Рішення від 25.01.2021 по справі 420/3090/20

Справа № 420/3090/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одесі справу за адміністративним позовом Приморської районної адміністрації Одеської міської ради (вул. Канатна, 134, м. Одеса, 65039) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), третя особа на стороні позивача без самостійних вимог - Департамент культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012) про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приморської районної адміністрації Одеської міської ради (далі Приморська РДА) до ОСОБА_1 , третя особа на стороні позивача без самостійних вимог Департамент культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації, у якому позивач просить зобов'язати ОСОБА_1 за власний рахунок привести в первинний стан самовільно реконструйовану частину комунальної квартири АДРЕСА_1 .

Ухвалою суду від 13.04.2020 року позов залишений без руху. Ухвалою суду від 10.06.2020 року позов повернутий позивачу на підставі п.1 ст.4 ст.169 КАС України.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 21.08.2020 року ухвала суду скасована, справу направлено для продовження розгляду.

Ухвалою суду від 10.09.2020 року позов залишений без руху для надання позивачем оригіналу позову з додатками, які йому повернуті відповідно до ухвали суду від 10.06.2020 року.

Підставою для залишення позову без руху та його повернення було вказано в ухвалі суду від 13.04.2020 року не зазначення місця проживання відповідача.

Ухвалою суду від 21.09.2020 року витребувано у ГУ ДМС України в Одеській області відомості щодо реєстрації місця проживання відповідача ОСОБА_1 та направлено запит по формі згідно з додатком 3 до Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою КМУ від 02.03.2016 року №207.

На виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 21.08.2020 року суд ухвалою суду від 26.11.2020 року прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі.

У позові позивач зазначив, що Приморською РДА під час перевірки законності проведення будівельних робіт об'єкта нерухомого майна, були виявлені з боку відповідача ОСОБА_1 порушення при здійсненні реконструкції частини комунальної квартири АДРЕСА_1 .

Порушення полягає в тому, що відповідачем, який є власником 272/1000 частин вищезазначеної комунальної квартири, як замовником будівельних робіт самовільно виконані роботи з реконструкції частини квартири з виділення в самостійну шляхом влаштування стіни з пінобетону в коридорі загального користування та улаштуванням тамбуру на сходовій клітці, в наслідок чого її площа збільшилась за рахунок приміщень загального користування.

Будівля за адресою: АДРЕСА_1 - прибутковий будинок Россі, споруджений у 1870 році. Зазначена будівля прийнята під охорону держави рішенням Одеського облвиконкому №480 від 15.08.1985 року як пам'ятка архітектури місцевого значення. Відповідно до наказу Міністерства культури і туризму України від 20.06.2008 року №728/0/16-08 об'єкт занесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України за охоронним номером 318-Од.

Забудовник має право на проведення будівельних робіт в будинку, який є пам'яткою архітектури місцевого значення (значний клас наслідків (ССЗ), лише після отримання: дозволу на виконання будівельних робіт, який видається Державною архітектурно-будівельною інспекцією України (ст.ст. 32, 34, 37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності"); дозволу на проведення робіт, який видається Департаментом культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації на підставі погодженої з ним науково-проектної документації (ст. 26 Закону України "Про охорону культурної спадщини").

Зазначені документи Відповідач не отримував. Враховуючи це він не мав права проводити будівельні роботи в будинку.

Проведеною реконструкцією відповідач порушив регламентовану процедуру отримання дозвільної документації, технічний стан будинку та права його мешканців.

У зв'язку з цим частина комунальної квартири АДРЕСА_1 повинна бути приведена в первинний стан, що передував реконструкції.

Позивач посилаючись на ст.ст. 9,28 Закону України «Про архітектурну діяльність» ст.26,32,37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст.ст.6,24,26, Закону України "Про охорону культурної спадщини" вважає, що проведені відповідачем роботи є незаконним та самочинним будівництвом.

Згідно ст. 383 ЦК України власник житлового будинку, квартири має право використовувати помешкання для власного проживання, проживання членів своєї сім'ї, інших осіб і не має права використовувати його для промислового виробництва. Власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.

