Справа № 367/7368/17
Провадження №2/367/540/2021
Іменем України
26 січня 2021 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:
головуючої судді Оладько С.І.,
за участі секретаря Примак Є
представника позивача Щеглюк Г.Ю
представника відповідача Шейко В.В
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ірпені цивільну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надмірно виплачених коштів
Позивач звернувся до суду із позовом,відповідно до якого зазначив,що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 22 грудня 2014 року перебуває на обліку в управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради разом зі своїм чоловіком ОСОБА_3 .
29 грудня 2014 року ОСОБА_3 звернувся до Позивача із заявою для призначення щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг .
Відповідач надав заяву, в якій дав згоду на перерахування коштів грошової допомоги уповноваженому представнику сім"ї, а саме чоловіку ОСОБА_3 .
Згідно Порядку «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. відповідачу призначена допомога переміщеним особам на проживання
- Рішенням Позивача від 06.01.2015 року з 29.12.2014р. по 27.02.2015р. в сумі 1326,00 грн. на місяць, з 28.02.2015р. по 28.04.2015р. в сумі 1105,00 грн. на місяць, з 29.04.2015р. по 28.06.2015р. в сумі 884,00 грн. на місяць.
Рішенням Позивача віл 06.07.2015 року призначена допомога переміщеним особам на проживання з 29.06.2015р. по 28.12.2015р. в сумі 949,00 грн. на місяць .
Рішенням Позивача від 14.01.2016 року призначена допомога переміщеним особам на проживання з 11.01.2016р. по 22.06.2016р. в сумі 1074,00 грн. на місяць .
Рішенням Позивача від 31.03.2016 року розмір допомоги переміщеним особам з проживання за період з 01.03.2016р. по 22.06.2016р. збільшено до 1958,00 грн. на місяць у зв'язку із народженням дитини ОСОБА_4 та зарахуванням його до складу сім"ї .
Рішенням Позивача від 27.06.2016 року розмір допомоги переміщеним особам на проживання за період з 01.05.2016р. по 10.07.2016 р. збільшено до 2014,00 грн. за місяць.
23 червня 2016 року Відповідач просила перевести виплату щомісячної адресної допомоги переміщеним особам на неї у зв'язку із сімейними обставинами по закінченню шестимісячного терміну.
Рішенням Позивача від 12.07.2016 року Відповідачу призначена допомога переміщеним особам на проживання з 11.07.2016р. по 10.01.2017р. в сумі 2014,00грн. на місяць .
Відповідно до п.10 Порядку №505, уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги.
11.01.2017 року Позивач отримав Інформаційну довідку №77933709 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, згідно якої 27.08.2015 року Позивач, зареєстрував право власності (спільна часткова) на об'єкт житлової нерухомості - квартиру загальною площею 234.5кв.м., житловою площею 148,6кв.м. за адресою АДРЕСА_1 .
Відповідач у своїх заявах до Позивача не повідомляла про наявність у будь-якого з членів сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окуповано територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Обставини, що впливають на призначення грошової допомоги, про які в порушення вимог п.6 Порядку №845 Відповідач не повідомила, стали підставою для виплати Відповідачу щомісячної адресної допомоги з 01.09.2015р. по 10.01.2017р. , і як наслідок, призвело до надміру виплачених суми грошової допомоги у зазначений період в сумі 26 652,81 грн. (виплачена допомога ОСОБА_3 в сумі 14 414,07 грн. та виплачена допомога Відповідачу в сумі 12 238,74 грн.
21 грудня 2016 року соціальним інспектором Позивача було проведено обстеження матеріально-побутових умов сім"ї Відповідача за адресою АДРЕСА_2 .
11 січня 2017 року Відповідач надала Позивачу заяву, згідно якої зобов'язалась внести переплату в розмірі 26 652,81 грн.
24 квітня 2017 року Позивачем було направлено Відповідачу повідомлення №3938 про наявність заборгованості з проханням надати підтверджуючі документи про погашення заборгованості.
Станом на 26 жовтня 2017 року Відповідач до управління не з'явився, переплату в сумі 26 652,81 грн. на рахунок управління не повернув.
Позивач просить стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ід.код НОМЕР_1 , та повернути на рахунок управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради для подальшого повернення до Державного бюджету України суму (кошти) надміру виплаченої щомісячної адресної грошової допомоги за період з 01.09.2015р. по 10.01.2017р. в СУМІ 26 652,81 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просить їх задовольнити.
