ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
26 січня 2021 року м. Київ № 640/17383/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Шевченко Н. М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Виробничого малого підприємства «Горизонт» до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення про визнання протиправним та скасування рішення,
Виробниче мале підприємство «Горизонт» (позивач, ВМП «Горизонт») звернулось до суду з позовною заявою до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (відповідач, Національна рада), в якій просить суд:
- скасувати рішення Національної ради № 1325 від 05.09.2019 про результати позапланової виїзної перевірки ВМП «Горизонт».
Позовні вимоги обґрунтовані закінченням строку притягнення до адміністративної відповідальності, що, за змістом КУпАП є підставою для закриття справи. За висновком позивача, Національною радою проігноровані вимоги згаданого кодексу, що свідчить про протиправність оскаржуваного рішення.
У відзиві відповідач зазначає про те, що контроль позивача за дотриманням законодавства проведено відповідно до чинних норм спеціальних нормативно-правових актів, а посилання позивача на КУпАП є безпідставними.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Рішенням Національної ради № 817 від 12.07.2019 призначено позапланову виїзну перевірку ВМП «Горизонт».
За результатами проведення перевірки виявлено порушення п. 4 Правил ведення мовлення на теле - і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам'яті, п. б) ч. 1 ст. 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», Указу Президії Верховної Ради Української РСР «Про оголошення дня 26 квітня «Днем чорнобильської трагедії». Зміст згаданих порушень викладений в акті № 140 від 31.07.2019.
Керуючись викладеним в акті, рішенням № 1325 від 05.09.2019 Національна рада визнала порушення ВМП «Горизонт» та оголосила попередження.
Не погоджуючись з винесеним рішенням, представниця ВМП «Горизонт» звернулась із позовною заявою. Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Правові засади діяльності Національної ради, як конституційного, постійно діючого, колегіального, наглядового та регулюючого державного органу в галузі телерадіомовлення визначає Закон України «Про національну раду України з питань телебачення та радіомовлення».
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про національну раду України з питань телебачення та радіомовлення» Національна рада є конституційним, постійно діючим колегіальним органом, метою діяльності якого є нагляд за дотриманням законів України у сфері телерадіомовлення, а також здійснення регуляторних повноважень, передбачених цими законами.
За змістом ч. 1 ст. 13 Закону України «Про національну раду України з питань телебачення та радіомовлення» Національна рада здійснює офіційний моніторинг телерадіопрограм.
Частиною 4 ст. 7 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» встановлено, що єдиним органом державного регулювання діяльності у сфері телебачення і радіомовлення незалежно від способу розповсюдження телерадіопрограм і передач є Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення (далі - Національна рада).
Рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення № 115 від 08.02.2012 затверджено Інструкцію про порядок здійснення моніторингу телерадіопрограм, проведення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги, оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення (Інструкція № 115).
Згідно з п. 1 Розділу ІІІ Інструкції № 115 Національна рада здійснює наглядові повноваження, зокрема шляхом здійснення моніторингу телерадіопрограм, а також проведення перевірок (планових або позапланових, виїзних або безвиїзних).
Виїзна перевірка - планова або позапланова перевірка ліцензіата уповноваженими особами Національної ради, що передбачає проведення перевірки за місцезнаходженням ліцензіата.
Підставами для призначення позапланових перевірок є, зокрема, виявлення Національною радою під час проведення моніторингу телерадіопрограм, а також програм, що надаються у складі програмної послуги, ознак порушення ліцензіатом вимог законодавства та/або умов ліцензії (п. 3 Розділу ІІІ Інструкції № 115).
Відповідно до п. 2 Розділу IV Інструкції № 115 за результатами виїзної перевірки складається акт планової/позапланової виїзної/безвиїзної перевірки телерадіоорганізації/ провайдера програмної послуги (додаток 2).
Якщо під час перевірки було зафіксовано порушення, відповідальність за яке передбачена статтями 164-6, 164-7, 164-8, 212-9, 212-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення, додатково складається протокол про адміністративне правопорушення (додаток 3).
Як убачається зі змісту Акту перевірки від 31.07.2019, порушень згаданих статей КУпАП не виявлено, водночас, викладені висновки щодо недотримання позивачем норм спеціального законодавства.
Наведене свідчить про безпідставність посилань позивача на норми КУпАП, оскільки останній не притягався до адміністративної відповідальності, справа про адміністративне правопорушення не відкривалась та не розглядалась.
Розділом IV Закону України «Про телебачення і радіомовлення» визначені права і обов'язки телерадіоорганізацій та їх працівників.
За змістом п. 1 ст. 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» телерадіоорганізація зобов'язана, зокрема, виконувати рішення Національної ради та судових органів.
Указом Президії Верховної Ради Української РСР № 8985-ХІ від 29.03.1990 оголошено 26 квітня «Днем чорнобильської трагедії».
Рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення № 1146 від 23.07.2015 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.08.2015 за № 967/27412) затверджено Правила ведення мовлення на теле- і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам'яті (Правила № 1146).
Відповідно до п. 4 Правил № 1146 у день пам'яті телерадіоорганізації зобов'язані внести до телерадіопередач та сітки мовлення такі зміни: поширювати мінімум раз на дві години в ефірному часі інформацію про день пам'яті; припинити трансляцію комедійних та еротичних фільмів, гумористичних передач; під час телетрансляції розмістити на екрані відповідне стилізоване зображення або палаючу свічку, які є доречними до відповідної події; оголосити о 12.00 хвилину мовчання із супроводженням звуку метронома, якщо інше не передбачено відповідним нормативно-правовим актом.
Із акту здійснення моніторингу програм і передач ВМП «Горизонт» за 26.04.2019 убачається, що останнім дев'ять разів порушено вимогу про поширення інформації про день пам'яті.
Як зазначає позивач, що не заперечується відповідачем, Національній раді надані пояснення з приводу проведення технічних робіт, які перешкодили транслюванню рядочку з відомостями про пам'ятну дату.
За висновком суду, такий технічний збір (1) не є перешкодою для поширення раз на дві години інформацію в іншому форматі, (2) не звільняє від відповідальності за порушення вимог рішення Національної ради.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» санкції за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення застосовуються за рішенням суду або, у встановлених цим Законом випадках, за рішенням Національної ради.
Національна рада може застосовувати до телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги такі санкції: оголошення попередження; стягнення штрафу; анулювання ліцензії на підставі рішення суду за позовом Національної ради (ч. 6 ст. 72 Закону України «Про телебачення і радіомовлення»).
Таким чином, за висновком суду, Національна рада провела перевірку в межах наданих їй повноважень, на підставі відповідного нормативно-правового акту, за наслідком чого прийнято обґрунтоване рішення про застосування найменш суворої санкції - попередження.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Зважаючи на необґрунтованість доводів, викладених у позовній заяві, звертаючи на встановлений судом факт обґрунтованості оскаржуваного рішення та його прийняття в межах наданих повноважень і на підставі норм чинного законодавства, підстави для задоволення позову відсутні.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 241- 247, 255, 293, 295- 297 Кодексу адміністративного судочинства України,
1. У задоволенні адміністративного позову Виробничого малого підприємства «Горизонт» до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення про визнання протиправним та скасування рішення відмовити.
2. Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Позивач: Виробниче мале підприємство «Горизонт» (вул. Бугайченко, 25, м. Первомайський, Харківська обл., 64107, код ЄДРПОУ: 21235948).
Відповідач: Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення (вул. Прорізна, 2, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ: 00063928).
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України та може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295- 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
Суддя Н.М. Шевченко