27 січня 2021 року Справа № 280/7294/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області (вул. Сєдова, буд. 12, м. Запоріжжя, 69005) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Токмацький ковальсько-штампувальний завод» (вул. Ковальська, буд. 59, м. Токмак, Запорізька область, 71709) про стягнення заборгованості, -
13.10.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Токмацький ковальсько-штампувальний завод» (далі - відповідач), в якій позивач просить суд: стягнути з відповідача на користь позивача 21494,46 грн., а саме - суму неправомірно витрачених коштів Фонду в розмірі 14329,64 грн. та суму фінансових санкцій в розмірі 7164,82 грн. згідно рішення відповідача від 19.02.2020 №59 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведеної перевірки дотримання страхувальниками вимог законодавства у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування на ТОВ «Токмацький ковальсько-штампувальний завод» за період з 27.01.2020 по 05.02.2020 складено акт від 05.02.2020 №5, яким зафіксовані виявлені порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності. Так, перевіркою встановлено, що в перевіряємий період мали місце порушення частин першої, другої статті 22, пункту 2 частини першої статті 24, частини другої статті 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та абзацу 1 пункту 3, пункту 27 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266, що призвело до неправомірного витрачання коштів Фонду в розмірі 20091,05 грн. Зазначено, що відповідачем були подання заперечення до акту, в яких товариство не погодилось з порушеннями на суму 17353,46 грн. Позивачем частково прийнято заперечення відповідача, та листом від 19.02.2020 №06-08-740 повідомлено, що загальна сума неправомірних витрат коштів Фонду становить 17067,23 грн. Позивачем 19.02.2020 винесено рішення № 59 про повернення Товариством коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 17067,23 грн. - неправомірно витрачених коштів Фонду та накладення штрафу в розмірі 8553,62 грн. - 50% суми неправомірно витрачених коштів Фонду. Відповідач частково визнав Рішення № 59 шляхом сплати коштів в сумі 4106,39 грн., в т.ч. 2737,59 грн. - неправомірно витрачених коштів Фонду та накладеного штрафу в розмірі 1368,80 грн. В іншій частині відповідач оскаржив Рішення № 59 шляхом звернення до спеціальної комісії з питань вирішення спорів при Управлінні в порядку статті 17 Закону № 1105. За результатами розгляду Спеціальною комісією при Управлінні прийнято рішення про задоволення скарги Товариства про часткове скасування Рішення № 59. Вважаючи, що Спеціальна комісія при Управлінні прийняла невмотивоване рішення, в порушення норм законодавства України, яке не ґрунтується на положеннях діючих нормативно-правових актів України та суперечить фактичним обставинам спірних правовідносин, що є порушенням принципів законності та рівності сторін спору, управління звернулось до Комісії Фонду соціального страхування України з питань вирішення спорів зі скаргою на рішення Спеціальної комісії при Управлінні. Виконавча дирекція Фонду своїм листом від 30.07.2020 № 1883-11-1 повідомила позивача, що перевірка відповідача відбулася в межах чинного законодавства та Рішення № 59 прийнято правомірно. Таким чином, сума неправомірно витрачених відповідачем коштів Фонду становить 14329,64 грн. У добровільному порядку товариство вказаних коштів не сплатило, а тому Фонд просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою від 19.10.2020 у справі відкрите спрощене позовне провадження, судове засідання призначене на 16.11.2020 без виклику (повідомлення) учасників справи.
Відповідач позовні вимоги не визнав, 09.11.2020 надав до суду відзив на позовну заяву (вх.№53510), в якому зазначає, що рішення № 59 від 19.02.2020 скасовано рішенням Спеціальної комісії при управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області з питань вирішення спорів, про що складено Протокол №16 від 11.06.2020, а відтак у ТОВ «Токмацький ковальсько-штампувальний завод» відсутня заборгованість перед Фондом соціального страхування України.
Розглянувши наявні у справі матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Токмацький ковальсько-штампувальний завод» перебуває на обліку у Токмацькому відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області.
Спеціалістами Токмацького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області в період з 27.01.2020 по 05.02.2020 проведено перевірку дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю «Токмацький ковальсько-штампувальний завод» вимог законодавства у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування в період з 27.05.2016 по 31.12.2019, про що складено Акт від 05.02.2020 № 5 перевірки дотримання страхувальником вимог законодавства у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування.