Представник відповідача адвокат Шейко В у судовому засіданні позов не визнала та пояснила,що позивач ставить питання про стягнення 26 652грн із ОСОБА_2 ,хоча відповідачу ОСОБА_2 було виплачено лише 12 238,74 грн,інші 14 414,07 грн було виплачено ОСОБА_3 .При цьому позивачем по справі не надано жодного доказу на підтвердження тих обставин,що зазначені у позовній заяві кошти були сплачені відповідачу,жодний фінансовий документ на підтвердження перерахування зазначених коштів до матеріалів позовної заяви не було додано.Крім того,відповідач вперше звернулась із заявою про виплату допомоги 29.12.2014р,на момент звернення були подані всі документи для виплати зазначеної допомоги відповідачу.У подальшому позивач повинен був запропонувати написати іншу заяву про зміну стану,однак позивач цього не зробив,тому вважає,що у діях відповідача відсутні недобросовісні дії і відповідно до ст.1215 ЦК України виплачені позивачем грошові кошти не підлягають поверненню.Щодо наявності у відповідача житла,то відповідачу 181/1000 частини квартири у м.Одеса була подарована 27.08.2015р,тобто відповідачу була подарована частина житлового приміщення,а не ціле житлове приміщення,що не підпадає під дію п 6 Постанови №505 в редакції від 01.10.2014р.У зазначену постанову у травні 2017р були внесені зміни,якими і керується позивач при зверненні до суду із даним позовом.Просить у позові відмовити.
Суд,заслухавши пояснення учасників справи,дослідивши письмові докази по справі,вважає позов таким,що підлягає до задоволення.
Відповідно до ч 1 ст. 4 ЦПК України «Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.»
Відповідно до ст.. 5 ЦПК України «Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
2. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.»
Відповідно до ч 2,3 ст. 12 ЦПК України «Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом.
3. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.»
Відповідно до ч 1 ст. 13 ЦПК України «Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.»
Відповідно до ч 1 ст. 81 ЦПК України « Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.»
У судовому засіданні встановлено,що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 22 грудня 2014 року перебуває на обліку в управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради разом зі своїм чоловіком ОСОБА_3 .
22 грудня 2014 року ОСОБА_3 звернувся до управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради із заявою про взяття на облік особи,яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції(а.с.7).З аналогічною заявою 22.12.2014р звернулась і відповідач ОСОБА_2 (а.с.8).
29.12.2014р ОСОБА_3 звернувся до управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам,які переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання,в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.11-а).Згідно даної заяви членом сім'ї заявника зазначено ОСОБА_2 .З аналогічними заявами ОСОБА_3 звернувся 03.07.2015р,11.01.2016р (а.с.13,19).
29.12.2014р відповідач ОСОБА_2 надала заяву, в якій дала згоду на перерахування коштів грошової допомоги уповноваженому представнику сім"ї, а саме чоловіку ОСОБА_3 (а.с.11).
23.06.2016р ОСОБА_2 подала заяву до управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради про переведення щомісячної адресної допомоги з її чоловіка ОСОБА_3 на неї (а.с.20).11.07.2016р відповідач ОСОБА_2 звернулась до позивача із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам,які переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання,в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг,згідно якої членами сім'ї зазначила ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с.22).
Також,у судовому засіданні встановлено,що Згідно Порядку «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. відповідачу призначена допомога переміщеним особам на проживання:
Рішенням Позивача віл 06.07.2015 року призначена допомога переміщеним особам на проживання з 29.06.2015р. по 28.12.2015р. в сумі 949,00 грн. на місяць .
Рішенням Позивача від 14.01.2016 року призначена допомога переміщеним особам на проживання з 11.01.2016р. по 22.06.2016р. в сумі 1074,00 грн. на місяць .
Рішенням Позивача від 31.03.2016 року розмір допомоги переміщеним особам з проживання за період з 01.03.2016р. по 22.06.2016р. збільшено до 1958,00 грн. на місяць у зв'язку із народженням дитини ОСОБА_4 та зарахуванням його до складу сім"ї .
Рішенням Позивача від 27.06.2016 року розмір допомоги переміщеним особам на проживання за період з 01.05.2016р. по 10.07.2016 р. збільшено до 2014,00 грн. за місяць.
23 червня 2016 року Відповідач просила перевести виплату щомісячної адресної допомоги переміщеним особам на неї у зв'язку із сімейними обставинами по закінченню шестимісячного терміну.
