Постанова від 01.02.2021 по справі 200/5708/20-а

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2021 року справа №200/5708/20-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Компанієць І.Д. (суддя-доповідач),

суддів Гайдара А.В., Казначеєва Е.Г.,

розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 вересня 2020 року у справі № 200/5708/20-а (головуючий І інстанції Череповський Є.В. ) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:

визнати протиправними дії відповідача щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року виходячи з розрахунку 50% відповідних сум грошового забезпечення та не включення до середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення суму надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50%;

зобов'язати відповідача перерахувати пенсію ОСОБА_2 з 01.01.2016 року, виходячи з розрахунку 58% відповідних сум грошового забезпечення та включити позивачу при перерахунку пенсії з 01.01.2016 року до середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення суму надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50% та здійснити виплату перерахованої суми пенсії з 01.01.2016 року, із врахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з 2010 р. Розмір основної пенсії на момент призначення становив 58 відсотків суми грошового забезпечення. З 01 січня 2016 року пенсію позивача перераховано, проте основний розмір пенсії було обчислено із 50 % грошового забезпечення. Крім того, під час перерахунку пенсії до складу грошового забезпечення не включено надбавку за особливо важливі завдання у розмірі 50 %, а перерахована пенсія за період з 01.01.2016 року по 31.12.2019 року виплачена не в повному обсязі.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21 вересня 2020 року позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо невиплати ОСОБА_1 заборгованості по перерахованій з 01.01.2018 року пенсії у повному обсязі з 19.11.2019 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити ОСОБА_1 суму перерахованої з 01.01.2018 року пенсії до забезпечення повної виплати розрахованої суми без обмеження пенсії максимальним розміром.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Вирішено питання судових витрат.

Не погодившись з судовим рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Обґрунтування апеляційної скарги.

Суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, що виплата перерахованої пенсії має відбуватися відповідно до п. 3 Постанови КМУ №103.

Пункт 1 та 2 Постанови №103 передбачає перерахунок і виплату пенсії відповідно до Постанови №704, а пункт 3 Постанови №103 передбачає перерахунок і виплату пенсії відповідно до Постанови №988.

Разом з тим, є неможливим проведення перерахунку відповідно до пункту 1 Постанови №103, а здійснення виплати відповідно до пункту №3 Постанови №103, оскільки вони регулюють правовідносини щодо різних категорій осіб.

Всі належні позивачу суми є вже виплаченими в повному обсязі, з урахуванням вимог пункту 2 постанови КМУ №103.

Сторони про дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, відповідно до ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.

Фактичні обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 07.09.2010 року був звільнений за ст. 65 “а” у відставку з посади чергового помічника начальника установи відділу нагляду і безпеки Маріупольського виправного центра (№ 138) у званні капітана внутрішньої служби. Вислуга років - 21 рік 00 місяців 10 днів (календ. 17 років 05 місяців 27 днів).

Позивач є отримувачем пенсії за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» №2262 від 09.04.1992 року з 08 вересня 2010 року.

Пенсія позивачу призначена, як черговому помічнику начальника установи відділу нагляду і безпеки Маріупольського виправного центра №138 державної пенітенціарної служби України в Донецькій області.

01.05.2018 року відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року на підставі довідки про грошове забезпечення позивача, виданої Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції.

Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку, що довідка Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача містить чіткий перелік складників грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, і такого додаткового виду грошового забезпечення, як надбавка за особливо важливі завдання, до неї не включено.

Органи Пенсійного фонду України самостійно не визначають розмірів грошового забезпечення, а лише призначають та перераховують пенсії пенсіонерам на підставі документів у передбаченому законодавством порядку.

