ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Вн. №27/407
16:13
18 січня 2021 року м. Київ № 640/12601/20
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Конкорд факторинг"
до Міністерства юстиції України
провизнання протиправним та скасування рішення
Суддя О.В.Головань
Секретар І.В.Галаган
Представники:
Від позивача: Байда В.В.
Від відповідача: Коваль Є.В.
Обставини справи:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Конкорд Факторинг" звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та нечинним наказу Міністерства юстиції України "Про затвердження Положення про Колегію з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції" №71/5 від 09.01.2020 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.01.2020 року за № 24/34307, як такого, що видано всупереч положенням статті 14 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" № 3166-VІ від 17.03.2020 року та "Положення про Міністерство юстиції України", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 228 від 02.07.2014 року.
В судовому засіданні 18.01.2021 р. оголошено резолютивну частину рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
Згідно з ч. 9 ст. 37 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 01.07.2004 р. № 1952-IV Порядок розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації прав, територіальних органів Міністерства юстиції України визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 2 Порядку розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 р. № 1128, розгляд скарг у сфері державної реєстрації здійснюється Мін'юстом та його територіальними органами у межах компетенції, визначеної законом.
Розгляд скарг у сфері державної реєстрації на предмет наявності (відсутності) порушень закону у рішеннях, діях або бездіяльності державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Мін'юсту здійснюється колегіально, крім випадку, передбаченого цим Порядком.
Для забезпечення колегіального розгляду скарг у сфері державної реєстрації Мін'юстом чи його територіальними органами утворюються постійно діючі колегії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації, положення про які затверджуються Мін'юстом. Склад колегій затверджується Мін'юстом чи відповідним територіальним органом.
Відповідно до аб. 3 п. 2 Порядку розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 р. № 1128, наказом Міністерства юстиції України від 09.01.2020 р. № 71/5 затверджено Положення про Колегію з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції.
П. 2 наказу від 09.01.2020 р. № 71/5 визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства юстиції України від 12 січня 2016 року № 37/5 "Про діяльність Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації та Комісії з питань акредитації суб'єктів державної реєстрації та моніторингу відповідності таких суб'єктів вимогам акредитації", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13 січня 2016 року за №42/28172.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Конкорд Факторинг" - вважає наказ Міністерства юстиції України від 09.01.2020 р. № 71/5 протиправним та просить його скасувати з таких підстав.
Позивач зазначає, що він є особою, щодо якої застосовано Положення № 71/5, оскільки на підставі цього Положення складено висновки Колегії з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції від 26.05.2020 р., на підставі яких наказами Міністерства юстиції України від 27.05.2020 р. №№1780/5, 1790/5 "Про задоволення скарги", якими скасовано рішення приватного нотаріуса з питань державної реєстрації щодо реєстрації за позивачем права власності на нерухоме майно.
Щодо протиправності наказу від 09.01.2020 р. № 71/5 позивач зазначає, що згідно з положеннями Закону України "Про центральні органи державної виконавчої влади" та Типового положення про колегію міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади і місцевої державної адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.10.2003 р. №1569, є консультативно-дорадчим органом Міністерства, який здійснює розгляд та аналіз з усіх питань, що виникають при реалізації Міністерством покладених на нього у відповідності до положень законодавства завдань, а не є органом міністерства, створеним для вирішення питань поточної діяльності в окремій сфері відносин, для якого передбачено створення структурних підрозділів в межах затвердженої структури Міністерства.
Створення колегії у спосіб, передбачений наказом від 09.01.2020 р. № 71/5, не передбачено Положенням про Міністерство юстиції України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №228 від 02.07.2014 р.
Згідно з п. 13 Положення №228 колегія міністерства утворюється шляхом прийняття міністром відповідного міністерства, тоді як в даному випадку колегія була створена наказом від 09.01.2020 р. № 71/5.
Відсутність інформації про публікацію рішення, яким було затверджено персональний склад Колегії Міністерства юстиції України, чи про реквізити такого рішення не дозволяє стверджувати про створення відповідної колегії, тоді як затвердження Положення № 71/5 є фактичним створенням підготовки для делегування міністерством своїх повноважень консультативно-дорадчому органу, тоді як законодавством таке не передбачено.
При створенні Колегії порушено порядок створення колегії Міністерства юстиції України, визначеного аб. 34 п. 13 Положення №228.
Відповідач - Міністерство юстиції України - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.
Відповідач зазначає, що утворення Колегії з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції створено відповідно до чинного законодавства, зокрема, п. 2, 13 Порядку № 1128, пп. 4 п. 6 Положення №228.
Щодо посилання позивача на порушення ст. 14 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади", то вказаною статтею не регулюються правовідносини у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, в тому числі, і щодо порядку розгляду скарг у цій сфері.
Також відповідач вважає, що позивач не є суб'єктом правовідносин, у яких застосовано або може бути застосовано оскаржуваний акт.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.
Згідно з ч. 2 ст. 264 КАС України право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.
