26 січня 2021 року Справа № 160/1553/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіВерба І.О.
при секретарі судового засіданняШурпіновій К.О.
за участю представників: позивача правонаступника Колінко Ю.М. Панковської Е.П.
розглянувши у підготовчому засіданні у місті Дніпрі клопотання про заміну відповідача правонаступником в адміністративній справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ-маркет» до Офісу великих платників ДПС про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
встановив:
1. У провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа № 160/1553/19 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ-маркет» до Офісу великих платників ДПС про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень в частині позовних вимог про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення від 26.12.2018 № 0010314611 та податкового повідомлення-рішення від 26.12.2018 № 0010364611 в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 2936,68 грн.
2. 26.01.2021 представником Офісу великих платників податків Державної податкової служби Орел О.А. подано клопотання про заміну відповідача у справі з Офісу великих платників податків ДПС, його правонаступником - Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків.
3. У судовому засіданні заявник подане клопотання підтримав, представник позивача проти заміни відповідача правонаступником не заперечив.
щодо заміни відповідача правонаступником
4. Згідно із положеннями статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
5. Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому.
6. Таким чином, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
7. У такому випадку також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.
8. Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.
9. Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб'єкта владних повноважень як юридичної особи.
10. Наведена правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 30.12.2020 по справі № 805/4361/17-а.
11. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби згідно визначеного Кабінетом Міністрів переліку.
12. До переліку ліквідованих територіальних органів Державної податкової служби входить також Офіс великих платників податків Державної податкової служби України.
13. На базі ліквідованого Офісу ВПП ДПС та його територіальних управлінь утворено нові управління по роботі з великими платниками податків.
14. Східне міжрегіональне управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків утворено 30.09.2020, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис за №1000741030008085321.
15. Наказом ДПС України від 22.12.2020 № 746 затверджено закріплення великих платників податків, відповідно до розподілу позивача включено до реєстру великих платників податків ДПС закріплений та перебуває на податковому супроводженні у Східному міжрегіональному управлінні Державної податкової служби.
16. Згідно із частиною третьою статті 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
17. За визначенням, наведеним у пункті 7 частини першої статті 4 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
18. Згідно із пунктом 7 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227, ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи. ДПС та її територіальні органи є контролюючими органами (податковими органами, органами стягнення).
19. Відповідно до пункту 1 Положення про Східне міжрегіональне управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 № 643, Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
20. Міжрегіональне управління забезпечує реалізацію повноважень ДПС у взаємовідносинах з великими та іншими платниками, які перебувають на обліку в цьому управлінні, і здійснює їх податкове супроводження.
21. Згідно із пунктом 15 вказаного Положення Міжрегіональне управління утворюється без статусу юридичної особи та є органом державної влади, має окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України, є розпорядником бюджетних коштів.
22. Міжрегіональне управління є правонаступником майна, прав та обов'язків Офісу великих платників податків ДПС (код ЄДРПОУ 43141471) у відповідних сферах діяльності.
23. З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для заміни відповідача його правонаступником.
24. Керуючись статтями 52, 243, 248 КАС України, суд, -
ухвалив:
1. Клопотання Офісу великих платників ДПС - задовольнити.
2. Допустити в адміністративній справі № 160/1553/19 заміну відповідача - Офісу великих платників ДПС (код 43141471), його процесуальним правонаступником - Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків (код 43968079; Україна, 49600, Дніпропетровська область, місто Дніпро, пр. Олександра Поля, будинок 57).
3. Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
4. Повний текст ухвали складений 29.01.2021.
Суддя І.О. Верба