13 січня 2021 рокуЛьвівСправа № 380/3360/20 пров. № А/857/14054/20
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді: Матковської З.М.,
суддів: Улицького В.З., Шавеля Р.М.
при секретарі судового засідання: Гнатик А.З.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2020 року про закриття провадження у справі № 380/3360/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Домажирської сільської ради Яворівського району Львівської області про визнання незаконним і скасування розпорядження, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу (головуючий суддя першої інстанції - Сасевич О.М., час ухвалення - 15.09 год., місце ухвалення -м. Львів, дата складання повного тексту - 16.10.2020),-
ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до Домажирської сільської ради Яворівського району Львівської області про визнання незаконним та скасування розпорядження виконуючого обов'язки голови Домажирської сільської ради Яворівського району Львівської області Майора Ярослава Степановича №23 від 24.04.2020 року про звільнення ОСОБА_1 , у зв'язку із скороченням штату з 06.04.2020 року з посади інспектора Домажирської сільської ради Яворівського району Львівської області за п.1 ч.1 ст.40 КЗпП України; поновлення ОСОБА_1 на посаді інспектора Домажирської сільської ради Яворівського району Львівської області з 07.07.2020 року; стягнення з Домажирської сільської ради Яворівського району Львівської області на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2020 року провадження у справі закрито.
Не погоджуючись із ухвалою суду першої інстанції, позивачем подана апеляційна скарга, в якій зазначає, що така прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, тому просить її скасувати та направити справу для про продовження розгляду до суду першої інстанції.
Відзив на апеляційну скаргу поданий не був. Відповідно до ч. 4 ст. 304 КАС України, відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
В судовому засіданні апеляційного розгляду справи позивач апеляційну скаргу підтримала з підстав наведених у скарзі, просила скаргу задовольнити, ухвалу суду першої інстанції скасувати та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Відповідач в судове засідання не прибув, хоча належним чином був повідомлений по дату судового засідання.
На адресу суду надійшло клопотання від Івано - Франківської селищної ради, у якому остання повідомляє про те, що 27 листопада 2020 р. на підставі рішення ради №19 був розпочатий процес реорганізації Домажирської сільської ради шляхом входження в Івано-Франківську селищну раду. На даний час процес реорганізації не завершений і протриває орієнтовно місяць, а керівництво в особі голови чи секретаря відсутнє. Івано - Франківська селищна рада просить перенести розгляд справи (орієнтовано на місяць) до моменту повного набування усіх прав і обов'язків Домажирської сільської ради і в подальшому змінити відповідача на належного відповідача.
Колегія суддів вважає за можливе проводити апеляційний розгляд справи у відсутності відповідача, оскільки позивачем оскаржується ухвала з процесуальних питань (щодо закриття провадження у справі).
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено та з матеріалів прави слідує, що відповідно до розпорядження голови Домажирської сільської ради Яворівського району Львівської області Стойко І.І. від 10.04.2019 року №27, ОСОБА_1 було прийнято з 19.04.2019 року на посаду інспектора Домажирської сільської ради з окладом згідно штатного розпису.
Розпорядженням виконуючого обов'язки голови Домажирської сільської ради Яворівського району Львівської області Майора Я.С. від 24.04.2020 року №23 ОСОБА_1 було звільнено, у зв'язку із скороченням штату, з 06.04.2020 року з посади інспектора Домажирської сільської ради Яворівського району Львівської області за п.1 ч.1 ст.40 КЗпП України.
ОСОБА_1 перебувала на посаді інспектора Домажирської сільської ради Яворівського району Львівської області з 19.04.2019 року по 06.04.2020 року, що також підтверджується листом-відповіддю Домажирської сільської ради від 21.05.2020 року №320 на звернення позивача.
Суд першої інстанції закрив провадження у справі з тих підстав, що даний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Проте, колегія суддів апеляційного суду вважає такі висновки суду першої інстанції передчасними та невірними з огляду на наступне.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Юрисдикція та повноваження адміністративних судів, порядок здійснення судочинства в адміністративних судах визначаються Кодексом адміністративного судочинства України.
Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту - КАС України) передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 4 КАС України, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Згідно з п.2 ч.1 ст.4 КАС України, публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Пунктом 2 ч.1 ст.5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Згідно з п.17 ч.1 ст.4 КАС України, публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Отже, законодавством віднесено до адміністративної юрисдикції розгляд питань пов'язаних із прийняття (обранням, призначенням) громадян на публічну службу, її проходження та звільнення із публічної служби.
Згідно ст.1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 року №2493-III, служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Статтею 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначено, що посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Дія цього Закону не поширюється на технічних працівників та обслуговуючий персонал органів місцевого самоврядування.
Частиною 1 ст.10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» передбачено, що прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється на посади керівника секретаріату (керуючого справами) районної, обласної ради, керуючого справами виконавчого апарату обласних і районних рад, керівників відділів, управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Закриваючи провадження у даній справі, суд першої інстанції виходив з того, що початку служби в органах місцевого самоврядування, зокрема, передує складання Присяги, присвоєння відповідного рангу у межах відповідної категорії посад, подання декларації до зарахування на посаду.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується із таким висновком суду першої інстанції, проте зазначає, що складання Присяги та присвоєння рангу не є єдиними підставами віднесення посади до служби в органах місцевого самоврядування.