На думку позивача саме відповідач порушив п.1.4.6. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.2005 року №76, Положення про порядок реконструкції вбудованих, вбудовано-прибудованих і прибудованих приміщень в м. Одесі, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 17.04.2001 року №2153-ХХІІІ, а тому ним мають бути здійсненні роботи по приведенню частини комунальної квартири АДРЕСА_1 в стан, що передував проведеній самовільній реконструкції.

Своє право на звернення до суду з даним позовом позивач обґрунтовує положеннями Закону України "Про місцеве самоврядування", Положення про Приморську району адміністрацію Одеської міської ради, затверджене рішенням Одеської міської ради 26.04.2017р за №1934-VІІ (далі Положення про Приморську РДА №1934-VІІ), Порядком взаємодії виконавчих органів, комунальних підприємств, установ, закладів та організацій Одеської міської ради з питань, пов'язаних із виявленням самочинного будівництва у місті Одесі та вжиттям заходів реагування, затвердженим рішення виконавчого комітету Одеської міської ради №135 від 29.03.2018 року, а також судовою практикою (постанови Великої Палати Верховного Суду по справам № 522/5487/17 та №161/14920/16-а).

Відповідач відзив на позов не надав. Поштове відправлення повернулось з відміткою за спливом строку зберігання. Також складеним працівниками суду з виїздом на місце актом «Про неможливість вручення судом документів щодо розгляду справи відповідачу», встановлено, що квартира АДРЕСА_1 знаходяться у зруйнованому стані, мешканці за вказаною адресою не проживають.

Третя особа пояснень до суду не надала.

Справа розглянута у письмовому провадженні.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є власником 272/1000 частин квартири АДРЕСА_4 згідно зі свідоцтвом про право на спадщину за законом від 13.04.2005 року після смерті батька ОСОБА_2 . Зазначена квартира в цілому складається з чотирьох житлових кімнат площею 75,0 кв.м та загальною площею 153,1 кв.м. (а.с. 148-149).

Відповідно до технічного паспорту станом на 2005 рік ОСОБА_2 власник 272/1000 кв. АДРЕСА_1 (загальна площа 153,1 кв.м, житлова 75,9). Також зазначено, що ОСОБА_2 є власником житлової площі - кімнати 22,2 кв м, (4 поверх) (а.с.193-194).

12.11.2019 року Управління з питань охорони об'єктів культурної спадщини Одеської міської ради направило на адресу Приморської РДА лист, в якому зазначило, що на розгляді в Управлінні перебуває звернення ОСОБА_3 від 29.10.2019 стосовно проведення ремонтно-будівельних робіт в комунальній кв. АДРЕСА_1 , яка занесена до Державного реєстру нерухомих пам'яток України як пам'ятка архітектури та містобудування місцевого значення, охоронний №318-Од. 05.11.2019 фахівцями управління здійснено візуальне обстеження, під час якого зафіксовано наявність нещодавно зведеної стіни з пінобетону, що ділить коридор на дві частини. Ще одна стіна зведена на сходовій клітині парадного входу. В результаті зазначених робіт частина комунальної квартири №14 була фактично виділена в окрему квартиру, площа якої збільшилась за рахунок приміщень загального користування.

Управління посилаючись на Положенням про Приморську РДА №1934-VII просило перевірити правомірність виділення окремої квартири зі складу комунальної кв. №14 , за наявністю підстав винести розпорядження про приведення у первинний стан (а.юс.153-154).

27.11.2019 року в.о.директора КП «ЖКС Порто-Франківський» ОСОБА_4 направила голові Приморської РДА лист №2955/11, в якому повідомляла про об'єкти самовільного будівництва, зокрема, по АДРЕСА_1 . Власник квартири виконав роботи з улаштування кладки стін з пінобетону на сходовій клетині. Будинок є пам'ятником архітектури. Квартира 14 розташована на 4 поверсі лівоворотнього флігелю. Припис про припинення робіт та надання дозвільних документів залишено за адресою (а.с.129)

06.12.2019 року Департамент культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації культури направив лист на адресу Приморської РДА про знаходження звернення гр. ОСОБА_3 від 20.10.2019 року щодо проведення робіт співвласником квартири АДРЕСА_1 .

