Рішення від 29.01.2021 по справі 640/23982/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2021 року м. Київ № 640/23982/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві

провизнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), в якому просить суд:

1) визнати дії відповідача щодо перерахунку і виплаті позивачу пенсії у розмірі 70 % грошового забезпечення з 01.01.2018, протиправними;

2) зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок пенсії за період з 01.01.2018 з врахуванням розміру 90% з відповідної суми грошового забезпечення на підставі довідки від 15.03.2018 № 22/6-4590, яка видана керівником - уповноваженого органу - Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, виплатити перераховане одноразово в повному обсязі без відтермінування та виплачувати пенсію в подальшому з урахуванням розміру 90% з відповідної суми грошового забезпечення на підставі довідки від 15.03.2018 № 22/6-4590, яка видана керівником - уповноваженого органу - Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України.

Позиція позивача.

Позивач зазначає, що з 1980 року по 2005 рік він проходив службу в органах внутрішніх справ.

В 2005 році, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» йому було призначено пенсію в розмірі 90 % суми грошового забезпечення довічно.

Розмір пенсії за вислугу років відповідно до статті 13 Закону на 21.01.2005 року становив 90% грошового забезпечення (вислуга років 35) 5656,00 грн. (тобто 90% від 6284 грн.)

Пенсія складалася з наступних видів грошового забезпечення: посадового окладу - 210,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням -135,00 грн., відсоткової надбавки за вислугу років у розмірі 40% - 138,00 грн., 100% надбавки по Указу Президента України № 771-01р. - 483 грн., 50% надбавки за особливі умови служби - 172.50 грн., 10% надбавки до окладу за таємність - 21 грн., 90% надбавки за безперервну службу - 2232.90 грн., 50% надбавки від суми пенсії - 1321.50 грн., премії у розмірі 33,3% - 1569.73 грн.

Позивач зазначає, що відповідно до постанови КМ України від 23.04.2012 року №355 ГУ ПФУ в м. Києві, згідно даних автоматизованої системи розрахунку пенсій Пенсійного фонду України основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга 35 років) по пенсійній справі N/A 4590 для позивача становив 5775.81 грн. Здійснено підвищення виплати пенсії на 23% від 5775.81 грн. у розмірі 1328.44 грн., та в цілому розмір пенсії став складати 7104.25 грн., а з 01.01.2013 -7797.34 грн., тобто ще на 35% (2021.53 грн.) від основного розміру пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 35) 5775.81 грн.

Як зазначає позивач, факт призначення та виплати пенсії в розмірі 90% суми грошового забезпечення підтверджується довідкою про розрахунок пенсії за вислугу років (вислуга 35 років) з автоматизованої системи Розрахунку пенсій Пенсійного фонду України по пенсійній справі N/A 4590 для позивача, яка надана ГУ ПФУ в місті Києві від 24.01.2018 року № 2484/03/4-4522 на звернення позивача від 28.12.2017 року щодо перерахунку пенсії та додана до позову.

Додатково факт обчислення розміру пенсії за 35 років вислуги, станом на 01.12.2015, з розрахунку 90% сум грошового забезпечення підтверджується листом ГУ ПФУ в місті Києві від 05.11.2019 року за № 270208/02/4-13286, а також попереднім розрахунком пенсії з Автоматизованої системи розрахунку пенсій Пенсійного фонду України при розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі N/A 4590, на виконання постанови Кабінету Міністрів України 2012 року № 355 щодо підвищення розміру пенсій.

В зв'язку із внесенням змін в статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 23.12.2015, прийняття постанови КМ України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015 та на виконання вимог постанови КМ України № 45 від 13.02.2008, а також на виконання вимог постанови КМ України від 21.02.2018 №103 в березні 2018 року керівником уповноваженого органу на ім'я позивача було виготовлено довідку від 15.03.2018 року № 22/6-4590 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та направлено її до ГУ ПФУ в місті Києві для перерахунку пенсії.

Позивач зазначає, що ГУ ПФУ в місті Києві було проведено перерахунок та виплату призначеної пенсії з розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), вказаного у довідці від 15.03.2018 р. №22/6-4590, лише з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських, копія якої додана ГУ ПФУ в м. Києві (вих. № 270208/02/4-13286 від 05.11.2019) до відповіді на звернення від 16.10.2019.

