Провадження № 3/760/11560/20
Справа № 760/27668/20
15 січня 2021 року м. Київ
Солом'янський районний суд міста Києва в складі:
головуючого - судді Зуєвич Л.Л.,
за участі секретаря судового засідання - Кушніра Р.С.,
представника Київської митниці Державної митної служби України Панькіна Д.В. (довіреність від 04.11.2020),
розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Держмитслужби (далі - Київська митниця) про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , директора ТОВ «Кайт Експо» (код ЄДРПОУ 41257743, адреса: 65029, м. Одеса, вул. Дюківська, буд. 8, кв. /офіс/ 1; зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ; паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Очаківським РС УДМС Україна в Миколаївській області, ідентифікаційний код НОМЕР_2 ), за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 472 Митного кодексу України (далі - МК України),
16.12.2020 до Солом'янського районного суду міста Києва надійшов протокол про порушення митних правил № 1532/10000/20 від 21.09.2020, за змістом якого вбачається наступне:
«26.08.2020 до зони митного контролю Київської митниці Держмитслужби, митного поста «Київ-західний» (м. Київ, вул. Малинська, 20), автомобільним транспортом з р.н.з. НОМЕР_3 / НОМЕР_4 був доставлений вантаж «одяг секонд-хенд», загальною вагою брутто 17 540 кг, одержувачем якого виступало ТОВ «Кайт Експо» (65029, м. Одеса, вул. Дюківська, буд. 8, оф. 1, код ЄДРПОУ 41257743).
Того ж дня, з метою здійснення митного оформлення та випуску у вільний обіг вказаних товарів декларантом ТОВ «Кайт Експо» ОСОБА_1 шляхом електронного декларування до відділу митного оформлення № 1 подано митну декларацію типу «ІМ40ДЕ» № UA100020/2020/038854, в якій:
товар № 1 заявлений як: «Одяг з текстильних матеріалів, що був у використанні. «Секонд-хенд» 1-ї, 2-ї та 3-ї категорії. Ступінь зносу 25%-13 150 кг. У змішаному вигляді, без індивідуальної упаковки. Одяг всесезонний: жакети, куртки, штани, шорти, футболки, майки, блузки, светри, натільна білизна, спортивний одяг. Інформація про виробника відсутня. Торгівельна марка - немає даних. Країна виробництва-немає даних»;
товар № 2 заявлений як: «Взуття, що було у використанні. «Секонд-хенд» для подальшого використання. 1-ї, 2-ї та 3-ї категорії. Ступінь зносу не перевищує 25%-4390кг. У змішаному вигляді, без індивідуальної упаковки. Взуття зимове, весняно-осіннє та літнє. Інформація про виробника відсутня. Торгівельна марка-немає даних. Країна виробництва-немає даних.».
Разом із вказаною митною декларацією до митниці були надані наступні документи:
- контракт від 09.07.2020 № 4od, укладений між ТОВ «Кайт Експо» (Україна) в особі директора ОСОБА_1 та компанією «Sanctex Limited» (K.T. Ivory Haulage and Storage Trading Ltd, Harper Lodge Fann, Harper Lane, Rodlett Hertfordshire WD7 7IfU);
- інвойс від 21.08.2020 № 1653;
- СMR від 21.08.2020 № 013189;
- інші, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення, документи, які зазначені в гр. 44 МД.
В процесі огляду співробітниками Київської митниці було виявлено товари, відомості про які відсутні в митній декларації від 26.08.2020 №UA100020/2020/038854 та товаросупровідних документах (інвойс від 21.08.2020 №1653), а саме:
1. Сумки з ознаками використання, різних моделей/розмірів, у кількості 275 кг.
2. Ремені з ознаками використання, різних моделей/розмірів, у кількості 6,3 кг.
3. Іграшки дитячі, з ознаками використання, різних моделей/розмірів, у кількості 130 кг.
4. Головні убори, з ознаками використання, різних моделей/розмірів, у кількості 3 кг.
5. Одяг шкіряний (куртки), з ознаками використання, різних моделей/розмірів, у кількості 37 кг…».
