Постанова від 15.04.2010 по справі 2а-6748/10/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2010 р. справа № 2а-6748/10/0570

11 год. 20 хв. вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, м. Донецьк

зал судового засідання № 6

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кониченко О. М. при секретарі судового засідання Лазник І.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом: Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області м. Донецьк

до Димитровського багатогалузевого об'єднання комунального господарства м. Димитров

про примусове стягнення суми застосованих економічних санкцій у розмірі 30104,37 грн. відповідно до рішення від 07.10.2009 року № 275 за порушення державної дисципліни цін

за участю

представників сторін:

від позивача: Еллі В.В. -за довір.

від відповідача: Богомозова Н.В. -за довір.

СУТЬ СПРАВИ:

Позивач, Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області м. Донецьк, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Димитровського багатогалузевого об'єднання комунального господарства м. Димитров про примусове стягнення суми застосованих економічних санкцій у розмірі 30104,37 грн., відповідно до рішення від 07.10.2009 року № 275 за порушення державної дисципліни цін.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те що ним була проведена перевірка, та прийняте рішення від 07.10.2009 року № 275 про застосування економічних санкцій до суб'єкта господарювання за порушення державної дисципліни цін. Тому просив суд стягнути з відповідача економічних санкцій у розмірі 30104,37 грн.

Відповідач надав до судового засідання заяву, відповідно до якої позовні вимоги визнає у повному обсязі.

Судом встановлено, що відповідно до ст. 13 Закону України “Про ціни та ціноутворення” (далі по тексту Закон) державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Відповідно п. 1 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами яке затверджено Постановою КМУ від 13.12.2000 року № 1819 Державна інспекція з контролю за цінами (далі Держінспекція) є урядовим органом державного управління, яка діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому.

Пунктом 11 Положення передбачено, що Держінспекція має територіальні органи -державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 цього Положення.

За змістом абзацу третього пункту 4 Положення Держінспекція відповідно до покладених на неї завдань у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.

Відповідно до пункту 5 Положення Держінспекція, зокрема, має право проводити в органах виконавчої влади, Раді Міністрів Автономної Республіки Крим, підприємствах, установах та організаціях незалежно від форми власності перевірки бухгалтерських документів, книг, звітів, калькуляцій та інших документів, пов'язаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів.

У відповідності до Закону, необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню і зараховується в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки за належністю.

Згідно з Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженою спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України від 03.12.2001року № 298/519, Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством. Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.

Позивачем проведена перевірка з питань порядку формування, встановлення та застосування тарифів на житлово-комунальні послуги, відповідності їх розмірів, а також рівня відшкодування населенням вартості послуг за підсумками виробничої діяльності суб'єктів господарювання на підставі посвідчення № 574 від 11.09.2008 року, виданого згідно з наказом № 129 від 07.09.2009 року, Закону України „Про ціни і ціноутворення”, постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2000р. № 1819 „Питання Державної інспекції з контролю за цінами”, п. 4.1.1 Плану роботи Держінспекції України на ІІІ квартал 2009 року.

На підставі перевірки складений Акт № 574 від 02.10.2009 року, яким встановлено, що підприємством застосовувались тарифи за послуги з прибирання та вивезення твердих побутових відходів (ТПВ) з урахуванням витрат на дезінфекцію полігону у розмірі 0,1 грн. на 1 м3 ТПВ, яка протягом перевіряємого періоду не здійснювалась, чим були порушені вимоги п. 1.5 ст. 20, п 2.3 ст. 22 Закону України від 24.06.2004 року № 1875-ІV «Про житлово-комунальні послуги».

Акт перевірки підписаний та вручений представнику відповідача 02.10.2009 року.

На підставі зазначеного акту перевірки від 02.10.2009 року, ст. 14 Закону України „Про ціни і ціноутворення” позивачем прийнято Рішення № 275 від 07.10.2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, згідно якого підлягає стягненню з відповідача в доход бюджету відповідно до вимог п. 15 ст. 2 розділу ІІ Закону України “Про державний бюджет України на 2009 рік” безпідставно отримана сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін у розмірі 10034,79 грн., а також штраф у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки 20069,58 грн. Загальна сума економічної санкції складає 30104,37 грн.

Рішення вважається виконаним і знімається з контролю після одержання Державною інспекцією відповідної інформації про зарахування суми економічної санкції за належністю, яка повинна бути надана рекомендованим листом з доданням копії платіжного доручення з відміткою банку про оплату.

Відповідно до зазначеної Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами, рішення направлено для виконання в 10-ти денний термін шляхом самостійного перерахування суми економічної санкції та отримане відповідачем 23.10.2009 року

Разом з рішенням на адресу відповідача була направлена претензія № 05-04/275-275 від 07.10.2009 року на вищевказану суму економічних санкцій.

Розглянувши матеріали справи суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Правове регулювання ціноутворення в Україні здійснюється на підставі Закону України "Про ціни і ціноутворення" та інших актів законодавства, що видаються відповідно до нього.

Статтею 6 Закону України "Про ціни і ціноутворення" передбачено, що в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи.

Вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів згідно ст. 7 Закону.

Відповідно ст. 8 Закону державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів; в разі надмірного зростання цін, раніше виведених з-під контролю за рішенням Кабінету Міністрів України, виконавчих комітетів обласних, міських (міст республіканського підпорядкування) Рад, допускається тимчасове повернення до державного регулювання цін і тарифів; Урядом України можуть вводитись інші методи державного регулювання цін і тарифів.

Згідно ст. 4 Закону, Кабінет Міністрів України визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління крім сфери телекомунікації та визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).

Частиною 1 ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення»передбачено, що вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Частиною 2 ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення»передбачено, що підприємства, організації та інші юридичні і фізичні особи мають право оскаржити до суду порушення цін з боку державних органів, підприємств, організацій, кооперативів та інших юридичних і фізичних осіб і вимагати відшкодування завданих їм збитків у випадках реалізації їм товарів та послуг з порушенням вимог чинного законодавства.

Сторонами не надано суду доказів того, що рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни було оскаржено в судовому або іншому порядку, або перерахування до бюджету сум застосованих економічних санкцій, відповідачем до матеріалів справи не представлено.

Частиною 1 ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

На підставі викладеного позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Димитровського багатогалузевого об'єднання комунального господарства м. Димитров про примусове стягнення суми застосованих економічних санкцій у розмірі 30104,37 грн. відповідно до рішення від 07.10.2009 року № 275 за порушення державної дисципліни цін підлягають задоволенню.

Керуючись Законом України „Про ціни і ціноутворення”, Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами яке затверджено Постановою КМУ від 13.12.2000 р. № 1819, Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Димитровського багатогалузевого об'єднання комунального господарства м. Димитров про примусове стягнення суми застосованих економічних санкцій у розмірі 30104,37 грн. відповідно до рішення від 07.10.2009 року № 275 за порушення державної дисципліни цін - задовольнити.

Стягнути з Димитровського багатогалузевого об'єднання комунального господарства м. Димитров (85324, Донецька область, м. Димитров, вул. Красноармійська, б. 2, р/р 26004301600138 у філії відділення Промінвестбанку у м. Димитрові, МФО 334806, код ЄДРПОУ 21973020) на користь Державного бюджету України суму застосованих економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у розмірі 30104,37 грн. (д/р № 31110106700060 в УДК м. Красноармійська Донецької області, код ЄДРПОУ 34686579, банк одержувач -ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код надходжень за бюджетною класифікацією - 21081100).

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 15.04.2010 року в присутності представників сторін.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Суддя Кониченко О.М.