Справа № 22ц-670/10 Головуючий у 1 інстанції - Івасюта Л.В.
Категорія - 57 Доповідач - Свистун О.В.
13 травня 2010 року. м. Луцьк
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Волинської області в складі:
головуючого - судді Шевчук Л.Я.,
суддів - Свистун О.В., Подолюка В.А.,
при секретарі - Матюхіній О.Г.,
з участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача - Крам А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м.Луцьку про зобов'язання провести перерахунок пенсії
за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України у м.Луцьку на постанову Луцького міськрайонного суду від 18 лютого 2010 року,
Постановою Луцького міськрайонного суду від 18 лютого 2010 року позов задоволено.
Визнано дії управління Пенсійного фонду України у м.Луцьку в проведені перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірними.
Постановлено зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м.Луцьку провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із заробітної плати із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за календарний 2008 рік з 03 вересня 2009 року відповідно до ст..ст. 40-42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
В апеляційній скарзі відповідач управління пенсійного фонду України у м.Луцьку просить скасувати вказану постанову та ухвалити нову про відмову в задоволені позову, покликаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права та на невідповідність висновків суду обставинам справи.
В судовому засіданні представник відповідача Крам А.С. апеляційну скаргу підтримала з підстав у ній зазначених.
Позивач ОСОБА_1 апеляційну скаргу заперечила, оскільки вважає, що судове рішення ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м.Луцьку та отримує пенсію по віку з 30 серпня 2007 року. Відповідно до ст.. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням показників заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсій, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги та вимог заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає відхиленню, а постанова суду залишенню без змін з таких підстав.
Встановлені судом першої інстанції обставини підтверджуються наявними у справі доказами. Зокрема - посвідченням, виданим управлінням Пенсійного фонду України в м. Луцьку, з якого вбачається, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в. м.Луцьку та отримує пенсію за віком /а.с.7/.
Судом встановлено, що 03 вересня 2009 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача про перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з більшого стажу і заробітку. Розмір пенсії їй було перераховано із загального стажу 38 років 06 місяців 09 днів та середньомісячного заробітку 1766 грн.55 коп. взятого за період роботи з 01.01.1988 по 31.12.1992 років та згідно даних системи персоніфікованого обліку за період з 01.08.2001 року по 31.08.2009 року ( коефіцієнт заробітку працівників зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік - 1197.01 грн.).
Отже, судом встановлено, що при перерахунку пенсії відповідачем було взято коефіцієнт заробітку працівників зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік - 1197.01 грн., а не за 2008 рік, який становить 1573.99 грн.
Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та абз.4 п.11 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28 травня 2008 року № 530 - передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 цього ж Закону, із урахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсій, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Законом України від 28 грудня 2007 року №107 «Про державний бюджет України на 2008 рік внесено зміни в ст.. 40 та 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 20108 року зміни, що були внесені до даного Закону в частині перерахунку пенсій визнані неконституційними. Крім того, Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.
Отже, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що перерахунок пенсії повинен проводитися із заробітної плати за період страхового стажу, із урахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсій, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Оскільки позивач звернулася 03 вересня 2009 року до управління Пенсійного фонду у м. Луцьку про перерахунок пенсії, то відповідно до вищезазначених норм матеріального права, відповідач зобов'язаний був врахувати показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсій за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, а саме за 2008 рік.
Доводи відповідача про правильність проведеного перерахунку пенсії не знайшли підтвердження в судовому засіданні. Крім того, при вирішені даного питання слід керуватися законами, які діють на час виникнення правовідносин, а не листами, які носять рекомендаційний характер.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції на підставі встановлених в судовому засіданні фактів, які підтверджуються належними доказами, правильно визначив правовідносини між сторонами і застосував норми матеріального права, що регулюють ці правовідносини.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, постанова прийнята з додержанням вимог матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 307, 308, 314, 315, ЦПК України, колегія суддів
Апеляційну скаргу відповідача управління Пенсійного фонду України у м.Луцьку відхилити, а постанову Луцького міськрайонного суду від 18 лютого 2010 року в даній справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання законної сили.
Головуючий: /підпис/ Судді: /підписи/
З оригіналом згідно
Суддя апеляційного суду О.В.Свситун