У своїх поясненнях від 18.09.2020 № 7 директор ТОВ Кайт Експо» (декларант) ОСОБА_1 зазначив, що про наявність серед товарів, які поставляються, сумок, ременів, іграшок, головних уборів, шкіряних курток, які мають декларуватись окремими кодами, йому не було відомо. Фізичний огляд товарів не проводився.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 - директора «Кайт Експо» (ЄДРПОУ 41257743), що виразилася у недекларуванні товарів «сумки, ремені, головні убори, одяг шкіряний та іграшки, бувші у використанні» загальною вагою 451,3 кг, тобто незаявлені за встановленою формою точних та достовірних відомостей про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, наявні ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 472 МК України».
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил - громадянин ОСОБА_1 , в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся відповідальною особою Київської митниці (лист від 15.12.2020). Крім того, про дату час та місце судового розгляду суд повідомляв громадянина ОСОБА_1 через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України.
Будь-яких заяв та клопотань від особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, не надійшло. Про причини неявки суду не повідомлено.
Згідно ч. 4 ст. 526 МК України, справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.
З урахуванням наведеного, за наявності доказів належного повідомлення громадянина ОСОБА_1 про судове засідання, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за участі представника Київської митниці, який проти такого розгляду у судовому засіданні 15.01.2021 не заперечував.
Представник митного органу в судовому засіданні підтримав позицію Київської митниці щодо притягнення громадянина ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 472 МК України, посилаючись на наявність в матеріалах справи достатніх доказів, які свідчать про порушення ним митних правил.
Заслухавши пояснення представника митниці, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про притягнення громадянина ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що при здійсненні декларування ОСОБА_1 не заявив за встановленою формою точних та достовірних відомостей про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України. Це підтверджується наступним.
Так, декларантом ТОВ «Кайт Експо» ОСОБА_1 шляхом електронного декларування до відділу митного оформлення № 1 подано митну декларацію типу «ІМ40ДЕ» № UA100020/2020/038854, в якій вказано товар № 1 заявлений як: «Одяг з текстильних матеріалів, що був у використанні. «Секонд-хенд» 1-ї, 2-ї та 3-ї категорії. Ступінь зносу 25%-13150кг. У змішаному вигляді, без індивідуальної упаковки. Одяг всесезонний: жакети, куртки, штани, шорти, футболки, майки, блузки, светри, натільна білизна, спортивний одяг. Інформація про виробника відсутня. Торгівельна марка - немає даних. Країна виробництва-немає даних»; та товар № 2 заявлений як: «Взуття, що було у використанні. «Секонд-хенд» для подальшого використання. 1-ї, 2-ї та 3-ї категорії. Ступінь зносу не перевищує 25%-4390кг. У змішаному вигляді, без індивідуальної упаковки. Взуття зимове, весняно-осіннє та літнє. Інформація про виробника відсутня. Торгівельна марка-немає даних. Країна виробництва-немає даних.».
Разом з тим, посадовими особами митниці, з урахуванням п. 2 ст. 338 МК України проведено митний огляд товарів з розкриттям пакувальних місць до 100% і поглибленим обстеженням транспортного засобу. Результати огляду зафіксовані Актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу № UA100020/2020/038854.
Відповідно до зазначеного Акту, у ході проведення митного огляду встановлено, що «в оглянутих місцях знаходиться товар, який за зовнішніми ознаками та інформацією зазначеною в митній декларації ідентифікується як: Одяг (жакети, куртки, штани, шорти, футболки, майки, блузки, светри, натільна білизна, спортивний одяг); взуття різних розмірів та моделей. На оглянутому товарі наявні ознаки бувшості у використанні (відсутність первинного пакування; торгових бірок; потертості та забруднення окремих оглянутих одиниць товару; потертість підошв взуття).
В процесі огляду було виявлено товари, відомості про які відсутні в митній декларації від 26.08.2020 №UA100020/2020/038854 та товаросупровідних документах (інвойс від 21.08.2020 №1653), а саме:
1. Сумки з ознаками використання, різних моделей/розмірів, у кількості 275 кг.