Як уже зазначалось вище, статтею 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначено, що посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
У матеріалах справи наявна копія Посадової інструкції інспектора Домажирської сільської ради, до повноважень якого віднесено питання юридичного забезпечення Домажирської сільської ради, ОСОБА_1 .
Відповідно до Загальних положень цієї Інструкції, інспектор Домажирської сільської ради - це посадова особа виконавчого комітету Домажирської сільської ради. Призначення на посаду інспектора та звільнення з неї здійснюється розпорядженням сільського голови з дотриманням вимог Кодексу законів про працю України та чинного законодавства про працю. Інспектор підпорядковується безпосередньо сільському голові Домажирської сільської ради.
У своїй роботі керується Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дозвільну систему в сфері господарської діяльності», «Про адміністративні послуги», «Про звернення громадян», «Про інформацію», «Про доступ до публічно інформації», указами та розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, розпорядженнями голови облдержадміністрації, розпорядженнями голови райдержадміністрації, іншими актами законодавчої та виконавчої влади, Положеннями про сектор юридичного забезпечення апарату сільської ради, іншими нормативними і методичними матеріалами, включаючи цю Інструкцію.
Відповідно до цієї ж Інструкції, визначено наступні завдання та обов'язки інспектора: забезпечення підготовки судових позовів, заяв скарг та інших процесуальних документів та супроводження справ, що стосуються діяльності та функцій сільської ради; за дорученням сільського голови представляє у встановленому законодавством порядку інтереси сільської ради в судах та інших органах під час розгляду правових питань і спорів у межах наданих йому повноважень; участь у роботі з укладення господарських договорів, підготовки висновків про їх юридичну обґрунтованість, у розробленні умов колективних договорів, з метою розроблення відповідних пропозицій для усунення виявлених недоліків і поліпшення господарсько-фінансової діяльності сільської ради; участь, в підготовці відповідей на претензії; сприяння правильному застосуванню законодавства про працю; за дорученням сільського голови, підготовка пропозицій про зміну діючих або відміну нормативних актів, які були видані в установі; участь у підготовці висновків щодо правових питань, які виникають у діяльності сільської ради, проектів нормативних актів, а також у розробленні пропозицій для удосконалення діяльності установи; представляє за довіреністю виконавчий комітет Домажирської сільської ради в органах судової влади, підприємствах, установах, організаціях; забезпечення підготовки договорів за результатами публічних закупівель; надання правової допомоги; розробка та участь у розробці документів правового характеру.
Крім цього, відповідно до статті 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», система місцевого самоврядування включає, зокрема і виконавчі органи сільської, селищної, міської ради.
Отже, позивач працює в органі місцевого самоврядування, а саме виконавчому комітеті Домажирської сільської ради, оскільки відповідно до Посадової Інструкції є посадовою особою виконавчого комітету Домажирської сільської ради і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Разом з тим, відповідно до Штатного розпису Домажирської сільської ради, передбачено дві посади інспектора.
Колегія суддів зазначає, що поняття посадової особи місцевого самоврядування необхідно розглядати через зайняття нею певної посади в органах місцевого самоврядування, тобто за посадою виконується діяльність, яка тією чи іншою мірою пов'язана із реалізацією компетенції владного органу.
Таким чином, з урахуванням наведених вище норм Закону «Про місцеве самоврядування в України» та Посадової Інструкції інспектора Домажирської сільської ради підлягає з'ясуванню обставина щодо повноважень позивача, які вона здійснювала на посаді інспектора Домажирської сілької ради, зокрема щодо здійснення позивачем організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій.
Одночасно на противагу вказаному, відповідачем не надано доказів, а судом не здобуто доказів того, що позивач є технічним працівником чи належить до обслуговуючого персоналу органу місцевого самоврядування.
Наведені вище обставини не досліджено судом першої інстанції та передчасно прийнято рішення про закриття провадження у справі з підстав визначених п. 1 с. 1 ст. 328 КАС України.
Таким чином, судом першої інстанції порушено норми процесуального права та невірно встановлено обставини у справі, що призвело до ухвалення рішення, яке підлягає скасуванню з підстав визначених ст. 320 КАС України.
Відповідно до п. 1, 4 ч. 1 ст. 320 КАС України, підставами для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи та неправильне застосування норм матеріального права чи порушенням норм процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню, ухвала суду першої інстанції скасуванню, а справа направленню для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Керуючись статтями 243, 250, 308, 312, 315, 320, 321, 322, 325, 364, 366 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2020 року про закриття провадження у справі №380/3360/20 - скасувати і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Головуючий суддя З. М. Матковська
судді В. З. Улицький
Р. М. Шавель
Повне судове рішення складено 25.01.2021р.