Спеціалістом Департаменту проведено перевірку об'єкту та складено акт огляду. Департамент просив провести перевірку об'єкту та вжити заходів відповідно до повноважень.

Згідно доданого до листа акту огляду від 03.12.2019 року, підписаного ОСОБА_5 в результаті обстеження 03.12.2019 року, яке проведено головним спеціалістом Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації у присутності співвласника квартири №14 (прізвища не зазначені), встановлено наступне: влаштований новий дверній проріз з коридору загального користування до приміщення, яке зі слів співвласника квартири №14 , знаходиться у власності ОСОБА_6 ; у приміщенні, яке знаходиться у власності гр. ОСОБА_6 , раніше існуючий дверний проріз забудовано та потиньковано; частина приміщень квартири №14 , де проводяться роботи, захаращено будівельним і побутовим сміттям; під час перевірки роботи на будівлі не проводились (а.с.130-135).

19.12.2019 року в.о.директора КП «ЖКС Порто-Франківський» ОСОБА_4 направила доповідну на адресу голови Приморської РДА, якою доводить до відома, що власником квартири АДРЕСА_1 виконані роботи з улаштування кладки стіни з пінобетону на сходовій клітині біля вказаної квартири. Квартира №14 розташована на четвертому поверсі -лівововоротнього флігелю вказаного будинку. Даний будинок являється пам'ятником архітектури. В.о.директора КП «ЖКС Порто-Франківський» просив прийняти розпорядження про приведення сходової клітини за адресою: АДРЕСА_1 до первинного стану. Надано пакет документів у додатку на 14 аркушах (а.с.136).

Згідно з вказаним додатком він містить наступні документи.

Акт обстеження КП "ЖКС "Порто-Франківський" від 26.11.2019 року, складений комісією КП «ЖКС Порто-Франківський» у складі начальника дільниці №1, майстрів дільниці №1 про те, що виявлено самочинне будівництво на сходової клітини, а саме влаштування кладки стени з пенобітону з двірним отвором. Припис про припинення робіт та надання дозвільних документів залишено власнику квартири №14 ( ОСОБА_1 ) (а.с.141)

Припис КП "ЖКС "Порто-Франківський" від 26.11.2019р (підписаний начальником виробничої дільниці №1 КП "ЖКС "Порто-Франківський") ОСОБА_1 про необхідність призупинити будівельні роботи та протягом 3 днів надати дозвільні документи на виробничу дільницю №1 КП "ЖКС "Порто-Франківський" (а.с.140).

Припис КП "ЖКС "Порто-Франківський" від 29.11.2019р тотожного змісту (а.с.139)

Акт обстеження КП "ЖКС "Порто-Франківський" від 04.12.2019р складений комісією КП «ЖКС Порто-Франківський» у складі начальника дільниці №1, майстрів дільниці №1 про виявлення самочинного будівництва за адресою АДРЕСА_1 .

Припис КП "ЖКС "Порто-Франківський" від 16.12.2019р (підписаний начальником виробничої дільниці №1 КП "ЖКС "Порто-Франківський") ОСОБА_1 про необхідність призупинити будівельні роботи та протягом 3 днів надати дозвільні документи на виробничу дільницю №1 КП "ЖКС "Порто-Франківський" (а.с.137).

Акт обстеження КП "ЖКС "Порто-Франківський" від 16.12.2019р складений комісією КП «ЖКС Порто-Франківський» у складі начальника дільниці №1, майстрів дільниці №1 проте, що припис про припинення робіт та надання дозвільних документів залишено за адресою власнику кв.14 гр. ОСОБА_1 (а.с.138)

22.01.2020 року Управління з питань охорони об'єктів культурної спадщини Одеської міської ради направило на адресу Приморської РДА лист, в якому додатково повідомило, що фахівцями управління (прізвища не зазначені) здійснено візуальне обстеження, під час якого було отримано доступ до приміщень частини комунальної квартири №14 , які фактично були виділені в окрему квартиру. Зафіксовано проведення робіт з перепланування. Також іншими мешканцями комунальної квартири №14 (прізвища не зазначені) було повідомлено, що КП "ЖКС "Порто-Франківський" надало припис про призупинення будівельних робіт на ім'я ОСОБА_1 , якій там фактично не проживає.