При цьому, дії відповідача із виплати перерахованої пенсії з 01.01.2018 року у процентному відношенні до суми підвищення пенсії до 19.11.2019 р. були правомірними, оскільки відповідач діяв відповідно до чинного на той час п. 3 Постанови № 103, а з 19.11.2019 р. бездіяльність відповідача щодо невиплати ОСОБА_1 заборгованості по перерахованій з 01.01.2018 року пенсії, є протиправною.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

З огляду на наведене суд перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції тільки в межах доводів апеляційної скарги відповідача в частині задоволених позовних вимог, не надаючи оцінку судовому рішенню в частині відмови в задоволенні позовних вимог.

Оцінка суду.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовано Законом України від 09.04.1992 №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”(далі Закон №2262-XII), який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Порядок перерахунку раніше призначених пенсій врегульовано статтею 63 Закону №2262-XII.

Згідно із ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 30 серпня 2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, якою затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14; додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 15; розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16.

На підставі частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі Постанова №103).

Пунктом 1 Постанови №103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.

Пункт 2 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 встановлює, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

За правилами пункту 6 Постанови № 103, внесені зміни до постанов КМУ, зокрема у постанові КМУ від 13.02.2008 за № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 за № 393", а саме пункт 5 викладено в такій редакції: "5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням".

Відповідно до статті 63 Закону України № 2262-XII, пункту 4 Порядку № 45, позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року згідно з постановою КМУ від 21.02.2018 № 103. При цьому КМУ уповноважений визначати порядок проведення такого перерахунку, що й було реалізовано ним у Порядку № 45.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, пункт 1 постанови КМУ від 21.02.2018 за № 103 скасовано.

Відповідно до ч.2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 325 КАС України, постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Таким чином, пункти 1 та 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб" втратили чинність з 05 березня 2019 року.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийнято постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців. Вказана постанова набрала чинності з 01.03.2018 року.

Відповідно до пункту 2 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 по 01.12.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Отже, позивач має право на перерахунок пенсії з 01.01.2018 року, пенсія у перерахованому розмірі має виплачуватися йому у загальному порядку з 01.01.2020 року, а заборгованість, що виникла за період з 01.01.2018 року, буде виплачуватись у порядку, встановленому абз. 3, 4 п. 3 Постанови № 103, починаючи з 01.01.2019 р., до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 року у справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 р., визнано протиправним та скасовано п. 3 Постанови № 103. Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва набрало законної сили з 19.11.2019 р.

З урахуванням викладеного, дії відповідача із виплати перерахованої пенсії з 01.01.2018 року у процентному відношенні до суми підвищення пенсії до 19.11.2019 р. були правомірними, оскільки відповідач діяв відповідно до чинного на той час п. 3 Постанови № 103, однак з 19.11.2019 року бездіяльність відповідача щодо невиплати ОСОБА_1 заборгованості по перерахованій з 01.01.2018 року пенсії, є протиправною.

Посилання апелянта, що п. 3 Постанови № 103 не регулює спірні правовідносини не спростовує протиправну виплату відповідачем пенсії позивачу у процентному відношенні до суми підвищення пенсії з 19.11.2019 року, про що свідчить протокол перерахунку пенсії з 01.05.2018 року (а.с. 27 з.б.).

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відтак, з метою ефективного захисту порушених прав позивача, суд погоджує висновок суду першої інстанції щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невиплати та зобов'язання виплатити ОСОБА_1 заборгованості по перерахованій з 01.01.2018 року пенсії у повному обсязі з 19.11.2019 року.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд приходить до висновку, що судом першої інстанції в повній мірі досліджено обставини справи, на підставі яких суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як визначено п. 3, п. 8, ч. 6 ст. 12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, а також типові справи.

Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо:

а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;

б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;

в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;

г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Таким чином зазначена справа відноситься до справ незначної складності, тому судове рішення за наслідками апеляційного розгляду в цій справі касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, визначених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 вересня 2020 року у справі № 200/5708/20-а - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 вересня 2020 року у справі № 200/5708/20-а - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття 01 лютого 2021 року є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає.

Повне судове рішення складено 01 лютого 2021 року.

Головуючий суддя І.Д. Компанієць

Судді А.В. Гайдар

Е.Г. Казначеєв