02 лютого 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/3836/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України до ОСОБА_1 про стягнення коштів,
встановив:
Департамент патрульної поліції Національної поліції України (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому просить стягнути з відповідача 1424,07 грн. у рахунок відшкодування завданої шкоди.
Ухвалою від 03.12.2020 відкрите провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (в письмовому провадженні).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_2 проходив службу в Управлінні патрульної поліції в Херсонській області Департаменту поліції та наказом від 24.07.2020 №534 о/с звільнений з поліції на підставі п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (за власним бажанням). Згідно розписки від 30.07.2020 відповідач отримав наказ про відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, у сумі 1424,07 грн. Отримання відповідачем предметів однострою, строк носіння, яких не закінчився, підтверджується довідкою № АЇ/15, складеною на підставі арматурної картки № АЇ-356. Позивач зазначає, що на час звернення до суду із даним позовом, ОСОБА_2 у добровільному порядку не відшкодував вказану суму. Із наведених підстав, просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
21.12.2020 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнає з таких підстав. Позивач у своїй позовній заяві посилається на зміни, внесені Наказом МВС України № 1100 від 24.12.2019 до Наказу МВС України від 12.09.2017 № 772, а саме: п. 10 Розділу V, ст. 60 Закону України "Про Національну поліцію" та низкою наказів, якими затверджені норми належності однострою поліцейських. Таким чином, на думку відповідача, позивач не враховує ієрархічну систему нормативно - правових актів. Згідно копії доданої до позовної заяви арматурної картки № АЇ-356 вказано, що відповідача звільнено 24.07.2020 та усі розрахунки зроблені до вказаної дати, що становлять 1424,07 грн., проте, згідно наказу Департаменту патрульної поліції НПУ № 534 о/с від 24.07.2020, копія якого також додано позивачем до позовної заяви, відповідача звільнено 30.07.2020. Враховуючи викладене, відповідачем встановлено, що розрахунки зроблені не вірно, з різницею в 6 днів, що свідчить про те, що розмір коштів 1424,07 грн. не відповідають дійсності. Наведене, на думку відповідача, є підставами для відмови в задоволенні .
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву (ч. 7 ст. 262 КАС України).
Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що справа підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до витягу з наказу т.в.о. начальника Департаменту патрульної поліції НП України від 24.07.2020 № 534 о/с "Про особовий склад" рядового поліції ОСОБА_2 , поліцейського взводу № 1 роти № 1 батальйону з 30.07.2020 звільнено на підставі п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) Закону України "Про Національну поліцію".
Згідно із п. 3 наказу т.в.о. начальника Департаменту патрульної поліції НП України від 24.07.2020 № 534 о/с "Про особовий склад" сума відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, складає 1424,07 грн.
Згідно розписки ОСОБА_1 отримав вищезазначений наказ 30.07.2020.
Довідкою від 27.07.2020 № АЇ/15 про отримання поліцейським предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, ОСОБА_1 (НОМЕР_2), на день звільнення видані наступні предмети однострою:
- напівкомбінезон зимовий 1 шт, вартість 979,50 грн, строк експлуатації - 36 міс., строк фактичної експлуатації - 17 міс., сума коштів, належна до відшкодування - 516,96 грн;
- светр 1 шт, вартість 590,10 грн, строк експлуатації - 36 міс., строк фактичної експлуатації - 27 міс., сума коштів, належна до відшкодування - 147,53 грн;
- кашкет 1 шт, вартість 279,99 грн, строк експлуатації - 72 міс., строк фактичної експлуатації - 27 міс., сума коштів, належна до відшкодування - 174,99 грн;
- термобілизна типу А, 1 комплект, вартість 339,96 грн, строк експлуатації - 36 міс., строк фактичної експлуатації - 27 міс., сума коштів, належна до відшкодування - 84,99 грн;
- черевики типу Б, одна пара, вартість 1199,04 грн, строк експлуатації - 24 міс., строк фактичної експлуатації - 14 міс., сума коштів, належна до відшкодування - 499,60 грн.
Загальна сума вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння яких не закінчився, складає 1424,07 грн.
У зв'язку з не відшкодуванням відповідачем добровільно вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02.07.2015 № 580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон № 580-VIII).
Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону № 580-VIII поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України (ч. 3 ст. 59 Закону № 580-VIII).