Управління просило у разі наявності надати реквізити та контакти чинного власника зазначених приміщень кв. №14 (а.с.150).

13.02.2020 року Примоська РДА прийняла розпорядження №49 «Про приведення самовільно реконструйованої частини комунальної квартири АДРЕСА_1 , до первинного стану», в якому зазначила, що розглядом наданих КП «ЖКС Порто-Франківський» документів встановлено, що ОСОБА_1 , якій є власником 272/1000 частин комунальної квартири АДРЕСА_1 , самовільно виконав роботи з реконструкції частини вказаної квартири з виділенням в самостійну шляхом улаштування стіни з пінобетону на коридорі загального користування та улаштуванням тамбуру на сходовій клітині. Відповідно до даних Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, інформація щодо реєстрації дозвільних документів за даною адресою відсутня. З метою недопущення самовільного будівництва за вказаною адресою ОСОБА_1 були вручені приписи про припинення будівельних робіт та зведення частини вказаної комунальної квартири до первинного стану, на які він не реагує.

Розпорядженням визначено гр. ОСОБА_1 до 27.02.2020 року привести самовільно реконструйовану частину комунальної квартири АДРЕСА_1 , до первинного стану. У разі невиконання п.1 цього розпорядження в установлений термін юридичному відділу рай адміністрації звернутись з позовом до суду про приведення реконструйованої частини комунальної квартири в первинний стан (а.с.128).

ДАБІ в Одеській області листом від 25.02.2020 року за №1015-05/1-1390 повідомило Приморську РДА на її запит від 19.02.2020 року, що відсутня інформація щодо документів дозвільного характеру на об'єкт будівництва: «будівельні роботи з улаштування кладки стіни з пінобетону на сходовій клетині за адресою АДРЕСА_1 (а.с.127).

26.02.2020 року комісією КП «ЖКС Порто-Франківський» у складі начальника дільниці №1, майстрів дільниці №1 складений акт обстеження, в якому зазначено, що виходом на місце за адресою АДРЕСА_1 , вручити розпорядження Приморської РДА від 13.02.2020 року №49 не надається можливим у зв'язку з відсутністю доступу. Розпорядження залишено за адресою (а.с.125).

27.07.2020 року складений акт комісією КП «ЖКС Порто-Франківський» у складі начальника дільниці №1, майстерів дільниці №1 про те, що розпорядження Приморської РДА від 13.02.2020 року №49 «Про приведення самовільно реконструйованої частини комунальної квартири АДРЕСА_1 , до первинного стану» громадянином ОСОБА_1 не виконано (а.с.124).

В.о.директора КП «ЖКС Порто-Франківський» ОСОБА_4 направила голові Приморської РДА доповідну (вих. №77 від 27.02.2020 року), в якій довела до відома, що розпорядження Приморської РДА від 13.02.2020 року №49 «Про приведення самовільно реконструйованої частини комунальної квартири АДРЕСА_1 , до первинного стану» не було вручено гр. ОСОБА_1 , залишено за адресою. ОСОБА_1 не привів реконструйовану частину квартири в до первинного стану. У зв'язку з невиконанням розпорядження просить вирішити питання у судовому порядку (а.с.123).

Приморська РДА звернулась до суду з позовом до ОСОБА_1 про зобов'язання за власний рахунок привести в первинний стан самовільно реконструйовану частину комунальної квартири АДРЕСА_1 .

Відповідно до ст. 6, 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється, зокрема, органами державного архітектурно-будівельного контролю, до яких відносяться виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю міських рад, шляхом, в тому числі, контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, проектної документації, тощо.

Державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» до органів державного архітектурно-будівельного контролю відніс, зокрема, виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю міських рад.