Як зазначено у позові, в порушення вимог ст. 22, 58 Конституції України, відповідач протиправно почав сплачувати пенсію у заниженому розмірі: замість 90% раніше призначеної пенсії від суми грошового забезпечення, розмір пенсії з січня 2018 року почав складати 70% суми грошового забезпечення.

Вважаючи такі дії ГУ ПФУ в місті Києві протиправними та такими, що суперечать чинному законодавству, позивач двічі звертався, 28.12.2017 р. (вх.Ч-4522 від 28.12.2017) та 16.10.2019 (вх. № 4-13286 від 23.10.2019) до ГУ ПФУ з вимогою сплачувати пенсію в раніше призначеному розмірі - 90% суми грошового забезпечення, а не зменшену до 70%.

Листом від 24.01.2018 р. № 2484/03/4-4522 ГУ ПФУ повідомило, що розрахунок пенсії за вислугу років з автоматизованої системи Розрахунку пенсій Пенсійного фонду України по пенсійній справі N/A 4590 для позивача становить 90% грошового забезпечення (вислуга 35 років). ГУ ПФУ в м. Києві, з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» у відповіді на звернення також вказало на те, що ліквідаційними комісіями ГУ МВС України в областях та місті Києві були направлені довідки для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських. Відмову в перерахунку пенсії ГУ ПФУ в м. Києві обґрунтувало тим, що фінансове забезпечення перерахунків пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України здійснюватиметься за рахунок коштів Державного бюджету України, що потребує внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» в частині виділення додаткових асигнувань по бюджетній програмі КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду».

Іншим листом від 05.11.2019 р. №270208/02/4-13286 ГУ ПФУ повідомило, що при проведенні з 01.01.2018 року перерахунку пенсійної виплати відповідно до постанови КМ України від 21.01.2018 р. №103 розмір пенсії за вислугу років обчислювався виходячи з 70 % сум грошового забезпечення за посадою позивача відповідно до редакції Закону, чинної дати, з якої проводиться перерахунок пенсії.

Також було повідомлено, що після проведеного перерахунку розмір пенсійної виплати з 01.01.2018 склав 13034,70 гривень (70% грошового забезпечення від розміру грошового забезпечення (18 621.00 гривень), що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції)).

Відповідно до довідки від 15.03.2018 р. № 22/6-4590 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для позивача розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 р., за прирівняною посадою розмір грошового забезпечення за займаною посадою, визначеного для перерахунку пенсії становить 18 621,00 грн., в тому числі: посадовий оклад - 4 000,00 грн., оклад за спеціальним званням «полковник» - 2 400,00 грн., надбавка за стаж служби 50% - 3 200, грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 400,00 грн., премія 86,21% - 8 621,00 грн.

Позивач вважає такі дії Відповідача щодо зменшення загального розміру пенсії з 90% до 70% протиправними та такими, що порушують його пенсійні права, виходячи з обґрунтувань, наведених у позові.

Позиція відповідача.

У відзиві відповідач зазначив, що Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).

На виконання Постанови № 103 у квітні 2018 року ГУ ПФУ в м. Києві здійснило перерахунок пенсії Позивача з 01 січня 2016 року на підставі довідки про грошове забезпечення, виданої уповноваженим органом, в розмірах грошового забезпечення за відповідною посадою.

У відзиві, щодо максимального розміру нарахування пенсії, зазначається, що статтею 13 Закону № 2262 визначено, що загальний (з 29.04.2006 - максимальний) розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати: з 01.01.1992 - 75% відповідних сум грошового забезпечення; з 01.01.1996 - 85% відповідних сум грошового забезпечення; з 01.01.2003 - 90% відповідних сум грошового забезпечення; з 29.04.2006 - 90% відповідних сум грошового забезпечення; з 01.10.2011 - 80% відповідних сум грошового забезпечення; з 01.05.2014 - 70% відповідних сум грошового забезпечення.

З 01.05.2014 згідно Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VII максимальний розмір пенсії, який обчислюється відповідно до статті 13 Закону № 2262, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, чим і керується ГУ ПФУ.

Процесуальні дії, вчинені у справі.