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 20 Закону № 580-VIII поліцейські мають єдиний однострій. Поліцейський отримує однострій безоплатно. Зразки предметів однострою поліцейських затверджує Кабінет Міністрів України.
Правила носіння та норми належності однострою поліцейських затверджує Міністр внутрішніх справ України (ч. 4 ст. 20 Закону № 580-VIII).
Опис і зразки предметів однострою поліцейських затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 823 "Про однострій поліцейських".
Механізм забезпечення поліцейських одностроєм згідно з нормами належності однострою поліцейських (у мирний час), організацію його використання та обліку визначає Порядок забезпечення поліцейських одностроєм (у мирний час), затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України 12.09.2017 № 772 (далі - Порядок № 772).
Відповідно до п. 2 Розділу І Порядку № 772 однострій загальна назва форменого одягу поліцейського, що складається з предметів, які видаються в тимчасове користування для виконання службових завдань, тренувань, навчань, занять тощо (інвентарне майно), та предметів особистого користування, які видаються в постійне користування і не використовуються як інвентарне майно; строк носіння (експлуатації) предметів однострою - час, установлений нормами належності, протягом якого предмет має носитися або перебувати в експлуатації.
Згідно з п. 3 Розділу І Порядку № 772 одностроєм згідно із цим Порядком забезпечуються поліцейські, зокрема, які проходять службу на відповідних посадах у Національній поліції України.
Використання предметів однострою, які не відповідають описам та зразкам, затвердженим Кабінетом Міністрів України, забороняється. Рішення щодо подальшого обліку, використання або списання таких предметів однострою приймається керівником відповідного органу поліції, закладів вищої освіти (ЗВО), інших державних органів, установ та організацій у встановленому законодавством порядку (п. 4 Розділу І Порядку № 772).
Відповідно до п.п. 1, 4 Розділу ІІІ Порядку № 772 забезпечення одностроєм у поліції здійснюється централізовано структурним підрозділом центрального органу управління поліцією з питань матеріально-технічного та ресурсного забезпечення Отримання предметів однострою здійснюється на підставі відповідного рішення керівництва поліції.
Строк носіння (експлуатації) предметів однострою починає обчислюватися з дня фактичної видачі їх у користування (експлуатацію). Час зберігання предметів однострою на складі не зараховується до строку їх носіння (експлуатації). На кожного поліцейського для здійснення контролю за станом використання ним предметів однострою згідно з нормами належності та за строками їх носіння (експлуатації) оформлюється арматурна картка. Облік предметів однострою в арматурній картці ведеться з дати призначення поліцейського на відповідну посаду або зарахування на навчання до ЗВО згідно з наказом по особовому складу (п.п. 1, 2, 3 Розділу IV Порядку № 772).
Як передбачено п.п. 1-4 Розділу V Порядку № 772, предмети однострою особистого користування передаються поліцейським безоплатно. Предметами однострою особистого користування забезпечуються поліцейські, визначені в п. 3 розділу I цього Порядку, із дня призначення на посаду або зарахування на навчання до ЗВО. Предмети однострою особистого користування видаються поліцейським на майбутній термін служби або з урахуванням навчання у ЗВО та на строк, що передбачений нормами належності. Чергова видача поліцейським однострою особистого користування проводиться після закінчення строків його експлуатації (носіння). Дострокова видача предметів однострою дозволяється тільки у випадках, передбачених цим Порядком. Предмети однострою, що належать до видачі поліцейським за декількома нормами, видаються за тією, строк носіння (експлуатації) за якою менший
Однострій, що знаходиться в органах (закладах, установах) поліції, ЗВО, підлягає обов'язковому обліку. Облік здійснюється шляхом оформлення відповідних документів, правильного та своєчасного занесення записів до книг, карток та інших облікових документів усіх операцій з руху та змін якісного стану предметів однострою. Книги та інші документи з обліку однострою оформлюються та ведуться згідно з вимогами цього Порядку і зберігаються згідно з вимогами законодавства. Упровадження облікових документів невстановленої форми заборонено (абз. 1 п. 2, п. 3 Розділу VII Порядку №772).
Відповідно до абз. 1 п. 11, п.п.13, 16 Розділу VII Порядку № 772 підставою для оформлення арматурної картки є наказ про призначення на посаду (зарахування на навчання) в орган (заклад, установу) поліції, ЗВО, а на поліцейського, якого переведено з іншого органу (закладу, установи), ЗВО, крім наказу,- атестат на предмети однострою. Арматурні картки обліковуються в реєстрі арматурних карток. Реєстр арматурних карток нумерується, прошнуровується, скріплюється печаткою, підписується керівником підрозділу забезпечення та реєструється згідно з вимогами діловодства.
