Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 935/2832/20
Провадження № 3/935/23/21
Іменем України
02 лютого 2021 року м.Коростишів
Суддя Коростишівського районного суду Житомирської області Щербаченко І. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративний матеріал, який надійшов від Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Садки Дзержинського району Житомирської області, громадянина України, пенсіонера, депутатом та інвалідом не є, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за участю прокурора Слісарчука Б. Я., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , захисника Шуневич Л. І.,
встановив:
До Коростишівського районного суду Житомирської області 08.12.2020 від Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 1726 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Відповідно до протоколу №339 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцію, від 01.12.2020 ОСОБА_1 , перебуваючи у період з 05.01.2015 по 21.03.2019 на посаді інженера лісового господарства ДП «Коростишівське лісове господарство», яка відноситься до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закону), будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 2 статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України.
Так, на підставі наказу ДП «Коростишівське лісове господарство» від 20.03.2019 №25-К ОСОБА_1 звільнено 21.03.2019 з посади інженера лісового господарства.
Приписами статті 3 Закону визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема підпунктом «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону передбачено його розповсюдження на посадових осіб юридичної особи публічного права.
Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією, у тому числі за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до частини другої статті 45 Закону особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належить до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Частиною 5 статті визначено, що нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088) визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи:
1) перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:
щорічні декларації за 2016 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;
декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище.
2) другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
Внесеними змінами до Закону України «Про запобігання корупції», визначено, що у 2020 році продовжено до 1 червня термін подання щорічних декларацій та декларацій після звільнення.
У відповідності до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно даних з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після припинення діяльності за 2019 рік тільки 20.06.2020.
З приводу несвоєчасності подачі електронної декларації ОСОБА_1 повідомив, що вказана декларація подана невчасно через недосконале знання законодавства.
Листом НАЗК від 06.02.2020 №7-03/4127/20 зазначено, що дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до Реєстру.
Таким чином, колишній інженер лісового господарства ДП «Коростишівське лісове господарство» ОСОБА_1 , який 20.06.2020 здійснив подачу електронної декларації після припинення діяльності за 2019 рік, що є вчиненням адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 пояснив, що йому подзвонили з ОСОБА_2 та сказали, що він не подав декларацію, зібрався швидко, документів ніяких не брав, у нього відібрали пояснення, згодом знову зателефонували та попросили приїхати, як з'ясувалося потім для складання протоколу, на його запитання де він може висловити свої заперечення йому пояснили, що це вже складання протоколу, його заперечення він висловив у письмових поясненнях раніше. ОСОБА_1 також пояснив, що є пенсіонером, має проблеми зі здоров'ям, коли почалася пандемія він не мав змоги зібрати документи, які необхідні для подачі декларації, згодом коли послабилися протиепідемічні заходи він витратив значний час на отримання електронного цифрового підпису, довідок у податковій та пенсійному фонді, оскільки має ряд хронічних захворювань, тому уникав скупчення людей у чергах. Його дружина хворіє на цукровий діабет, тому також уникала скупчення людей для отримання довідки в пенсійному. ОСОБА_1 пояснив, що провину у вчиненому не визнає, оскільки жодним чином не мав умислу на ухилення від подачі декларації. На запитання прокурора ОСОБА_1 повідомив, що не звертався до НАЗК з приводу неможливості подачі декларації в строк.
Захисник Шуневич Л. І. у судовому засіданні пояснила, що ОСОБА_1 в період з 19.05.2020 по 02.07.2020 перебував на амбулаторному лікуванні, що значно ускладнювало зібрання документів та подачу декларації, адже захворювання ОСОБА_1 виявляється у порушенні кровообігу.
Прокурор у судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, та накласти на нього стягнення в межах санкції статті у розмірі п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, захисника, прокурора, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, суд дійшов наступного висновку.
Згідно вимог ст. ст. 245, 252, 280, 283 Кодексу України про адміністративне правопорушення при розгляді справи про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи, зокрема підлягають для з'ясування питання про те, чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, водночас рішення приймається на підставі доказів, долучених у суді й оцінених суддею за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідно до положень частини 1 статті 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення відповідальність передбачена за адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 , інженера по відводу лісосік лісопереробного комплексу, переведено на посаду інженера лісового господарства Державного підприємства «Коростишівське лісове господарство» з 05.01.2015 за його згодою.