Згідно п. 1 Положення про Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, УДАБК державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради (далі - Положення) є виконавчим органом Одеської міської ради та створено відповідно до законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про архітектурну діяльність» та інших нормативно-правових актів з метою здійснення архітектурно-будівельного контролю на території м. Одеси.

Відповідно до п. 6 Положення, УДАБК підзвітне і підконтрольне Одеській міській раді, підпорядковано її виконавчому комітету, міському голові, заступнику міського голови, а з питань здійснення повноважень, передбачених Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», є підконтрольним Державній архітектурно-будівельній інспекції України.

Основними завданнями УДАБК є здійснення на території м. Одеси відповідно до закону державного архітектурно-будівельного контролю, виконання дозвільних та реєстраційних функцій у сфері містобудівної діяльності (п. 9 Положення).

Приморська РДА відповідно до Положення про Приморську РДА №1934-VІІ є виконавчим органом Одеської міської ради та створюється нею з метою реалізації функцій місцевого самоврядування на території Приморського району міста Одеси згідно із Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», є самостійною юридичною особою, у своїй роботі керується чинним законодавством України, рішеннями міської ради, її виконавчого комітету, розпорядженнями Одеського міського голови та цим Положенням.

Райадміністрація підзвітна та підконтрольна Одеській міській раді, підпорядкована міському голові та виконавчому комітету міської ради (далі - виконком).

Пунктом 2.8 Положення надані власні повноваження Приморській РДА у галузі будівництва:- готує проекти рішень виконкому про переведення дачних чи садових будинків у житлові будинки, які розташовані на території району;- здійснює заходи щодо отримання інформації про замовника (власника) об'єкта будівництва, наявність передбачених чинним законодавством дозвільних документів щодо виконання підготовчих та (або) будівельних робіт за відповідним об'єктом будівництва, наявність майнових прав на земельну ділянку, на якій здійснюється виявлене будівництво, та відповідність виявленого на ній об'єкта будівництва цільового призначення такої земельної ділянки;

- здійснює заходи щодо виявлення на території району фактів самовільного будівництва або реконструкції та вирішує питання щодо знесення самочинно побудованих об'єктів або приведення самочинно реконструйованих об'єктів у первинний стан;

- виступає замовником на проведення робіт з демонтажу об'єктів самочинного будівництва, приведення території до первинного стану та її благоустрою, у разі невиконання відповідного розпорядження голови райадміністрації; - забезпечує контроль за будівництвом, реконструкцією, капітальним ремонтом та реставрацією будинків та споруд, розташованих на території району у випадках, якщо райадміністрація є замовником.

Таким чином, при затвердженні Положення про Приморську РДА №1934-VІІ Одеська міська рада фактично частково делегувала повноваження Управління ДАБК ОМР до Приморській РДА щодо вирішення питання щодо знесення самочинно побудованих об'єктів або приведення самочинно реконструйованих об'єктів у первинний стан.

Порядок взаємодії виконавчих органів, комунальних підприємств, установ, закладів та організацій Одеської міської ради з питань, пов'язаних із виявленням самочинного будівництва у місті Одесі та вжиттям заходів реагування, затвердженим рішення виконавчого комітету Одеської міської ради №135 від 29.03.2018 року (далі Порядок № 1934-VІІ), визначає організаційні засади взаємодії виконавчих органів, комунальних підприємств, установ, закладів та організацій Одеської міської ради з питань виявлення фактів самочинного будівництва та вжиття відповідних заходів реагування на такі факти.

Згідно з п.2 Порядку виявлення фактів самочинного будівництва здійснюється із повідомлень про відповідні факти, які надходять від фізичних та юридичних осіб, або безпосередньо виконавчими органами Одеської міської ради, комунальними підприємствами, установами, закладами та організаціями Одеської міської ради, органами самоорганізації населення та іншими, визначеними законодавством України та цим Порядком суб'єктами, які в межах наданих повноважень здійснюють постійний контроль за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові території м. Одеси або здійснюють інші повноваження, в ході реалізації яких можуть бути виявлені факти самочинного будівництва

Пунктом 4 встановлено, що Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради проводить позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт на відповідному об'єкті будівництва, за необхідності із залученням представника районної адміністрації Одеської міської ради, управління архітектури та містобудування Одеської міської ради, департаменту комунальної власності Одеської міської ради в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.5 Порядку за необхідності районна адміністрація Одеської міської ради спільно з представником відповідного комунального підприємства житлово-комунального сервісу Одеської міської ради та, за можливістю, із залученням представника особи, яка виявила факт самочинного будівництва, проводить обстеження об'єкта будівництва, про що складає акт (за формою, що додається) та здійснює фотофіксацію.