За результатами перевірки було встановлено, що в перевіряємий період мали місце порушення частин першої, другої статті 22, пункту 2 частини першої статті 24, частини другої статті 33 Закону № 1105 та абзацу 1 пункту 3, пункту 27 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266, що призвело до неправомірного витрачання коштів Фонду в розмірі 20091,05 грн.
Товариством з обмеженою відповідальністю «Токмацький ковальсько-штампувальний завод» було подано до Токмацького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області заперечення (вих. № 08/211 від 11.02.2020) до Акту, з яких вбачається, що Товариство не погоджується з порушеннями на суму 17353,46 грн.
Токмацьким відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області частково прийнято заперечення Товариства з обмеженою відповідальністю «Токмацький ковальсько-штампувальний завод» до Акту, та листом Управління від 19.02.2020 № 06-08-740 Товариство з обмеженою відповідальністю «Токмацький ковальсько-штампувальний завод» повідомлено, що загальна сума неправомірних витрат коштів Фонду становить 17067,23 грн.
Керуючись статтею 15 Закону № 1105, пунктами 4.1, 4.3 Інструкції Управлінням 19.02.2020 винесено рішення № 59 про повернення Товариством з обмеженою відповідальністю «Токмацький ковальсько-штампувальний завод» коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 17067,23 грн. - неправомірно витрачених коштів Фонду та накладення штрафу в розмірі 8553,62 грн. - 50% суми неправомірно витрачених коштів Фонду.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Токмацький ковальсько-штампувальний завод» частково визнало Рішення № 59 шляхом сплати коштів в сумі 4106,39 грн., в т.ч. 2737,59 грн. - неправомірно витрачених коштів Фонду та накладеного штрафу в розмірі 1368,80 грн.
В іншій частині Товариство з обмеженою відповідальністю «Токмацький ковальсько-штампувальний завод» оскаржило Рішення № 59 шляхом звернення до спеціальної комісії з питань вирішення спорів при Управлінні в порядку статті 17 Закону № 1105.
В своїй скарзі - заяві на Рішення № 59 Товариство з обмеженою відповідальністю «Токмацький ковальсько-штампувальний завод» зазначило, що остаточно не погоджується з виявленими під час перевірки порушеннями на суму 14329,64 грн.
За результатами розгляду Спеціальною комісією при Управлінні прийнято рішення про задоволення скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Токмацький ковальсько-штампувальний завод» про часткове скасування Рішення № 59.
Не погодившись з вказаним рішенням, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області звернулось до Комісії Фонду соціального страхування України з питань вирішення спорів зі скаргою на рішення Спеціальної комісії при Управлінні.
Виконавча дирекція Фонду своїм листом від 30.07.2020 № 1883-11-1 повідомило Управління, що перевірка Товариства відбулася в межах чинного законодавства та Рішення № 59 прийнято правомірно.
Вказане зумовило звернення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову вказаним обставинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною третьою статті 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №1105-XIV від 23 вересня 1999 року (далі - Закон № 1105) робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що створюються за рішенням правління Фонду на підставі затвердженої ним структури органів Фонду. Управління виконавчої дирекції Фонду є юридичними особами, мають самостійні кошториси, печатки із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, а також мають відділення в районах і містах обласного значення. Відділення управлінь виконавчої дирекції Фонду є відокремленими підрозділами робочих органів виконавчої дирекції Фонду, що створюються за рішенням правління Фонду без статусу юридичної особи.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 1105 Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
За страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг: допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною); допомога по вагітності та пологах; допомога на поховання (крім поховання пенсіонерів, безробітних та осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві); оплата лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм (стаття 20 Закону України № 1105).
Частиною першою статті 10 Закону України №1105 передбачено, що Фонд має право перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду; накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону; вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також від фізичних осіб усунення виявлених фактів порушення законодавства про соціальне страхування.
Пунктом 4.1 Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22 грудня 2010 року № 29 (далі - Інструкція № 29) передбачено, що за матеріалами акта перевірки та результатами розгляду заперечень страхувальника (за їх наявності) керівник органу Фонду або його заступник приймає рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій до страхувальника відповідно до статей 21, 22, 28, 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», яке надсилається страхувальнику разом з листом про результати розгляду заперечень (за їх наявності) протягом 20 календарних днів з дня підписання акта перевірки.