Згідно наказу ДП «Коростишівське лісове господарство» від 20.03.2019 №25-К ОСОБА_1 звільнено з посади інженера лісового господарства 21.03.2019 за власним бажанням.
Отже, у відповідності до положень статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», зокрема підпункту «а» пункту 2 частини 1 вказаної статті, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією, у тому числі за ч. 1 статті 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до частини другої статті 45 Закону особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, тобто, до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства вказаної декларації.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби COVID 19» від 17.03.2020 розділ ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» доповнено пунктом 2-1, яким установлено, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 1 червня.
Згідно даних з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, ОСОБА_1 20.06.2020 подав декларацію після звільнення, тобто несвоєчасно без поважних причин, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Суд критично ставиться до посилань особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та його захисника щодо відсутності суб'єктивної сторони вчиненого правопорушення, а саме: прямого умислу на вчинення правопорушення, що, на їх думку, виключає наявність складу адміністративного правопорушення, з огляду на таке.
Статтею 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення, визначено, що адміністративне правопорушення визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до п. 9 ч. 1 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Суб'єктивна сторона правопорушень, пов'язаних з корупцією, характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу; вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Умисною є форма вини, яка характеризується тим, що особа усвідомлює суспільну небезпечність свого діяння, передбачає можливість настання негативних наслідків та бажає настання таких наслідків (прямий умисел), або байдуже ставиться до їх настання чи свідомо допускає їх настання (непрямий умисел).
ОСОБА_1 01.06.2015 був попереджений про обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції». Таким чином, суд приходить до висновку, що у діяннях ОСОБА_1 , який був обізнаний з обов'язками, передбаченими Законом України «Про запобігання корупції», вбачається непрямий умисел.
Вирішуючи питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення, суд у відповідності до вимог глави 4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, враховує характер вчиненого правопорушення, рівень небезпеки, дані про особу правопорушника, ступінь вини, майновий стан. Обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Обов'язок ОСОБА_1 подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік виник 01.01.2020.
Відповідно до пункту 3 Порядку перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій, який затверджений Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 06 вересня 2016 року №19, перевірка факту подання декларацій та повідомлення Національного агентства про випадки неподання чи несвоєчасного подання декларацій покладаються на уповноважений підрозділ (особу) з питань запобігання та виявлення корупції відповідного органу, або інший структурний підрозділ такого органу (далі відповідальний підрозділ (особа)), визначений керівником органу.
Уповноваженою особою Державного підприємства «Коростишівське лісове господарство» 04.08.2020 надіслано до Національного агентства з питань запобігання корупції повідомлення про факт несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 .
У протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцію, зазначено, що датою вчиненого правопорушення слід вважати дату подання декларації, а саме - 20.06.2020, а днем виявлення слід вважати дату складання протоколу - 01.12.2020.
Відомості, вказані у протоколі про адміністративне правопорушення стосовно моменту виявлення правопорушення саме під час складення протоколу не можуть бути прийняті судом до уваги, оскільки обов'язок подачі декларації виник 01.01.2020, декларація подана 20.06.2020.
Згідно підпункту 3 пункту 4 Порядку №19 відповідальний підрозділ (особа) відповідного органу, а також Національне агентство у випадках, визначених Законом, перевіряє факт подання декларації суб'єктів декларування, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, - протягом 10 робочих днів з граничної дати подання таких декларацій наступного за звітним року, у якому було припинено таку діяльність.
Отже, упродовж десяти робочих днів з 01.06.2020 відповідальний підрозділ (особа) відповідного органу зобов'язаний був перевірити факт подання декларації, тобто до 13.06.2020.
Отже, на час розгляду справи закінчився строк накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 1726 Кодексу України про адміністративне правопорушення, визначений положеннями статті 38 Кодексу України про адміністративне правопорушення а відтак провадження у справі слід закрити.
На підставі викладеного, керуючись ст. 38, 1726, 247, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити на підставі пункту 7 частини 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого статтею 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Коростишівський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя І. В. Щербаченко