Для видачі однострою поліцейським на підставі облікових даних арматурних карток оформлюється в одному примірнику роздавальна відомість на предмети однострою (додаток 12). З метою уникнення безпідставної видачі предметів однострою зазначений у роздавальній відомості на предмети однострою список поліцейських перевіряється посадовою особою підрозділу кадрового забезпечення. Роздавальна відомість на предмети однострою вважається виконаною, якщо згідно з нею здійснено видачу предметів однострою вказаним у ній поліцейським, повністю або частково відповідно до зазначеної кількості, її підписано всіма передбаченими посадовими особами, а дані про видачу внесено до арматурних карток поліцейських, яким було видано предмети однострою. Виконана роздавальна відомість на предмети однострою має бути передана до бухгалтерської служби органу (закладу, установи) поліції, ЗВО у строк не більше 30 днів з моменту здійснення в ній первинного запису про видачу предметів однострою поліцейським, але не пізніше останнього дня звітного місяця. Роздавальна відомість на предмети однострою, оформлена під час видачі поліцейським предметів однострою особистого користування, є підставою для складання акта списання встановленої форми та відображення інформації про проведену господарську операцію в бухгалтерському обліку відповідного органу (закладу, установи) поліції, ЗВО. Після видачі предметів однострою особистого користування забезпечується їх управлінський облік. Виконана роздавальна відомість на предмети однострою є підставою для складання акта введення в експлуатацію предметів однострою, що використовуються як інвентарне майно. В акті за потреби зазначається зведена інформація з однієї або декількох роздавальних відомостей на предмети однострою з посиланням на тотожну інформацію, що відображена в роздавальній(их) відомості(ях) на предмети однострою.
Згідно з п. 10 розділу V Порядку № 722 відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, здійснюється з урахуванням термінів його експлуатації та у випадку втрати, пошкодження та/або звільнення поліцейського зі служби з таких підстав: у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України; за власним бажанням; у разі набрання законної сили рішенням суду щодо притягнення до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, або кримінального правопорушення; у зв'язку з набуттям громадянства або підданства іншої держави; через службову невідповідність.
Керівник відповідного органу поліції не пізніше ніж за 5 робочих днів до звільнення поліцейського зі служби видає наказ про відшкодування особою вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився. Поліцейському видається під розписку належно завірена копія наказу про відшкодування вартості предметів однострою особистого користування.
Відрахування з грошового забезпечення поліцейського здійснюються виключно за його письмової згоди або в судовому порядку.
Таким чином, суд приходить до висновку, що у разі звільнення поліцейського зі служби за власним бажанням, ним повинна відшкодовуватись вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився.
Суд зазначає, що позивач підтвердив вартість предметів однострою особистого користування наявними у матеріалах справи копією арматурної картки № АЇ-356, довідкою від 27.07.2020 № АЇ/15 про отримання поліцейським предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації), яких не закінчився.
Таким чином, суд встановив, що ОСОБА_1 звільнений зі служби в поліції за власним бажанням згідно наказу від 24.07.2020 року № 534 о/с, натомість, зі змісту довідки від 27.07.2020 № АЇ/15 вбачається, що строк експлуатації отриманих відповідачем предметів однострою особистого користування на дату звільнення його зі служби в поліції не закінчився.
Отримання особами предметів однострою пов'язана саме з проходженням служби, а обов'язок відшкодування виникає у зв'язку з припиненням проходження служби. Відтак сума відшкодування розраховується станом на день звільнення особи зі служби в поліції.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд відмічає, що станом на час розгляду справи доказів сплати відповідачем вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, у сумі 1424,07 грн, суду не надано.
Враховуючи, що ОСОБА_1 добровільно не відшкодував вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, у сумі 1424,07 грн, суд задовольняє позовні вимоги та стягує з відповідача вказану суму коштів.
За правилами статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень судові витрати зі сплати судового збору на його користь не відшкодовуються.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (код ЄДРПОУ 40108646, 03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, 3) кошти у сумі 1424 (одна тисяча чотириста двадцять чотири) грн 07 коп. в якості відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння яких не закінчився.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.Й. Кисильова
кат. 106030000