про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
27 квітня 2010 р. м. Чернівці Справа № 2а-1749/10/2470
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Боднарюк О.В., розглянувши адміністративний позов Відкритого акціонерного товариства «Денисівка»до Управління праці і соціального захисту населення Чернівецької міської ради про визнання відмови відповідача укласти договір про здійснення компенсаційних виплат незаконною, зобов'язання укласти договір та стягнення з відповідача коштів на відшкодування шкоди, завданої незаконною відмовою в укладені такого договору, -
Позивач звернувся до адміністративного суду з позовом до відповідача про здійснення компенсаційних виплат незаконною, зобов'язання укласти договір та стягнення з відповідача коштів на відшкодування шкоди, завданої незаконною відмовою в укладені такого договору.
Розглянувши позовну заяву, суд дійшов висновку, що вона не підлягає розгляду в поряду адміністративного судочинства виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Із визначення терміну адміністративна справа, яке наведено у п.1 ч.1 ст. 3 КАС України, випливає, що публічно-правовим є спір, в якому оспорюються владні управлінські функції органу виконавчої влади, місцевого самоврядування, їхньої посадової чи службової особи, які здійснюють ці функції на основі законодавства і мають наслідком встановлення чи зміну публічних відносин, або публічне значення.
Критерій справ адміністративної юрисдикції випливає з відносин влади і підпорядкування і такі відносини повинні мати по відношенню до іншого суб'єкта владну управлінську функцію саме в тих правовідносинах в яких виник спір. Відповідно до ст. 17 ч.1 п.1 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних і юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної), дій чи бездіяльності.
Справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами стосовно їхніх прав та обов'язків у правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи владного суб'єкта.
У випадку, якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює владні управлінські функції щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору, такий спір не має встановлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції і, відповідно, не повинен вирішуватись адміністративним судом.
Закон «Про державне замовлення для задоволення пріоритетних державних потреб» встановлює загальні правові та економічні засади формування, розміщення і виконання на договірній (контрактній) основі замовлень держави на поставку (закупівлю) товарів, виконання робіт, надання послуг (далі - продукція) для задоволення пріоритетних державних потреб у суб'єктів господарської діяльності України всіх форм власності.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 вказаного закону державний контракт - це договір, укладений державним замовником від імені держави з виконавцем державного замовлення, в якому визначаються економічні і правові зобов'язання сторін і регулюються взаємовідносини замовника і виконавця.
Виходячи із змісту приведених норм слідує, що між сторонами даного спору склалися і існують господарські правовідносини (з приводу укладання та виконання господарського договору).
Тому в даному спорі відсутні вищенаведені обов'язкові ознаки спору адміністративної юрисдикції.
При цьому суд зазначає, що відповідно до п.1 ч.1 ст.12 ГПК України слідує, що господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів.
Відповідно до ст. 20 ГК України держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів.
Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження у адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати у порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись ст.109 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
2. Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі та додані до неї матеріали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 10 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.В. Боднарюк