Постанова від 03.02.2021 по справі 340/2565/20

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2021 року м. Дніпросправа № 340/2565/20

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),

суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2020 року (суддя Черниш О.А.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2020 року позов було задоволено частково.

Суд вирішив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо розрахунку суми підвищення до пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з 80 % сум грошового забезпечення, вказаних у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФГ29479 від 24.05.2012 року, при здійсненні її перерахунку з 01.07.2012 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012 року «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.09.2012 року по 31.12.2017 року перерахунок суми підвищення до пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з 90 % відповідних сум грошового забезпечення, вказаних у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФГ29479 від 24.05.2012 року, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Відповідачем була подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, в задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції не було враховано, що позивачем пропущений строк звернення до суду, а перерахунок пенсії позивачу було здійснено згідно норм чинного законодавства відповідно до дискреційних повноважень органу Пенсійного фонду України.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 3 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.

Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Як було встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 проходив службу в Збройних Силах СРСР, з якої у 1992 році був звільнений у запас за віком.. Вислуга років для призначення пенсії склала 46 років.

З 01.12.1992 позивачу призначено пенсію за вислугу років у розмірі 75% сум грошового забезпечення, з 01.01.1996 - у розмірі 85% відповідних сум грошового забезпечення, а 01.01.2003 - у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення.

З 01.01.2007 позивач взятий на облік в ГУ ПФУ в Кіровоградській області, яке продовжило виплату йому пенсії за вислугу років у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення.

У зв'язку зі змінами у структурі грошового забезпечення військовослужбовців на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Кіровоградським обласним військовим комісаріатом з метою перерахунку пенсії позивача складена та направлена до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідка №029479 від 11.03.2008 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 01.01.2008. Згідно з цією довідкою розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення, становить 3505 грн. До вказаної довідки включено: посадовий оклад - 1150 грн., оклад за військовим званням - 125 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 510 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 892, 50 грн., надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (15%) - 172,50 грн., надбавка за кваліфікацію (12%) - 138 грн., надбавка за особливі умови служби (35%) - 402,50 грн., премія (10%) - 115 грн.

На підставі цієї довідки ГУ ПФУ в Кіровоградській області у квітні 2008 року здійснено з 01.01.2008 перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_2 за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обчислено її основний розмір, виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення, та визначено у розмірі 3154, 95 грн. (3505 грн. х 90%), а з урахуванням підвищень та надбавок - 3425, 25 грн.

Пізніше відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», внаслідок чого розмір пенсії позивача зріс з 01.07.2012 до 4048, 39 грн., з 01.09.2012- до 4086, 80 грн. з 01.10.2012 - до 4094 грн., з 01.12.2012 - до 4110, 80 грн., 01.01.2013 - 4116, 80 грн.

Позивач 01.06.2020 звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою про перерахунок пенсії, у якій просив перерахувати пенсію з 01.04.2012 в розмірі 90% грошового забезпечення відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанов Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, №1294 від 07.11.2007.

Отримавши відмову, оформлену листом №1100-0315-8/16727 від 25.06.2020, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції зазначив, що відповідач, здійснюючи розрахунок розміру підвищення до пенсії на підставі постанови КМУ №355 та визначаючи суму максимального підвищення (максимальну суму, на яку може бути збільшена пенсія позивача під час перерахунків з 01.07.2012, з 01.09.2012, з 01.01.2013), безпідставно застосував для визначення основного розміру пенсії за вислугу років відсоток 80% від суми грошового забезпечення, посилаючись на статтю 13 Закону №2262-XII (у чинній на той редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011), яка передбачала, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

За висновками суду першої інстанції, при розрахунку розміру підвищення до пенсії, передбаченого абзацом 1 пункту 1 постанови КМУ №355, максимальний її розмір мав обраховуватися із грошового забезпечення станом на 01.04.2012, та виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які позивач вже набув і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.

Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі визначається ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за №2262-ХІІ.

Відповідно до положень ст.13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт «б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VІ, який набрав чинності з 01.10.2011р., внесено зміни до ст.13 Закону №2262-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років. За правилами цього Закону максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення (ст.43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1 - 100%, до категорії 2 - 95%.

Таким чином, з 01.10.2011р. положення ст.13 Закону №2262-ХІІ щодо максимального розміру пенсії за вислугу років в розмірі 90% від грошового забезпечення втратили чинність на підставі Закону №3668-VІ.

Однак, підстави та порядок перерахунку пенсії особам визначеним Законом №2262-ХІ регулюються ст.63 цього Закону.

Згідно із вказаною нормою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому КМУ, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Положення зазначеної норми у зв'язку із прийняттям Закону №3668-VІ не зазнали змін.

Враховуючи зазначене, вірними є висновки суду першої інстанції, що при перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям повинні застосовуватися норми, що визначають розмір пенсії у відсотках, які діяли на момент призначення пенсії.

Внесені зміни Законом №3668-VІ до Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Таким чином, суд апеляційної інстанції зазначає, що оскільки пенсію позивачу призначено до 01.10.2011 (до набрання чинності ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»), дії відповідача щодо обмеження розміру пенсії та визначення її розміру 80%, а не 90%, не відповідають вимогам законодавства та порушують право позивача на отримання належного йому розміру пенсії.

Доводи апеляційної скарги в цій частині висновків суду першої інстанції не спростовують.

Щодо строку звернення до суду.

Як було встановлено судом першої інстанції, неправильне визначення відповідачем з 01.07.2012 відсотку при визначенні максимального розміру пенсії, розрахованої із грошового забезпечення станом на 01.04.2012, призвело до неправильного визначення з 01.09.2012 суми підвищення пенсії позивача, проведеного на виконання постанови КМУ №355, та до заниження розміру пенсії позивача, яка виплачувалася йому у період з 01.09.2012 по 31.12.2017.

Судом першої інстанції було вірно зазначено, що строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв'язку з непроведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб'єкта владних повноважень, немає.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 25 травня 2016 року у справі № 164/1904/14-ц, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 6 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17, від 9 липня 2019 року у справі 676/1557/16-ц, у постановах Верховного Суду, зокрема, від 24 квітня 2018 року у справі № 646/6250/17, від 30 жовтня 2018 року у справі № 493/1867/17, від 22 січня 2019 року у справі № 201/9987/17(2-а/201/304/2017) та від 22 листопада 2019 року у справі №1140/3136/18.

Таким чином, підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2020 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Постанова у повному обсязі складена 03 лютого 2021 року.

Головуючий - суддя А.А. Щербак

суддя Н.П. Баранник

суддя Н.І. Малиш