До матеріалів справи позивачем долучено копії висновків Колегії з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції від 26.05.2020 р., на підставі яких наказами Міністерства юстиції України від 27.05.2020 р. №№1780/5, 1790/5 "Про задоволення скарги", скасовано рішення приватного нотаріуса з питань державної реєстрації щодо реєстрації за позивачем права власності на нерухоме майно.
Оскільки оскаржуваним наказом Міністерства юстиції України від 09.01.2020 р. №71/5 затверджено Положення про Колегію з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції, на підставі якого здійснено розгляд скарг у сфері державної реєстрації та прийнято вказані висновки Колегії, позивач є суб'єктом правовідносин, у яких застосовано оскаржуваний акт, і є належним позивачем у справі.
Щодо законності та відповідності правовим актам вищої юридичної сили оскаржуваного наказу від 09.01.2020 р. № 71/5 суд зазначає наступне.
Загальні засади порядку оскарження рішень, дій або бездіяльності у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень визначено ст. 37 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 01.07.2004 р. № 1952-IV, зокрема, ч. 9 вказаної статті відповідний Порядок визначається Кабінетом Міністрів України.
Закон № 1952-IV не містить положень, що могли би бути порушені при прийнятті оскаржуваного наказу від 09.01.2020 р. № 71/5.
Також позивач посилається на порушення Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" від 17.03.2011 р. № 3166-VI, ст. 14 якого визначає загальні засади створення та діяльності колегій міністерства та інших консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів міністерства.
Зокрема, згідно з ч. 1, 2, 7, 8, 9 ст. 14 Закону № 3166-VI для підготовки рекомендацій щодо виконання завдань міністерства може утворюватися колегія міністерства як консультативно-дорадчий орган.
До складу колегії входять міністр (голова колегії), перший заступник міністра, заступники міністра, державний секретар міністерства, можуть входити керівники самостійних структурних підрозділів апарату міністерства, територіальних органів міністерства, а також за згодою - представники інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, наукових і навчальних закладів, громадських об'єднань, інші особи.
Для розгляду наукових рекомендацій та проведення фахових консультацій з основних питань діяльності у міністерстві можуть утворюватися інші постійні або тимчасові консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи.
Рішення про утворення чи ліквідацію колегії, інших постійних або тимчасових консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів приймає міністр.
Кількісний та персональний склад колегії, інших консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів і положення про них затверджує міністр.
Вказані положення регулюють діяльність колегій міністерств як консультативно-дорадчих органів, не визначають виключний перелік питань, що можуть відноситися до компетенції колегії з врахуванням специфіки роботи того чи іншого міністерства.
Ні преамбула оскаржуваного наказу від 09.01.2020 р. № 71/5, ні постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 р. № 1128, не містять посилання на ст. 14 Закону №3166-VI як на підставу створення Колегії з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції, відповідно, положення ст. 14 Закону № 3166-VI очевидно не застосовувалися як підстава для прийняття оскаржуваного наказу, і оскаржуваний наказ не має їм відповідати.
Колегія з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції створена на виконання повноважень, покладених на Міністерство юстиції України ст. 37 Закону №1952-IV.
Сам по собі використаний термін для назви спеціально створеного органу розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації прав, територіальних органів Міністерства юстиції України не може бути підставою для висновку про протиправність створення такого органу в будь-якому випадку.
Також позивач посилається на порушення Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №228 від 02.07.2014 р., а саме, згідно з п. 13 Положення для погодженого вирішення питань, що належать до компетенції Мін'юсту, обговорення найважливіших напрямів його діяльності у Мін'юсті може утворюватися колегія.
Рішення колегії можуть бути реалізовані шляхом видання наказу Мін'юсту.
Для розгляду наукових рекомендацій та проведення фахових консультацій з основних питань діяльності у Мін'юсті можуть утворюватися інші постійні або тимчасові консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи.
Рішення про утворення чи ліквідацію колегії, інших постійних або тимчасових консультативних, дорадчих органів, їх кількісний та персональний склад, положення про них затверджуються Міністром.
Незважаючи на те, що п. 13 Положення застосовується у випадку утворення колегій саме на реалізацію ст. 14 Закону № 3166-VI, формально утворення Колегії з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції наказом від 09.01.2020р. № 71/5 йому не суперечить.
Зокрема, Колегія утворена наказом Міністерства юстиції України за підписом Міністра юстиції, її рішення реалізуються шляхом видання наказу Міністерства, склад колегії оприлюднено на сайті Міністерства, і єдиною формою його затвердження може бути лише відповідний наказ за підписом Міністра юстиції.
Посилань на інші правові акти вищої юридичної сили при прийнятті оскаржуваного наказу від 09.01.2020 р. № 71/5 позивач не зазначає.
За таких обставин у суду відсутні підстави для висновку про порушення фактом утворення Колегії з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції оскаржуваним наказом від 09.01.2020 р. № 71/5 положень правових актів вищої юридичної сили.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З врахуванням викладеного у суду відсутні підстави для висновку про порушення відповідачем вказаних вимог під час прийняття оскаржуваного наказу.
На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 295 КАС України, суд, -
1. В задоволенні позовних вимог відмовити.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
3. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 26.01.2021 р.