Рішення від 13.01.2021 по справі 420/7642/20

Справа № 420/7642/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., представника позивача - адвоката Скупінського О.В. (в режимі відеоконференції), представника Головного управління ДПС в Одеській області - Коліогло П.П. (в режимі відеоконференції), інші учасники справи - не з'явилися, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “Земсервіс і К” до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, Комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Земсервіс і К” звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, Комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління Державної податкової служби України в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 15.06.2020 №56886, про відповідність ТОВ “Земсервіс і К” п.8 критеріїв ризиковості;

- зобов'язати Головне управління Державної податкової служби в Одеській області виключити ТОВ “Земсервіс і К” з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податків;

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління Державної податкової служби України в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 18.06.2020 №1652207/36044849, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної ТОВ “Земсервіс і К” №12 від 29.05.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ “Земсервіс і К” №12 від 29.05.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її надіслання 29.05.2020.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в рамках господарської діяльності ТОВ «Земсервіс і К» (постачальник) було укладено Договір про закупівлю товару № 582 - 3Э- ГРЭ від 07.06.2019 з Акціонерним товариством «ДТЕК Західенерго» (покупець). На виконання умов вказаного договору постачальником здійснено поставку партії товару, що підтверджується видатковою накладною № PH-0000045 від 12.06.2020 та відповідно оплачено покупцем, що підтверджується випискою по рахунку від 29.05.2020 АБ «Південний». Транспортування цього товару було здійснено за допомогою послуг Нової Пошти, що підтверджується накладною № 59 0005 2278 4938.

В свою чергу, зазначений товар придбався ТОВ «Земсервіс і К» за видатковою накладною № РН-0000479 від 01.06.2020 у ТОВ «Техоснастка-Н», та за видатковою накладною № ИК-0000540 від 04.06.2020 р. у ТОВ «Інтерпромканат».

29.05.2020 (за датою першої події - відвантаження товарів) ТОВ «Земсервіс і К» було складено податкову накладну № 12 на постачання продукції на загальну суму 19 999,90 грн (в т.ч. ПДВ 3 333,32 грн), та направлено її на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН).

15.06.2020 ТОВ «Земсервіс і К» отримало квитанцію № 9135952847, в якій було повідомлено про зупинення реєстрації податкової накладної № 12 від 29.05.2020 відповідно до п. 201.16 ст.201 ПКУ, так як платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН.

При цьому, у квитанції про прийняття податкової накладної та зупинення її реєстрації, відповідачем 1 не вказано конкретного переліку документів, необхідного для її реєстрації. Податковим органом лише запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, без уточнення їх переліку.

Також до електронного кабінету платника податків ТОВ «Земсервіс і К» було надіслано рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 15.06.2020 № 56886, відповідно до якого Комісією регіонального рівня відповідно до пункту 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 №1165 (далі - Порядок №1165), ТОВ «Земсервіс і К» встановлено відповідність п. 8 критеріїв ризиковості платника податку - у зв'язку з наявністю податкової інформації, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію ПН/РК.

ТОВ «Земсервіс і К» засобами електронного зв'язку було направлено до ГУ ДПС в Одеській області Повідомлення № 1 від 15.06.2020 про подання пояснень та копій документів щодо ПН, реєстрація якої зупинена, а саме:

№ 1 від 15.06.2020 Рахунок фактура СФ -0000040 від 22.05.2020;

№ 2 від 15.06.2020 Виписка по рахунку від 29.05.2020;

№ 3 від 15.06.2020 Виписка по рахунку (продовження) від 29.05.2020;

№ 4 від 15.06.2020 Виписка по рахунку від 01.06.2020;

№ 5 від 15.06.2020 Рахунок-фактура СФ - 0000533 від 01.06.2020;

№ 6 від 15.06.2020 Рахунок фактура ИК - 0000708 від 01.06.2020;

№ 7 від 15.06.2020 Видаткова накладна РН - 0000479 від 01.06.2020;

№ 8 від 15.06.2020 Видаткова накладна ИК - 0000540 від 04.06.2020;

№ 9 від 15.06.2020 Видаткова накладна РН - 0000045 від 12.06.2020;

