реального конфлікту інтересів під час підписання розпоряджень про надання матеріальної допомоги ОСОБА_2 , який є її чоловіком, будь-яким чином, будь-який орган, вона не повідомляла.
Відповідно до статті 1 Закону та п. 2 Примітки до ст. 172-7 КУпАП, під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання вказаних повноважень.
Відповідно до визначень зазначених в статті 1 Закону, приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
Статтею 41 Закону встановлено: особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, діють неупереджено, незважаючи на приватні інтереси, особисте ставлення до будь-яких осіб, на свої політичні погляди, ідеологічні, релігійні або інші особисті погляди чи переконання.
Відповідно до ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, встановлюється відповідальність за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Враховуючи вищевказане, голова Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області Козян Н.І., маючи суперечність між приватним інтересом, зумовленим сімейними стосунками з електриком Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 , який є її чоловіком, та її службовими повноваженнями, вираженими у одноосібній службовій можливості ОСОБА_1 розпоряджатися коштами, застосовувати заходи заохочення працівників ради, що вплинуло на об'єктивність та неупередженість прийняття рішення, і виразилось в прийнятті рішення та вчинення дії, щодо підписання розпорядження № 178 від 24.10.2019 року, на підставі якого електрику ОСОБА_2 , нарахована та виплачена матеріальна допомога для вирішення матеріально-побутових питань в розмірі одного посадового окладу, що складає 960 грн., та наявним майновим інтересом вираженим в наданні можливості ОСОБА_2 отримати додаткові грошові кошти в Володимирівській сільській раді Білгород-Дністровського району Одеської області, окрім встановленого окладу заробітної плати згідно штатного розпису, та покращенні його матеріального становища і збільшення сукупного доходу родини ОСОБА_3 , тобто перебувала в умовах реального конфлікту інтересів, вчинила дії та прийняла рішення.
Моментом виникнення у голови Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 реального конфлікту інтересів, є момент прийняття нею рішення та вчинення дії, щодо підписання розпорядження № 178 від 24.10.2019 про виплату матеріальної допомоги для вирішення матеріально-побутових питань своєму чоловікові ОСОБА_2 .
З урахуванням викладеного встановлено, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді голови Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, тобто будучи суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», та розповсюджуються обов'язки, щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачені статтею 28 Закону, достовірно знаючи, що приймає рішення, щодо підписання розпорядження № 178 від 24.10.2019, на підставі якого, електрику Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 який є її чоловіком, виплачена матеріальна допомога для вирішення матеріально-побутових питань, вчинила дії та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, чим порушила ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 2 ст.172-7 КУпАП, а саме вчинення дій та прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
ОСОБА_1 не виконала вимоги ст. 28 Закону, які виникли у неї, як у голови Володимирівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, яка розташована за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Володимирівка, вул. Центральна, 1.
Відповідно до ч. 2 ст.36 КУпАП у разі, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Беручи до уваги, що до провадження судді Білгород-Дністровського міськрайонного суду Боярського О.О. надійшли чотири протоколи про вчинення адміністративних правопорушень ОСОБА_1 , та враховуючи положення статті 36 КУпАП, суд вважає за необхідне об'єднати адміністративні справи в одне провадження, а саме, № 495/219/21, № 495/220/21, 495/223/21 та 495/224/21 та об'єднаній справі присвоїти номер 495/219/21 (номер провадження 3/495/107/2021).
У судовому засіданні особа відносно якої складено протокол ОСОБА_1 надала заяву, відповідно до якої просила об'єднати в одне провадження матеріали адміністративних справ, складених відносно неї. Свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнала повністю.
У судовому засіданні прокурор Білгород-Дністровської місцевої прокуратури Одеської області Яремчук О.В. просив визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.172-7 КУпАП.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ст. 172-7 ч.1, ч.2 КУпАП підтверджується протоколами про адміністративне правопорушення від 15.01.2021 року № 62, від 15.01.2021 року № 63, від 15.01.2021 року № 64, від 15.01.2021 року № 65; рапортами старшого оперуповноваженого в ОВС УСР в Одеській області ДСР Національної поліції України; поясненнями особи відносно якої складено протокол ОСОБА_1 ; запитами управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України на адресу Володимирівської сільської ради; відповіддю Володимирівської сільської ради від 22.12.2020 року № 317.
Проаналізувавши матеріали адміністративної справи, суд дійшов до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні даних правопорушень, передбачених ст. 172-7 ч.1, ст. 172-7 ч.2 КУПАП.
При накладенні адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність та те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником так і іншими особами, суд вважає за необхідне накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення уразі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
В зв'язку доведенням винності ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення також підлягає стягненню з неї судовий збір в розмірі 454 грн. на користь держави.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст.33-35, 172-7 ч. 1, ст. 172-7 ч.2, 221, 283, 284 КУпАП, суддя,
Матеріали адміністративних справ 495/219/21 (номер провадження 3/495/107/2021), № 495/220/21 (номер провадження 3/495/108/2021), 495/223/21 (номер провадження 3/495/109/2021) та № 495/224/21 (номер провадження 3/495/110/2021 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 172-7 ч.1, ч.2 КУпАП - об'єднати в одне провадження та справі присвоїти номер 495/219/21 (номер провадження 3/495/107/2021).
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 172-7 ч. 1, ч.2 КУпАП.
Притягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700 грн. на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь державного бюджету України судовий збір у розмірі 454 грн.
Згідно ст. 307 КУпАП - штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу.
Згідно ст. 308 КУпАП - у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання становить три місяці.
Суддя Боярський О.О.