Ухвалою судді від 10.12.2019 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження, в порядку ст. 263 КАС України.

Встановлені судом обставини.

Так, учасниками справи не спростовуються та не заперечуються, а матеріалами справи підтверджуються обставини того, що позивач перебуває на обліку у відповідача, обставини призначення, виплати та перерахунку пенсії, як зазначено вище, у т.ч. щодо зменшення з 01.01.2018 розміру пенсії перерахований та зменшено розмір до 70% сум грошового забезпечення, при визначеному початково - 90 % відповідних сум грошового забезпечення, а відтак вказані обставини є встановленими.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до підпункту 8 п. 6 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи від 08.07.2011 №3668-VI у ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» внесені зміни, а саме: у частині другій цифри « 90» замінити цифрами « 80». Ці зміни набрали чинності з 01.10.2011.

27.03.2014 прийнято Закон № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності з 01.04.2014, пунктом 23 Розділу II якого внесено зміни до Закону № 2262-XII, а саме: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 01.05.2014.

Між тим, суд зазначає, що стаття 13 Закону № 2262-XII регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку та, до того ж, не має зворотної дії у часі.

Зміни до статті 63 Закону № 2262-XII ні Законом № 3668-VI, ні Законом № 1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону N 2262-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-XII, яка змін, у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VI та Закону № 1166-VII, не зазнала.

Відтак, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Тобто, при перерахунку пенсії відповідним категоріям осіб має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законами України від 08.07.2011 № 3668 та від 27.03.2014 № 1166-VІІ зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років, є звуженням змісту та обсягу вже існуючих у позивача прав і свобод людини.

Отже, зміна максимального розміру пенсії за ч .2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру вже призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку.

За таких обставин у відповідача відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку, а тому з урахуванням вищевказаного, суд дійшов висновку, що відповідач при проведенні позивачу перерахунку пенсії, не мав права зменшувати розмір пенсії за вислугу років, у зв'язку із чим такі дії ГУ ПФУ в м. Києві, є протиправними.

Відтак, позов є обґрунтованими та підлягає в цій частині задоволенню, з у т.ч. з урахуванням ч. 2 ст. 9 КАС України - додаткового із зобов'язанням відповідача виплатити перераховану з 01.01.2018 суму пенсії.

Що стосується вимог «виплачувати пенсію у подальшому», слід зазначити, що вказані вимоги заявлені на майбутнє, а відтак не можуть бути задоволені, оскільки суд захищає порушене право, а не гіпотетичні припущення щодо можливих порушень у майбутньому. Наведене стосується і вимог щодо порядку виконання рішення суду «одноразово в повному обсязі без відтермінування», як такі що також ґрунтуються на припущеннях щодо можливого невиконання рішення суду та суд не вбачає підстав для встановлення окремого (додаткового) порядку виконання рішення суду, оскільки обов'язок виконання рішення суду встановлений на рівні норм Конституції України, забезпечується виконавчою службою та у суду відсутні підстави для обґрунтованих припущень щодо можливого невиконання відповідачем.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає частковому задоволенню - як зазначено вище.

При цьому, у резолютивній частині рішення суду суд не вбачає підстав для посилання на довідку, оскільки вказаний доказ належить до обставин, на яких ґрунтується позов (підстав позову) та її інтерпретація належать до складу підстав позову та мотивувальної частини рішення суду та аж ніяк не до резолютивної частини рішення суду, де власне визначається спосіб захисту порушеного права.

Відповідно до положень ст. 139 КАС України, на користь позивача підлягає відшкодуванню судовий збір.

На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями статей 2, 5 - 11, 14, 19, 72 - 77, 90, ст. ст. 241 - 246, 250, 251, 255 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДР: 42098368) щодо зменшення з 01.01.2018 основного розміру пенсії ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1 ) з 90 % до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1 ) виходячи з 90 % відповідних сум грошового забезпечення та зобов'язати здійснити виплату різниці з урахуванням раніше проведених виплат.

4. У задоволенні решти вимог - відмовити.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1 ) з Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) 840,80 грн. на відшкодування судового збору, сплаченого за квитанцією від 04.12.2019 № 0.0.1542546393.1, оригінал якої знаходиться у справі.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя О.А. Кармазін