Пунктом 7 Порядку №1934-VІІ визначено, що за результатами здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акта перевірки, управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради складає протокол, видає припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил.

Районні адміністрації Одеської міської ради здійснюють заходи щодо виявлення фактів самовільного будівництва або реконструкції та вирішують питання щодо знесення самочинно збудованих об'єктів або приведення самочинно реконструйованих об'єктів у первинний стан шляхом видачі розпоряджень щодо демонтажу об'єктів самочинного будівництва на території відповідного району.

Відповідно до п.8 Порядку у разі, якщо суб'єкт містобудування в установлений строк добровільно не виконав вимоги, встановлені у приписі, управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради подає позов до суду про знесення самочинно збудованого об'єкта та компенсацію витрат, пов'язаних з таким знесенням.

У випадках виявлення самочинного здійснення внутрішньої реконструкції квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирних будинках, нежитлових будівлях та спорудах, реконструкції приміщень з прибудовою балконів від другого поверху та вище, мансардних поверхів, облаштування огорож, встановлення металевих гаражів без відповідних дозвільних документів, з відповідними позовами до суду звертається відповідна районна адміністрація Одеської міської ради (у разі невиконання розпорядження районної адміністрації).

Таким чином, вказаний Порядок фактично встановлює порядок здійснення контролю щодо самочинного будівництва зі сторони управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради з посиланням на дотримання порядку встановленого МКУ, та районної адміністрації ОМР.

Учасником спірних правовідносин відповідно до складених документів є також КП «ЖКС Порто-Франківський», яке відповідно до Статуту, затвердженого затверджено рішенням ОМР №636-VІІ від 27.04.2016 року є юридичною особою, комерційним підприємством, засновником якого є ОМР. Згідно з п.1.11 Статуту у своїй діяльності Підприємство керується цим Статутом, рішеннями Одеської міської ради, її виконавчого комітету, розпорядженнями Одеського міського голови та чинним законодавством України.

Пунктами 2.1,2.2 визначено, що метою створення підприємства є задоволення міських, суспільних потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, торгівельної та іншої господарської діяльності з метою отримання прибутку в порядку, передбаченому законодавством. Предметом діяльності Підприємства є забезпечення поточного утримання, ремонту та благоустрою житлового фонду, нежитлових споруд, їх інженерного обладнання та прилеглих територій, надання послуг, пов'язаних з експлуатацією, утриманням та ремонтом житлового та нежитлового фонду.

Пунктом 2.3 встановлені види діяльності підприємства, до яких відноситься зокрема: виявлення фактів самочинного будівництва та вжиття відповідних заходів реагування.

Щодо заходів реагування зі сторони КП «ЖКС Порто-Франківський» то у співвідношенні з Порядком №1934-VІІ (п.2,3) є особою, яка виявляє факти самочинного будівництва та у разі виявлення такого факту відповідно до покладених на неї обов'язків за цим Порядком зобов'язана протягом трьох робочих днів повідомити про такий факт: управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради; відповідну районну адміністрацію Одеської міської ради за місцезнаходженням об'єкта самочинного будівництва з одночасним направленням копій наявних з цього приводу матеріалів.

Аналізуючи вищевикладені вимоги законодавства здійснення всіх заходів щодо встановлення факту самочинного будівництва та прийняття заходів реагування покладено на суб'єктів владних повноважень - управління ДАБК ОМР та райадміністрацію ОМР.

Таким чином, саме Приморська РДА повинна була діяти як суб'єкт владних повноважень на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Проте судом встановлено, що вказані вимоги позивачем не дотримано.