2. Ремені з ознаками використання, різних моделей/розмірів, у кількості 6,3 кг.
3. Іграшки дитячі, з ознаками використання, різних моделей/розмірів, у кількості 130 кг.
4. Головні убори, з ознаками використання, різних моделей/розмірів, у кількості 3 кг.
5. Одяг шкіряний (куртки), з ознаками використання, різних моделей/розмірів, у кількості 37 кг…».
У своїх поясненнях (а.с. 23) особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, щодо вказаних обставин не заперечує, а лише зазначає, що при формуванні товару у Великобританії немає можливості розписувати його по позиціях; про наявність серед товарів, які поставляються, сумок, ременів, іграшок, головних уборів, шкіряних курток, які мають декларуватися окремими кодами, не знав, ідентифікаційний огляд не проводився.
Згідно пояснень, наданих самим громадянином ОСОБА_1 (а.с. 23) «оскільки весь товар, який поставляється, є таким, що був у вжитку, зі ступенем зносу 25% та призначений для подальшого використання, було прийнято рішення розмежувати його на дві категорії взуття та одяг».
Суд враховує, що відповідно до ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Згідно з ст. 487 МК України, провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Статтею 489 МК України передбачено, що посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно з п. 2 ст. 235 МК України забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання відповідно до актів Всесвітнього поштового союзу, а також товарів, відправлених з порушенням вимог нормативно-правових актів з питань надання послуг поштового зв'язку.
Статтею 257 МК України встановлено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Декларант зобов'язаний вносити до митної декларації відомості про товари, його найменування, кількість, торговельний опис, виробника, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар, а також код товару згідно з УКТ ЗЕД, вартість товару, тощо.
Відповідно до ч. 2 ст. 266 МК України перед подачею митної декларації декларант має право з дозволу митного органу здійснювати фізичний огляд товарів з метою перевірки їх відповідності опису (відомостям), зазначеному у товаросупровідних документах, брати проби та зразки товарів.
Згідно з ст. 266 МК України декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Митним кодексом України; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату.
За змістом ст. 264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Отже, відповідно до п.п. 8.5.а, 8.5.б, 8.5.г, 8.6.а, 8.6.в ст. 257 МК України декларант зобов'язаний вносити до митної декларації відомості про товари, його найменування, торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар, а також код товару згідно з УКТЗЕД, ставки податків, суми митних платежів.
Разом з тим, суд бере до уваги, що з диспозиції ст. 472 МК України вбачається, що відповідальність настає у разі недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Санкція даної статті передбачає застосування стягнень як основного, так і додаткового, які прив'язані до вартості товарів, безпосередніх предметів порушення митних правил. Наведене дає підстави стверджувати те, що у ході провадження у справі про порушення митних правил у обов'язковому порядку підлягає доказуванню вартість зазначених товарів.
При цьому суд враховує, що відповідно до ч. 1 ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються із наступних джерел: протоколу про порушення митних правил, протоколів процесуальних дій, додатків до зазначених протоколів; пояснень свідків; пояснень особи, яка притягується до відповідальності; висновку експерта; інших документів (належним чином завірених копій або витягів з них) та інформації у тому числі тієї, що перебуває в електронному вигляді, а також товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил.
Щодо вартості товару - безпосереднього предмету порушення митних правил, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 49 МК України, митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Матеріали справи свідчать, що для з'ясування питання визначення вартості предметів правопорушення, Київською митницею Держмитслужби предмети правопорушення направлялись для проведення експертизи спеціалістам Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби.
Згідно з висновком експертизи № 1420003301-0952 віл 13.11.2020 (а.с. 36-38) загальна вартість предметів правопорушення становить 63 953,56 грн.
Разом з тим, матеріали не містять будь-яких документів, які б оспорювали чи заперечували вартість товару, визначену уповноваженою особою митниці.
Суд враховує, що вина правопорушника підтверджується складеним відносно нього протоколом про порушення митних правил № 1532/10000/20 від 21.09.2020, а також доказами, які долучені до матеріалів справи представником Київської митниці, які досліджені судом у судовому засіданні.
