Постанова від 28.01.2021 по справі 280/1070/20

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2021 року м. Дніпросправа № 280/1070/20

головуючий суддя І інстанції - Калашник Ю.В.

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді (доповідача) Іванова С.М.,

суддів: Панченко О.М., Чередниченка В.Є.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14.09.2020 року в адміністративній справі №280/1070/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Монтаж-Сервіс-2004" до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправною та скасування податкової вимоги в частині,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Монтаж-Сервіс-2004" звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправною та скасування податкової вимоги № 60474-50/829 від 10.12.2019 в частині зайво донарахованої пені в сумі 107150,65 грн.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 14.09.2020 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Монтаж-Сервіс-2004" було задоволено.

Визнано протиправною та скасовано податкову вимогу № 60474-50/829 від 10.12.2019 в частині нарахованої пені в сумі 107150,65 грн.

Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДПС у Запорізькій області, звернулось з апеляційною скаргою, в якій просило скасувати вищезазначене рішення та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні адміністративного позову.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що пеня, яка визначена у спірній вимозі, була нарахована у відповідності з приписами чинного законодавства, а саме за 2018 та 2019 роки відповідно.

Товариством з обмеженою відповідальністю "Монтаж-Сервіс-2004"було подано відзив на апеляційну скаргу, в якому посилаючись на обґрунтованість висновків суду першої інстанції, останнє просило апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження, відповідно до ст. 311 КАС України.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як було встановлено судом першої інстанції, Головним управління ДФС у Запорізькій області, на підставі акту перевірки №249/08-01-14-09/32889812 від 23 квітня 2018 року, прийняте податкове повідомлення-рішення №0013741406 від 03 вересня 2018 року, відповідно до якого позивачу нараховане податкове зобов'язання з податку на прибуток у загальному розмірі 190 669,50грн.

Позивачем у встановлений строк (15.11.2018) податкове зобов'язання не сплачено, у зв'язку із чим відповідачем 10.12.2019 винесено позивачу вимогу №60474-50/829, відповідно до якої сума податкового боргу з податку на прибуток у TOB «Монтаж-Сервіс-2004» складає 340 057,73 грн., з них: 184 609,86 грн. основного боргу з податку на прибуток, 6 059,50 грн. штрафні (фінансові санкції) та 149 388,37 грн. пені.

Не погоджуючись із нарахуванням пені, позивач звернувся до суду із позовом про скасування податкової вимоги у частині нарахованої пені у сумі 107150.65 грн.

Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що у податковій вимозі №60474-50/829 від 10 грудня 2019 року підприємству протиправно було зайво визначено до сплати пеню в сумі 107 150,65 грн.

Суд апеляційної інстанції погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п.п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до п.п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Згідно п.п. 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.

Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно п.п. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Згідно п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Приписами п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України визначено, що нарахування пені розпочинається: при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Відповдіно до п.п. 129.3.1 п. 129. 3 ст. 129 Податкового кодексу України, нарахування пені закінчується: у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.

Зі змісту зазначених правових приписів вбачається, що пеня нараховується на суму коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір, але не сплатив у встановлені законодавством строки, та/або на суму штрафної (фінансової) санкції чи санкцій за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності, не сплачених платником у встановлені законодавством строки.

Нарахування пені за правилами підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України (при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки (податкове повідомлення - рішення)), розпочинається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати, визначеного пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, податкового зобов'язання, включаючи період адміністративного та судового оскарження та закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Вказані правові висновки також відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постанові Верховного Суду від 12.02.2019 року по справі №820/6468/17, що враховується судом апеляційної інстанції, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.

Як свідчать встановлені обставини справи, пеня за спірною вимогою була нарахована позивачу з огляду на несплату податкового зобовязання, визначеного податковим повідомленням-рішенням від 03.09.2018 року № 0013741406.

З пояснень позивача, які податковим органом спростовані не були, вбачається, що наведене податкове повідомлення-рішення було отримано останнім 05.11.2018 року.

Відтак, в силу приписів п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України, позивач був зобов'язаний сплатити податкове зобов'язання, визначене в податковому повідомленні-рішенні №0013741406 від 03 вересня 2018 року не пізніше 15 листопада 2018 року, однак останнє було сплачено 10.12.2019 року.

Так, в період з 16 листопада 2018 року по 10 грудня 2019 року діяли наступні облікові ставки Національного банку України:

З 16.11.2018 по 25.04.2019 - 18,00%;

З 26.04.2019 по 18.07.2019 - 17,50%;

З 19.07.2019 по 05.09.2019 - 17,00%;

З 06.09.2019 по 24.10.2019 - 16,50%;

З 25.10.2019 по 10.12.2019 -15,50%.

Відтак, сума пені, нарахована на грошове зобов'язання 190 669,50 грн. за період з 16.11.2018 по 10.12.2019 становить:

190 669,50 грн.* 18%* 120%/365днів* 161 день = 18 166,36 грн.

190 669,50 грн.* 17,5%* 120%/365днів*84 дні = 9 214,82 грн.

190 669,50 грн.* 17%* 120%/365днів*49 днів = 5 221,73 грн.

190 669,50 грн.* 16,5%* 1 20%/365ДІІІВ*49 днів = 5 068,15 грн.

190 669,50 грн.* 15,5%* 120%/365днів*47 днів = 4 566,66 грн.

Загальна сума пені: 18 166,36+9 214,82+5 221,73+5 068,15+4 566,66=42 237,72 грн.

Отже, за спірною податковою вимогою підприємству протиправно було зайво визначено до сплати пеню в сумі 107 150,65 грн. (149388.37-42 237.72).

З матеріалів справи вбачається, що належність визначення наведеної суми податковим органом не спростовується.

Таким чином, проаналізувавши встановлені обставини справи у сукупності, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції, що у податковій вимозі №60474-50/829 від 10 грудня 2019 року позивачу протиправно було визначено до сплати пеню в сумі 107 150,65 грн., що свідчить про необхідність її скасування на вказану суму.

Відтак, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області - залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14.09.2020 року в адміністративній справі №280/1070/20 - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя С.М. Іванов

суддя О.М. Панченко

суддя В.Є. Чередниченко