Згідно із пунктом 6 частини другої статті 9, пунктом 5 частини першої статті 10 Закону №1105 Фонд та його робочі органи відповідно до покладених на них завдань здійснюють контроль за використанням коштів Фонду, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи та мають право накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону.
Відповідно до частини шостої статті 15 Закону №1105 у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно втрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
Згідно із частиною шостою статті 15 Закону №1105 за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів. Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Як встановлено судом, Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області прийняте рішення №59 від 19.02.2020 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 25600,85 грн., в т.ч. 17067,23 грн. неправомірно витрачених коштів Фонду, та накладення штрафу у розмірі 8553,62 грн. - 50% суми неправомірно витрачених коштів Фонду.
Відповідно до частини третьої статті 17 Закону № 1105, спори щодо розміру шкоди та прав на її відшкодування, накладення штрафів та з інших питань вирішуються в судовому порядку. За бажанням заінтересована особа може звернутися з питань вирішення спору до спеціальної комісії управління виконавчої Дирекції Фонду. До складу цієї комісії на громадських і паритетних засадах входять представники держави, застрахованих осіб і страхувальників. Постановою правління Фонду від 12.09.2017 № 45 затверджено Положення про спеціальну комісію Фонду соціального страхування України з питань вирішення спорів (далі - Положення № 45).
TOB «Токмацький ковальсько-штампувальний завод» визнало частково Рішення №59 шляхом сплати коштів в сумі - 4106,39 грн., в т.ч. - 2737,59 грн. неправомірно витрачених коштів Фонду та накладеного штрафу в розмірі 1368,80 грн., в іншій частині, керуючись пунктом 4.1 Положення № 45, подало скаргу-заяву як зацікавлена сторона у зв'язку із виникненням спору щодо результатів розгляду Заперечень, отриманих листом від 19.02.2020 за № 06-08-740, та прийнятого Рішення Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України v Запорізькій області № 59 від 19.02.2019.
Згідно Протоколу засідання спеціальної комісії при управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізький області з питань вирішення спорів № 16 від 11.06.2020, скарга-заява TOB «Токмацький ковальсько-штампувальний завод» про часткове скасування рішення про повернення коштів Фонду задоволена. Відповідно, рішення на суму - 21494,46 грн., яка складається з суми неправомірно витрачених коштів Фонду в розмірі - 14329,64 грн. та суми фінансових санкцій - 7 164,82 грн. скасовано.
Частиною четвертою статті 17 Закону № 1105-ХІІІ Рішення комісії при робочому органі виконавчої дирекції Фонду може бути оскаржено до комісії, створеної при виконавчій дирекції цього Фонду, а рішення останньої - до його правління.
Як вбачається із матеріалів справи, Управління виконавчої дирекції Фонду у Запорізькій області звернулося зі Скаргою на рішення спеціальної комісії при управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області з питань вирішення спорів, яка направлена листом від 30.06.2020 за № 06-09-2315 до Комісії Фонду соціального страхування України з питань вирішення спорів.
Виконавча дирекція Фонду соціального страхування України листом від 30.07.2020 № 1883-11-1 повідомило скаржника, що перевірка TOB «Токмацький ковальсько-штампувальний завод» відбулася в межах чинного законодавства та Рішення № 59 прийнято правомірно. Рекомендовано звернутись для оскарження рішення спеціальної комісії з питань вирішення спорів при управлінні до суду.
Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази оскарження вказаного рішення до суду. Не стоїть питання скасування рішення спеціальної комісії при управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області з питань вирішення спорів, оформлене протоколом №16 від 11.06.2020, в межах даної адміністративної справи.
Суд зауважує, що рішення, прийняте Протоколом засідання спеціальної комісії при управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області з питань вирішення спорів № 16 від 11.06.2020 на скаргу-заяву TOB «Токмацький ковальсько-штампувальний завод» про часткове скасування рішення про повернення коштів Фонду є чинним, не скасованим, а відтак відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною другою статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог та положення частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позовних вимог Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області (вул. Сєдова, буд. 12, м. Запоріжжя, 69005) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Токмацький ковальсько-штампувальний завод» (вул. Ковальська, буд. 59, м. Токмак, Запорізька область, 71709) про стягнення заборгованості, - відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 27.01.2021.
Суддя Р.В. Кисіль