У разі самостійного декларування товарів декларантом передбачену Митним кодексом України відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант (п. 4 ст. 266 МК України).
Відповідно до ч. 2 ст. 459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання вимог, встановлених Митним кодексом України, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку (п. 43 ч. 1 ст. 4 МК України).
Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що в діях декларанта ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачених статтею 472 МК України, а саме: недекларування товарів, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Як зазначалось, по даному факту 21.09.2020 відносно громадянина України ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил № 1532/10000/20 за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 472 МК України.
Безпосередні предмети правопорушення вилучено за протоколом про порушення митних правил та передано на відповідальне зберігання до Київської міської митниці ДФС.
Отже, судом встановлено, наявність в діях громадянина ОСОБА_1 - директора ТОВ «Кайт Експо» (ЄДРПОУ 41257743), порушення митних правил, передбаченого ст. 472 МК України, що виразилися у недекларуванні товарів «сумки, ремені, головні убори, одяг шкіряний та іграшки, бувші у використанні» загальною вагою 451,3 кг (незаявленні за встановленою формою точних та достовірних відомостей про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України).
Як вбачається з санкції ст. 472 МК України, незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України тягне за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості цих товарів, транспортних засобів з конфіскацією зазначених товарів, транспортних засобів.
Стягнення за вчинене адміністративне правопорушення має накладатися тільки в межах санкції статті МК України, застосування іншого, більш м'якого виду стягнення чинним законодавством про адміністративну відповідальність не передбачено.
Враховуючи наведене, суд застосовує до гр. ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 (сто) відсотків вартості товару - безпосереднього предмету порушення митних правил та конфіскацію безпосереднього предмету порушення митних правил, оскільки за вказаними працівниками Київської митниці ознаками, даний предмет переміщено з порушенням встановленого порядку декларування.
Керуючись ст.ст. 3, 196, 197, 235, 257, 264, 266, 458, 467, 472, 527-529 МК України, ст.ст. 8, 247, 265, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
Визнати винним громадянинаУкраїни ОСОБА_1 , директора ТОВ «Кайт Експо» (код ЄДРПОУ 41257743), у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 Митного кодексу України.
Накласти на громадянина України ОСОБА_1 , директора ТОВ «Кайт Експо» (код ЄДРПОУ 41257743, адреса: 65029, м. Одеса, вул. Дюківська, буд. 8, кв. /офіс/ 1; зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ; паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Очаківським РС УДМС Україна в Миколаївській області, ідентифікаційний код НОМЕР_2 ), адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил - 63 953 (шістдесят три тисячі дев'ятсот п'ятдесят три гривні) 56 коп. із конфіскацією безпосередніх предметів порушення митних правил, а саме:
1. Сумок з ознаками використання, різних моделей/розмірів, у кількості 275 кг;
2. Ременів з ознаками використання, різних моделей/розмірів, у кількості 6,3 кг;
3. Іграшко дитячі, з ознаками використання, різних моделей/розмірів, у кількості 130 кг;
4. Головних уборів, з ознаками використання, різних моделей/розмірів, у кількості 3 кг;
5. Одягу шкіряного (курток), з ознаками використання, різних моделей/розмірів, у кількості 37 кг,
вартість яких 63 953,56 грн, та які тимчасово вилучені за протоколом про порушення митних правил № 1532/10000/20 від 21.09.2020.
Штраф необхідно сплатити за реквізитами:
УДКСУ у Солом'янському районі; ЄДРПОУ: 38050812; МФО: 899998; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); р/р: UA568999980313040106005026010; призначення платежу: номер справи про ПМП №, П.І.П. (порушника).
Стягнути з громадянинаУкраїни ОСОБА_1 , директора ТОВ «Кайт Експо» (код ЄДРПОУ 41257743), на користь держави судовий збір у розмірі 420,40 грн на наступні реквізити: отримувач коштів: УК у Солом.р-ні/Соломян.р-н/22030101; код отримувача (код ЄДРПОУ 38050812), Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО 899998); р/р № UA388999980313181206000026010; код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Л. Л. Зуєвич