№ 10 від 16.06.2020 Наказ про прийняття на постійну роботу від 31.05.2017;

№ 11 від 16.06.2020 Договір оренди 02/09/2018-СТ від 01.09.2018;

№ 12 від 16.06.2020 Договір оренди (продовження) 02/09/2018-СТ від 01.09.2018;

№ 13 від 16.06.2020 Договір оренди (продовження) 02/09/2018-СТ від 01.09.2018;

№ 14 від 16.06.2020 Договір оренди (продовження) 02/09/2018-СТ від 01.09.2018;

№ 15 від 16.06.2020 Договір оренди (продовження) 02/09/2018-СТ від 01.09.2018;

№ 17 від 16.06.2020 Ліцензія 21 - Л від 17.05.2017.

Проте Комісією ГУ ДПС в Одеській області прийнято рішення № 1652207/36044849 від 18.06.2020 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 12 від 29.05.2020.

В рішенні зазначено підстави для відмови в реєстрації податкової накладної: ненадання платником податку копій документів, а саме первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм, та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити).

На зазначене Рішення комісії регіонального рівня засобами електронного зв'язку ТОВ «Земсервіс і К» подало Скаргу № 1652207/36044849 від 18.06.2020 до Державної податкової служби України (далі-Скарга).

За результатами розгляду Скарги, було прийнято Рішення № 30743/36044849/2 від 01.07.2020 про залишення скарги без задоволення, а оскаржуваного рішення без змін.

Позивач вважає, що вищенаведені Рішення відповідачів неправомірними, що зумовлює звернення за судовим захистом із даним позовом.

Так, п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) встановлено, що реєстрація ПН/РК в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 11.12.2019 № 1165, якою затверджений Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН, реєстрація яких відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 № 520 (далі - Порядок № 520).

Позивач вважає, що в порушення п.11 Порядку № 520 оскаржувані рішення комісії контролюючого органу містять лише загальне твердження про ненадання документів, без конкретизації (підкреслення!) переліку документів, які, на думку Комісії, не надані.

Позивачем були подані як до Письмових пояснень так відповідно і до Скарги копії документів, які повністю розкривають зміст та обсяг господарських операцій та дають змогу відслідкувати рух товарів від постачальника до покупця, суть та порядок надання послуг, зазначені документи не мають дефекту форми, змісту або походження.

Таким чином, вказівка в оскаржуваних рішеннях на те, що позивачем не було надано первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (Інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних є безпідставною. Фактично конкретний перелік документів при надісланні квитанції з пропозицією про надання пояснень щодо ПН/РК, реєстрація яких зупинена, не витребовувся податковим органом, а зазначені підстави зупинення реєстрації податкової накладної Комісією ГУ ДПС в Одеській області с лише цитатою з Порядку № 520.

Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності. Загальними вимогами, яким повинен відповідати акт індивідуальної дії, як акт правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість. В разі не зазначення в індивідуальному акті підстав його прийняття (фактичних і юридичних), чітких та зрозумілих мотивів його прийняття такий акт не може вважатися правомірним.

З огляду на неконкретність вимог контролюючого органу про надання документів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної не відповідає критерію обґрунтованості.

Крім того, в оскаржуваних рішеннях відповідачів відсутня будь-яка мотивація підстав та причин віднесення ТОВ «Земсервіс і К» до ризикових платників податків відповідно до п.8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість (Додаток 1 до Порядку № 1165), відповідно до якого у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для ПН/РК.

Додатком № 4 до Порядку № 1165 затверджено бланк рішення про відповідність/ невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку. Бланк рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку містить обов'язкове для заповнення поле «податкова інформація (заповнюється у разі відповідності пункту 8 Критеріїв рк дковості платника податку)» та яка повинна бути розшифрована.

Натомість, рядок «Податкова інформація» в оскаржуваних рішеннях містить лише цитування нормативного змісту пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, і не містить розшифрування того, які саме обставини та податкова інформація стали підставою для віднесення позивача до платників податку, які відповідають п. 8 Критеріїв ризиковості. ТОВ «Земсервіс і К» не отримано жодного додатку до оскаржуваних рішень Комісії ГУ ДПС із розшифруванням податкової інформації, покладеної в основу цих рішень.