Рішенням Позивача від 12.07.2016 року Відповідачу призначена допомога переміщеним особам на проживання з 11.07.2016р. по 10.01.2017р. в сумі 2014,00грн. на місяць (а.с.12,14,15,18,21,23).
Відповідно до п. 2 Порядку № 505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Пунктом 3 вказаного Порядку грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї .
Згідно п. 5 Поряду № 505 для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою та пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються. У заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги: прізвище, ім'я та по батькові; число, місяць, рік народження; серія, номер паспорта громадянина України, ким і коли виданий, для іноземців або осіб без громадянства - серія, номер паспортного документа та посвідки на постійне проживання; реєстраційний номер облікової картки платника податків (не зазначається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному органу державної фіскальної служби і мають відмітку в паспорті); зареєстроване та фактичне місце проживання (перебування); реквізити рахунка уповноваженого представника сім'ї в уповноваженому банку, на який перераховуватиметься грошова допомога; наявність у будь-кого з членів сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції; наявність у будь-кого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10- кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб; місце роботи осіб працездатного віку та час, з якого особа там працює.
Відповідно до п.10 Порядку №505, уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги.
11.01.2017 року Позивач отримав Інформаційну довідку №77933709 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, згідно якої 27.08.2015 року відповідач , зареєструвала право власності (спільна часткова 181/1000 частин) на об'єкт житлової нерухомості - квартиру загальною площею 234.5кв.м., житловою площею 148,6кв.м. за адресою АДРЕСА_1 (а.с.25) .При цьому у зазначених вище заявах про призначення щомісячної адресної допомоги особам,які переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання,в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідач не повідомляла про наявність у будь-якого з членів сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окуповано територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
У зв'язку із викладеними обставинами за період з 01.09.2015р. по 10.01.2017р. , позивачем було надміру виплачено відповідачу та її чоловіку ОСОБА_3 грошову допомогу в сумі 26 652,81 грн. (виплачена допомога ОСОБА_3 в сумі 14 414,07 грн. та виплачена допомога Відповідачу в сумі 12 238,74 грн.) (а.с.28,29)
Крім того,у судовому засіданні встановлено,що 11 січня 2017 року відповідач надала позивачу заяву, згідно якої зобов'язалась внести переплату в розмірі 26 652,81 грн (а.с.26).Однак на час розгляду даної справи зазначені кошти не були повернуті позивачу.
Відповідно до ст.. 1212 ЦК України « Особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
2. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
3. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про:
1) повернення виконаного за недійсним правочином;
2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння;
3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні;
4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.»
Заперечуючи проти позову представник відповідача посилалась на ті обставини,що зі сторони відповідачки відсутні недобросовісні дії,тому виплачені їй кошти не підлягають поверненню.
Відповідно до ст.. 1215 ЦК України» Не підлягає поверненню безпідставно набуті:1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача».При цьому суд вважає,що з боку відповідача вбачається недобросовісність дій,оскільки під час звернення із заявами до позивача про призначення щомісячної адресної допомоги особам,які переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання,в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг,позивача не було проінформовано про наявність у відповідача зареєстрованого житлового приміщення(118/1000 частин),що в свою чергу вплинуло на розмір виплаченої адресної грошової допомоги..Посилання представника відповідача на ті обставини,що позивач не здійснював перевірку майнового стану відповідача,а тому саме з вини позивача відбулась виплата зазначеної адресної грошової допомоги суд вважає безпідставним з наведених вище підстав.
Враховуючи викладені обставини,поскільки за період з 01.09.2015 по 10.01.2017р відповідачу та члену її сім'ї ,а саме чоловіку ОСОБА_3 було надміру виплачено грошову допомогу у суммі 26 652,81грн,суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги та стягнути із відповідача на користь позивача 26 652,81грн(двадцять шість тисяч шістсот п'ятдесят дві грн 81 коп).
На підставі ст. 1212 ЦК України,керуючись ст. ст. 4,10,76,259,264-265,268 , 273 ,365 ЦПК України суд , -
Позовні вимоги управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради задовольнити .
Стягнути із ОСОБА_2 (іден.код НОМЕР_1 ) на користь управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради безпідставно виплачені кошти за період з 01.09.2015 по 10.01.2017р у розмірі 26 652,81грн(двадцять шість тисяч шістсот п'ятдесят дві грн 81 коп).
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на протязі 30 днів з дня складання повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи,якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення,якщо його не скасовано,набирає законної сили після повернення апеляційної скарги ,відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення буде виготовлений 31.01.2021р.
Суддя: С.І. Оладько