Позивач не складав акт обстеження, не встановив хто саме здійснив самочинне будівництво, на навів належних та допустимих доказів вказаних обставин.

Судом встановлено, що акти обстеження, приписи щодо припинення будівництва складались КП «ЖКС Порто-Франківський». При цьому жоден документ не вручений відповідачу, оскільки він за вказаною адресою не знаходиться (не проживає).

Розпорядження, яке видане позивачем Приморською РДА 13.02.2020 року №49 «Про приведення самовільно реконструйованої частини комунальної квартири АДРЕСА_1 , до первинного стану», згідно з його змістом прийнято не на підставі перевірки здійсненої позивачем, а за результатами розгляду наданих КП «ЖКС Порто-Франківський» документів.

При цьому в розпорядженні зазначені відомості, які не відповідають дійсності, а саме, що з метою недопущення самовільного будівництва за вказаною адресою ОСОБА_1 були вручені приписи про припинення будівельних робіт та приведення частини вказаної комунальної квартири до первинного стану, на які він не реагує. Між тим, згідно наданих документів ні один припис, акт КП «ЖКС Порто-Франківський» документів не був вручений ОСОБА_1 , як у подальшому не було вручено и розпорядження РДА.

Крім того, жоден документ КП «ЖКС Порто-Франківський», а також листи Управління з питань охорони об'єктів культурної спадщини ОМР та Департамент культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації не містять доказів здійснення вказаних переобладнань саме ОСОБА_1 . Більш того, в акті доданому до листа Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської ОДА від 06.12.2019 року зазначено про встановлення влаштованого нового дверного прорізу з коридору загального користування до приміщення, яке зі слів співвласника квартири №14 , знаходиться у власності ОСОБА_6 ; у приміщенні, яке знаходиться у власності гр. ОСОБА_6 , раніше існуючий дверний проріз забудовано та потиньковано; частина приміщень квартири №14 , де проводяться роботи, захаращено будівельним і побутовим сміттям; під час перевірки роботи на будівлі не проводились. Також у зверненні заявника ОСОБА_3 зазначено, що загальний коридор перегородила ОСОБА_6 .

Відсутність кола повноважень у Приморської РДА для здійснення належного контролю та прийняття дієвих заходів для усунення виявлених порушень може свідчити лише про необхідність вирішення вказаного питання іншим структурним підрозділом ОМР, а саме Управлінням ДАБК ОМР, яке повинно керуватися Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ

від 23.05.2011р №553, якій діяв на час виникнення спірних правовідносин. Проте Законом не заборонено застосовувати положення вказаного Порядку і РДА.

Пунктом 9 вказаного Порядку передбачено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва. У разі виявлення факту самочинного будівництва об'єкта, щодо якого неможливо встановити суб'єкта містобудування, який будує чи збудував такий об'єкт, перевірка проводиться із залученням представників органів місцевого самоврядування та органів Національної поліції. Документи, оформлені за результатами такої перевірки, надсилаються до відповідного органу внутрішніх справ для встановлення особи суб'єкта містобудування.

Таким чином, встановлення особи та її місцезнаходження, яка здійснила самочинне будівництво є обов'язковим, в іншому випадку нівелюються заходи реагування відносно таких осіб. Крім того, грубо порушуються їх права щодо обізнаності прийнятих відносно них рішень, права на їх оскарження, дотримання принципу права особи на участь у процесі прийняття рішення суб'єктом владних повноважень.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши докази надані сторонами з урахуванням встановлених обставин по справі суд дійшов висновку про відсутність підстав задоволення позовних вимог позивача.

Керуючись статтями 2,3,6,7,8,9,12,139,241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову Приморської районної адміністрації Одеської міської ради (вул. Канатна, 134, м. Одеса, 65039, код ЄДРПОУ 26303264) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), третя особа на стороні позивача без самостійних вимог - Департамент культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 40055626) про зобов'язання ОСОБА_1 за власний рахунок привести в первинний стан самовільно реконструйовану частину комунальної квартири АДРЕСА_1 .

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва

.