Таким чином, оскаржувані рішення не містять жодної мотивації підстав та причин віднесення ТОВ «Земсервіс і К» до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку, як і не містять доказів наявності податкової інформації, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником з посиланнями на відповідні документи.

Отже, позивач вважає, що оскаржувані рішення очевидно не відповідають загальними вимогами, які висуваються до акту індивідуальної дії, як акта правозастосування.

На підставі викладених доводів позивач просив позов задовольнити повністю.

30.09.2020 року відповідачі - ГУ ДПС в Одеській області та ДПС України надали до суду відзив на позов, згідно якого позов ТОВ «Земсервіс і К» не визнали, просили відмовити в його задоволенні з наступних підстав.

Відповідно до пункту 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН, затверджений наказом Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019 (чинний з 14.12.2019, далі - Порядок №520), у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Зокрема, згідно пункту 5 Порядку №520, перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товавів/послуг. зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-Фактури/інвойси, акти приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої

специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Відповідно до пункту 11 Порядку №520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/ оформлених із порушенням законодавства.

Отже, рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН про відмову в реєстрації податкових накладних TOB «ЗЕМСЕРВІС і К» було прийнято у зв'язку з ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку, а саме: платником податків ТОВ «ЗЕМСЕРВІС і К» не було надано під час реєстрації податкових накладних: 1) первинні документи щодо постачання/придбання товарів/посдуг. зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи /інвентаризаційні описи"), у тому числі рахунки-фактури/інвойси. акти приймання- передачі товарів /робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; 2) розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків.

Отже, рішення комісії №1652207/36044849 від 18.06.2020р. про відмову ТОВ «ЗЕМСЕРВІС і К» у реєстрації податкової накладної №12 від 29.05.2020р. із посиланням на підставу - надання документів платником податку копій документів недостатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування - на думку відповідачів, є повністю обґрунтованим.

Щодо рішення №56886 від 15.06.2020р. відповідачі зазначили, що Постановою №1165 затверджено: Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; визначено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість; Перелік показників, за якими визначається позитивна податкова Історія платника податку на додану вартість; Критерії ризиковості здійснення операцій.

На виконання Постанови №1165 позивача 15.06.2020 внесено до Переліку ризикових платників податків відповідно до п.8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, з причин: «наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній / розрахунку коригування, визначених Постановою №1165. Рішення від 15.06.2020 №56886 про відповідність критеріям ризиковості платника податку направлено через електронний кабінет.

Відповідач - Комісія Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - відзив на позов не подав.

Ухвалою від 02.09.2020 року відкрито загальне позовне провадження у справі. Призначено підготовче засідання на 01.10.2020 року об 11:00 год.

У зв'язку з неотриманням позивачем відзиву на час проведення підготовчого засідання, встановлення учасникам справи процесуальних строків для подання решти заяв по суті справи, у підготовчому засіданні оголошено перерву до 26.10.2020 року до 11 год. 30 хв.

Ухвалою від 26.10.2020 року провадження ц справу було зупинено до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби COVID-19.

За клопотанням позивача від 04.12.2020 року ухвалою від 14.12.2020 року провадження у справі поновлено, продовжено розгляд справи зі стадії, на якій його було зупинено.

Також суд ухвалою від 14.12.2020 року продовжив строк підготовчого провадження по справі на 30 днів, призначив наступне підготовче засідання по справі на 22.12.2020 року о 12.00 год.

Ухвалою від 17.12.2020 року суд за клопотанням позивача від 16.12.2020 року призначив розгляд справи у підготовчому засіданні 22.12.2020 року за участю представника позивача в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Ухвалою від 22.12.2020 року закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті на 13.01.2021 року о 10.00 год.

Представники позивача та відповідача - ГУ ДПС в Одеській області взяли участь у судовому засіданні в режимівідеоконференції.

Інші відповідачі у судове засідання, призначене на 13.01.2021 року о 10.00 год., не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили.

Враховуючи викладене, відповідно до п.1 ч.3 ст.205 КАС України, суд ухвалив про розгляд справи за відсутності осіб, що не з'явилися.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю та просив його задовольнити з викладених у позові підстав.

Представник ГУ ДПС в Одеській області проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на позов.

Інші відповідачі у судове засідання 13.01.2021 року на 10.00 год. не з'явилися, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, про причини неявки суд не сповістили.

Відповідно до приписів п.1 ч.3 ст.205 КАС України суд ухвалив про розгляд справи за відсутності осіб, що не з'явилися.

Заслухавши пояснення представників ТОВ “Земсервіс і К” та ГУ ДПС в Одеській області, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Земсервіс і К» зареєстровано як суб'єкт господарювання 12.08.2008 року, є платником ПДВ з 02.11.2009 року, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 13.02.2020 року та Витягом з реєстру платників податку на додану вартість № 1915524500181 (а.с.14-21, 22).

Основний вид діяльності позивача - Неспеціалізована оптова торгівля (Код КВЕД 46.90). Також позивач здійснює такі види діяльності: Виробництво канатів, мотузок, шпагату та сіток (Код КВЕД 13.94); Виробництво виробів із дроту, ланцюгів і пружин (Код КВЕД 25.93); Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту (Код КВЕД 46.19).

В межах господарської діяльності ТОВ «Земсервіс і К» (постачальник) було укладено Договір про закупівлю товару № 582 - 3Э- ГРЭ від 07.06.2019 з Акціонерним товариством «ДТЕК Західенерго» (покупець). (а.с.60-73).

На виконання умов вказаного договору постачальником здійснено поставку партії товару, що підтверджується видатковою накладною № PH-0000045 від 12.06.2020 та відповідно оплачено покупцем, що підтверджується випискою по рахунку від 29.05.2020 АБ «Південний». (а.с.31, 45).

Транспортування цього товару було здійснено за допомогою послуг Нової Пошти, що підтверджується накладною № 59 0005 2278 4938. (а.с.74).

Зазначений товар придбався ТОВ «Земсервіс і К» за видатковою накладною № РН-0000479 від 01.06.2020 у ТОВ «Техоснастка-Н», та за видатковою накладною № ИК-0000540 від 04.06.2020 р. у ТОВ «Інтерпромканат». (а.с.41, 43).

29.05.2020 року ТОВ «Земсервіс і К» було складено податкову накладну № 12 на постачання продукції на загальну суму 19 999,90 грн (в т.ч. ПДВ 3 333,32 грн), та направлено її на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. (а.с.23-24).

15.06.2020 ТОВ «Земсервіс і К» отримало квитанцію № 9135952847, в якій було повідомлено про зупинення реєстрації податкової накладної № 12 від 29.05.2020 відповідно до п. 201.16 ст.201 ПКУ, так як платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН. Податковим органом запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, без уточнення їх переліку. (а.с.25).

Також до електронного кабінету платника податків ТОВ «Земсервіс і К» було надіслано рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 15.06.2020 № 56886, відповідно до якого Комісією регіонального рівня відповідно до пункту 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 №1165 (далі - Порядок №1165), ТОВ «Земсервіс і К» встановлено відповідність п. 8 критеріїв ризиковості платника податку - у зв'язку з наявністю податкової інформації, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію ПН/РК. (а.с.26).

ТОВ «Земсервіс і К» засобами електронного зв'язку було направлено до ГУ ДПС в Одеській області Повідомлення № 1 від 15.06.2020 про подання пояснень та копій документів щодо ПН, реєстрація якої зупинена, а саме:

№ 1 від 15.06.2020 Рахунок фактура СФ -0000040 від 22.05.2020;

№ 2 від 15.06.2020 Виписка по рахунку від 29.05.2020;

№ 3 від 15.06.2020 Виписка по рахунку (продовження) від 29.05.2020;

№ 4 від 15.06.2020 Виписка по рахунку від 01.06.2020;

№ 5 від 15.06.2020 Рахунок-фактура СФ - 0000533 від 01.06.2020;

№ 6 від 15.06.2020 Рахунок фактура ИК - 0000708 від 01.06.2020;

№ 7 від 15.06.2020 Видаткова накладна РН - 0000479 від 01.06.2020;

№ 8 від 15.06.2020 Видаткова накладна ИК - 0000540 від 04.06.2020;

№ 9 від 15.06.2020 Видаткова накладна РН - 0000045 від 12.06.2020;

№ 10 від 16.06.2020 Наказ про прийняття на постійну роботу від 31.05.2017;

№ 11 від 16.06.2020 Договір оренди 02/09/2018-СТ від 01.09.2018;

№ 12 від 16.06.2020 Договір оренди (продовження) 02/09/2018-СТ від 01.09.2018;

№ 13 від 16.06.2020 Договір оренди (продовження) 02/09/2018-СТ від 01.09.2018;

№ 14 від 16.06.2020 Договір оренди (продовження) 02/09/2018-СТ від 01.09.2018;

№ 15 від 16.06.2020 Договір оренди (продовження) 02/09/2018-СТ від 01.09.2018;

№ 17 від 16.06.2020 Ліцензія 21-Л від 17.05.2017. (а.с.27-59).

Проте Комісією ГУ ДПС в Одеській області прийнято рішення № 1652207/36044849 від 18.06.2020 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 12 від 29.05.2020. (а.с.75-76).

В рішенні зазначено підстави для відмови в реєстрації податкової накладної: ненадання платником податку копій документів, а саме первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм, та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити).

На зазначене Рішення комісії регіонального рівня засобами електронного зв'язку ТОВ «Земсервіс і К» подало Скаргу (а.с.77).

За результатами розгляду Скарги, було прийнято Рішення № 30743/36044849/2 від 01.07.2020 про залишення скарги без задоволення, а оскаржуваного рішення без змін. (а.с.78).

Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою КМ України від 11.12.2019 року № 1165 затверджено, зокрема, Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі за текстом - Порядок № 1165)

Відповідно до п.1 Порядку № 1165 цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг”, “Про електронні довірчі послуги” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/ невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Згідно абз. 2 пункту 25 Порядку № 1165 Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Критерії ризиковості платника податку наведені у Додатку 1 до Порядку № 1165.

Вказаний Додаток містить вісім Критеріїв ризиковості платника податків.

Пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податків передбачає, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Додаток 4 до Порядку № 1165 містить форму рішення Комісії про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Зазначеним Додатком передбачено, що у разі відповідності пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку розшифровується, яка саме податкова інформація.

Однак, як вбачається з оскаржуваного рішення Комісії від 15.06.2020 № 56886, у ньому відсутнє розшифрування, яка саме податкова інформація стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення позивачем господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Таким чином, дане рішення не відповідає вимогам Порядку № 1165.

Суд зауважує, що в залежності від змісту цієї податкової інформації позивач міг би визначити, які з перелічених у абзацах 10-16 пункту 6 Порядку № 1165 документи йому необхідно надати для розгляду Комісією питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. Однак, через невідповідність рішення Комісії вимогам законодавства позивач був позбавлений такої можливості.

За викладених обставин, суд дійшов висновку про обгрунтованість вимог позивача щодо визнання оскаржуваного рішення Комісії протиправним та його скасування.

Щодо вимоги позивача про виключення його з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку суд зазначає, що наведеним вище пунктом 6 Порядку № 1165 передбачено, що у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Таким чином, можливість виключення Комісією платника податків з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, передбачена самим Порядком № 1165.

За таких обставин, вимога позивача про зобов'язання відповідача виключити ТОВ “Земсервіс і К” з Переліку ризикових платників податків також є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

При цьому суд враховує, що саме до повноважень Комісії регіонального рівня належить прийняття рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та про виключення платника податку з відповідного Переліку.

Щодо питання зупинення реєстрації податкової накладної № 12 від 29.05.2020 року та прийняття рішення Комісією Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 18.06.2020 №1652207/36044849 про відмову в реєстрації податкової накладної суд зазначає наступне.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року № 520 (далі за текстом - Порядок № 529).

Відповідно до п.4 Порядку № 520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пункт 5 Порядку № 520 зазначає, що Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно приписів пункту 6 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Пунктом 9 Порядку № 520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Ця ж Комісія згідно пункту 10 Порядку № 520 приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Згідно пункту 11 Порядку № 520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Суд погоджується з доводами позивача, що у квитанції про прийняття податкової накладної № 12 від 29.05.2020 року та зупинення її реєстрації, відповідачем (ГУ ДПС в Одеській області) не вказано конкретного переліку документів, необхідного для її реєстрації. Податковим органом лише запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, без уточнення їх переліку.

Суд зауважує, що в пункті 5 Порядку № 520 наведений перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення, який може включати зазначені в цьому пункті документи. Однак обов'язковість подання того чи іншого документа Порядком № 520 не визначена.

Подавши передбачені пунктом 5 Порядку № 520 документи, перелік яких наведено судом вище (а.с.28-59), позивач отримав рішення Комісії від 18.06.2020 №1652207/36044849 про відмову в реєстрації податкової накладної.

Щодо змісту даного рішення суд погоджується з доводами позивача, що затверджена Порядком № 520 форма цього рішення вимагає підкреслення документів, які не надано. Натомість у рішенні від 18.06.2020 №1652207/36044849 зазначено про ненадання таких документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні. Однак жодний з перелічених документів в порушення приписів Порядку № 520 не підкреслений, що свідчить про недотримання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії та призводить до його протиправності.

Крім того, в оскаржуваному рішенні зазначено про ненадання позивачем розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

Дана обставина спростовується наявними у справі банківськими виписками АБ «Південний» (м.Одеса) по рахунку позивача за 29.05.2020 року та від 01.06.2020 року (а.с.30-35), які підтверджують як саму господарську операцію, на яку виписана податкова накладна № 12 від 29.05.2020 року, так і походження товару, який постачався позивачем.

Вказана обставина також свідчить про очевидну протиправність вказаного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.

Враховуючи викладене, рішення Комісії ГУ ДПС про відмову в реєстрації зазначеної податкової накладної в ЄРПН є протиправними та такими, що підлягає скасуванню, що в свою чергу є передумовою зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 12 від 29.05.2020.

Відповідно до абзацу 22 пункту 201.10 ст.201 ПКУ, відсутність факту реєстрації платником податку продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Таким чином, з метою уникнення будь-яких негативних наслідків для платника податків щодо права на формування податкового кредиту, для відновлення порушених прав необхідно зобов'язати ДПС України провести реєстрацію податкової накладної датою її подання на реєстрацію.

За викладених обставин, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про визнання протиправним та скасування рішення Комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 18.06.2020 №1652207/36044849, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної ТОВ “Земсервіс і К” №12 від 29.05.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних; та зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ “Земсервіс і К” №12 від 29.05.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її надіслання на реєстрацію - також є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

При цьому суд зауважує, що вказана податкова накладна була надіслана на реєстрацію 15.06.2020, а не 29.05.2020 року, як про це помилково зазначає позивач у прохальній частині позову. Тому слід зобов'язати відповідача зареєструвати податкову накладну №12 від 29.05.2020 саме датою « 15.06.2020», якою вона була надіслана на реєстрацію.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладені судом доводи, суд дійшов висновку, що відповідачі не довели правомірність оскаржуваних рішень, у той час як позивач довів їх протиправність, а тому позов ТОВ “Земсервіс і К” підлягає повному задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - ГУ ДПС в Одеській області, у складі якого утворено Комісію, що прийняла оскаржувані рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, ч.1 ст.139, ст.ст. 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Земсервіс і К” (адреса: вул. Старицького, буд.20/1, приміщення 1/Ц-3/2, м. Одеса, 65036, код ЄДРПОУ 36044849) до Головного управління ДПС в Одеській області (адреса: вул.Семінарська, 5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 43142370), Державної податкової служби України (адреса: Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393), Комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (адреса: вул.Семінарська, 5, м.Одеса, 65044) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 15.06.2020 № 56886, про відповідність ТОВ “Земсервіс і К” п.8 критеріїв ризиковості.

Зобов'язати Головне управління ДПС в Одеській області виключити ТОВ “Земсервіс і К” з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податків.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 18.06.2020 №1652207/36044849, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної ТОВ “Земсервіс і К” №12 від 29.05.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ “Земсервіс і К” №12 від 29.05.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її надіслання 15.06.2020.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Земсервіс і К” судові витрати у розмірі 4204 грн (чотири тисячі двісті чотири гривні).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасною подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду складено 25.01.2021 року.

Суддя: В.В.Андрухів

.